TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Новинарите од „Дневник“, „Вест“ и „Утрински весник“ штрајкуваат за плати

Глас на Америка - 17.02.2017

Во исто време Специјалното обвинителство потврди дека води предистражна постапка во МПМ, но не прецизираше за што се работи Новинарите и медиумските работници во најголемата медиумска издавачка куќа Медиа принт Македонија (МПМ) денеска, на Денот на ...

СЈО влезе во МПМ

Телма - 17.02.2017

Двајца истражители на СЈО утрово биле во дирекцијата на МПМ. Повеќе вработени во фирмата потврдија дека ги виделе истражителите како се претставуваат и заминуваат во просториите на дирекцијата на вториот кат во трговскиот центар Зебра.

Вработените во МПМ си ги бараат платите

Р.С.Европа - 17.02.2017

Поради неисплатени плати денеска во штрајк стапија вработените во МПМ. Тие по неколку часа дневно нема да работат во знак на револт. Велат го бараат само она што им следува. Штрајкот е организиран и поддржан од ССНМ.

СЈО во МПМ, вработените на штрајк

Deutsche Welle - 17.02.2017

Порталот Призма јави дека истражители на Специјалното јавно обвинителство влегле во просториите на Медиа Принт Македонија, издавачка куќа чии вработени денеска излегоа на штрајк поради неисплатени плати Истражители на Специјалното јавно ...

СЈО го истражува работењето на „Mедиа Принт Македонија“

Алсат-М - 17.02.2017

Тим на Катица Јанева во посета на Медиа Принт Македонија, под чија капа се дневните весници „Дневник“, „Вест“ и „Утрински весник“. Подетални информации зошто е СЈО во оваа медиумска куќа нема.

Штрајк на вработените во МПМ

Алсат-М - 17.02.2017

Новинарите и другите медиумски работници кои се вработени во најголемата медиумска издавачка куќа Медиа принт Македонија денеска стапија во штрајк на неопределено време. Штрајкот е во организација на Самостојниот синдикат на новинари и медиумски ...

СЈО го „чешла“ МПМ

Р.С.Европа - 17.02.2017

Истражители од тимот на Специјалното јавно обвинителство денеска влегле во издавачката куќа Медиа принт Македонија, објави интернет порталот Призма . Од Специјалното јавно обвинителство ниту демантираат, ниту потврдуваат и посочуваат дека не можат ...

ЗНМ со поддршка на штрајкот на новинарите на МПМ

24 Вести - 17.02.2017

Здружението на новинари на Македонија го поддржува штрајкот на новинарите на трите весници на издавачот „Медиа принт Македонија“. Преку соопштение, самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници го повика менаџментот на компанијата веднаш ...

Новинарите од МПМ почнаа штрајк

Глас на Америка - 17.02.2017

Новинарите и медиумските работници во најголемата медиумска издавачка куќа Медиа принт Македонија (МПМ) денеска на Денот на новинарите, го започнаа својот штрајк изразувајќи го незадоволството поради неисплатените плати од страна на менаџерскиот тим.

Новинарите на МПМ: Штрајкот го изнудија сопствениците на компанијата

Радио МОФ - 17.02.2017

Новинари и медиумски работници во најголемата медиумска издавачка куќа Медиа принт Македонија, денеска го започнаа својот штрајк, токму на Денот на новинарите. Тие пред седиштето, но и внатре во редакциите, го изразија својот револт од доцнењето на ...

Истражители од СЈО во МПМ

Нова ТВ - 17.02.2017

Неколку истражители од Специјалното обвинителство во моментот се присутни во компанијата Медиа принт Македонија. Неофицијално дознаваме дека СЈО има постапка со која се истражува финансиското работење на компанијата која ги поседува весниците ...

СЈО истражува во МПМ

Призма - 17.02.2017

Тим на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) попладнево влегол во Медиа принт Македонија (МПМ) и како што дознаваме целта му била да истражуваат дел од финансиското работење на оваа издавачка куќа, која под своја капа ги има весниците „Дневник“, ...

(ВИДЕО) Станковиќ: Штрајкот е неопходен, со месеци не можеме да оствариме контакт со нашите претпоставени

А1 On - 17.02.2017

Медиумските работници од Медиа принт Македонија од денеска, денот на македонското новинарство, стапуваат во штрајк поради не исплаќање на платите од страна на менаџментот на компанијата. – Штрајкот беше неопходен, меѓутоа изнуден бидејќи ние со ...

ЦРМ: Поддршка за борбата на новинарите од „МПМ“

А1 On - 17.02.2017

„Центарот за развој на медиуми го поддржува штрајкот на новинарите во „Вест“, „Дневник“ и „Утрински весник“ во најголемата медумска издавачка куќа „Медиа принт Македонија“. На Денот на македонското новинарство, 17 февруари, наместо награди и ...

Истражители и обвинители на СЈО се во МПМ

МКД - 17.02.2017

Минатата недела истражители и обвинители на Специјалното јавно обвинителство ја посетиле и компанијата Медиа принт Македонија, издавачот на весниците „Дневник", „Утрински весник" и „Вест". Екипа на СЈО се и денеска во просториите на МПМ.

Штрајк на новинарите на МПМ – „Утрински“, „Дневник“ и „Вест“ со редуцирани изданија

ТВ21 - 17.02.2017

Неколку десетини новинари од трите дневни весници денеска наместо да ги пишуваат своите стории, излегоа во дворот на зградата каде што се сместени редакциите на Утрински весник, Дневник и Вест.

СЈО влезе во МПМ

Сакам да кажам - 17.02.2017

Истражители на СЈО денеска влегоа во медиумската куќа Медиа Принт Македонија (МПМ), сопственик на весниците Дневник, Вест, Утрински весник и магазинот Теа модерна и Македонски спорт, потврдија од СЈО за САКАМДАКАЖАМ.МК.

Почна штрајкот во МПМ

+инфо - 17.02.2017

Синдикатот не го испочитувал договорот со синдикатот за неисплатените плати и хонорари Новинарите од трите дневни веснии на мпм, „Утрински весник“ „Дневник“ и „Вест“ точно напладне го започна својот штрајк кој го најавија уште вчера.

СЈО влезе во МПМ

+инфо - 17.02.2017

Истражители на СЈО ќе го проверуваат финансиското работење на МПМ. Специјалното јавно обвинителство денеска испратил свој тим во Медиа принт Македонија со задача да го проверуваат финансиското работење на издавачката куќа која е сопственик на пет ...

СЈО го истражува финансиското работење на МПМ, вработените на штрајк

Кајгана - 17.02.2017

Истражители на Специјалното јавно обвинителство влегле во просториите на Медиа Принт Македонија, издавачка куќа чии вработени денеска излегоа на штрајк поради неисплатени плати. Според информациите, тие го истражуваат финансиското работење на ...

Штрајк во МПМ: Менаџерскиот тим игнорантски кон вработените

Нова ТВ - 17.02.2017

Новинарите и синдикалци Љубиша Станковиќ и Владо Апостолов говорат за мотивите на штрајкот во издавачката куќа МПМ, како и комуникацијата со Јордан Камчев, Срѓан Керим и Јана ...

Дали Jанева „Чешла“ во МПМ? – СЈО ниту потврдува ниту демантира

ТВ21 - 17.02.2017

Специјалното јавно обвинителство не сака ниту да потврди ниту да демантира дека обвинители од оваа институција влегле во компанијата МПМ во чија сопственост се дневните весници Утрински весник, Дневник и Вест.

СЈО ги истражува финансиите на МПМ

А1 On - 17.02.2017

Издавачката куќа Медиа Принт Македонија е под лупа на Специјалното јавно обвинителство. СЈО го истражува финансиското работење на МПМ, чии новинари од денеска штрајкуваат поради неисплатени плати.

Штрајк на дел од вработените во МПМ

МРТ - 17.02.2017

Новинарите на „Утрински“, „Вест“ и на „Дневник“ не ја добија јануарската плата во предвидениот рок што му го дадоа на менаџментот... Штрајк на дел од вработените во Медија принт Македонија (МПМ) поради, како што велат, доцнење со платите и ...

СЈО влегло во МПМ - ќе го проверуваат работењето?

Фактор - 17.02.2017

Истражители од Специјалното јавно обвинителство денеска влегле во издавачката куќа Медиа принт Македонија, објави интернет порталот Призма . Од СJO ниту демантираат, ниту потврдуваат и посочуваат дека не можат да изнесат повеќе информации во ...

Новинарите штрајкуваат, СЈО влезе во МПМ

Слободен Печат - 17.02.2017

Истражители од специјалното јавно обвинителство го проверуваат финансиското работење на Медиа принт Македонија. МПМ е издавач и сопственик на пет печатени и еден електронски медиум. Денес, новинарите штрајкуваат поради неисплатени плати, а за тоа ...

Призма: СЈО истражува во МПМ

Стандард - 17.02.2017

Тим на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) попладнево влегол во Медиа принт Македонија (МПМ) а целта е да се истражи дел од финансиското работење на оваа издавачка куќа, која ги издава весниците „Дневник“, „Утрински“, „Вест“, „Македонски спорт“, ...

СЈО влезе во МПМ, ги истражува финансиите

еМагазин - 17.02.2017

Тим на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) денеска влегол во Медиа принт Македонија (МПМ), објави Призма . Целта му била да истражуваат дел од финансиското работење на оваа издавачка куќа, која под своја капа ги има весниците „Дневник“, ...

Тимот на Катица Јанева влезе и во МПМ

Канал 77 - 17.02.2017

И Медиа Принт Македонија се најде под лупа на Специјалното јавно обвинителство, кое денеска таму испратило свој тим, за да го провери финансиското работење на оваа Издавачка куќа што е сопственик на пет печатени и еден електронски медиум.

Станковиќ: Жално е да дознаеме од медиуми дека Орка заминале од МПМ во тешки моменти

Фактор - 17.02.2017

Новинарите на МПМ поддржани од независниот новинарски синдикат денеска излегоа на штрајк поради незадоволството и неисполнетите барања. Љубиша Станковиќ од Утрински весник посочи дека и тие се изненадени кога од медиумите дознале дека претходните ...

Истражители на СЈО влегоа во МПМ

Радио МОФ - 17.02.2017

Истражители од тимот на Специјалното јавно обвинителство денеска влегле во издавачката куќа Медиа принт Македонија, објави интернет порталот Призма . Од Специјалното јавно обвинителство велат дека не можат да изнесат повеќе информации во јавноста ...

ЗНМ го поддржува штрајкот на новинарите на МПМ

Стандард - 17.02.2017

„Здружението на новинари на Македонија го поддржува штрајкот на новинарите на трите весника на издавачот Медиа принт Македонија и го повикува менаџментот на компанијата веднаш да ги исполни барањата на штрајкувачкиот одбор за исплата на заостанатите ...

Новинарите од МПМ го започнаа најавениот штрајк

Таратур - 17.02.2017

Новинари и медиумски работници во најголемата медиумска издавачка куќа Медиа принт Македонија, денеска го започнаа својот штрајк, токму на Денот на новинарите. Тие пред седиштето, но и внатре во редакциите, го изразија својот револт од доцнењето на ...

СЈО истражува во МПМ

Мета - 17.02.2017

Тим на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) денеска влегол во „Медиа принт“ Македонија“ МПМ дознава „Призма“ . Целта на СЈО била да истражуваат дел од финансиското работење на оваа издавачка куќа, која под своја капа ги има весниците „Дневник“, ...

(ВИДЕО) Станковиќ: Штрајкот е неопходен, со месеци не можеме да оствариме контакт со нашите претпоставени

Локално - 17.02.2017

Медиумските работници од Медиа принт Македонија од денеска, денот на македонското новинарство, стапуваат во штрајк поради не исплаќање на платите од страна на менаџментот на компанијата, информира а1он .

ЦРМ: Даваме поддршка за борбата на новинарите во МПМ

+инфо - 17.02.2017

ЦРМ ја поддржува борбата за социјални права и статус на новинарите, затоа што тие се основни предуслови за нивната слобода и за слобода на медиумите. Центарот за развој на медиуми го поддржува штрајкот на новинарите во „Вест“, „Дневник“ и „Утрински ...

Истражителите на СЈО влегоа во медиумската куќа МПМ

Таратур - 17.02.2017

Истражители на СЈО денеска влегоа во медиумската куќа Медиа Принт Македонија (МПМ), сопственик на весниците Дневник, Вест, Утрински весник и магазинот Теа модерна и Македонски спорт, потврдија од СЈО за СакамДаКажам.мк.

СЈО ги истражува финансиите на МПМ

Репортер - 17.02.2017

Издавачката куќа Медиа Принт Македонија е под лупа на Специјалното јавно обвинителство. СЈО го истражува финансиското работење на МПМ, чии новинари од денеска штрајкуваат поради неисплатени плати.

Станковиќ: Жално е што преку медиуми дознаваме дека компанијата „Орка Холдинг“ заминала

Стандард - 17.02.2017

Жално е што преку медиуми дознаваме дека компанијата „Орка Холдинг“ заминала во време кога се обидуваме да преговараме. Минатата недела бил одржан состанок во компанијата со главните уредници, каде бил присутен и господинот Јордан Камчев како еден ...

СЈО влезе во издавачката куќа МПМ

Алсат-М - 17.02.2017

Истражители од тимот на Специјалното јавно обвинителство денеска влегле во издавачката куќа Медиа принт Македонија, објави интернет порталот Призма. Од Специјалното јавно обвинителство ниту демантираат, ниту потврдуваат и посочуваат дека не можат да ...

ЗНМ го поддржува штрајкот на новинарите на МПМ

МКД - 17.02.2017

Здружението на новинари на Македонија го поддржува штрајкот на новинарите на трите весници на издавачот Медиа принт Македонија и го повикува менаџментот на компанијата веднаш да ги исполни барањата на штрајкувачкиот одбор за исплата на заостанатите ...

СЈО го чешла финансиското работење на МПМ

Позитив.мк - 17.02.2017

Тим на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) денеска влегол во „Медиа принт“ Македонија“ МПМ дознава „Призма“ . Целта на СЈО била да истражуваат дел од финансиското работење на оваа издавачка куќа, која под своја капа ги има весниците „Дневник“, ...

(ВИДЕО) Новинарите на штрајк, истражителите на СЈО во МПМ

Нова ТВ - 17.02.2017

Новинарите на штрајк пред зградата на МПМ, истражителите на Специјалното јавно обвинителство во сметководството на компанијата. Вработените си ги бараат неисплатените плати, СЈО го истражува финансиското работење на МПМ.

ЦРМ: Поддршка за борбата на новинарите од „МПМ“

Локално - 17.02.2017

„Центарот за развој на медиуми го поддржува штрајкот на новинарите во „Вест“, „Дневник“ и „Утрински весник“ во најголемата медумска издавачка куќа „Медиа принт Македонија“. На Денот на македонското новинарство, 17 февруари, наместо награди и ...

Специјалнотo обвинителство влезе во МПМ

Локално - 17.02.2017

Истражители на СЈО денеска влегоа во медиумската куќа Медиа Принт Македонија (МПМ), сопственик на весниците Дневник, Вест, Утрински весник и магазинот Теа модерна и Македонски спорт, потврдија од СЈО за САКАМДАКАЖАМ.МК.

СЈО го истражува МПМ – Новинарите штрајкуваат

Позитив.мк - 17.02.2017

Истражители од тимот на СЈО денеска влегоа во издавачката куќа МПМ, објави интернет порталот Призма. Од Специјалното јавно обвинителствовелат дека не можат да изнесат информации во јавноста затоа што станува збор за предистражна постапка.

ЗНМ го поддржува штрајкот на новинарите на МПМ

Точка - 17.02.2017

Здружението на новинари на Македонија го поддржува штрајкот на новинарите на трите весника на издавачот Медиа принт Македонија и го повикува менаџментот на компанијата веднаш да ги исполни барањата на штрајкувачкиот одбор за исплата на заостанатите ...

Тим на СЈО влегол во МПМ

Фокус - 17.02.2017

Тим на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) денеска влегол во Медиа принт Македонија (МПМ) и како што дознавa Призма , целта му била да истражуваат дел од финансиското работење на оваа издавачка куќа, која под своја капа ги има весниците ...

(ВИДЕО) Станковиќ: Штрајкот е неопходен

Репортер - 17.02.2017

Медиумските работници од Медиа принт Македонија од денеска, денот на македонското новинарство, стапуваат во штрајк поради не исплаќање на платите од страна на менаџментот на компанијата. – Штрајкот беше неопходен, меѓутоа изнуден бидејќи ние со ...

ЦРМ: Борбата за социјални права на новинарите е предуслов за слобода на медиумите

МКД - 17.02.2017

Центарот за развој на медиуми (ЦРМ) го поддржува штрајкот на новинарите во „Вест“, „Дневник“ и „Утрински весник“ во најголемата медумска издавачка куќа Медиа принт Македонија.На Денот на македонското новинарство, 17 февруари, наместо награди и ...