TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Меркел: Ветивме дека ќе бидеме блиску до преговорите со ЕУ

Глас на Америка - 14.09.2021

Премиерот Заев нагласи дека единствен прифатлив предлог за нашата земја за надминување на блокадата на проширувањето на ЕУ со земјите од Западен Балкан е предлогот претставен за време на претседателството на Португалија со ЕУ ТИРАНА — Последната ...

Анализа: Дали прошталните пораки од канцеларката Меркел до земјите од Западен Балкан имаат политичка тежина?

Сител

Премиерот Заев и македонската делегација на проштална среба со канцеларката Ангела Меркел

Канал5

Меркел ги собра на една маса лидерите од регионот, поплaднево таа ќе има одделни средби и со секој од нив

Телма

Меркел од Тирана: Албанија и Северна Македонија ги исполнија условите за почеток на преговори со ЕУ

ТВ21

( Видео) Почна работниот состанок на Меркел со западнобалканските лидери во Тирана

Нова ТВ

Меркел од Тирана: С. Македонија и Албанија ги исполнија условите за почеток на преговорите со ЕУ

Локално

Либертас Телма 360 степени 360 степени Р.С.Европа Фактор Бриф Нова ТВ

Заев - Меркел во Тирана: Македонија треба да ги започне преговорите

Канал5 - 14.09.2021

Владината делегација предводена од премиерот Зоран Заев заедно со заменик-претседателот Никола Димитров и министерот Бујар Османи попладнево остварија билатерална средба со германската канцеларка на Германија Ангела Меркел во Тирана.

Средба Заев – Меркел во Тирана: Северна Македонија треба да ги почне преговорите, проширувањето на ЕУ не смее да се одлага

ТВ21

Заев – Меркел во Тирана: Северна Македонија треба да ги започне преговорите, проширувањето на ЕУ со Западен Балкан не смее да се одлага

Centar

Заев – Меркел: С. Македонија треба да ги започне преговорите со ЕУ

Локално

Средба Заев – Меркел: Преговорите да започнат, проширувањето на ЕУ со Западен Балкан не смее да се одложи

Нова ТВ

Заев – Меркел во Тирана: Северна Македонија треба да ги започне преговорите, проширувањето на ЕУ со Западен Балкан не смее да се одлага

Frontline

Средба на Заев со Меркел во Тирана: Северна Македонија треба да ги започне преговорите со ЕУ

Мета

Lider Слободен Печат еМагазин Точка Р.С.Европа Press24 Република Независен

Меркел со порака од Тирана: Македонија и Албанија ги исполнија условите за членство

Канал5 - 14.09.2021

Германската канцеларка Ангела Меркел на заедничката прес-конференција со албанскиот премиер Еди Рама, рече дека Албанија и Македонија ги исполниле условите за членство во Европската Унија.

Меркел со порака од Тирана: Северна Македонија и Албанија ги исполнија условите за членство, според Рама двете земји се заложници на национализмот во ЕУ

24 Вести

Меркел со порака од Тирана: Северна Македонија и Албанија ги исполнија условите за членство, според Рама двете земји се заложници на национализмот во ЕУ

Бриф

Меркел со порака од Тирана: Северна Македонија и Албанија ги исполнија условите за членство

Нова ТВ

Меркел вели Македонија и Албанија ги исполнија условите за членство, според Рама двете земји се заложници на национализмот во ЕУ

еМагазин

Меркел од Тирана: Северна Македонија и Албанија ги исполнија условите за членство

Независен

Меркел: Албанија и Македонија ги исполнија условите за почеток на преговори со ЕУ

Press24

Frontline Zoom Lider +инфо Скопје инфо Слободен Печат Курир 24Инфо

Заев: Културно-информативниот центар во Тирана ќе придонесе за презентирање на традицијата, културата и уметноста на ...

Нова ТВ - 14.09.2021

Ќе се забрза и процесот на отворање на Културно – информативниот центар на Албанија во Скопје. Премиерот Зоран Заев денеска по работниот ручек на лидерите на Западен Балкан со германската канцеларка Ангела Меркел го посети новоотворениот ...

Заев од Тирана: Културно-информативниот центар на Северна Македонија во Тирана ќе придонесе за популаризација и презентирање на традицијата, културата и уметноста на нашата земја во Албанија

Frontline

Заев од Тирана: Културно-информативниот центар ќе придонесе за популаризација на традицијата

Канал5

Заев: КИЦ на Македонија во Тирана ќе придонесе за популаризација и презентирање на традицијата, културата и уметноста на нашата земја

24Инфо

Заев го посети Културно-информативен центар во Тирана каде директор е Ориѓански

Република

Заев: Културно-информативниот центар на С. Македонија во Тирана ќе биде мост за зближување меѓу народите на двете земји

Локално

Заев го посети Културниот центар на Македонија во Тирана

Независен

OhridNews Опсервер Точка Нетпрес МКД Centar 24 Вести Н.Македонија

Чекајќи ја Ангела: Заев, Димитров, Османи, и Ориѓански насмеани пред да ја видат Меркел

Република - 14.09.2021

Во овие моменти е средбата на премиерот Зоран Заев со германската канцеларка Ангела Меркел. Наместо Меркел да дојде во Скопје, државниот врв замина на средба со неа во Тирана. Заев во Албанија ги поведе и вицепремиерот Димитров и шефот на ...

Средба Заев-Меркел во Тирана: Евроинтеграцијата на С Македонија и регионот не смее да се одложува

360 степени

Средба Заев-Меркел во Тирана: Евроинтеграцијата на С Македонија и регионот не смее да се одложува

Либертас

Заев, Димитров и Османи стигнаа во Тирана, попладне премиерот ќе има билатерална средба со Меркел

360 степени

Премиерот Заев предводи владина делегација на работна средба со германската канцеларка Ангела Меркел во Тирана

Centar

Премиерот Заев предводи владина делегација на работна средба со германската канцеларка Ангела Меркел во Тирана

4NEWS

Премиерот Заев предводи владина делегација на работна средба со германската канцеларка Ангела Меркел во Тирана

Скопје1

24Инфо Press24 Lider Frontline Нова ТВ Локално Н.Македонија Кумановски м.