TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Најавен поевтин роаминг во регионот и регионална Академија за сајбер безбедност во Скопје

IT.mk - 19.02.2019

Министерството за информатичко општество и администрација е домаќин на своите колеги од регионот. Покрај министрите и владини претставници од државите од Западен Балкан во Скопје се и еврокомесарката за дигитална економија и општество Мариа Габриел ...

Земјите од Западен Балкан во април ќе потпишат договор за поевтин роаминг

Вечер - 19.02.2019

Се надевам дека политичките разлики ќе бидат надминати помеѓу некои земји во регионот за да може новиот договор да биде потпишан во рамките на Дигиталниот самит кој годинава се одржува во Белград, изјави вчера премиерот Зоран Заев Нов регионален ...

Грчкиот министер Папас беше гостин во Влада на Република Северна Македонија

AKO - 19.02.2019

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, заедно со министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, вчера остварија неформална средба со министерот за дигитална политика, телекомуникации и медиуми ...

Деловно технички акцелератор прва активност на научно технолошкиот парк во Скопје

24 Вести - 18.02.2019

Со промоција на деловно техничкиот акцелератор во просториите на Техничкиот Факултет во Скопје стартуваше реализацијата на проектот научно технолошки парк. Во иднина тоа треба да биде место кое ќе привлекува бизниси и ќе го помага нивниот развој ...

Од јули, ЕУ ќе го намалува роамингот за Западен Балкан

Нова ТВ - 18.02.2019

Европската унија ќе почне веднаш да го намалува роамингот за земјите од Западен Балкан откако тие ќе го постигнат регионалниот договор, кој се очекува до јули 2019 година Ова денеска го соопшти Регионалниот совет за соработка, по средбата во Скопје ...

Земјите од Западен Балкан без роаминг до 2021 година?

Сител - 18.02.2019

Ќе се укине ли роамингот меѓу земјите од Западен Балкан во 2021 година? Ресорните министри од овие држави со нови преговори за надминување на меѓусебните политички разликите со цел постигнување договор за поевтини цени за роаминг услуги.

Деловно-технолошки акцелератор УКИМ: Создаваме директна поддршка за иновативни идеи

Press24 - 18.02.2019

Претседателот на Владата Република Северна Македонија, Зоран Заев, денеска присуствуваше и се обрати на отворањето на Деловно-технолошкиот акцелератор за млади претприемачи и иноватори, во рамки на Научно – технолошкиот парк, сместен во кампусот на ...

Регионот ќе се дигитализира и ќе се намалуваат цените во роаминг

Мета - 18.02.2019

Министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски е домаќин на еврокомесарката за дигитална економија и општество Мариа Габриел, министрите и високите владини претставници од земјите од Западен Балкан и министерот за дигитални ...

Заев: Грција индиректно го помага Научно-технолошкиот парк во Скопје

Канал5 - 18.02.2019

Грција е земја-членка на Европската унија и партиципира преку Европската комисија во целата поддршка за дигитализација на Северна Македонија, порача денеска премиерот Зоран Заев. -Ние сме многу среќни и благодарни на сите граѓани на ЕУ, вклучувајќи ...

Деловно технички акцелератор прва активност на научно технолошкиот парк во Скопје

Сител - 18.02.2019

Со промоција на деловно техничкиот акцелератор во просториите на Инофеит на кампусот технички факултети во Скопје денеска стартуваше реализацијата на проектот научно технолошки парк. Во иднина тоа треба да биде место кое ќе привлекува бизниси и ќе ...

Заев и еврокомесарката Габриел: Северна Македонија активно е вклучена во Дигиталната агенда на ЕУ

Press24 - 18.02.2019

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев придружуван од делегација во која беше министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, денеска, во Владата се сретна со европската комесарка Мариа Габриел, ...

Отворен Научно технолошкиот парк, Манчевски верува во подобра младина

Фактор - 18.02.2019

Фондодт за иновации и технолошки развој заедно со министерот за администрација и информатичко општество денеска го отворија Научно технолошкиот парк за соработка помеѓу универзитетите и компаниите и полесно интегрирање на младите според овој концепт.

Заев и Манчевски на средба со еврокомесарката Габриел и амбасадорот Жбогар

Локално - 18.02.2019

Премиерот Зоран Заев и министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски денеска ќе имаат средба со еврокомесарката за дигитална економија и општество Марија Габриел и амбасадорот на Делегацијата на Европската Унија, Самуел ...

Заев и Манчевски на средба со грчкиот министер Папас: Воспоставено пријателство помеѓу двете земји отвора можности за ...

iPortal - 19.02.2019

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, заедно со министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски денеска оствари неформална средба со министерот за дигитална политика, телекомуникации и медиуми ...

Мариа Габриел: Верувам дека ќе се надминат политичките тензии околу роамингот

Канал5 - 17.02.2019

Европската комесарка за дигиталното општество и економија зборува за нејзината претстојна посета на Северна Македонија, но и за политичките проблеми кои преостануваат околу имплементацијата на роамингот на западниот Балкан со земјите на ЕУ.

ЕУ ќе го намалува роамингот за Западен Балкан штом ќе биде постигнат регионалниот договор

Либертас - 18.02.2019

Европската унија ќе почне веднаш да го намалува роамингот за земјите од Западен Балкан откако тие ќе го постигнат регионалниот договор, кој се очекува до јули 2019 година. Ова денеска го соопшти Регионалниот совет за соработка, по средбата во Скопје ...

Ќе се укине ли роамингот меѓу земјите од Западен Балкан во 2021 година?

Скопје инфо - 19.02.2019

Ќе се укине ли роамингот меѓу земјите од Западен Балкан во 2021 година? Ресорните министри од овие држави со нови преговори за надминување на меѓусебните политички разликите со цел постигнување договор за поевтини цени за роаминг услуги.

Почнува со работа Деловно-технолошкиот акцелератор УКИМ

Макфакс - 18.02.2019

Претседателот на Владата, Зоран Заев, денеска присуствуваше и се обрати на отворањето на Деловно-технолошкиот акцелератор за млади претприемачи и иноватори, во рамки на Научно – технолошкиот парк, сместен во кампусот на техничките факултети во ...

Земјите од Западен Балкан со поддршка на еврокомесарката Мариа Габриел обединети за дигитализација и намалување на ...

А1 On - 18.02.2019

Министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски е домаќин на еврокомесарката за дигитална економија и општество Мариа Габриел, министрите и високите владини претставници од земјите од Западен Балкан и министерот за дигитални ...

Заев: Грција индиректно го помага Научно-технолошкиот парк во Скопје

Press24 - 18.02.2019

Грција е земја-членка на Европската унија и партиципира преку Европската комисија во целата поддршка за дигитализација на Северна Македонија, порача денеска премиерот Зоран Заев. -Ние сме многу среќни и благодарни на сите граѓани на ЕУ, вклучувајќи ...

Деловно-технички акцелератор е првата активност на научно-технолошкиот парк во Скопје

Факултети - 18.02.2019

Со промоција на деловно-техничкиот акцелератор во просториите на Инофеит на кампусот на техничките факултети во Скопје денеска стартува реализацијата на проектот научно-технолошки парк. Во иднина тоа треба да биде место кое ќе привлекува бизниси и ...

Еврокомесарката Габриел: Ја имате поддршката за целосна интеграција во ЕУ

24Инфо - 18.02.2019

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев придружуван од делегација во која беше министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, денеска, во Владата се сретна со европската комесарка Мариа Габриел, ...

Заев и Манчевски на средба со еврокомесарката Габриел и амбасадорот Жбогар

А1 On - 18.02.2019

Премиерот Зоран Заев и министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски денеска ќе имаат средба со еврокомесарката за дигитална економија и општество Марија Габриел и амбасадорот на Делегацијата на Европската Унија, Самуел ...

Мариа Габриел: Верувам дека ќе се надминат политичките тензии околу роамингот

MTM - 17.02.2019

Европската комесарка за дигиталното општество и економија в о интервју за МИА зборува за нејзината претстојна посета на Северна Македонија, но и за политичките проблеми кои преостануваат околу имплементацијата на роамингот на западниот Балкан со ...

Од јули, ЕУ ќе го намалува роамингот за Западен Балкан

Тера - 19.02.2019

Европската унија ќе почне веднаш да го намалува роамингот за земјите од Западен Балкан откако тие ќе го постигнат регионалниот договор, кој се очекува до јули 2019 година Ова го соопшти Регионалниот совет за соработка, по средбата во Скопје помеѓу ...

Почнува со работа Деловно-технолошки акцелератор УКИМ, дел од Научно-технолошки парк

iPortal - 18.02.2019

Претседателот на Владата Република Северна Македонија, Зоран Заев, денеска присуствуваше и се обрати на отворањето на Деловно-технолошкиот акцелератор за млади претприемачи и иноватори, во рамки на Научно-технолошкиот парк, сместен во кампусот на ...

Заев: Грција индиректно го помага Научно-технолошкиот парк во Скопје

А1 On - 18.02.2019

Грција е земја-членка на Европската унија и партиципира преку Европската комисија во целата поддршка за дигитализација на Северна Македонија, порача денеска премиерот Зоран Заев. -Ние сме многу среќни и благодарни на сите граѓани на ЕУ, вклучувајќи ...

Деловно технички акцелератор прва активност на научно технолошкиот парк во Скопје

Вечер - 18.02.2019

Со промоција на деловно техничкиот акцелератор во просториите на Инофеит на кампусот технички факултети во Скопје денеска стартуваше реализацијата на проектот научно технолошки парк. Во иднина тоа треба да биде место кое ќе привлекува бизниси и ќе ...

Премиерот Заев и еврокомесарката Габриел: Северна Македонија активно е вклучена во Дигиталната агенда на ЕУ, ја имате ...

Бриф - 18.02.2019

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија,Зоран Заев придружуван од делегација во која беше министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски,денеска, во Владата се сретна соевропската комесарка Мариа Габриел, ...

Заев и Манчевски на средба со еврокомесарката Габриел и амбасадорот Жбогар

Press24 - 18.02.2019

Премиерот Зоран Заев и министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски денеска ќе имаат средба со еврокомесарката за дигитална економија и општество Марија Габриел и амбасадорот на Делегацијата на Европската Унија, Самуел ...

Мариа Габриел: Верувам дека ќе се надминат политичките тензии околу роамингот

Слободен Печат - 17.02.2019

Таа верува дека ова ќе се реши и дека од јули 2019 ќе започне првото драстично намалување на цените на роамингот. Европската комесарка за дигиталното општество и економија в о интервју за МИА зборува за нејзината претстојна посета на Северна ...

Почнува со работа Деловно-технолошкиот акцелератор УКИМ

Точка - 18.02.2019

Претседателот на Владата, Зоран Заев, денеска присуствуваше и се обрати на отворањето на Деловно-технолошкиот акцелератор за млади претприемачи и иноватори, во рамки на Научно – технолошкиот парк, сместен во кампусот на техничките факултети во ...

Заев: Грција индиректно го помага Научно-технолошкиот парк во Скопје

+инфо - 18.02.2019

Денеска имаме задоволство како гостин да го имаме грчкиот министер за информатичко општество Николас Папас кој доаѓа од пријателска земја за да развиваме заеднички проект што е порака за младите генерации да соработуваат во секоја област на ...

Деловно технички акцелератор прва активност на научно технолошкиот парк во Скопје

Опсервер - 18.02.2019

Со промоција на деловно техничкиот акцелератор во просториите на Инофеит на кампусот технички факултети во Скопје денеска стартуваше реализацијата на проектот научно технолошки парк. Во иднина тоа треба да биде место кое ќе привлекува бизниси и ќе ...

(ВИДЕО) Заев-Габриел: Северна Македонија активно е вклучена во Дигиталната агенда на ЕУ

А1 On - 18.02.2019

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев придружуван од делегација во која беше министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, денеска, во Владата се сретна со европската комесарка Мариа Габриел, ...

Заев и Манчевски на средба со еврокомесарката Габриел и амбасадорот Жбогар

Слободен Печат - 18.02.2019

Како што соопшти владината прес-служба, по средбата двете делегации ќе заминат во ИНОФЕИТ – кампусот на технички факултети во Скопје Премиерот Зоран Заев и министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски денеска ќе имаат ...

Почнува со работа Деловно-технолошкиот акцелератор УКИМ

24Инфо - 18.02.2019

Претседателот на Владата, Зоран Заев, денеска присуствуваше и се обрати на отворањето на Деловно-технолошкиот акцелератор за млади претприемачи и иноватори, во рамки на Научно – технолошкиот парк, сместен во кампусот на техничките факултети во ...

Заев: Грција индиректно го помага Научно-технолошкиот парк во Скопје

MTM - 18.02.2019

Грција е земја-членка на Европската унија и партиципира преку Европската комисија во целата поддршка за дигитализација на Северна Македонија, порача денеска премиерот Зоран Заев. -Ние сме многу среќни и благодарни на сите граѓани на ЕУ, вклучувајќи ...

Отворен научно технолошки парк во Скопје

МКД - 18.02.2019

Со промоција на деловно техничкиот акцелератор во просториите на Инофеит на кампусот технички факултети во Скопје денеска стартуваше реализацијата на проектот научно технолошки парк. Во иднина тоа треба да биде место кое ќе привлекува бизниси и ќе ...

Заев-Габриел: Северна Македонија активно е вклучена во Дигиталната агенда на ЕУ

МКД - 18.02.2019

Премиерот Зоран Заев, заедно со министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, денеска се сретна со европската комесарка Мариа Габриел, која е во работна посета на Скопје, како дел од регионалната турнеја, и се заблагодари ...

Заев и Манчевски на средба со Еврокомесарката Габриел и Амбасадорот Жбогар

ТВ21 - 18.02.2019

Премиерот Зоран Заев и министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски денеска ќе имаат средба со еврокомесарката за дигитална економија и општество Марија Габриел и амбасадорот на Делегацијата на Европската Унија, Самуел ...

Деловно-технолошкиот акцелератор прва активност на Научно-технолошкиот парк

+инфо - 18.02.2019

Претседателот на Владата Република Северна Македонија, Зоран Заев, денеска присуствуваше и се обрати на отворањето на Деловно-технолошкиот акцелератор за млади претприемачи и иноватори, во рамки на Научно – технолошкиот парк, сместен во кампусот на ...

Заев: Грција индиректно го помага Научно-технолошкиот парк во Скопје

Сител - 18.02.2019

Грција е земја-членка на Европската унија и партиципира преку Европската комисија во целата поддршка за дигитализација на Северна Македонија, порача денеска премиерот Зоран Заев. -Ние сме многу среќни и благодарни на сите граѓани на ЕУ, вклучувајќи ...

Деловно технички акцелератор прва активност на научно технолошкиот парк во Скопје

А1 On - 18.02.2019

Со промоција на работата на Деловно техничкиот акцелератор УКИМ во просториите на Инофеит на кампусот технички факултети во Скопје денеска стартуваше реализацијата на проектот Научно технолошки парк.

Заев-Габриел: Северна Македонија активно е вклучена во Дигиталната агенда на ЕУ

Сител - 18.02.2019

Европската Комисија и дава целосна поддршка во напорите на Северна Македонија за зголемување на капацитетите на експертите во областа на сајбер безбедноста и напорите на Владата на Северна Македонија за формирање нова регионална академија за кибер ...

Заев и Манчевски на средба со еврокомесарката Габриел и амбасадорот Жбогар

Сител - 18.02.2019

Премиерот Зоран Заев и министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски денеска ќе имаат средба со еврокомесарката за дигитална економија и општество Марија Габриел и амбасадорот на Делегацијата на Европската Унија, Самуел ...

Деловно технички акцелератор прва активност на научно технолошкиот парк во Скопје

24Инфо - 18.02.2019

Со промоција на работата на Деловно техничкиот акцелератор УКИМ во просториите на Инофеит на кампусот технички факултети во Скопје денеска стартуваше реализацијата на проектот Научно технолошки парк.

Заев и еврокомесарката Габриел: Северна Македонија активно е вклучена во Дигиталната агенда на ЕУ

Кумановски м. - 18.02.2019

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев придружуван од делегација во која беше министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, денеска, во Владата се сретна со европската комесарка Мариа Габриел, ...

Деловно технички акцелератор прва активност на научно технолошкиот парк во Скопје

Канал5 - 18.02.2019

Со промоција на работата на деловно техничкиот акцелератор УКИМ во просториите на Инофеит на кампусот технички факултети во Скопје денеска стартуваше реализацијата на проектот научно технолошки парк.

Деловно технички акцелератор прва фаза од научно технолошкиот парк

+инфо - 18.02.2019

Втората и третата фаза на Научно технолошкиот парк предвидувааат изградба на нови згради и лаборатории, кои се планира да бидат завршени до 2024 година, односно до 2027 година. Проектот Научно технолошки парк стартуваше со промоција на Деловно ...