TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Пенс: САД се отворени за разговори со Северна Кореја

Алсат-М - 14.02.2018

САД се отворени за разговори со Северна Кореја за да ја претстават американската политика по прашањето за нуклеарната програма на Пјонгјанг, изјави денеска американскиот потпретседател Мајк Пенс.

Адмирал: Целта на Ким е обединување на двете Кореи под негов режим

Алфа - 14.02.2018

Висок претставник на американската морнарица, адмирал Хари Харис Џеј Ар изјави дека долгорочна цел на севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун е да го обедини Корејскиот полуостров под својот тоталитарен режим.

Американски адмирал: Целта на Ким Џонг-ун е обединување на Корејскиот полуостров под неговиот тоталитарен режим

А1 On - 14.02.2018

Американскиот адмирал Хари Харис Џеј Ар смета дека цел на севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун е обединување на Корејскиот полуостров под својот тоталитарен режим. Според Харис нуклеарниот арсенал на Ким не му е потребен само за заштитата на својот ...

Мирослав Лазански после посетата на Северна Кореја: Тоа е сериозна држава! Се што тврди западната пропаганда е лага!

Вечер - 14.02.2018

До пред 20-25 години Северна Кореја индустриски била појака од Јужна Кореја и покрај санкциите Лазански е единствен акредитиран странски новинар кој присуствувал на воената парада по повод 70 години од основање на оружените сили на Северна Кореја.

Фетишизацијата на Ким Јо Јонг

Оff.net - 14.02.2018

Атлантик ја нарекува „дипломатија на ниски очекувања“ а во неа овој пат победи Северна Кореја која откако со месеци се закануваше со уништување на својот близнак држава, само затоа што испрати спортисти и навивачки, доби позитивен публицитет „кој ...

11 чудни факти за Ким Џонг-ун

Кафе пауза - 14.02.2018

Не постојат многу информации за најмладиот диктатор во светот. Тој не сака да зборува за неговиот приватен живот и може да прочитате многу чудни работи во неговата официјална биографија. Сепак, ова се 11-те интересни факти за најнепредвидливиот ...

Пенс: САД се отворени за разговори со Северна Кореја

Нова ТВ - 14.02.2018

САД се отворени за разговори со Северна Кореја за да ја претстават американската политика по прашањето за нуклеарната програма на Пјонгјанг, изјави денеска американскиот потпретседател Мајк Пенс.

Не им е лесно на навивачките од Северна Кореја, една грешка и правец в затвор! (ВИДЕО)

Sport 1 - 13.02.2018

Армијата од 230 убавици со нивните посебни кореографии и нивниот шарм водат битка за која никој не обврнува внимание, а додуша и ретко кој знае за оваа мрачна тајна. Додека очите се вперени кон Зимските олимписки игри (ЗОИ), некои од новинарите ...

„Ким сака да го стави целиот полуостров под свој режим“

МКД - 14.02.2018

Долгорочната цел на севернокорејскиот лидер Ким Јонг Ун е да го обедини Корејскиот полуостров под својот тоталитарен режим. Ова го изјави високиот официјален претставник на американската морнарица што ги надгледува воените операции на Пацификот, ...

Навивачките од Северна Кореја ќе одат в затвор ако нешто згрешат (видео)

Република - 13.02.2018

Присуството на официјалниот тим на навивачки на Северна Кореја не може да помине незабележано на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг, Јужна Кореја. Младите навивачки гледаа како швајцарскиот тим на хокеј на мраз го уништува со 8:0 обединетиот тим ...

Ким: Важно е да се постигне клима на доверба и дијалог

МРТ - 13.02.2018

На отворање на Зимските олимписки игри во Јужна Кореја изрази задоволство што земјата- домаќин се потрудила севернокорејската делегација да биде приоритет. Севернокорејскиот лидер Ким Јонг- ун бара уште попозитивна клима за помирување и дијалог.

КИМ САКА ДА ГИ ОБЕДИНИ ДВЕТЕ КОРЕЈИ: Што ова би значело за светот?

Фактор - 14.02.2018

Според американскиот адмирал, Хари Харис Џеј Ар целта на севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун е обединување на Корејскиот полуостров под својот тоталитарен режим. Тој објаснува дека нуклеарниот арсенал на Ким не му е потребен само за заштитата на ...

Ким ѝ се заблагодари на Јужна Кореја

Deutsche Welle - 13.02.2018

Политикатата на ЗОИ во Пјонгчанг игра речиси исто толку голема улога како и спортот. Во фокусот е конфликтот на Корејскиот полуостров. Сега, некогаш бесниот севернокорејски лидер звучи меко.

Ким Јонг Ун ѝ се заблагодари на Јужна Кореја за „импресивниот“ напор

МКД - 13.02.2018

Севернокорејскиот лидер Ким Јонг Ун ја пофали Јужна Кореја за приемот на Северна Кореја на Зимските олимписки игри и повика на „понатамошно заживување“ на „топлата клима за помирување“. Коментарите следеа откако официјалната делегација на Северна ...

„Армијата на убивиците“ вистинска сензација на ЗОИ

Телма - 13.02.2018

Учеството на Северна Кореја на Олимписките игри во Пјонгчан предизвика голем интерес кај јавноста, посебно по објавата дека мешан женски тим составен од двете држави – Северна и Јужна Кореја ќе учествува на женскиот хокеј турнир.

Ким Јонг Ун се заблагодари на Јужна Кореја и повика на мир

Кајгана - 13.02.2018

Севернокорејскиот лидер Ким Јонг Ун ја пофали соседската Јужна Кореја за организацијата на овогодинешните Зимски олимписки игри и го повика нивниот народ на „заживување на топлата атмосфера и помирување“.

Ким: Важно е да се постигне клима за помирување и дијалог

Макфакс - 13.02.2018

Важно да се постигне топла клима на помирување и дијалог, изјави севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун по разговорите со високата делегација, која во неделата се врати во земјата по тродневната посета на Јужна Кореја.

Ким: Важно е да се постигне клима на доверба и дијалог

А1 On - 13.02.2018

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-Ун ја пофали Јужна Кореја за организацијата на Зимските олимписки игри и рече дека е важно да се постигне „топла клима на помирување и дијалог“. Изјавите дојдоа откако официјалната делегација на Северна Кореја, ...

Ким: Важно е да се постигне клима на доверба и дијалог

CivilMedia - 13.02.2018

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун по тридневната посета на Јужна Кореја, каде присуствуваше на отворање на Зимските олимписки игри изјави дека е важно да се постигне „топла клима на помирување и дијалог“, објавија севернокорејските медиуми.

Еве што ѝ рекол Ким на својата сестра кога се вратила од Јужна Кореја: Обраќањето на лидерот на Пјонгјанг го шокирало ...

Точка - 13.02.2018

Севернокорејскиот лидер, Ким Јонг Ун, изјавил дека е важно да се поттикне "топла клима на помирување и дијалог", пренеле севернокорејските медиуми. Тој тоа го кажал по разговорите со високата делегација која во неделата се вратила од 3-дневната ...

Ким Џонг-ун ја пофали Јужна Кореја за Олимпијадата

Стандард - 13.02.2018

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун ја пофали Јужна Кореја за „импресивните“ напори околу пречекот на делегацијата од Северот за време на Олимписките игри во Пјонгчанг. Неговите коментари беа направени по враќањето на делегацијата, предводена од ...

Пенс: САД се отворени за разговори со Северна Кореја...

Н.Македонија - 14.02.2018

Пенс: САД се отворени за разговори со Северна Кореја САД се отворени за разговори со Северна Кореја за да ја претстават американската политика по прашањето за нуклеарната програма на Пјонгјанг, изјави денеска американскиот потпретседател Мајк Пенс.

Американски адмирал предупредува: Сонот на Ким е во двете Кореи да владее комунистички режим

Макфакс - 14.02.2018

Долгорочна цел на севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун е да го обедини Корејскиот полуостров под неговиот тоталитарен режим. Ова го изјави висок официјален претставник на американската морнарица кој ги надгледува воените операции во Пацификот, ...

Навивачките од Пјонгјанг ќе одат в затвор ако нешто згрешат

+инфо - 13.02.2018

Навивачките го поздравиле со песна дури и чистачот на мраз на хокеарскиот терен. Присуството на официјалниот тим на навивачки на Северна Кореја не може да помине незабележано на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг, Јужна Кореја.

Ким Јонг Ун ѝ се заблагодари на Јужна Кореја

Либертас - 13.02.2018

Северна Кореја на првиот викенд од Зимските олимписки игри во Јужна Кореја со шарм-офанзива упати сигнал за помирување. Севернокорејската делегација, која претстојуваше во Пјонгчанг три дена, меѓу другото и на отворањето на Игрите, формално беше ...

Ким Јонг Ун и се заблагодари на Јужна Кореја за гостопримството

Канал5 - 13.02.2018

Севернокорејскиот лидер Ким Јонг Ун ја пофали соседската Јужна Кореја за организацијата на годинешните Зимски олимписки игри и го повика нивниот народ на „заживување на топлата атмосфера и помирување“.

Ким: Важно е да се постигне клима за помирување и дијалог

Вечер - 13.02.2018

Важно да се постигне топла клима на помирување и дијалог, изјави севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун по разговорите со високата делегација, која во неделата се врати во земјата по тродневната посета на Јужна Кореја.

Ким импресиониран што неговата посета на Јужна Кореја била приоритет за соседите

+инфо - 13.02.2018

Тој кажал дека многу е важно да продолжат добрите резултати со понатамошно оживување на климата на доверба и дијалог. Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун по тридневната посета на Јужна Кореја, каде присуствуваше на отворање на Зимските олимписки ...

Американски адмирал предупредува: Сонот на Ким е во двете Кореи да владее комунистички режим

Вечер - 14.02.2018

Долгорочна цел на севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун е да го обедини Корејскиот Полуостров под неговиот тоталитарен режим. Ова го изјави висок официјален претставник на американската морнарица кој ги надгледува воените операции во Пацификот, ...

Навивачките од Пјонгјанг ќе одат в затвор ако нешто згрешат

Либертас - 13.02.2018

Присуството на официјалниот тим на навивачки на Северна Кореја не може да помине незабележано на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг, Јужна Кореја. Младите навивачки гледаа како швајцарскиот тим на хокеј на мраз го уништува со 8:0 обединетиот тим ...

Ким: Важно е да се постигне клима за помирување и дијалог

Sky - 13.02.2018

Важно да се постигне топла клима на помирување и дијалог, изјави севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун по разговорите со високата делегација, која во неделата се врати во земјата по тродневната посета на Јужна Кореја.

Ким: Важно е да се постигне клима на доверба и дијалог

Слободен Печат - 13.02.2018

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун по тридневната посета на Јужна Кореја, каде присуствуваше на отворање на Зимските олимписки игри изјави дека е важно да се постигне „топла клима на помирување и дијалог“, објавија севернокорејските медиуми.

Ким: Важно е да се постигне клима на доверба и дијалог

24 Вести - 13.02.2018

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун на делегацијата што присуствуваше на отворање на Зимските олимписки игри во Јужна Кореја, им изјави дека е важно да се постигне „топла клима на помирување и дијалог“, објавија севернокорејските медиуми.

Ким: Важно е да се постигне клима на доверба и дијалог

Алсат-М - 13.02.2018

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун на делегацијата што присуствуваше на отворање на Зимските олимписки игри во Јужна Кореја, им изјави дека е важно да се постигне „топла клима на помирување и дијалог“, објавија севернокорејските медиуми.

Ким Џонг-ун: Важно е да се постигне клима на доверба и дијалог...

Н.Македонија - 13.02.2018

Ким Џонг-ун: Важно е да се постигне клима на доверба и дијалог Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун на делегацијата што присуствуваше на отворање на Зимските олимписки игри во Јужна Кореја им рекол дека е важно да се постигне топла клима на ...

Еве што и кажа Ким на неговата сестра кога се врати од Јужна Кореја: Обраќањето на лидерот го шокираше светот

Сител - 13.02.2018

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун на делегацијата што присуствуваше на отворање на Зимските олимписки игри во Јужна Кореја, им изјави дека е важно да се постигне „топла клима на помирување и дијалог“, објавија севернокорејските медиуми.

Ким: Важно е да се постигне клима на доверба и дијалог

Телма - 13.02.2018

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун на делегацијата што присуствуваше на отворање на Зимските олимписки игри во Јужна Кореја, им изјави дека е важно да се постигне „топла клима на помирување и дијалог“, објавија севернокорејските медиуми.

Ким: Важно е да се постигне клима на доверба и дијалог

Либертас - 13.02.2018

Тој изрази задоволство од посетата и истакна дека напорите на Јужна Кореја за неговата посета да биде приоритет биле „многу импресивни“. – Многу е важно да продолжат добрите резултати со понатамошно оживување на климата на доверба и дијалог, која ...

Ким: Важно е да се постигне клима на доверба и дијалог

Алфа - 13.02.2018

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун по тридневната посета на Јужна Кореја, каде присуствуваше на отворање на Зимските олимписки игри изјави дека е важно да се постигне „топла клима на помирување и дијалог“, објавија севернокорејските медиуми.