TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Преговорите за спорот со името продолжуваат под покровителство на ОН

Алфа - 13.02.2018

По завршувањето на состанокот до јавноста стигна само соопштение дека Министрите за надворешни работи на Македонија и Грција се согласиле да ги продолжат напорите под покровителство на Обединетите Нации.

Димитров се сретна со Коѕијас и Нимиц, преговорите продолжуваат

Нова ТВ - 13.02.2018

Министерот за надворешни работи на Македонија, Никола Димитров денеска во канцеларијата на ОН во Виена имаше заедничка средба со министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас и личниот пратеник на Генералниот секретар на ОН, Метју Нимиц.

По долгите разговори, кусо соопштение: преговорите продолжуваат

Р.С.Европа - 13.02.2018

Согласност да се продолжат напорите за наоѓање на заедничко прифатливо решение за името под покровителство на ОН, изразиле министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас на средбата со медијаторот Метју ...

Димитров-Коѕијас: Решението за името под покровителство на ОН

Алсат-М - 13.02.2018

Изнаоѓањето на прифатливо решение за надминување на разликитe околу името да биде и понатаму под покровителство на ОН, се договориле денес во Виена министерите за надворешни работи на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас.

Преговорите во Виена завршија - нема информации дали е постигнат напредок за името

Сител - 13.02.2018

Ниту по 5 часовната средба на министрите за надоврешни работи на Македонија и Грција со медијаторот Нимиц, нема информации за напредок во решавањето на спорот со името. Во соопштението од македонското министерство за надоврешни работи се вели дека ...

Средба на Димитров и Коѕијас со Нимиц: Напорите за наоѓање на решение за името ќе продолжат под покровителство на ОН

А1 On - 13.02.2018

Денеска, во канцеларијата на ОН во Виена, личниот пратеник на Генералниот секретар на ОН, Метју Нимиц, имаше заедничка средба со министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров и со министерот за надворешни работи на Грција, ...

Димитров-Коѕијас: Решението за името под покровителство на ОН – Атина поднела нацрт-договорот кој е основа на ...

Локално - 13.02.2018

Околу шест часа траеше средбата меѓу министерот за надворешни работи Никола Димитров и неговиот грчки колега Никос Коциас со посредникот на ООН Метју Нимиц, информира АлсатМ . Независно од времетраењето на оваа средба, се што беше кажано јавно е ...

Како резултираше средбата Нимиц-Димитров-Коѕијас во Виена?

Фактор - 13.02.2018

Денес во канцеларијата на ОН во Виена се сретнаа личниот пратеник на Генералниот секретар на ОН, Метју Нимиц, министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров и министерот за надворешни работи на Грција, Николас Коѕијас.

Димитров и Коѕиас на средба со Нимиц во Виена

Стандард - 13.02.2018

Министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска во Виена ќе има средба со својот грчки колега Никос Коѕијас и со медијаторот Метју Нимиц. Тема на разговорите ќе биде нацрт-договор за конечно решение за името.

Метју Нимиц ќе се приклучи на разговорите на Димитров-Козијас во Виена

Локално - 13.02.2018

Специјалниот претставник на ОН за решавање на спорот за името меѓу Грција и Македонија, Метју Нимиц, ќе се приклучи на 13 февруари во преговорите на министрите за надворешни работи во Виена, соопшти прес-службата на светската организација.

Димитров и Коѕијас вечерва во Виена, утре заедничка средба со Нимиц

Нова ТВ - 12.02.2018

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров, вечерва, во Виена, ќе има средба со министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас. Двајцата министри утре ќе имаат заедничка средба со личниот пратеник на ...

Димитров и Коѕијас ги почнуваат преговорите за решавање на спорот за името

МКД - 12.02.2018

Со средбата на министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас вечерва во Виена, почнаа директните преговори за решавање на спорот за името меѓу двете страни, како што неодамна најавија и од македонската и ...

Вечерва средба Димитров-Коѕијас во Виена

Фокус - 12.02.2018

Македонскиот министер за надворешни работи, Никола Димитров и неговиот колега, Никос Коѕијас вечерва ќе имаат средба во Виена, соопшти Министерството за надворешни работи. Двајцата министри кои сега ги водат преговорите за спорот за името утре ќе ...

Димитров и Коѕиас вечерва се среќаваат во Виена

Р.С.Европа - 12.02.2018

Министерот за надворешни работи Никола Димитров, вечерва во Виена се среќава со неговиот грчки колега Никос Коѕијас. Утре двајцата министри ќе имаат заедничка средба со посредникот на ОН во спорот за името Метју Нимиц, информира МНР.

Ципрас не се откажува од промени на Уставот - Бугарија се противи на решението „Горна Македонија“

Сител - 12.02.2018

Иако најавувана како недела на интензивни и вистински преговори за решавање на спорот за името, засега нема информации дали и кога ќе се одржи средбата на министрите Димитров и Коѕијас со медијаторот Нимиц.

Виена: индикативна и итна средба на Димитров и Коѕијас за името!

Алфа - 12.02.2018

Владата ненајавено ги забрза преговорите за името. Средбата Коѕијас - Димитров, првично најавена за 15-ти и 16-ти февруари, наеднаш сер оддржува вечерва и тоа во Виена, не во Софија. Владата ненајавено ги забрза преговорите за името.

Димитров вечерва на средба со Коѕијас во Виена, Утре со Нимиц

Сакам да кажам - 12.02.2018

Министерот за надворешни работи Никола Димитров вечерва во Виена ќе има средба со министерот за надворешни работи на Грција Никос Коѕијас, соопшти Министерството за надворешни работи. Утре, пак, двајцата министри ќе имаат заедничка средба со личниот ...

Димитров утре на средба со Коѕијас и со Нимиц

+инфо - 12.02.2018

Утре (вторник), двајцата министри ќе имаат заедничка средба со личниот пратеник на Генералниот секретар на ОН, Метју Нимиц. Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров, вечерва, во Виена, ќе има средба со министерот за ...

Грчки медиуми: Средбата Димитров – Коѕијас од клучно значење за текот на разговорите

Слободен Печат - 12.02.2018

Средбата Димитров – Коѕијас на 15 и 16 февруари, комплетирање на нацрт спогодбата од грчка страна и доставување во Скопје, лично од шефот на грчката дипломатија и евентуална средба на Заев и Ципрас, според дел од грчките медиуми, би можеле да бидат ...

Димитров-Коѕијас: Решението за името под покровителство на ОН

CivilMedia - 13.02.2018

Изнаоѓањето на прифатливо решение за надминување на разликитe околу името да биде и понатаму под покровителство на ОН, се договориле денес во Виена министерите за надворешни работи на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас.

Преговорите во Виена завршија - нема информации дали е постигнат напредок за името (видео)

Press24 - 13.02.2018

Ниту по 5 часовната средба на министрите за надоврешни работи на Македонија и Грција со медијаторот Нимиц, нема информации за напредок во решавањето на спорот со името- пишува Сител. Во соопштението од македонското министерство за надоврешни работи ...

Конструктивна средба на Димитров и Коѕијас со Нимиц во Виена

Канал5 - 13.02.2018

Продолжувата и натаму преговорите за името под покровителство на ОН , соопшти МНР по завршувањето на средбата меѓу Димитров и Коѕијас со Нимиц во Виена. Денеска, во канцеларијата на ОН во Виена, личниот пратеник на Генералниот секретар на ОН, Метју ...

Димитров и Коѕијас ги почнуваат преговорите за решавање на спорот за името

Тера - 12.02.2018

Со средбата на министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас вечерва во Виена, почнаа директните преговори за решавање на спорот за името меѓу двете страни, како што неодамна најавија и од македонската и ...

Ципрас бара промени на Уставот - Бугарија се противи на решението „Горна Македонија“

Press24 - 12.02.2018

Иако најавувана како недела на интензивни и вистински преговори за решавање на спорот за името, засега нема информации дали и кога ќе се одржи средбата на министрите Димитров и Коѕијас со медијаторот Нимиц.

Итна средба на Димитров и Коѕијас вечерва во Виена за името

Нетпрес - 12.02.2018

Владата ненајавено ги забрза преговорите за името, а средбата на шефовите на македонската и грчката дипломатија, Никола Димитров односно Никос Коѕијас, којашто првично беше најавена за 15-ти и 16-ти февруари во Софија, ненајавено се одржува во ...

Димитров и Коѕиас вечерва ќе разговараат во Виена, утре зедничка средба со Нимиц

Мета - 12.02.2018

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров, вечерва, во Виена, ќе има средба со министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, информираа попладневно од Министерството за надворешни работи.

Вечерва средба Димитров-Коѕијас во Виена

Алсат-М - 12.02.2018

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров, вечерва, во Виена, ќе има средба со министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, соопштија од Министерството за надворешни работи.

Грчки медиуми: Средбата Димитров - Коѕијас клучнa за текот на разговорите

Сител - 12.02.2018

Средбата Димитров – Коѕијас на 15 и 16 февруари, комплетирање на нацрт спогодбата од грчка страна и доставување во Скопје, лично од шефот на грчката дипломатија и евентуална средба на Заев и Ципрас, според дел од грчките медиуми, би можеле да бидат ...

Димитров-Коѕијас: Решението за името под покровителство на ОН...

Н.Македонија - 13.02.2018

Димитров-Коѕијас: Решението за името под покровителство на ОН Изнаоѓањето на прифатливо решение за надминување на разликитe околу името да биде и понатаму под покровителство на ОН, се договориле денес во Виена министерите за надворешни работи на ...

Преговорите во Виена завршија – нема информации дали е постигнат напредок за името

Република - 13.02.2018

Ниту по 5 часовната средба на министрите за надоврешни работи на Македонија и Грција со медијаторот Нимиц, нема информации за напредок во решавањето на спорот со името. Во соопштението од македонското министерство за надоврешни работи се вели дека ...

Шкрто соопштение од МНР за средбата Димитров-Коѕијас-Нимиц

+инфо - 13.02.2018

Министрите за надворешни работи се согласија да ги продолжат напорите под покровителство на ОН. Денеска, во канцеларијата на ОН во Виена, личниот пратеник на Генералниот секретар на ОН, Метју Нимиц, имаше заедничка средба со министерот за надворешни ...

Вечерва средба Димитров-Коѕијас во Виена

Локално - 12.02.2018

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров, вечерва, во Виена, ќе има средба со министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, соопштија од Министерството за надворешни работи.

Грчки медиуми: Горна Македонија во словенска варијанта– фаворит за решение

еМагазин - 12.02.2018

Средбата Димитров – Коѕијас на 15 и 16 февруари, комплетирање на нацрт спогодбата од грчка страна и доставување во Скопје, лично од шефот на грчката дипломатија и евентуална средба на Заев и Ципрас, според дел од грчките медиуми, би можеле да бидат ...

Димитров-Коѕијас: Решението за името и понатаму да биде под покровителство на ОН

еМагазин - 13.02.2018

Изнаоѓањето на прифатливо решение за надминување на разликитe околу името да биде и понатаму под покровителство на ОН, се договориле денеска во Виена министерите за надворешни работи на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас.

Владата молчи околу виенските преговори

Курир - 13.02.2018

Ниту по 5 часовната средба на министрите за надоврешни работи на Македонија и Грција со медијаторот Нимиц, нема информации за напредок во решавањето на спорот со името. Во соопштението од македонското министерство за надоврешни работи се вели дека: ...

МНР за средбата во Виена: Продолжуваат напорите за наоѓање решение

Мета - 13.02.2018

Министрите за надворешни работи се согласија да ги продолжат напорите под покровителство на ОН, соопшти македонското Министерство за надворешни работи, известувајќи за денешната средба на личниот пратеник на Генералниот секретар на ОН, Метју Нимиц ...

Средба Димитров – Коѕијас во Виена

Макфакс - 12.02.2018

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров, вечерва, во Виена, ќе има средба со министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, соопшти министерството за надворешни работи на Република Македонија.

Грчки медиуми: Горна Македонија, во словенска варијанта се смета за фаворит

+инфо - 12.02.2018

Средбата Димитров - Коѕијас оваа недела е од клучно значење за текот на разговорите, коменитраат медиумите. Средбата Димитров – Коѕијас на 15 и 16 февруари, комплетирање на нацрт спогодбата од грчка страна и доставување во Скопје, лично од шефот на ...

Димитров-Коѕијас: Решението за името и понатаму да биде под покровителство на ОН

Press24 - 13.02.2018

Изнаоѓањето на прифатливо решение за надминување на разликитe околу името да биде и понатаму под покровителство на ОН, се договориле денес во Виена министерите за надворешни работи на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас.

Виенските преговори без конкретни решенија

Нетпрес - 13.02.2018

Ниту по 5 часовната средба на министрите за надоврешни работи на Македонија и Грција со медијаторот Нимиц, нема информации за напредок во решавањето на спорот со името. Во соопштението од македонското министерство за надоврешни работи се вели дека: ...

Димитров и Коѕијас се договориле да продолжат преговорите, соопшти МНР

Сакам да кажам - 13.02.2018

Министрите за надворешни работи на Македонија и Грција Никола Димитров и Никос Коѕијас се договориле да ги продолжат преговорите, по денешната средба во канцеларијата на ОН во Виена со личниот пратеник на Генералниот секретар на ОН, Метју Нимиц.

Средба Димитров – Коѕијас во Виена

Вечер - 12.02.2018

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров, вечерва, во Виена, ќе има средба со министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, соопшти министерството за надворешни работи на Република Македонија.

Грчки медиуми: Средбата Димитров - Коѕијас клучнa за текот на преговорите

Press24 - 12.02.2018

Средбата Димитров – Коѕијас на 15 и 16 февруари, комплетирање на нацрт спогодбата од грчка страна и доставување во Скопје, лично од шефот на грчката дипломатија и евентуална средба на Заев и Ципрас, според дел од грчките медиуми, би можеле да бидат ...

Димитров-Коѕиас: Решението за името под покровителство на ОН

Стандард - 13.02.2018

Изнаоѓањето на прифатливо решение за надминување на разликитe околу името да биде и понатаму под покровителство на ОН, се договориле денес во Виена министерите за надворешни работи на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕиас.

МНР за средбата во Виена: Продолжуваат напорите за наоѓање решение под покровителство на ОН

Локално - 13.02.2018

Министрите за надворешни работи се согласија да ги продолжат напорите под покровителство на ОН, соопшти македонското Министерство за надворешни работи, известувајќи за денешната средба на личниот пратеник на Генералниот секретар на ОН, Метју Нимиц ...

Димитров на средби со Коѕијас и Нимиц во Виена

Телма - 12.02.2018

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров, вечерва, во Виена, ќе има средба со министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас. Утре двајцата министри ќе имаат заедничка средба со личниот пратеник на ...

Грчки медиуми: Горна Македонија, во словенска варијанта се смета за фаворит

Либертас - 12.02.2018

Средбата Димитров – Коѕијас на 15 и 16 февруари, комплетирање на нацрт спогодбата од грчка страна и доставување во Скопје, лично од шефот на грчката дипломатија и евентуална средба на Заев и Ципрас, според дел од грчките медиуми, би можеле да бидат ...

Оскудни соопштенија по средбата на министрите со Нимиц: Решението за името под покровителство на ОН

Либертас - 13.02.2018

Изнаоѓањето на прифатливо решение за надминување на разликитe околу името да биде и понатаму под покровителство на ОН, се договориле денес во Виена министерите за надворешни работи на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас.

Димитров и Коѕијас по средбата со Нимиц: Напорите за наоѓање на решение за името ќе продолжат под покровителство на ОН

Телма - 13.02.2018

Денеска, во канцеларијата на ОН во Виена, личниот пратеник на Генералниот секретар на ОН, Метју Нимиц, имаше заедничка средба со министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров и со министерот за надворешни работи на Грција, ...

Горна Македонија е името што преовладува како можно решение во грчките медиуми

А1 On - 12.02.2018

Средбата Димитров – Коѕијас на 15 и 16 февруари, комплетирање на нацрт спогодбата од грчка страна и доставување во Скопје, лично од шефот на грчката дипломатија и евентуална средба на Заев и Ципрас, според дел од грчките медиуми, би можеле да бидат ...