TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Србинот кој по грешка прими две различни вакцини завршил и на болница

Тера - 02.03.2021

Слаѓан Антиќ од Врање тврди дека по грешка примил две различни вакцини, прво таа на Фајзер, а потоа за време на ревакцинацијата, ја примил кинеската вакцина Синофарм. Антиќ за српска Политика наведува дека ја примил првата доза на вакцината Фајзер ...

Вакцините на „Pfizer“ и „AstraZeneca“ ги намалуваат потешките форми на Covid-19 за 80 отсто

Нетпрес

Јовановски: А чуму му се вакцини на народ за кој е предвидено да исчезне?

Expres

Словачка купува два милиона вакцини од Русија

Канал5

Полска преговара со Кина за набавка на вакцини

Канал5

Во Унгарија бил пронајден коронавирусот во отпадните води

Канал5

Пановски и Даниловски: Владата ги одби првпат Русија и Кина за вакцини, сега македонските граѓани страдаат поради неспособноста на власта

Курир

Фокус Deutsche Welle Вечер Прес Курир Фокус 360 степени Фактор Тера

Заев: Денови се во прашање кога ќе пристигнат вакцините – „Парите ги вративме за да не стојат на странска сметка“

ТВ21 - 01.03.2021

Сè уште е неизвесно кога ќе пристигнат првите вакцини со кои и кај нас ќе започне масовната имунизација на населението. Иако беше повлечен авансот за кинеските вакцини, премиерот Зоран Заев соопшти дека денес очекува позитивен сигнал од Кина.

МЗ: Доверливи се причините за враќањето на авансот за набавка на кинеските вакцини

24 Вести

Заев сепак е оптимист дека кинсеките вакцини наскоро ќе дојдат во Македонија

Сител

Заев: Никој никаде во светот не може да ви каже точен датум кога ќе стигнат вакцини – авансот го уплативме за да забрзаме

360 степени

Денови се во прашање кога ќе може да се потврди утоварот за кинеските вакцини, вели Заев

Алсат-М

Денови се во прашање кога ќе стигнат вакцините, но не знаеме точно кога, кажа Заев

Сакам да кажам

„Пари на странска сметка не е добро да стојат, затоа ги вративме“, вели Заев за авансот за кинеските вакцини

ТВ21

Нова ТВ +инфо Република Независен Слободен Печат Република Точка Фактор

Вакцините ќе стигнат „деновиве“

Deutsche Welle - 01.03.2021

Денови се во прашање кога ќе стигнат вакцините - уверуваат премиерот Зоран Заев и министерот за здравство, Венко Филипче. Одново се преговара со кинеските власти, а се размислува и за руската „Спутник“ Четири месеци откако започна имунизацијата во ...

Вакцини: Не овој петок, другата среда

Призма

Заев: Денови се во прашање кога ќе стигнат вакцините, но не знаеме точно кога

Канал5

Далеку се Кина и Русија, вакцините може ќе стигнат некогаш!

Вечер Прес

Власта не е способна ниту кинески вакцини да набави, не пак да води држава

Курир

Се уште не се знае кога ќе добиеме вакцини, Заев очекува „позитивен сигнал“ од Кина денеска

ММС

ВИДЕО АНКЕТА | Надежта последна умира: Ако не сега, до мај ќе почне вакцинацијата

Слободен Печат

Курир Мета еМагазин Скопско Ехо Бизнис Вести Скопје1 ММС Република

Путин: Руските вакцини се ефикасни и против новите соеви

МКД - 01.03.2021

Руските вакцини против коронавирусот се ефикасни и против новите соеви, кажа денес рускиот претседател Владимир Путин. „Според извештаите кои ги добив, нашите вакцини дејствуваат и против тие соеви, кои предизвикаа голем страв во Европа, и не само ...

Над 60 проценти од Русите не сакаат да ја примат вакцината Спутник V

Канал5

Даниловски: Населението треба веднаш да се вакцинира, ни треба 80 отсто колективен имунитет

Фокус

Над 60 проценти од Русите не веруваат во „спутник В“, го сметаат Ковид-19 за биолошко оружје

Точка

Путин: Руските вакцини се ефикасни и против новите соеви на ковид-19

Слободен Печат

Путин: Руските вакцини се ефикасни и против новите видови коронавирус

24Инфо

Путин за руските вакцини: Тие се ефикасни против новите соеви на ковид 19

Локално

Локално 24Инфо Press24 Денар MTM Press24 MTM Точка

Словачка од Русија купува два милиона дози од „Спутник V“

Нетпрес - 01.03.2021

Словачка купува два милиона дози од руската вакцина против коронавирусот „Спутник V“ и очекува дека до половината ќе стаса во текот на овој и на следниот месец, додека земјата настојува да го забрза вакцинирањето во периодот кога бележи зголемн број ...

Медиумите во БиХ за доаѓањето на првите вакцини: „Благодарност до Вучиќ, нека се засрамат нашите политичари“

Локално

Нови 58.500 вакцини на „Фајзер“ и 100.000 дози на „Спутник V“ пристигнаа во Србија

+инфо

Во Република Српска стигнаа 20.000 руски вакцини, во Албанија денеска 15.000 „Фајзер“ вакцини

Независен

ВИДЕО: Во Србија пристигнаа уште 100.000 вакцини „спутник В“

Press24

Вучиќ утре во Сараево на БиХ и носи вакцини од производителот „АстраЗенека”

24Инфо

Во Србија пристигнаа нови 100 000 вакцини „Спутник V“

Канал5

Локално Локално Курир PressingTV Тера Република 24Инфо Денар

Претседателот на Гана прв во светот примил вакцина од програмата Ковакс на СЗО

Канал5 - 01.03.2021

Претседателот на Гана, Нана Акуфо-Адо денеска стана првата личност на светот што прими вакцина против ковид-19 од програмата Ковакс, глобална иницијатива за помош на сиромашните земји во снабдувањето со вакцини.

КОВАКС утре ќе ја објави листата за дистрибуција на вакцините против коронавирус

Centar

KОВАКС утре ќе ја објави листата за дистрибуција на вакцините против Ковид 19

Бриф

Даниловски: Ковакс системот падна на испитот, Македонија веќе има половина колективен имунитет

Локално

Претседателот на Гана прв во светот прими вакцина од програмата Ковакс

Независен

Претседателот на Гана прв во светот прими вакцина од програмата Ковакс

МКД

Претседателот на Гана прв во светот прими вакцина од програмата Ковакс

24Инфо

Press24 Точка ТВ21 Сител Бриф Кајгана MakPress 24Инфо

За 48 часа, вакцината на „Џонсон и Џонсон“ ќе биде достапна за употреба во САД

360 степени - 01.03.2021

За најмногу 48 часа, вакцината против ковид-19 на производителот „Џонсон и Џонсон“ треба да биде достапна за имунизација на Американците. Неделава во САД треба да се испорачаат четири милиони дози од оваа вакцина, а до јуни 100 милиони дози, ...

Џонсон за ефикасноста на вакцините на новите видови на ковид-19

Слободен Печат

Употребата на вакцината на Џонсон и Џонсон во САД во следните 24 до 48 часа

Frontline

Џонсон и Џонсон започнаа да се дистрибуираат во САД

Локално

Во САД почна дистрибуцијата на вакцините на Џонсон и Џонсон

Опсервер

Вакцината на Џонсон и Џонсон одобрена за употреба во САД

Република

Зелено светло за итна употреба во САД на вакцината против КОВИД-19 на „Џонсон и Џонсон“

Таратур

Курир 24Инфо Либертас 24Инфо Опсервер Опсервер Слободен Печат Денешен

АстраЗенека го продала уделот во Модерна за над милијарда долари

Канал5 - 01.03.2021

АстраЗенека продала 7,7% од акциите на Модерна за повеќе од 1 милијарда долари откако акциите на американската компанија за биотехнологија пораснале благодарение на пробивањето на вакцината на пазарот, објави британски Тајмс.

АстраЗенека го продаде својот удел во Модерна

Пари

„АстраЗенека“ го продаде својот удел во „Модерна“’ за повеќе од милијарда долари

Независен

„АстраЗенека“ ги продаде своите акции во „Модерна“: Доста им е од ковид-19, ќе произведуваат други лекови

Слободен Печат

„АстраЗенека“ го продаде својот удел во Moderna за над милијарда долари

Локално

„AstraZeneca“ го продаде својот удел во „Moderna“ за повеќе од 1 милијарда долари

Денар

АстраЗенека го продаде својот удел во Модерна за над милијарда долари

Акцент

Опсервер +инфо 24Инфо Press24 Frontline MakPress

Велика Британија е во потрага по непознат ширител на бразилскиот сој на корона

МКД - 01.03.2021

Велика Британија денес повика да се јави непознатото лице заразено со високо преносливата бразилска варијанта на коронавирусот, повеќе од две недели откако е тестирано позитивно, но не дало точни информации за контакт.

Британија ги откри првите случаи на бразилскиот сој на коронавирус, кој се шири побрзо и полесно

Сакам да кажам

Се тестирал и избегал: Заразено лице со бразилскиот сој дал лажни контакти!

Локално

Обединетото Кралство бара непознато лиде кое шири бразилска мутација на коронавирусот во Англија

Опсервер

Обединетото Кралство бара непознато лиде кое шири бразилска мутација на коронавирусот во Англија

24Инфо

Обединетото Кралство бара непознато лице кое шири бразилска мутација на коронавирусот во Англија

Либертас

Британија „под дрво и камен“ го бара суперпреносителот на бразилскиот сој на ковид-19

+инфо

Република MakPress

Една доза од вакцината на АстраЗенека или Фајзер го намалува ризикот од хоспитализација

Локално - 01.03.2021

Една единечна доза од вакцината на „АстраЗенека“ или „Фајзер“/„Бионтек“ ги намалува шансите од хоспитализација за повеќе од 80 отсто, се вели во анализата спроведена во Англија. Податоците за јавното здравство во Англија за лица над 80 години се ...

Вакцините на АстраЗенека и Фајзер го намалуваат ризикот од хоспитализација за 80 отсто

Опсервер

За 80 отсто се намалуваат хоспитализациите со вакцините на АстраЗенека и Фајзер

+инфо

Една доза од овие вакцини го намалува ризикот од хоспитализација за 80 отсто

Курир

Вакцините на АстраЗенека и Фајзер го намалуваат ризикот од хоспитализација за 80 отсто

Либертас

Вакцините на АстраЗенека и Фајзер го намалуваат ризикот од хоспитализација за 80 отсто

24Инфо

Вакцините на „АстраЗенека“ и „Фајзер“ го намалуваат ризикот од хоспитализација за 80 отсто

Независен

Сител Frontline Слободен Печат Press24 Вечер Прес MakPress Република

Шекеринска: Набавката на вакцините е проблем со кој се соочуваат и најголем дел од НАТО – земјите и ЕУ

Сител - 01.03.2021

Целта ни е час поскоро да обезбедиме функционална вакцина. Со исклучок на САД и Обединетото кралство сите други држави во НАТО се соочуваат со предизвикот како да обезбедат повеќе вакцини и побрзо.

Шекеринска не одговори што значи враќањето на капарот за кинеските вакцини, вели сите земји се соочуваат со проблем да обезбедат количини

ММС

Шекеринска: Вакцините се проблем во целиот свет, не само кај нас

Слободен Печат

Шекеринска: Дел ме од светскиот проблем со сериозен недостиг на вакцини

Локално

Шекеринска најде оправдување зошто немаме вакцини: И членките на НАТО имале проблем со набавката

Република

Шекеринска: Дел сме од светскиот проблем со сериозен недостиг на вакцини

Нова ТВ

Шекеринска: Набавката на вакцините е проблем со кој се соочуваат и најголем дел од НАТО – земјите и ЕУ

Независен

ТВ21 Нетпрес Press24 Фокус МКД Телма 24 Вести 24Инфо

Мицкоски: Можеше и да набавите вакцини, ама не набавивте, оставки веднаш!

Република - 01.03.2021

Христијан Мицкоски, лидерот на опозициската ВМРО ДПМНЕ побара оставка од Владата по крахот со имунузацијата на населението во Македонија и ненабавувањето на вакцини против ковид-19. Денеска министерката за одбрана Радмила Шекеринска изјави дека ако ...

Мицкоски и врати на Радмила: Можевте да набавите и вакцини, ама не набавивте!

Скопје1

Шекеринска доби директна порака: Вие сте срам за државата

Expres

Мицкоски: Можеше и да набавите вакцини, ама не набавивте. Вие сте срам за државата

PressingTV

Мицкоски: Заради вас умираат луѓе, вашата неспособност доведе до сериозен трет бран на новозаболени

Курир

Нема да избегате од одговорноста што не успеавте 4 месеци да нарачате вакцини

Нетпрес

Мицкоски: Нема да избегате од одговорноста за тоа што не успеавте четири месеци да нарачате вакцини

Press24

Сител 24Инфо Centar +инфо Слободен Печат Фокус MakPress Нетпрес

Курц бара од Европската агенција за лекови побрзо одобрување на вакцините

Република - 01.03.2021

Австрискиот канцелар Себастијан Курц остро ја критикуваше Европската агенција за лекови (ЕМА), барајќи побрзо издавање на одобренија за вакцини против корона вирусot. – изјави Курц. Како причина за критика, Курц го посочи одобрението за вакцината на ...

Курц со критики за ЕМА, бара побрзо одобрување на вакцините

Независен

Курц ја критикуваше Европската Агенција за лекови за вакцините

Н.Македонија

Курц со критики за ЕМА, бара побрзо одобрување на вакцините

24Инфо

Курц: Остра критика за Европската агенција за лекови поради вакцините

Денешен

Курц со критики за ЕМА, бара побрзо одобрување на вакцините

Опсервер

Курц со критики за ЕМА, бара побрзо одобрување на вакцините

Фокус

Слободен Печат Нетпрес Либертас Точка 24 Вести Сител Скопско Ехо MakPress

Шекеринска: Можевме да не кажеме дека ни е вратен капарот за кинеската вакцина

Точка - 01.03.2021

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, вели дека доколку сакале можеле да сокријат дека кинеската компанија за производство на вакцини ни го вратила платениот капар. „Сакам да зборувам за работи кои што целосно ги познавам и во кои сум ...

Шекеринска: Можевме да не кажеме дека ни е вратен капарот за кинеската вакцина

PressingTV

Шекеринска: Можевме да не кажеме дека ни е вратен капарот за кинеската вакцина

Н.Македонија

Шекеринска: Можевме да не кажеме дека ни е вратен капарот за кинеската вакцина

Република

Шекеринска: Можевме да не кажеме дека ни е вратен капарот за кинеската вакцина

Скопско Ехо

ШЕКЕРИНСКА: Можевме, но не сакавме да криеме дека ни е вратен капарот за вакцините од Кина

Денешен

Шекеринска: Можевме да не кажеме дека ни е вратен капарот за кинеската вакцина

Вечер Прес

Press24 MTM

Чешкиот премиер Бабиш ги потврди заканите за негово убиство

Нетпрес - 28.02.2021

Чешкиот премиер Андреј Бабиш потврди во неделата дека чешката полиција го известила на почетокот од јануари дека постои лице кое има намера да изврши негова и ликвидација на членовите на неговото семејство, кое сега се наоѓа во притвор во Шпанија.