TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Google го средува „хаосот“ од апликации за разговори – Allo престанува со работа на сметка на Messages

Smartportal - 06.12.2018

Во текот на годините Google претстави повеќе апликации наменети за разговори, односно “чет” апликации, па доста од нив функционираа и паралелно, па може слободно да се каже дека ситуацијата беше до некаде збунувачка.

Google ja гаси апликацијата Allo, сите карти ги фрла на Messages и Duo

USB - 06.12.2018

Апликацијата за допишување не се прослави, па Google одлучи да ја изгаси, исто како и Hangouts. Сега е и официјално: Google ги објави своите планови за гаснење на апликациите за комуникација: Allo и Hangouts.

YouTube за Android инсталиран повеќе од пет милијарди пати

USB - 06.12.2018

Погледот на листингот за YouTube апликацијата на Google Play Store открива интересна информација. Досега, апликацијата за стриминг на видеа е инсталирана на Android уредите преку пет милијарди пати.

Дознајте колку долго време поминувате на вашиот мобилен телефон

Friday.mk - 06.12.2018

Со цел на корисниците да им обезбеди увид во времето поминато на мобилниот телефон, „Гугл“ ја лансира апликацијата Digital Wellbeing, која по потреба може да го оневозможи лансирањето одредени апликации.

Microsoft работи на нов прелистувач базиран на Chromium

IT.mk - 05.12.2018

Microsoft не се предава, компанијата се подготвува да го пензионира Edge и да креира нов прелистувач базиран на Chromium. Новиот прелистувач е со работно име Project Anaheim, и ќе биде основен прелистувач на Windows 10.

Google ги објави најдобрите Android апликации за 2018

Телефони.мк - 05.12.2018

Google го објави годишниот список со најдобри апликации и игри за Android уреди. Како најдобра за минатата година е прогласена апликацијата Drops, која на корисниците им помага да научат зборови за повеќе од 30 јазици, додека за најдобрата игра е ...

„Мајкрософт“ развива нов прелистувач

Факултети - 05.12.2018

Наследникот на класичниот „Интернет Експлорер“, „Еџ“, не беше успешен како што очекуваше „Мајкрософт“. Создаден од нула, „Еџ“ беше промовиран во 2015 година заедно со „Виндоус 10“, нудејќи нова можност за рендерирање, наречена ЕџХТМЛ.

WhatsApp за Android пристигнува на таблет уредите во бета форма

USB - 05.12.2018

Популарната интернет мрежа работи на тоа да ја донесе апликацијата на таблет уредите со Android. WhatsApp е една од најпопуларните апликации за испраќање пораки на мобилните уреди, но се уште не е достапна за таблет уредите. Барем не официјално.

Ова се најдобрите Android апликации во 2018. година

USB - 05.12.2018

Google ја објави својата годишна листа на најдобри апликации и игри за Android уредите. Како најдобра за минатата година е прогласена апликацијата Drops, која на корисниците им помага да научат зборови на преку 30 јазици, додека за најдобра игра е ...