TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Твит на денот на најмладата пливачка во Токио

Оff.net - 22.07.2021

Лана Пудар од БиХ направи сензација откако освои три медали на Европско јуниорско првенство во пливање: Злато на 100 метри пеперутка и сребро на 50 и 200 метри во истата дисциплина. Со само 15 години таа ќе биде најмлата пливачка на Олимписките ...

Откриени 12 нови случаи позитивни на коронавирус на Игрите во Токио, од кои двајца се спортисти од Oлимпиското село

Бриф

Забрането е објавувавање на фотографии со спортисти кои клечат

Курир

Хаосот во Токио продолжува: Една земја се повлече од ОИ

SportMedia

Најмладата пливачка во Токио на уникатен начин направи пресек на последните десет години

Дерби

Уште една земја го откажа учеството на ЛОИ !

Спортманија

Токио ќе претрпи страшни загуби од ЛОИ – цели 16 милијарди долари!

Sport 1

Дерби Мета Република 24 Вести +инфо Независен Независен Нетпрес

„Нема смисла да се одржуваат Олимписките игри под вакви услови“

Sport 1 - 22.07.2021

Ракометарите на Данска не го кријат своето незадоволство поради одржување на Олимписките игри (ОИ) во Токио, а причина за тоа е пандемијата на ковид-19. Селекторот на Данска, Николај Јакобсен кажа дека не може да разбере како Јапонија се согласила ...

Данците лути: Не гледаме смисла во одржување на ЛОИ под вакви услови

Gol.mk

Данците лути: Не гледаме смисла во одржување на ЛОИ под вакви услови

Курир

Данските ракометари во Токио се чувствуваат измамени: Овие Игри немаат смисла

Слободен Печат

Данските ракометари огорчени: Измамени сме, оваа Олимпијада нема никаква смисла

Спортклуб

Јакобсен огорчен: Ваквите Игри се на штета на спортистите, одржувањето нема никаква логика!

SportMedia

Осумте наши спортисти распослани во седум од 16. денови во кои траат олимписките игри

Алфа

Мета МКД Екипа Дерби Спортски Спортклуб Курир Република

Македонски Олимписки великани кои да се денес во Токио би направиле подвиг: Но една Македонка и на 60 години покажа ...

Фактор - 22.07.2021

Македонскиот Олимписки Kомитет е 195-ти член на Меѓународниот Олимписки комитет. Оваа институцја со години го негува олимпискиот дух, а Македонија имала неколку „титани“ кои учествуваа на големите Олимпијади и се закитија со медал.

ИОК забрани да се објавуваат фотографии со спортисти кои клечат

+инфо

По зголемениот број на заболени гости во токио дилеми околу самото одржување на лои

Алфа

ИОК очекува Олимпијада во Пекинг 2022 година да биде со гледачи

Независен

ИОК очекува Олимпијада во Пекинг 2022 година да биде со гледачи

Опсервер

ИОК очекува Олимпијада во Пекинг 2022 година да биде со гледачи

Либертас

ИОК очекува Олимпијада во Пекинг 2022 година да биде со гледачи

MakPress

Република Курир Република Опсервер Дриблинг

Најголемата македонска надеж за олимписко злато немаше среќа во ждрепката

Вечер Прес - 22.07.2021

Еден од најголемите надежи на Македонија за олимписко злато во Токио, таеквондистот Дејан Гергиевски, кој воедно е и знаменоносец на нашата делегација, немаше премногу среќа во ждрепката. Тој на стартот на турнирот на 27 јули, ќе се сретне со ...

Дејан Георгиевски го дозна противникот на игрите во Токио, светскиот првак мотивира и инспирира

Дриблинг

Костовски: Георгиевски размислува за медал на ЛОИ

Сител

Дејан Георгиевски уште во првото коло на ОИ со светски шампион!

Спортски

Таеквондистот Георгиевски против светскиот првак Алба во првото коло на ЛОИ

Sport 1

Георгиевски против светскиот шампион на стартот на ЛОИ во Токио

Екипа

Првиот ривал му е светскиот првак – Георгиевски има шанси за злато на ЛОИ, коефициентот во Sport Life e одличен (Фото)

Спортманија

Спортклуб Спортклуб SportMedia Слободен Печат Курир IPON Република

Гвинеја се повлече од ОИ поради влошената состојба со коронавирус

Курир - 22.07.2021

Гвинејскиот министер за спорт, Сануси Бантама Соу изјави дека олимпискиот тим на земјата одби да учествува на Игрите во Токио 2020 година, поради ситуацијата со коронавирусот. Зборовите на официјалното лице, упатени до претседателот на олимпискиот ...

Гвинеја се повлече од Олимписките игри поради влошената состојба со коронавирус

Опсервер

Гвинеја се повлече од Олимписките игри поради влошената состојба со коронавирус

24 Вести

Гвинеја се повлече од ОИ поради влошената состојба со коронавирус

Република

За да ги заштити спортистите од ковид-19, Гвинеја го откажа настапот на ОИ

+инфо

Гвинеја се повлече од Олимписките игри поради влошената состојба со коронавирус

Либертас

Гвинеја се повлече од Олимписките игри поради влошената состојба со коронавирус

Сител

OhridNews

Швеѓанките ја декласираа репрезентацијата на САД предводена од Андоновски🎥

Спортски - 21.07.2021

Женската американска фудбалска репрезентација доживеа убедлив пораз од Шведска (3:0) на стартот на олимпискиот турнир во Токио. Селекцијата на САД која е предводена од Македонецот, Влатко Андоновски доживеа тежок пораз на стартот на ОИ.

Шведска убедлива против САД, составот на Андоновски започна со пораз во Токио (Видео)

Дерби

Дебакл на фудбалерките на Андоновски на стартот на ОИ

Sport 1

Потоп на Македонецот Андоновски на стартот од Олимписките игри во Токио (видео)

Спортманија

Убедлив пораз за Андоновски и САД на стартот на ЛОИ во Токио (ВИДЕО)

Екипа

ВИДЕО: Убедлив пораз на Андоновски на Олимписките игри, крај на серијата од 44 меча без пораз на САД

Sport M

ВИДЕО: Шведска со лекција за САД предводен од Андоновски на ЛОИ во Токио

Дриблинг

24Фудбал МКД Курир Точка

На отворањето на игрите во Токио ќе присуствуваат само 15 светски лидери

Екипа - 21.07.2021

Лидери на 15 земји во светот и различни меѓународни организации ќе бидат на церемонијата на отворањето на Летните олимписки игри во Токио. Тоа е значително помал број во однос на игрите во 2016 година во Рио де Жанеиро.

На свеченото отворање на Игрите во Токио ќе присуствуваат само 15 светски лидери

Слободен Печат

Петнаесет светски лидери ќе присуствуваат на отворањето на Олимписките игри

Точка

Петнаесет светски лидери ќе присуствуваат на отворањето на Олимписките игри

MTM

Петнаесет светски лидери ќе присуствуваат на отворањето на ЛОИ

Н.Македонија

Шефови на 15 држави и меѓународни организации ќе присуствуваат церемонијата на отворање на Олимпијадата

Курир

Шефови на 15 држави и меѓународни организации ќе присуствуваат церемонијата на отворање на Олимпијадата

Lider

Република Независен Опсервер Либертас MakPress

Бирд и Алварез американски знаменосци на Игрите во Токио

Опсервер - 21.07.2021

Членот на американската безбол репрезентација Еди Алварез и кошарката Сју Бирд ќе го носат американското знаме на отворањето на Олимписките игри во Токио, објави денеска Американскиот олимписки и параолиписки комитет.

Бирд и Алварез американски знаменосци на Игрите во Токио

MakPress

Бирд и Алварез американски знаменосци на Игрите во Токио

Либертас

Познато кој ќе го носи американското знаме на отворањето на ОИ во Токио

4NEWS

Ѓоковиќ е вистински шампион – Прво на тренинг, а потоа на мала дружба и со македонските спортисти (ФОТО)

Екипа - 21.07.2021

Новак Ѓоковиќ уште еднаш покажа зошто е голем шампион. Покрај тоа што е неверојатен на тениските терени, тој покажува дека е многу скромен и нормален дечко и надвор од нив. По првиот тренинг кој го одржа во Токио, тој слободното време го искористи ...

Ѓоковиќ по првиот тренинг во Токио на дружба со македонските спортисти

Република

Ѓоковиќ по првиот тренинг во Токио на дружба со македонските спортисти

Lider

Спортистка од Чиле е првата суспендирана од Олимпијадата поради коронавирус

24 Вести - 21.07.2021

Фернада Агире од Чиле е првата натпреварувачка која ќе ги пропушти Олимписките игри во Токио поради коронавирус. Таеквондистката доби позитивен тест и е изолирана. Чилеанскиот олимписки комитет известува дека Агире добро се снаоѓа, но таа нема да ...

Чилеанка и Холанѓанка се првите спортисти суспендирани од Олимпијадата поради корона вирус

Република

Две спортистки суспендирани од Олимпијадата поради коронавирус

Lider

Таеквондистка од Чиле е првата спортистка суспендирана од Олимпијадата поради коронавирус

Опсервер

Таеквондистка од Чиле е првата спортистка суспендирана од Олимпијадата поради коронавирус

Либертас

Таеквондистка од Чиле е првата спортистка суспендирана од Олимпијадата поради коронавирус

Сител

Таеквондистка од Чиле е првата спортистка суспендирана од Олимпијадата поради коронавирус

OhridNews

MakPress

Пораката на Ѓоковиќ до Федерер и Надал: Се ќе ви земам!

Спортклуб - 21.07.2021

Новак Ѓоковиќ тргнува на ОИ за Токио со големи амбиции, да донесе злато назад во Србија. По освоените три Гренд слем трофеи, сега на ред е тој да се обиде да освои злато, а потоа и комплетно да ја заокружи успешната година, со евентуално освојување ...

ВИДЕО: Андоновски тргна со пораз, Шведска ја декласира репрезентацијата на САД

Gol.mk - 21.07.2021

Американската репрезентација, предводена од Влатко Андоновски, запиша висок пораз на отворањето на олимпискиот турнир во Токио. Шведска застана на патот на САД и ги запиша првите бодови со убедливо издание на стартот (3-0).

Прв пораз на Андоновски- женската селекција на САД загуби на отворањето на ОИ!

SportMedia - 21.07.2021

После година и пол на кормилото на женската репрезентација на САД, Влатко Андоновски – Шате, загуби натпревар со неговата селекција. САД доживеа непријатен пораз од Шведска на отворањето на Олимписки игри со 3:0.