TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Манчстер сити уште синоќа стана четвртфиналист во ЛШ

24 Вести - 14.02.2018

Елиминациската, пролетна фаза од Лигата на шампионите почна возбудливо и со многу голови. Во синоќешното дерби на денот, Јувентус и Тотенхем одиграа 2-2, откако домаќините водеа и со 2-0. „Старата дама“ отвори фуриозно, со головите на Игуаин во ...

Јувентус – Тотенхем заврши без победник

ЗаЗабава - 14.02.2018

Вчера вечер започнаа новите возбудувања, поточно нокаут фазата во Лигата на шампионите која беше отворена со два ефикасни натпревари со вкупно осум ...

Тотенхем си замина непоразен од Торино, Сити си поигра со Базел

Канал5 - 14.02.2018

Екипите на Јувентус и Тотенхем не се победија по првиот меѓусебен меч во 1/8-финалето во Лигата на шампионите, откако дуелот на „Алијанц“ стадионот во Торино заврши 2:2. Двата тима одиграа спектакуларен дуел откако домаќините рано поведоа по два ...

Манчестер Сити сруши нов рекорд

Спортски - 14.02.2018

Фудбалерите на Манчестер Сити синоќа во гости го поразија Базел со високи 4:0 во рамките на првиот натпревар од осминафиналето во ЛШ, а со таа победа срушија нов рекорд. Имено, победата од 4:0 е највисока победа во гости во нокаут фазата во ЛШ за ...

Алегри: Штета што не победивме, но имаме добри шанси

Спортски - 14.02.2018

Во прекрасен натпревар Јувентус и Тотенхем одиграа 2:2 и одлуката за патникот во четврфиналето ќе падне во Лондон. Јувентус рано дојде до водство со 2:0 со головите на Игуаин, но Кејн и Ериксен подоцна постигнаа голови за конечни 2:2 и сега ...

Гвардиола не штедеше комплименти за играчот кој прави разлика на теренот: Тој многу ни недостастуваше минатата сезона

Дерби - 14.02.2018

Пеп Гвардиола е познат по тоа што никогаш не штеди комплименти за своите фудбалери кога истите ќе му одговорат со феноменални настапи на фудбалските терени, а ако во досегашниот тек на сезоната изнаслушавме позитивни коментари за Де Брујн, Давид ...

Легитимен кандидат за титулата: Сити ги руши англиските бариери во Лигата на шампионите

Спортклуб - 14.02.2018

Манчестер Сити го “прегази” Базел со 4-0 во првиот осминафинален дуел од Лигата на шампионите и веќе може да размислува на следната фаза. Со убедливиот триумф, премиерлигашот собори низа рекорди.

Гвардиола: Веќе сме во четвртфиналето

Локално - 14.02.2018

Менаџерот на Манчестер Сити, Пеп Гвардиола, смета дека неговиот тим ја заврши работата во осминафиналниот двомечот со Базел уште на првиот дуел во Швајцарија. Сити синоќа победи со 4:0 и направи голем исчекор кон следната рунда во фудбалската Лига ...

Гвардиола: Гундоган е одличен, видовте колку ни недостигаше кога беше повреден

Gol.mk - 14.02.2018

Продолжува теророт на противничките одбрани од страна на Манчестер Сити , кој вечерва го завери четвртфиналето во Лигата на шампионите со победата во Швајцарија против Базел со 0-4. Архитектот на „пефектната машина“ сепак смирува, потенцирајќи дека ...

Фудбал, ЛШ: Сити „удри“ по Базел, Јуве го испушти Тотенхем

Нова ТВ - 14.02.2018

Манчестер сити го совлада Базел со 4:0, а Јувентус и Тотенхем ремизираа 2:2 во првите осминафинални дуели во фудбалската Лига на шампиони на УЕФА. „Граѓаните“ во целост ја оправдаа фаворитската улога во однос на Швајцарците и уште по воведните 90 ...

ЛШ:Без победник во Торино

Сител - 14.02.2018

Јувентус и Тотенхем одиграа 2-2 во првиот осминафинален дуел од ЛШ во Торино. Домаќинот водеше со 2-0 со головите на Игуаин а гостите се вратија во игра откако Аргентинецот не реализира пенал во последните секунди од првиот дел.

Алегри: Нема да дозволам да се предадеме со 2-2 од првиот меч

Gol.mk - 13.02.2018

Макс Алегри имаше многу проблеми и без пет фудбалери го подготвуваше дуелот со Тотенхем . Звучи чудно што неговата екипа прокоцка двојна предност, ако се знае дека на последните 15 официјални натпревари Јуве прими само еден гол, и тоа од Веронa во ...

Првиот гол на Игуаин од офсајд, треба ли УЕФА полека да мисли на ВАР? (ФОТО)

24Фудбал - 13.02.2018

Гонзало Игуаин покажа дека е голем голгетер и на одличен начин реагираше по нафрлената топка од Пјаниќ, но Аргентинецот беше најблиску до голманот Хуго Лорис „Старата Дама“ одлично го започна натпреварот против Тотнем, Гонзало Игуаин погоди по само ...

Алегри: Не може секоја година да играме финале

Екипа - 13.02.2018

Масимилијано Алегри не го криеше разочарувањето откако Јувентус прокоцка предност од 2-0 и одигра само 2-2 на првиот осминафинален натпревар со Тотенхем. Промашените шанси во првото полувреме дефинитивно се клучни за ваквиот конечен исход на ...

Почетино: Покажавме карактер, бевме подобри од Јуве - заслуживме реми!

Gol.mk - 13.02.2018

Тренерот на Тотенхем, Маурицио Почетино задоволен е од играта на неговите пулени на денешниот натпревар во Торино, но смета дека првиот гол, кој според него е постигнат од офсајд, ги пореметил нивните почетни планови.

Со многу возбуда и без победник во првата битка меѓу Јувентус и Тотнем (ВИДЕО)

МКД - 13.02.2018

Во возбудлив натпревар со четири гола и промашен пенал, Јувентус и Тотнем одиграа нерешено 2-2, Манчестер Сити уште денеска си ја заврши работата за пласман во четвртфиналето откако победи со 4-0 на гостувањето кај Базел.

Јувентус го испушти Тотенхем, Сити се прошета низ Базел (Видео)

Дерби - 13.02.2018

Вечерва започнаа новите возбудувања, поточно нокаут фазата во Лигата на шампионите која беше отворена со два ефикасни натпревари со вкупно осум погодоци. Дербито на денот меѓу Јувентус и Тотенхем заврши без победник 2-2 и патникот во следната фаза ...

Јувентус и Тотенхем одиграа 2:2, Сити убедлив на гостувањето во Базел

А1 On - 13.02.2018

Тимовите на Јувентус и Тотенхем одиграа нерешено, 2:2 во првиот натпревар од осминафиналето од Лигата на Шампионите. Јувентус поведе со 2:0 уште во првите 10 минути од натпреварот преку двата гола на Игуаин. На 2:1 намали Хари Кејн во 35.

Неверојатен податок: Сити сега има повеќе победи од цела сезона лани

Sport 1 - 13.02.2018

Манчестер сити продолжува да импресионира сезонава. Момците на Пеп Гвардиола газат се пред себе во Премиерлигата, а таа форма ја продолжија и вечерва кај Базел во Лигата на шампиони. Неверојатен е податокот дека денешната победа на Манчестер сити ...

Тотенхем му извади реми на Јуве, Базел џабе ќе оди на реванш

Оff.net - 13.02.2018

По двомесечна пауза, осминафиналната фаза во Лигата на шампионите стартуваше со два ефикасни меча на кои имаше по 4 голови. Хари Кејн и Ериксен му одговорија на двојниот стрелец Игуаин кој можеше да запише хет-трик уште во прво полувреме ако не ...

Јуве и Тотенхем ќе решаваат на „Вембли“, Сити веќе во 1/4-финале на ЛШ

Локално - 13.02.2018

Италијанскиот шампион Јувентус и Тотенхем одиграа спектакуларен натпревар, откако одиграа 2:2 во нивниот прв натпревар од 1/8 финалната фаза од Лигата на шампионите. Головите за домаќините ги постигна Игуаин во првото полувреме, а за гостите ...

Сити уште во првиот натпревар обезбеди пласман во следната фаза

СуперСпорт - 13.02.2018

Манчестер Сити веќе во првиот натпревар одигран во Базел го прослави пласманот во четврт финалето од Лигата на шампионите. Избраниците на Пеп Гвардиола не оставија ништо на случајност и со високи 4:0 се враќаат од гостувањето во Швајцарија и мирно ...

ВИДЕО: Игуаин се радуваше на головите во стилот на Дел Пјеро

Gol.mk - 13.02.2018

Ниту двата гола на Гонзало Игуаин не му помогнаа на Јувентус да го победи Тотенхем во првиот осминафинален натпревар од Лигата на шампионите. Аргентинецот постигна два гола во првите девет минути и се радуваше како што некогаш тоа го правеше ...

Шоу на Јуве и Тотенхем, Сити го уништи Базел за 23 минути

Стандард - 13.02.2018

Јувентус и Тотенхем одиграа одличен прв 1/8-финален натпревар од Лигата на Шампионите, кој заврши 2:2. Првото полувреме во Торино помина во еден здив. Двата тима понудија исклучителен спектакл, а уште до 9-тата минута „бјанконерите“ водеа со 2:0 со ...

Тотенхем до големо реми – Игуаин од херој до трагичар на Јувентус

Екипа - 13.02.2018

Тотенхем има одлична можност да го елиминира актуелниот европски вицепрвак Јувентус од Лигата на шампионите откако „спарси“ ремизираа 2-2 на гостувањето во Торино. Првиот осминафинален натпревар донесе голема битка, а Гонзало Игуаин од херој по ...

Одличен натпревар во Торино, Тотенхем со позитивен резултат се враќа во Англија

СуперСпорт - 13.02.2018

Ако се суди по првата вечер од нокаут фазата во Лигата на шампионите оваа сезона ќе биде многу возбудливо. Јувентус и Тотенхем во Торино одиграа одличен натпревар ремизирајќи 2:2, па патникот за во четвртфиналето ќе се бара во Лондон.

Сити рутински го реши Базел, Тотенхем не дозволи да биде покорен од „Старата дама“ (ВИДЕО)

Спортски - 13.02.2018

Во рамки на осминафиналето во Лигата на шампионите, во првиот меч Манчестер Сити рутински славеше над Базел на гости со убедливи 4:0. Имено, мечот се чини беше решен по само 20тина минути, откако најпрво во 14. минута Гундоган го отвори резултатот.

Слатка четворка на Манчестер сити, Јувентус прокоцка голема предност

SportMedia - 13.02.2018

Манчестер сити рутински го победи Базел со 4:0 на гостински терен и ја реши дилемата за пласман во четвртфиналето во Лигата на шампионите, а неизвесен реванш ги чека Јувентус и Тотенхем во Лондон, по денешните 2:2 во Торино.

Јувентус блесна, но Кејн и Ериксен го спуштија на земја (ВИДЕО)

Sport 1 - 13.02.2018

Јувентус и Тотнем одиграа фантастичен прв осминафинален натпревар во Торино со конечен резултат 2-2. Лигата на шампиони е место каде играат најдобрите тимови, а вечерва овие две екипи го покажаа најдоброто од себе.

(ВИДЕО) Јуве колабираше во Торино, Сити веќе во четвртфиналето

Спортклуб - 13.02.2018

Јувентус испушти голема шанса уште вечерва да го завери пласманот во четвртфиналето од Лигата на шампионите, а место тоа ќе мора да се спасува од елиминација на Вембли. По само девет минути игра од првиот натпревар против Тотенхем, “бјанконерите” ...

Базел не е дораснат ривал за Манчестер сити

Екипа - 13.02.2018

Манчестер сити слободно може да биде оквалификуван како прв четвртфиналист во Лигата на шампионите откако „граѓаните“ вечерва со импресивна партија на гостински терен го декласираа Базел со 0-4.

Базел ја почувствува моќта на Сити: „Граѓаните“ веќе во четвртфинале (ВИДЕО)

Sport 1 - 13.02.2018

Манчестер сити го декласираше Базел уште на гостински терен откако славеше со 4-0 и со една нога веќе се пласираше во четвртфиналето на Лигата на шампиони. Илкај Гундоган блескаше за лидерот во Премиерлигата и постигна два гола, првиот и четвртиот.

ЛШ: Тотенхем херојски во Торино, Сити се прошета во Швајцарија (видео)

TopSport - 13.02.2018

Тотенхем не дозволи да биде шокиран од раното водство од 2:0 на Јувентус, за да се избори за 2:2 реми на гостувањето во Торино, додека англискиот лидер Манчестер сити уште по првиот натпревар е практично во четврт-финалето по убедливите 4:0 против ...

(ФОТО) Тотенхем оштетен: Првиот гол на Јуве – од офсајд

Спортклуб - 13.02.2018

Првиот гол за Јувентус што вечерва го постигна Гонзало Игуаин е од офсајд, покажаа снимките. Во моментот на нафрлувањето на Пјаниќ, аргентинскиот репрезентативец е во недозволена позиција, но првиот помошник не го забележа тоа и не ...

Тотнем се врати од „мртвите“ против Јувентус: Ериксен израмнува! (ВИДЕО)

Sport 1 - 13.02.2018

Тотнем успеа да го израмни резултатот против Јувентус во Торино на 2-2. GOL! 72’ Eriksen #Juventus 2-2 #Tottenham pic.twitter.com/IfMIEUvAsp — FutCep (@futcepcom) February 13, ...

(ВИДЕО) Место апсолутен херој, може да биде трагичар: Игуаин ја скрши пречката

Спортклуб - 13.02.2018

Гонзало Игуаин можеше да биде апсолутен херој по првото полувреме од натпреварот против Тотенхем. За само девет минути постигна два гола, а откако гостите намалија имаше шанса да дојде до хет-трик.

Гладни за голови - Тројки во Торино и Базел, предност за Јувентус и Манчестер сити

SportMedia - 13.02.2018

Ефикасно е во Торино и во Базел на стартот од пролетниот дел во Лигата на шампионите, а Јувентус и Манчестер сити имаат предност по првото полувреме. И на двата меча за само 45 минути има по три погодоци, иако во Торино имаше и промашен пенал за ...

ВИДЕО: Гундоган се препороди - со еврогол го визира четвртфиналето за Сити

Gol.mk - 13.02.2018

Како што заврши првиот дел, така започна и второто полувреме во Базел , со доминација на фудбалерите на Манчестер Сити . Одлична партија стадионот „Сент Јакоб“ прикажува германскиот репрезентативец, Илкај Гундоган .

ВИДЕО: Рапсодија на Сити на „Сент Јакоб“, три гола за девет минути!

Gol.mk - 13.02.2018

Фудбалерите на Манчестер Сити се главни фаворити за освојување на Лигата на шампионите, а фаворитската улога ја оправдуваат и на првиот дуел против Базел . Од самиот старт избраниците на Гвардиола имаа целосна контрола врз играта, а голот за водство ...

ВИДЕО: Блиц-криг од Сити за Базел – Кејн врати надеж дека Тотенхем ќе остане во игра

Спортклуб - 13.02.2018

Потоп во Базел, Манчестер Сити им ги уништи шансите и надежите на домаќините дека ќе сторат нешто повеќе. Тоа беше британски блиц-криг во Базел, со головите на Гундоган, Силва и Агуеро, Базел е веќе збришан и без шанси за пласман понатаму.

Пеколниот Сити го торпедираше Базел за 45 минути (Видео)

Дерби - 13.02.2018

Фудбалерите на Манчестер Сити дефинитивно се решени уште вечерва да си ја завршат својата задача и да обезбедат пласман во четвртфиналето во Лигата на шампионите. Имено четата на Пеп Гвардиола на денешното гостување кај Базел на „Сент Јакоб Парк“ по ...

Каква доминација во само 20 минути: Сити може да го слави четвртфиналето?! (ВИДЕО)

Спортски - 13.02.2018

Граѓаните се големи фаворити во осминафиналето во ЛШ против Базел и веќе во 14. минута дојдоа до првото водство. Откако Кевин Де Бруин фантастично го изведе корнерот, Гундоган погоди за 1:20.

Евро-гол на Игуаин за почеток на ЛШ во 2018 година (видео)

Екипа - 13.02.2018

Гонзало Игуаин е стрелец на првиот гол во Лигата на шампионите во 2018 година, откако Аргентинецот по неполни две минути му донесе водство на Јувентус во пресметката со Тотенхем. И не „обичен“, туку вистински евро-гол, откако овој мајстор на ...

„Граѓаните“ немаат милост: Сити води со 0-4 кај Базел (ВИДЕО)

Sport 1 - 13.02.2018

Манчестер сити ја опрадува фаворитската улога на гостувањето кај Базел во Лигата на шампиони и веќе води со 0-4. Илкај Гундоган го отвори резултатот, вториот гол за гостите беше дело на Бернардо Силва, додека по трет пат во мрежата на швајцарскиот ...

ВИДЕО: Игуаин реализира пенал, Тотенхем во големи проблеми во Торино

Gol.mk - 13.02.2018

Тотенхем уште беше во шок по примениот прв гол, а веќе прими втор. Даер несмасно го сруши Бернардески во казнениот простор, а судијата Брих покажа на белата точка. Во отсуство на Дибала, одговорноста ја презеде Игуаин и ја погоди мрежата на Лорис за ...

На Игуаин му требаа само две минути: Мајсторска акција на Јувентус (ВИДЕО)

Sport 1 - 13.02.2018

Јувентус уште во втората минута поведе против Тотнем во првиот осминафинален натпревар во Лигата на шампиони. Стрелец на голот беше Гонзало Игуаин по одличната асистенција на Миралем Пјаниќ.

Само 78 секунди му беа потребни: Игуаин го ШОКИРА Тотенхем (видео)

Спортски - 13.02.2018

После само 78 секунди игра „старата дама“ дојде во водство против Тотенхем во осминафиналниот натпревар од Лигата на шампиони. Миралем Пјаниќ му асистираше на Гонзало Игуаин , кој го шокираше Тотенхем уште на самиот ...

ВИДЕО: Тргнаа работите – Јувентус го матира Тотенхем по само 90 секунди

Спортклуб - 13.02.2018

Не поминаа ни 2 минути, а Јувентус веќе го зададе ударот против Тотенхем. На Гонзало Игуаин му беа потребни помалку од 90 секунди за да го матира премиерлигашот, кој ќе мора добро да се намачи за да извади поволен ...

Гундоган: Бундеслигата е здодевна во споредба со Премиер лигата

Дерби - 13.02.2018

Играчот од средниот ред на Манчестер Сити Илкај Гундоган тврди дека Бундеслигата е здодевна. Германската ѕвезда си замина од Борусија Дортмунд пред година и пол и сезонава има 19 настапи за тимот на Пеп Гвардиола, кој гази сè пред себе во Премиер ...

Официјални состави: Јувентус офанзивен, Тотенхем со Ламела

Спортски - 13.02.2018

Вечерва започнува нокаут фазата во Лига на шампиони, а на програмата е дерби мечот помеѓу Јувентус и Тотенхем. На неполн час пред почетокот на мечот познати се и официјалните состави кои ќе истрчаат на „Алиајнц Стадиум“.