TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Србија од утре почнува вакцинација на доброволци

Press24 - 13.01.2021

Србија од утре ја почнува вакцинацијата на првите 1.000 граѓани кои доброволно се пријавиле, а имаат над 75 години. Според властите, старосните критериуми одличиле кои ќе имаат приоритет. -Во прашање се лица постари од 75 години кои изразија интерес ...

Вакцинацијата на доброволно пријавените граѓани во Србија почнува утре

Макфакс

Јужноафриканскиот вид на корона е отпорен на вакцини? Загрижувачки проценки пристигнуваат од Франција

Локално

Црн рекорд во САД: 4.300 смртни случаи од Ковид-19 за еден ден

Локално

Струката против короната: Дали вакцините можат да се комбинираат?

Локално

Во Србија утре ќе се вакцинираат првите илјада граѓани што се пријавиле доброволно

ММС

Џонсон најави отворање на центри за вакцинација кои ќе работат 24 часа на ден

МКД

Глас на Америка Макфакс Во Центар Локално Мета Нетпрес ТВ21 Република

Путин нареди испитување на новите мутации на коронавирусот: Знам дека нашата вакцина е најдобра, но...

Точка - 13.01.2021

Рускиот претседател Владимир Путин наложи да се испита како руската вакцина против коронавирусот ќе делува во ситуација кога постојат повеќе мутации на вирусот. На денешниот состанок со членовите на кабинетот, рускиот лидер истакна дека некои земји ...

Првата фаза на добивањето дозвола за употреба на вакцината „Спутник V“ во ЕУ почнува на 19 јануари

Руска реч

Во Русија вакцинирани 1,5 милион луѓе

Макфакс

Путин нареди масовна вакцинација , почнува од идната недела

Канал5

Путин нареди масовна вакцинација против ковид-19

МКД

Путин наложи општа вакцинација во Русија од наредната недела

Руска реч

Путин наложи следната недела да почне масовна вакцинација против Ковид-19 во Русија

А1 On

Макфакс Локално Локално Алсат-М Акцент Вечер 24Инфо Точка

Турција и Кина си подадоа рака ! Ердоган ја одобри кинеската вакцина

Во Центар - 13.01.2021

Турција денеска одобри итна употреба на вакцината на кинеската компанија Синовац Биотек. Вакцината најпрво ја примија министерот за здравство Фахретин Коца и членовите на владиното научно советодавно тело.

Турција одобри употреба на кинеската вакцина против коронавирус

Бизнис Вести

Производството на кинеската вакцина КоронаВак ќе достигне до една милијарда дози годишно

Опсервер

Производството на кинеската вакцина КоронаВак ќе достигне до една милијарда дози годишно

+инфо

Производството на кинеската вакцина КоронаВак ќе достигне до една милијарда дози годишно

Курир

Кинеската вакцина КоронаВак ќе достигне производство до една милијарда дози годишно

Нетпрес

Производството на кинеската вакцина КоронаВак ќе достигне до една милијарда дози годишно

А1 On

MakPress Либертас Опсервер Слободен Печат 24Инфо +инфо А1 On Вечер Прес

ЕК ги предупреди земјите членки да не се обидуваат сами да набавуваат вакцина

Макфакс - 13.01.2021

Комесарката за здравство на Европската Унија, Стела Киријакидес, ги предупреди земјите-членки на ЕУ да не се обидуваат да склучат одделни договори за набавка на вакцини против коронавирус, бидејќи тие со заеднички договор ѝ го пренеле тоа право на ...

ЕК ги предупреди земјите-членки да не се обидуваат сами да набавуваат вакцини

+инфо

ЕК ги предупредува земјите-членки да не се обидуваат сами да ја набавуваат вакцината

Опсервер

ЕК: Најмногу вакцини во ЕУ ќе стигнат во вториот квартал на 2021 година

24Инфо

ЕК: Најмногу вакцини во ЕУ ќе стигнат во вториот квартал на 2021 година

Либертас

ЕК: Најмногу вакцини во ЕУ ќе стигнат во вториот квартал на 2021 година

Слободен Печат

ЕК: Најмногу вакцини во ЕУ ќе стигнат во вториот квартал на 2021 година

Опсервер

+инфо 360 степени Вечер Прес MakPress 24Инфо Точка Вечер Н.Македонија

Раст на бројот на новозаразени од коронавирус во Албанија

Опсервер - 13.01.2021

Во последните неколку дена во Албанија се забележува раст на новозразените од Ковид-19, што според епидемиолозите е последица на групирањата за време на новогодишните и божикните празници, на што предупредуваа и претходно.

Oд утре без ПЦР тест во Србија, донесена програмата за имунизација

MakPress

Вирусолог Ана Глигиќ: Дали вакцинираните може да пренесуваат корона вирус и колку траат антителата?

Скопје инфо

Владата ја усвои Програмата за имунизација во 2021 година, од утре без ПЦР тест во Србија

Frontline

Од утре во Србија без ПЦР тест, усвоена програмата за имунизација

МКД

Коронавирус-состојба во Македонија, на Балканот и во светот

ММС

Од утре без ПЦР тест во Србија- поради пандемијата василичарските друштва се откажаа од организација на Вевчанскиот карневал

Press24

Press24 Денешен CivilMedia Нова ТВ 24Инфо Слободен Печат А1 On MakPress

Африка обезбедува речиси 300 милиони дози вакцини

МКД - 13.01.2021

Африканската унија обезбедила речиси 300 милиони вакцини против ковид-19 во најголемиот досега договор за набавка за Африка, соопшти африкански функционер. Никес Ндемби, висок научен советник на Африканскиот центар за контрола и превенција на ...

Африка обезбедува речиси 300 милиони дози од вакцините против коронавирусот

Курир

Африка обезбедува речиси 300 милиони дози од вакцините против коронавирусот

Опсервер

Африка обезбедува речиси 300 милиони дози од вакцините против коронавирусот

24Инфо

Африка обезбеди речиси 300 милиони вакцини против ковид-19

Слободен Печат

Африка обезбедува речиси 300 милиони дози од вакцините против коронавирусот

А1 On

Африка обезбеди 300 милиони дози од вакцините против коронавирусот

+инфо

Либертас Нетпрес Република Денешен MakPress

Пладневен преглед: Чесните никој не смее да ги малтретира, рече Николовски, прифатена програмата за задолжителната ...

Frontline - 13.01.2021

Наша цел е да покажеме дека онаму каде што не се почитува закон мора да има казни. Чесните пак, никој не смее да ги малтретира и да им висат инспекции, изјави вицепремиерот за борба против корупција, Љупчо Николовски.

Заврши 38-мата седница на Владата, ова се одлуките

ТВ21

Влада: Усвоена Програмата за задолжителна имунизација на населението во 2021 година

Канал5

Владата ја прифати Предлог-програмата за задолжителна имунизација на населението во 2021. година

Локално

Усвоена Програмата за задолжителна имунизација на населението во 2021 година

ТВ21

Усвоена Програмата за задолжителна имунизација на населението во 2021 година

Скопје инфо

Усвоена Програмата за задолжителна имунизација на населението во 2021 година

24Инфо

Frontline ММС Либертас Press24 iPortal iPortal Опсервер Вечер

Додека ја чекал втората доза на „Фајзер“, Велшанец заболел од Ковид-19

Макфакс - 13.01.2021

Еден британски лекар добил коронавирус еден месец откако ја примил првата доза на вакцината – само неколку дена по откажувањето на втората доза. Дејвид Лонгден (43) е еден од првите луѓе во светот кои ја примиле вакцината на „Фајзер“ на 8 декември, ...

Додека чекал втора доза, заболел од корона вирусот

Независен

Додека ја чекал втората доза на „Фајзер“, Велшанец заболел од ковид

Вечер

Додека ја чекал втората доза на „Фајзер“, Велшанец заболел од ковид

24Инфо

Вакциниран велшанец заболел од ковид, додека ја чекал втората доза од вакцината

Centar

Додека ја чекал втората доза на „Фајзер“, Велшанец заболел од Ковид-19

Точка

Шок на островот , британците ја промашија стратегијата! Додека ја чекал втората доза на вакцината испаднал позитивен на коронавирусот

Во Центар

Не е потврдено дека вакцините не делуваат на новиот вид на коронавирус

Локално - 13.01.2021

Не е потврдено дека постојните вакцини не делуваат на новиот вид ковид 19 откриен во Велика Британија, а Светската здравствена организација (СЗО) продолжува да го проучува ова прашање, изјави за ТАС денес претставничката на СЗО во Русија, Мелита ...

СЗО: Не е потврдено дека вакцините не се ефикасни против новиот вид на Ковид-19

Опсервер

СЗО: Не е потврдено дека вакцините не се ефикасни против новиот вид на ковид-19

+инфо

СЗО: Не е потврдено дека вакцините не се ефикасни против новиот вид на Ковид-19

Република

СЗО: Не е потврдено дека вакцините не се ефикасни против новиот вид на Ковид-19

А1 On

СЗО: Не е потврдено дека вакцините не се ефикасни против новиот вид на Ковид-19

Либертас

СЗО: Не е потврдено дека вакцините не се ефикасни против новиот вид на Ковид-19

24Инфо

Вечер Прес MakPress

СЗО: Колективен имунитет? Не во 2021

Кајгана - 13.01.2021

Светската здравствена организација (СЗО) предупредува дека масовната вакцинација против новиот коронавирус нема да доведе до колективен имунитет во светот оваа година. Водечкиот научник на СЗО, Сумја Сваминатан, пред новинарите изјави дека е ...

СЗО: Ништо од колективниот имунитет оваа година

Република

СЗО: И покрај вакцината против Ковид-19, во 2021 година нема да има колективен имунитет

Вечер

СЗО: И покрај вакцината, годинава нема да биде постигнат колективен имунитет

USB

СЗО: И покрај вакцината против Ковид-19, во 2021 година нема да има колективен имунитет

Точка

СЗО: И покрај вакцината против Ковид-19, во 2021 година нема да има колективен имунитет

PressingTV

СЗО: И покрај вакцината, во 2021 година нема да има колективен имунитет

Н.Македонија

Иновативност Во Центар Макфакс МКД Фактор Денар

Пред пролет нема вакцина за здравата популација во Словенија

+инфо - 12.01.2021

П ланот за вакцинација против ковид-19, усвоен од словенечката Влада за првата половина на оваа година, предвидува најпрво да се вакцинираат ранливите групи и постарите лица, додека оние надвор од овие категории ќе бидат вакцинирани на пролет.

Јанша: Усвоен планот за вакцинација – прво ранливите групи и постарите лица

24Инфо

Словенија го усвои планот за вакцинација – прво ранливите групи и постарите лица

А1 On

Јанша објави како ќе се спроведе вакцинацијата во Словенија

Република

Јанша: Усвоен планот за вакцинација – прво ранливите групи и постарите лица

MakPress

Јанша: Усвоен планот за вакцинација – прво ранливите групи и постарите лица

Независен

Словенија го усвои планот за вакцинација: Прво ранливите категории и постарите лица

Фокус

Слободен Печат Либертас Денешен Нетпрес 360 степени Опсервер

ЕМА доби барање за одобрување на вакцината на „Астра зенека“ и Оксфорд

Вечер - 12.01.2021

Европската агенција за лекови (ЕМА) објави дека добила барање за одобрување на вакцината против коронавирус на Астра зенека и Оксфорд, прецизирајќи дека одлуката може да ја донесе на 29 јануари.

ЕМА доби барање за одобрување на вакцината на „Астра зенека“ и Оксфорд

24Инфо

ЕМА доби барање за одобрување на вакцината на „Астра зенека“ и „Оксфорд“

Centar

ЕМА доби барање за одобрување на вакцината на „АстраЗенека“ и „Оксфорд“

Точка

ЕМА доби барање за одобрување на вакцината на „Астра зенека“ и „Оксфорд“

MTM

ЕМА го доби барањето за условно одобрување на вакцината на Оксфорд/АстраЗенека во ЕУ

Курир

ЕМА го доби барањето за условно одобрување на вакцината на Оксфорд/АстраЗенека во ЕУ

А1 On

Опсервер Н.Македонија Фокус MakPress 360 степени ТВ21 Слободен Печат Макфакс