TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Има 19 страни: Објавен целиот договор помеѓу Македонија и Грција

еМагазин - 14.06.2018

Грчкиот весник Катимерини го објави целосниот договор што македонската и грчката влада го постигнаа за името. Договорот е на 19 страни, а како што е познато со него Македонија прифати ново име за севкупна употреба-Северна Македонија.

Како ќе се имплементира новото име „ерга омнес“

Нова ТВ - 13.06.2018

Договорот во првиот Член (точка 8 – 13) предвидува како ќе оди спроведувањето на користењето на новото име за меѓународна и внатрешна употреба: Името и термините ќе бидат за сите употреби и сите цели – „ерга омнес“, односно, за внатрешна употреба, ...

Објавен целиот договор помеѓу Македонија и Грција

ТВ21 - 13.06.2018

Грчкиот весник „Катимерини“ го објави целиот документ за договорот помеѓу Македонија и Грција околу решението за проблемот со името. Во документот се наведува дека договореното име е Република Северна Македонија за севкупна употреба.

Објавен целиот договор меѓу Македонија и Грција

Фокус - 13.06.2018

Грчкиот весник Катимерини вечерва го објави целосниот договор што македонската и грчката влада го постигнаа за името. Договорот можете да го прочитате на овој ...

Целиот договор за решавање на спорот за името објавен на англиски јазик

Телма - 13.06.2018

Во Грција веќе е објавен целосниот договор за надминување на спорот за името од кој се истакнува новиот назив на нашата земја како Република Северна Македонија со ерга омнес принципот, односно за севкупна употреба со прифатени уставни ревизии.

Грчки Катимерини го објави целиот Договор со Грција за името

Press24 - 13.06.2018

Грчкиот весник “Катимерини” попладнево го објави во целост договорот за името помеѓу Скопје и Атина. Договорот меѓу Заев и Ципрас може да го прочитате на овој ...

Грчките медиуми го објавија договорот: Поддршката за членство во НАТО условена од целосно исполнување на договорот

А1 On - 13.06.2018

Грчките медиуми го објавија договорот за решавање на спорот за името, кој што македонскиот и грчкиот премиер треба да го потпишат. Во договорот на 19 страници, пишува дека официјалното име на Македонија ќе биде „Republic of North Macedonia“ ...

„Катимерини“ го објави договорот меѓу Македонија и Грција

Макфакс - 13.06.2018

Грчкиот весник „Катимерини“ попладнево објави докумет, за кој тврди дека е договорот меѓу Македонија и Грција. Во текстот се наведува дека името „Република Северна Македонија“ ќе се користи за севкупна употреба – „ерга омнес“, нацоналноста е ...

Атина го објави целосниот договор за името

365 - 13.06.2018

Попладнево грчкиот весник „Катимерини“ го објави договорот меѓу Македонија и Грција. Дел од договорот можете да видите во фото прилогот: Целиот договор, пак, на вкупно 19 страници, ќе го најдете во PDF формат на следниот линк: виа ...

Експерти: Договорот треба да биде транспарентен

Алсат-М - 13.06.2018

Договорот меѓу владите на Македонија и Грција треба целосно да се објави. Аналитичарите оценуваат дека начинот како Владата на Заев постапуваше досега, тешко може да го гарантира спроведувањето на договорот ако се избегне соработка со опозицијата и ...

Македонија со ерга омнес до подотворена врата кон ЕУ и НАТО

Р.С.Европа - 13.06.2018

Во очекување да биде објавен целосниот договор за името меѓу Македонија и Грција, аналитичарите сметаат дека најголема загуба е прифаќањето на ерга омнес, а најдобрата страна откочувањето на евроатлантските интеграции.

Грците поделени во однос на договорот со Македонија

Deutsche Welle - 13.06.2018

Грчката и македонската влада се согласија за компромис во деценискиот спор за името. Грчкиот парламент ќе мора да го изгласа договорот, но се насетуваат проблеми. Во Атина се заканува внатрешно-политички конфликт Грчкиот премиер Алексис Ципрас ...

Ципрас го информираше, грчкиот претседател Павлопулос го поздрави договорот Скопје-Атина

Алсат-М - 12.06.2018

Постигнат е договор за промена на официјалното име на нашиот северен сосед. Му соопшти доцна попладнево премиерот Ципрас на грчкиот претседател Прокопис Павлопулос. Тој му рекол на грчкиот претседател дека македонската страна прифатила ерга омнес и ...

Катимерини: Усогласени се измените на Договорот за спорот за името

Нова ТВ - 12.06.2018

За попладневните часови е закажан телефонскиот разговор на Зоран Заев и Алексис Ципрас, по што двете страни треба да го известат специјалниот претставник на ОН Метју Нимиц во Њујорк . Потоа, се очекува премиерите на Македонија и на Грција да ги ...

Сите го чекаат историскиот договор меѓу Атина и Скопје

Либертас - 12.06.2018

„Република Северна Македонија“ со превод на англиски, опсег на употреба ерга омнес, „македонски“ јазик со превод на англиски јазик, се дел од договорот, тврдат грчки медиуми, пишува Дојче веле .

Ципрас: Постигнат е добар договор кој ги исполнува грчките барања

Телма - 12.06.2018

По средбата со грчкиот претседател Прокопис Павлопулос, премиерот на Грција, Алексис Ципрас изјави дека е постигнат добар договор со кој се исполнети грчките барања за уставна промена и ерга омнес.

Ципрас: Имаме договор кој предвидува промени на Уставот, ќе стапи на сила откако другата страна ќе исполни два услови

Курир - 12.06.2018

– Ненадејно дојде решението, ги разбирам тешкотиите кои се присутни по медиумите, веста е добра, постигнавме договор за прашање кое со години не загрижуваше поради разликата со името. Решението ги опфаќа сите услови поставени од страна на грчката ...

Објавен целиот договор меѓу Македонија и Грција

iPortal - 13.06.2018

Грчкиот весник Катимерини вечерва го објави целосниот договор што македонската и грчката влада го постигнаа за името. Договорот можете да го прочитате на овој ...

Грчки владин претставник: Постигнат е договор

Курир - 12.06.2018

Постигнат е договор меѓу двете земји вели претставник на грчката Влада, јави дописничката на МИА од Атина. Според истите извори Грција смета дека договорот ги исполнува грчки те предуслови за ерга омнес име.

Грчкиот претседател Павлопулос: Договорот ги задоволува условите кои Грција ги бара

Курир - 12.06.2018

Грчкиот претседател изјави дека договорот е добар и ги вклучува барањата за ерга омнес и уставна ревизија. “Ова е добар договор кој што ги задоволува условите кои што ги бара Грција. Сега задача на ПЈР Македонија е да го оствари тоа на што е ...

Договорот за името објавен на англиски јазик

+инфо - 13.06.2018

Во Грција веќе е објавен целосниот договор за надминување на спорот за името од кој се истакнува новото име на нашата земја како Република Северна Македонија со ерга омнес принципот, односно за севкупна употреба со прифатени уставни ревизии.

Објавен целиот договор: Еве што е договорено меѓу Македонија и Грција

Sky - 13.06.2018

Грчкиот весник „Катимерини“ попладнево објави докумет, за кој тврди дека е договорот меѓу Македонија и Грција. Во текстот се наведува дека името „Република Северна Македонија“ ќе се користи за севкупна употреба – „ерга омнес“, нацоналноста е ...

Извештај од Атина: Грците поделени во однос на договорот со Македонија

Либертас - 13.06.2018

Грчката и македонската влада се согласија за компромис во деценискиот спор за името. Грчкиот парламент ќе мора да го изгласа договорот, но се насетуваат проблеми. Во Атина се заканува внатрешно-политички конфликт, пишува Дојче веле .

Ципрас го информирал грчкиот претседател Павлопулос кој го поздравил договорот Скопје-Атина

Република - 12.06.2018

Посигнат е договор за промена на официјалното име на нашиот северен сосед, му соопштил доцна попладнево премиерот Ципрас на грчкиот претседател Прокопис Павлопулос. Тој му рекол на грчкиот претседател дека македонската страна прифатила ерга омнес и ...

Катимерини: Усогласени се измените на Договорот за спорот за името

Слободен Печат - 12.06.2018

За попладневните часови е закажан телефонскиот разговор на Зоран Заев и Алексис Ципрас, по што двете страни треба да го известат специјалниот претставник на ОН Метју Нимиц во Њујорк. Потоа, се очекува премиерите на Македонија и на Грција да ги ...

На прагот на историскиот договор меѓу Атина и Скопје

Локално - 12.06.2018

„Република Северна Македонија“ со превод на англиски, опсег на употреба ерга омнес, „македонски“ јазик со превод на англиски јазик, се дел од договорот, тврдат грчки медиуми, пишува Дојче Веле.

Ципрас: Постигнат е добар договор со кој се исполнети грчките барања

Фактор - 12.06.2018

По средбата со грчкиот претседател Прокопис Павлопулос, премиерот на Грција, Алексис Ципрас изјави дека е постигнат добар договор со кој се исполнети грчките барања за уставна промена и ерга омнес.

Ципрас: Решението дојде ненадејно, постигнат е договор, Заев прифати сѐ

Република - 12.06.2018

Ненадејно дојде решението, ги разбирам тешкотиите кои се присутни по медиумите, веста е добра, постигнавме договор за прашање кое со години нѐ загрижуваше поради разликата со името, Зоран Заев прифати сѐ – изјави Алексис Ципрас, премиерот на Грција ...

Објавен целиот договор меѓу Македонија и Грција

24Инфо - 13.06.2018

Објавен целиот договор меѓу Македонија и Грција Грчкиот весник Катимерини вечерва го објави целосниот договор што македонската и грчката влада го постигнаа за името. Договорот можете да го прочитате на овој ...

Претставник на грчката Влада: Постигнат е договор

Стандард - 12.06.2018

Постигнат е договор меѓу двете земји вели претставник на грчката Влада, јави дописничката на МИА од Атина. Според истите извори Грција смета дека договорот ги исполнува грчките предуслови за ерга омнес име.

Грчкиот претседател Павлопулос: Договорот ги задоволува условите кои Грција ги бара

Сител - 12.06.2018

Грчкиот претседател изјави дека договорот е добар и ги вклучува барањата за ерга омнес и уставна ревизија. “Ова е добар договор кој што ги задоволува условите кои што ги бара Грција. Сега задача на ПЈР Македонија е да го оствари тоа на што е ...

„Катимерини“ го објави договорот меѓу Македонија и Грција

Точка - 13.06.2018

Грчкиот весник „Катимерини“ попладнево објави докумет, за кој тврди дека е договорот меѓу Македонија и Грција. Во текстот се наведува дека името „Република Северна Македонија“ ќе се користи за севкупна употреба – „ерга омнес“, нацоналноста е ...

Павлопулос по средбата со Ципрас го поздрави договорот Скопје-Атина

Вечер - 12.06.2018

Постигнат е договор за промена на официјалното име на нашиот северен сосед, му соопштил доцна попладнево премиерот Ципрас на грчкиот претседател Прокопис Павлопулос. Му кажал дека македонската страна прифатила ерга омнес и уставни измени.

Ципрас: Постигнат е добар договор, исполнети се барањата за уставна промена и ерга омнес

Макфакс - 12.06.2018

По средбата со грчкиот претседател Прокопис Павлопулос, премиерот на Грција, Алексис Ципрас изјави дека е постигнат добар договор со кој се исполнети грчките барања за уставна промена и ерга омнес.

Грчки владин претставник: Постигнат е договор

Либертас - 12.06.2018

Постигнат е договор меѓу двете земји вели претставник на грчката Влада, јави дописничката на МИА од Атина. Според истите извори Грција смета дека договорот ги исполнува грчките предуслови за ерга омнес име.

„Катимерини“ го објави договорот меѓу Македонија и Грција

Слободен Печат - 13.06.2018

Грчкиот весник „Катимерини“ попладнево објави докумет, за кој тврди дека е договорот меѓу Македонија и Грција. Во текстот се наведува дека името „Република Северна Македонија“ ќе се користи за севкупна употреба – „ерга омнес“, нацоналноста е ...

Ципрас: Постигнат е добар договор со кој се исполнети грчките барања

МК News - 12.06.2018

По средбата со грчкиот претседател Прокопис Павлопулос, премиерот на Грција, Алексис Ципрас изјави дека е постигнат добар договор со кој се исполнети грчките барања за уставна промена и ерга омнес.

Грчки владин претставник: Постигнат е договор

+инфо - 12.06.2018

Постигнат е договор меѓу двете земји вели претставник на грчката Влада, јави дописничката на МИА од Атина. Според истите извори Грција смета дека договорот ги исполнува грчките предуслови за ерга омнес име.

Грчките медиуми го објавија договорот

Н.Македонија - 13.06.2018

Грчкиот весник „Катимерини“ попладнево објави документ, за кој тврди дека е договорот меѓу Македонија и Грција. Во текстот се наведува дека името „Република Северна Македонија“ ќе се користи за севкупна употреба – „ерга омнес“, нацоналноста е ...

Ципрас: Постигнат е добар договор, исполнети се барањата за уставна промена и ерга омнес

Sky - 12.06.2018

По средбата со грчкиот претседател Прокопис Павлопулос, премиерот на Грција, Алексис Ципрас изјави дека е постигнат добар договор со кој се исполнети грчките барања за уставна промена и ерга омнес.

Грчки владин претставник: Постигнат е договор

А1 On - 12.06.2018

Постигнат е договор меѓу двете земји вели претставник на грчката Влада, јави дописничката на МИА од Атина. Според истите извори Грција смета дека договорот ги исполнува грчките предуслови за ерга омнес име.

„Катимерини“ го објави договорот за името

Фактор - 13.06.2018

Грчкиот весник „Катимерини“ попладнево објави документ, за кој тврди дека е договорот меѓу Македонија и Грција. Во текстот се наведува дека името „Република Северна Македонија“ ќе се користи за севкупна употреба – „ерга омнес“, нацоналноста е ...

Грчки владин претставник: Постигнат е договор помеѓу Грција и Македонија

ТВ21 - 12.06.2018

Постигнат е договор меѓу двете земји вели претставник на грчката Влада, јави дописничката на МИА од Атина. Според истите извори Грција смета дека договорот ги исполнува грчките предуслови за ерга омнес име.

Грчки владин претставник: Постигнат е договор

Независен - 12.06.2018

Постигнат е договор меѓу двете земји вели претставник на грчката Влада. Според истите извори Грција смета дека договорот ги исполнува грчките предуслови за ерга омнес име. Кусо по 18 часот по локално време започна средбата на грчкиот премиер Алексис ...

Грчки владин претставник: Постигнат е договор

Н.Македонија - 12.06.2018

Постигнат е договор меѓу двете земји вели претставник на грчката Влада, пренесе МИА. Според истите извори Грција смета дека договорот ги исполнува грчките предуслови за ерга омнес име. Кусо по 18 часот по локално време започна средбата на грчкиот ...

Грчки владин претставник: Постигнат е договор

Кајгана - 12.06.2018

Атина, 12 јуни 2018 (МИА) - Постигнат е договор меѓу двете земји вели претставник на грчката Влада, јави дописничката на МИА од Атина. Според истите извори Грција смета дека договорот ги исполнува грчките предуслови за ерга омнес име.

Грчки владин претставник: Постигнат е договор

Локално - 12.06.2018

Постигнат е договор меѓу двете земји вели претставник на грчката Влада, јави дописничката на МИА од Атина. Според истите извори Грција смета дека договорот ги исполнува грчките предуслови за ерга омнес име.

Грчки владин претставник: Постигнат е договор

Канал5 - 12.06.2018

Постигнат е договор меѓу двете земји вели претставник на грчката Влада, јави дописничката на МИА од Атина. Според истите извори Грција смета дека договорот ги исполнува грчките предуслови за ерга омнес име.

Грчки владин претставник: Постигнат е договор

Слободен Печат - 12.06.2018

Постигнат е договор меѓу двете земји вели претставник на грчката Влада, јави дописничката на МИА од Атина. Според истите извори Грција смета дека договорот ги исполнува грчките предуслови за ерга омнес име.

Грчки владин претставник: Постигнат е договор за името

Press24 - 12.06.2018

Постигнат е договор меѓу двете земји вели претставник на грчката Влада, јави дописничката на МИА од Атина. Според истите извори Грција смета дека договорот ги исполнува грчките предуслови за ерга омнес име.