TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Што пишува во официјалниот извештај на Венецијанската комисија за законот за јазици?

Канал5 - 09.12.2019

На 25 страници, и со слична содржина како и начелното мислење објавено во петокот – Венецијанската комисија ги објави сите забелешки и препораки за законот за употреба на јазиците. Клучни остануваат препораките во делот на правосудството и казнените ...

Препораките на Венецијанската комисија ја разбрануваа политичката сцена

24 Вести - 09.12.2019

И по два дена од објавувањето на мислењето на Венецијанската комисија за Законот за употреба на јазиците не запира „фејбук војната“ помеѓу вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи и универзитетската професорка Тања Каракамишева, која воедно е ...

ВМРО ДПМНЕ поднесува амандмани на Закон за употреба на јазиците

Телма - 09.12.2019

ВМРО ДПМНЕ ќе се обидат амандмански да ги внесат заклучоците на Венецијанската комисија во Законот за употреба на јазиците. Мицкоски побара поддршка од владините партнери со цел, како што рече, еден неуставен закон да стане устевен, во духот на ...

Анализа: Дали овој собраниски состав ќе го менува законот за јазиците?

Сител - 09.12.2019

Мали се шансите законот за јазици да биде променет од овој парламентарен состав согласно препораките на Венецијанската комисија, велат политичките аналитичари. Тие својата прогноза ја темелат на тоа дека премиерот Зоран Заев најави ревидирање на ...

ОМД: Венецијанската комисија и официјално против законот за јазици

Опсервер - 09.12.2019

Владата на Македонија доживеа политички пораз на европско тло. Законот за јазиците, една од клучните точки што ја оддржува во живот кревката коалиција помеѓу СДСМ и ДУИ, беше остро критикуван од Венецијанската комисија.

Мицкоски - Законот за јазици е правна дивоградба, ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе амандмани

Р.С.Европа - 09.12.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на прес-конференција рече дека ќе поднесат амандмани на Законот за употреба на јазиците, кои пред сè ќе ги содржат забелешките од Венецијанската комисија, и ќе бидат во согласност со Уставот.

ВО ДЕТАЛИ: Што препорача Венецијанската комисија?

Слободен Печат - 09.12.2019

Венецијанската комисија, освен што препорача укинување на двојазичноста на судски рочишта, вели дека институционалната комуникација треба да биде на албански јазик само во писмена форма. Оттаму посочуваат дека Законот за јазиците треба да обезбеди ...

Дали законот за јазици ги надминува рамките на охридскиот договор?

Канал5 - 09.12.2019

Законот за употреба на јазиците е автентична рефлексија на Рамковниот договор, сметаа ДУИ и вицепремиерот Бујар Османи откако Венецијанската комисија го даде своето мислење за законското решение.

Ова е официјалното мислење на Венецијанската комисија за Законот за јазиците

Денешен - 09.12.2019

Ова е линкот до официјалната верзија на мислењето на Венецијанската комисија за Законот за јазиците на англиски јазик. Пред малку, Тања Каракамишева ја извести македонската јавност дека мислењето и официјално е објавено токму на овој ...

ВИДЕО: ВМРО-ДПМНЕ најави амандмани за Законот за јазици од неуставен да стане уставен

А1 On - 09.12.2019

ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе амандмани за измени на Законот за јазици, согласно забелешките на Венецијанската комисија. Лидерот Христијан Мицкоски побара предлозите да бидат прифатени од власта и албанските партии.

Венецијанската комисија попладнево го објавува извештајот за законот за јазици

Канал5 - 09.12.2019

Венецијанската комисија доцна попладвено се очекува да го објави извештајот со препораки за законот за употреба на јазиците, кои неколку дена различно се толкува од политичките партии.. Спорна е пред се имплементацијата на законот во делот на ...

Мицкоски: Ќе поднесеме амандмани на законот за јазици за тој да стане уставен, политикантството на Заев се удира од ...

Нетпрес - 09.12.2019

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе амандмани на Законот за јазиците за тој да стане уставен, рече во понеделникот на прес-конференција нејзиниoт лидер Христијан Мицкоски за кој очекува дека власта ќе ги поддржи доколку навистина се залага за правда ...

Мицкоски најави амандмани на Законот за јазици согласно забелешките на Венецијанската комисија

Алсат-М - 09.12.2019

Преку законот за јазици Заев сакаше да ги прелаже Албанците и да добие глас повеќе, рече на денешната прес конференција лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Како што рече Мицкоски, Законот за употреба на јазиците е правна ...

Венецијанската комисија ги разгоре поделбите за двојазичноста

Р.С.Европа - 09.12.2019

Забелешките на Венецијанската комисија за Законот за јазици и изјавите на политичарите за законот предизвикале многу коментари на ФБ страницата на РСЕ. Има негативни коментари од противниците на двојазичноста, до такви кои велат дека треба да се ...

Каракамишева и Османи во Фејсбук војна: Што точно препорача Венецијанската комисија?

Слободен Печат - 09.12.2019

И двајцата „влегоа во војна“ за тоа што точно препорачала Венецијанската комисија. Професорката Тања Каракамишева е член на Венецијанската комисија, а Бујар Османи вицепремиер за европски прашања кој пред Венецијанската комисија го бранеше ...

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе амадмани за Законот за јазици, во согласност со препораките на Венецијанската комисија

Република - 09.12.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска објави дека ќе поднесат амадмани за Законот за јазици, во кој ќе бидат вметнати препораките од Венецијанската комисија. Тој ја повика власта да ги поддржи овие амадмани и еден неуставен закон да го ...

Албанските партии ги „рушат“ препораките за Законот за јазици на правните експерти од Советот на Европа

Слободен Печат - 09.12.2019

Венецијанската комисија не требало да се повикува на употребата на јазикот на малцинствата во Европската Унија, порачуваат од албанскиот политички блок. Во пресрет на пролетниот Самит на ЕУ во Загреб, на кој Македонија очекува да добие датум за ...

„360 степени“: Османи во 2017-та се согласи да го почитува мислењето на Венецијанската комисија за Законот за јазици

365 - 09.12.2019

Нешто повеќе од две години пред вицепремиерот Бујар Османи да ги толкува забелешките на Венецијанската комисија како позитивна оценка и препорака со засилено темпо да се создаваат капацитети и да се имплементира и применува Законот за употреба на ...

Мислењето на Венецијанската ја раздразни владината коалиција

Deutsche Welle - 09.12.2019

Ставот на Венецијанската комисија за Законот за јазици отвори нова дебата меѓу владините коалициски партнери чии односи веќе подолг период се во криза. До кога ќе издржат? Коментар на Борис Георгиевски Враќањето на по мислењето на Венецијанската ...

Османи настојува за албанскиот јазик: „Непристрасни корекции во Законот за употреба на јазиците“

ТВ21 - 08.12.2019

Вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи вели дека Венецијанската комисија ја поздравила и позитивно ја оценила проширената употреба на законот за јазиците во РСМ. За употребата на двојазичноста во судството, Османи вели дека сега е во раце ...

Заев по изјавата на Османи: Не сме наивни, заедно ќе ги утврдиме следните чекори за Законот за јазиците

360 степени - 08.12.2019

Заедно ќе продолжиме да ги утврдуваме следните чекори поврзани со самото законско решение, заради тоа што дефинитивно никој од нас нема да дозволиме да бидеме наивни да отвораме повторно некои работи кои би можеле да нè поделат, порача премиерот ...

Ретерира ли Заев во однос на препораките на венецијанската комисија?

Телма - 08.12.2019

Ретерираше ли Заев во однос на препораките на венецијанската комисија? Во вчерашната изјава за медиумите тој најави дека ке ја испочитува Венецијанската комисија која е во насока на ревизија на Законот за јазиците а денеска е со став: Нема да ...

Османи бара да не се нарушува балансот од Законот за јазици

Телма - 08.12.2019

Двојазичноста во судството не треба да се сопре туку да се градат административни капацитети за нејзино целосно воспоставување. Ова е ставот на министерот Бујар Османи, кој тврди дека Венецијанската комисија го омекнала првичниот став откако тој и ...

Коалициска кавга за законот за јазици?

24 Вести - 08.12.2019

Коалициските партнери СДСМ и ДУИ различно го толкуваат мислењето на Венецијанската комисија. Вицепремиерот Бујар Османи контра премиерот Заев – Венецијанската комисија, вели не е супермаркет, законот за јазици според него не треба да се чепка.

Османи: Венецијанската Комисија не е супермаркет - измените ќе го нарушат меѓуетничкиот баланс

Сител - 08.12.2019

Не се потребни измени на законот за јазици, забелешките од Венецијанската комисија треба да се преточат во акциски планови со кои ќе се зајакнат капацитетите на институциите за да ја применат двојазичноста, смета вицепремиерот Бујар Османи.

За ВМРО-ДПМНЕ неприфатливо официјализирање на албанскиот преку измена на Уставот

Алсат-М - 08.12.2019

ВМРО-ДПМНЕ инсистира на усвојување на нов закон за јазици кој би бил во согласност со Уставот, другите закони, начелата за неговото функционирање, но и со препораките на Венецијанската комисија.

Заклучоците на Венецијанската комисија и предизборната војна меѓу ДУИ и СДСМ

Алсат-М - 08.12.2019

Венецијанската комисија дала „зелено светло“ за двојазични банкноти, но смета дека Законот за јазици можеби во моментов не може да се спроведе во судството. Ова го реферираше утрово на прес-конференција вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи ...

Османи контра Заев: ДУИ нема да поддржи ревидирање на Законот за јазиците

Канал5 - 08.12.2019

И покрај најавите од премиерот Заев, неизвесно е дали Законот за јазици ќе претрпи промени согласно препораките на Венецијанската комисија. Вицепремиерот Бујар Османи, кој пред два дена во име на Владата аргументираше пред Комисијата, смета дека ...

Шекеринска: Ќе го анализираме мислењето на Венецијанската комисија и ќе излеземе со заеднички став

Телма - 08.12.2019

Многу сериозно ќе го анализираме мислењето на Венецијанската комисија, ќе земеме предвид различни забелешки и ќе се трудиме да најдеме решение кое ќе биде плус за сите граѓани во државата.

Стоилковски: Унапредување на правата согласно Уставот и законите

Алсат-М - 08.12.2019

ВМРО-ДПМНЕ не е против унапредување на правата на граѓаните во Македонија, но тоа да биде согласно Уставот и законите, го повтори и денеска партискиот став портпаролот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски.

(Видео) Стоилковски: ВМРО-ДПМНЕ бараше функционален закон за јазиците, а Заев гледаше да дојде на власт

Макфакс - 08.12.2019

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски на прес-конференција беше запрашан за ставот на опозициската партија во однос на изјавата на вицепремиерот Бујар Османи дека интервенција врз Законот за јазици ќе значи враќање на состојбата пред ...

Закон за јазици: Брисел бараше да се почитува мислењето на Венецијанска, а ДУИ се согласи

360 степени - 08.12.2019

Европската комисија (ЕК), при усвојувањето на предлог-законот за употреба на јазици од Владата во септември 2017 година, соопшти дека „законското решение треба да биде во согласност со препораките на Венецијанската комисија“.

Венецијанска комисија, Шекеринска верува во решение – „и волкот сит и овците на број“

Алсат-М - 08.12.2019

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска во одговор на новинарско прашање, а во врска со реакциите на вицепремиерот Османи и изјавата на премиерот Заев по објавувањето на заклучоците од Венецијанската комисија околу Законот за јазиците, рече дека ...

(Видео) Шекеринска: Законот за јазиците не е прашање кое повторно треба да ја дели државата

Макфакс - 08.12.2019

Министерката за одбрана и потпретседателка на СДСМ, Радмила Шекеринска, одговарајќи на новинарски прашања го изрази ставот на нејзината партија во однос на препораките на Вениецијанската комисија, откако беше прашана што мисли за изјавата на ...

Османи контра Заев: Венецијанската комисија не е супермаркет

Р.С.Европа - 08.12.2019

Секое поместување еднонасочно на балансот во македонско – албанските односи кои се постигнати со многу труд ќе отвори магичен круг и спирала која ќе не помести од патот кој што сме тргнале.

Каракамишева ќе иницира поништување на Законот за јазици пред Уставен суд

AKO - 08.12.2019

После критичното мислење на Венецијанската комисија за Законот за јазиците, членот од Македонија во Венецијанската комисија, професоркат по Уставно право, Тања Каракамишева, ги повика, како што пишува ,, сите научни капацитети во земјата“ да се ...

Османи се закани – нема отстапување од двојазичноста

Алфа - 08.12.2019

Османи се закани, не смее да се чепка законот за јазици или ќе се вратиме во период пред 2001 година. Вицепремиерот отворено кажа дека секое поместување на балансот кој се постигнал ќе значи нарушување на оската на која се држи рамнотежата на ...

Шекеринска за изјавата на Османи: Се надевам дека партиите научија нешто од минатото

360 степени - 08.12.2019

По жестокиот прес на вицепремиерот Бујар Османи кој утрово предупреди дека секое отворање на Законот за јазиците ќе не врати пред 2001 година, министерката за одбрана од редовите на СДСМ Радмила Шекеринска на прес-конференција кажа оти се надева ...

Османи: Сите забелешки на Венецијанската комисија да ги имплементираме во акциските планови и во создавањето капацитети

Локално - 08.12.2019

Секој обид за еднострано поместување на балансот во македонско-албанските односи кој е постигнат со многу труд, со многу жртва од двете страни за денес да зборуваме за функционална мултиетничка демократска држава ќе отвори магичен круг и спирала ...

Бујар Османи вели дека не смее да се чепкa Законот за јазици

Сител - 08.12.2019

Секое надгласување на македонските судии на албанските во Уставниот суд за Законот за јазици, секој обид на Министерството за правда да направи измени без усогласеност на целата влада и без консензус во Собранието е поместување на македонско ...

„Венецијанската комисија вели можеби нема капацитет да се спроведе двојазичноста во судството, а не дека нема да се ...

ТВ21 - 08.12.2019

„Венецијанската комисија вели МОЖЕБИ нема капацитет да се спроведе двојазичноста во судството, а не дека нема“, рече Бујар Османи на денешната прес-конференција, објаснувајќи ги мислењата на оваа Комисија за законот за јазиците.

Османи: Имаше непринципиелен притисок од наши членови кон Венецијанската комисија

ТВ21 - 08.12.2019

Вицепремиерот за европски прашање Бујар Османи, денеска одржа прес-конференција, по посетата на Венецијанската комисија каде што се дебатираше за законот за јазиците. „Бев сведок таму, каде имаше непринципиелен притисок од наши членови кон ...

Ќе се ревидира Законот за јазици, власта ќе го почитува мислењето на Венецијанската комисија

Сител - 08.12.2019

Власта ќе ги испочитува укажувањата на Венецијанската комисија за Законот за употребата на јазиците. Ќе се даде конкретно ревидирање од надлежното Министерство за правда, заедно со експертите кои работат, на прецизен начин како што тоа ...

Османи не помислува да му се покори на премиерот во заминување: Како Заев ќе го ревидира Законот за јазици кога ДУИ не ...

Република - 08.12.2019

Законот за јазиците ги венча СДСМ и ДУИ, тој и ќе ги разведе. Свесен дека колку и да се труди нема да може да ги извртува и „автентично да ги толкува“ правните експерти на Советот на Европа, кои концизно предупредија на сите пречки, правни и ...

Османи контра Заев – вели дека не смее да се чепкa Законот за јазици

Скопје1 - 08.12.2019

Секој обид за еднострано поместување на балансот во македонско-албанските односи кој е постигнат со многу труд, со многу жртва од двете страни за денес да зборуваме за функционална мултиетничка демократска држава ќе отвори магичен круг и спирала ...

Силјановска: Законот за јазици креира паралелни општествени светови

Expres - 08.12.2019

Професорката Гордана Силјановска со коментар на мислењето на Венецијанската комисија која побара да се суспендира Законот за јазици и иницијативата на Татијана Каракамишев Уставниот суд да решава за законот.

Законот за јазици ќе претрпи ревизија, па ќе оди на повторно донесување во Парламентот

Фактор - 08.12.2019

Ќе се ревидира Законот за јазици а власта ќе го почитува мислењето на Венецијанската комисија. Ова го кажа премиерот кој вели дека целта е да се испочитуваат укажувањата на Комисијата за Законот за употребата на јазиците.

Заев: Адаптација на сите забелешки од Венецијанската комисија за Законот за јазици

Нова ТВ - 07.12.2019

Извештајот што Венецијанската комисија го даде за Законот за јазици се толкува различно од коалициските партнери во Владата, СДСМ и ДУИ. Притоа се наведени и забелешки што се однесуваат во делот на судството и на казнените одредби, па премиерот ...

Алтернатива, Беса и Алијанса за Албанците бараат уставни промени за албанскиот јазик

Фокус - 07.12.2019

По заклучоците на Венецијанската комисија реагираа албанските политички партии Алијансата за Албанците, Движењето Беса и Алтернатива. Тие имаат единствен став, односно дека Албанците не се малцинство и оти албанскиот јаизк треба повторно уставно да ...