TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Димитров и Борисов во Давос за македонско-бугарската комисија

Р.С.Европа - 21.01.2020

Македонскиот министер за надворешни работи Никола Димитров, кој учествува на светскиот економски форум што се одржува во Давос, Швајцарија, имал куса средба со премиерот на Бугарија Бојко Борисов, информираат од Министерството за надворешни работи.

Крајно време е за чекор напред – Учество на министерот Димитров на панел за Западен Балкан ,,Дипломатски дијалог за ...

А1 On - 21.01.2020

Денес, министерот за надворешни работи Никола Димитров учествуваше на панелот на тема „Дипломатски дијалог за Западен Балкан“ во рамки на Светскиот економски форум, што се одржува од 21-24 јануари во Давос, Швајцарија.

Давос: Дипломатски дијалог за Западен Балкан

CivilMedia - 21.01.2020

Крајно време е Северна Македонија да направи чекор напред на својот европски пат – отворање на заслужените пристапни преговори со ЕУ, порача денеска шефот на дипломатијата Никола Димитров денеска од Давос, каде учествуваше на панелот на тема ...

Борисов: Треба да покажеме дека сме пораснале

+инфо - 21.01.2020

Треба да се покаже дека сме пораснале на Балканот. Иднината на земјите од Западен Балкан минува преку нивната евроинтеграција, изјави бугарскиот премиер Бојко Борисов за време на средбата во Давос со хрватскиот колега Андреј Пленковиќ и косовскиот ...

Борисов до Димитров: Се надевам дека избори нема влијаат врз работата на заедничката комисија

360 степени - 21.01.2020

Бугарскиот премиер се надева дека мултидисциплинарната комисија ќе продолжи да функционира конструктивно, без оглед на политичката конјуктура и напрегнатата предизборна атмосфера во С.Македонија.

Борисов од Давос со пораки за Димитров

Фактор - 21.01.2020

Со министерот за надворешни работи на Република Северна Македонија Никола Димитров разговаравме за нашето заедничко претседателство на Берлинскиот процес. Разговаравме и за позитивниот развој на нашите билатерални односи од склучувањето на Договорот ...

Борисов од Давос: Ги подржуваме напорите на Западен Балкан на патот кон ЕУ

Алсат-М - 21.01.2020

Бугарија постојано ги поддржува напорите на земјите од Западен Балкан на нивниот пат кон членството во ЕУ, забележа бугарскиот премиер Бојко Борисов за време на својот говор на панелот „Дијалог за дипломатијата на Западен Балкан“, во рамките на ...

Димитров се сретна со Борисов во Давос

Република - 21.01.2020

Бугарскиот премиер Бојко Борисов, на средбата денеска во Давос на Светскиот економски форум со шефот на македонската дипломатија Никола Димитров, уште еднаш ја потврдил поддршката на Бугарија за започнување на преговорите за членство на Македонија ...

Борисов: Бугарија ги поддржува напорите на Западен Балкан на патот кон ЕУ

Магазин - 21.01.2020

Бугарскиот премиер Бојко Борисов за време на својот говор на панелот „Дијалог за дипломатијата на Западен Балкан“, во рамките на Светскиот економски форум во Давос истакна дека Бугарија постојано ги поддржува напорите на земјите од Западен Балкан на ...

Борисов од Давос: Ги поддржуваме напорите на Западен Балкан на патот кон ЕУ

Република - 21.01.2020

Бугарија постојано ги поддржува напорите на земјите од Западен Балкан на нивниот пат кон членството во ЕУ, забележа бугарскиот премиер Бојко Борисов за време на својот говор на панелот „Дијалог за дипломатијата на Западен Балкан“, во рамките на ...

Борисов од Давос: Ги подржуваме напорите на Западен Балкан на патот кон ЕУ

Либертас - 21.01.2020

Бугарија постојано ги поддржува напорите на земјите од Западен Балкан на нивниот пат кон членството во ЕУ, забележа бугарскиот премиер Бојко Борисов за време на својот говор на панелот „Дијалог за дипломатијата на Западен Балкан“, во рамките на ...

Борисов од Давос: Бугарија ги поддржува напорите на земјите од Западен Балкан на патот кон ЕУ

Слободен Печат - 21.01.2020

Бугарија, заедно со Република Северна Македонија од 1 јануари 2020 година се домаќини на Берлинскиот процес, кажа Борисов од Давос. Бугарија постојано ги поддржува напорите на земјите од Западен Балкан на нивниот пат кон членството во ЕУ, забележа ...

Борисов од Давос: Ги поддржуваме напорите на Западен Балкан на патот кон ЕУ

360 степени - 21.01.2020

Бугарија постојано ги поддржува напорите на земјите од Западен Балкан на нивниот пат кон членството во ЕУ, забележа бугарскиот премиер Бојко Борисов за време на својот говор на панелот „Дијалог за дипломатијата на Западен Балкан“, во рамките на ...

Борисов од Давос: Ги поддржуваме напорите на Западен Балкан на патот кон ЕУ

Локално - 21.01.2020

Бугарија постојано ги поддржува напорите на земјите од Западен Балкан на нивниот пат кон членството во ЕУ, забележа бугарскиот премиер Бојко Борисов за време на својот говор на панелот „Дијалог за дипломатијата на Западен Балкан“, во рамките на ...

Борисов од Давос: Бугарија ги поддржува напорите на земјите од Западен Балкан на патот кон ЕУ

Frontline - 21.01.2020

-Бугарија, заедно со Република Северна Македонија од 1 јануари 2020 година се домаќини на Берлинскиот процес- кажа Борисов од Давос. Бугарија постојано ги поддржува напорите на земјите од Западен Балкан на нивниот пат кон членството во ЕУ, забележа ...

Борисов од Давос: Ги подржуваме напорите на Западен Балкан на патот кон ЕУ

24Инфо - 21.01.2020

Бугарија постојано ги поддржува напорите на земјите од Западен Балкан на нивниот пат кон членството во ЕУ, забележа бугарскиот премиер Бојко Борисов за време на својот говор на панелот „Дијалог за дипломатијата на Западен Балкан”, во рамките на ...

Борисов од Давос: Ги подржуваме напорите на Западен Балкан на патот кон ЕУ

Сител - 21.01.2020

Бугарија постојано ги поддржува напорите на земјите од Западен Балкан на нивниот пат кон членството во ЕУ, забележа бугарскиот премиер Бојко Борисов за време на својот говор на панелот „Дијалог за дипломатијата на Западен Балкан“, во рамките на ...

Борисов од Давос: Ги поддржуваме напорите на Западен Балкан на патот кон ЕУ

А1 On - 21.01.2020

Бугарија постојано ги поддржува напорите на земјите од Западен Балкан на нивниот пат кон членството во ЕУ, забележа бугарскиот премиер Бојко Борисов за време на својот говор на панелот „Дијалог за дипломатијата на Западен Балкан“, во рамките на ...

Борисов од Давос: Ги подржуваме напорите на Западен Балкан на патот кон ЕУ

CivilMedia - 21.01.2020

Бугарија постојано ги поддржува напорите на земјите од Западен Балкан на нивниот пат кон членството во ЕУ, забележа бугарскиот премиер Бојко Борисов за време на својот говор на панелот „Дијалог за дипломатијата на Западен Балкан“, во рамките на ...

Борисов од Давос: Ги подржуваме напорите на Западен Балкан на патот кон ЕУ

Press24 - 21.01.2020

Бугарија постојано ги поддржува напорите на земјите од Западен Балкан на нивниот пат кон членството во ЕУ, забележа бугарскиот премиер Бојко Борисов за време на својот говор на панелот „Дијалог за дипломатијата на Западен Балкан“, во рамките на ...

Борисов од Давос: Ги подржуваме напорите на Западен Балкан на патот кон ЕУ

iPortal - 21.01.2020

Бугарија постојано ги поддржува напорите на земјите од Западен Балкан на нивниот пат кон членството во ЕУ, забележа бугарскиот премиер Бојко Борисов за време на својот говор на панелот „Дијалог за дипломатијата на Западен Балкан“, во рамките на ...

Борисов: регионалната соработка не е алтернатива за интеграцијата на Западен Балкан

Р.С.Европа - 21.01.2020

Бугарија постојано ги поддржува напорите на земјите од Западен Балкан на нивниот пат кон членството во ЕУ, рече бугарскиот премиер Бојко Борисов во својот говор на панелот „Дијалог за дипломатијата на Западен Балкан“, во рамките на Светскиот ...

БОРИСОВ: Реформи на Западен Балкан за пат кон ЕУ

Денешен - 21.01.2020

Бугарија постојано ги поддржува напорите на земјите од Западен Балкан на нивниот пат кон членството во ЕУ, забележа бугарскиот премиер Бојко Борисов за време на својот говор на панелот „Дијалог за дипломатијата на Западен Балкан“, во рамките на ...

Борисов: Ги поддржуваме напорите на Западен Балкан на патот кон ЕУ

МКД - 21.01.2020

Бугарија постојано ги поддржува напорите на земјите од Западен Балкан на нивниот пат кон членството во ЕУ, рече бугарскиот премиер Бојко Борисов во својот говор на панелот „Дијалог за дипломатијата на Западен Балкан“, во рамките на Светскиот ...

Борисов од Давос: Ги подржуваме напорите на Западен Балкан на патот кон ЕУ

Вечер - 21.01.2020

Бугарија постојано ги поддржува напорите на земјите од Западен Балкан на нивниот пат кон членството во ЕУ, забележа бугарскиот премиер Бојко Борисов за време на својот говор на панелот „Дијалог за дипломатијата на Западен Балкан“, во рамките на ...

Борисов од Давос: Ги подржуваме напорите на Западен Балкан на патот кон ЕУ

Опсервер - 21.01.2020

Бугарија постојано ги поддржува напорите на земјите од Западен Балкан на нивниот пат кон членството во ЕУ, забележа бугарскиот премиер Бојко Борисов за време на својот говор на панелот „Дијалог за дипломатијата на Западен Балкан“, во рамките на ...

Димитров-Борисов: Бугарија поддржува отворање преговори на С. Македонија со ЕУ

Локално - 21.01.2020

Бугарскиот премиер Бојко Борисов, на средбата денеска во Давос на Светскиот економски форум со шефот на македонската дипломатија Никола Димитров, уште еднаш ја потврдил поддршката на Бугарија за започнување на преговорите за членство на С.

Димитров-Борисов: Бугарија поддржува отворање преговори на Северна Македонија со ЕУ

24 Вести - 21.01.2020

Бугарскиот премиер Бојко Борисов, на средбата денеска во Давос на Светскиот економски форум со шефот на македонската дипломатија Никола Димитров, уште еднаш ја потврдил поддршката на Бугарија за започнување на преговорите за членство на Северна ...

Борисов: Треба да покажеме дека сме пораснале на Балканот

Локално - 21.01.2020

Треба да се покаже дека сме пораснале на Балканот. Иднината на земјите од Западен Балкан минува преку нивната евроинтеграција, изјави бугарскиот премиер Бојко Борисов за време на средбата во Давос со хрватскиот колега Андреј Пленковиќ и косовскиот ...

Димитров-Борисов: Бугарија поддржува отворање преговори на Северна Македонија со ЕУ

Press24 - 21.01.2020

Бугарскиот премиер Бојко Борисов, на средбата денеска во Давос на Светскиот економски форум со шефот на македонската дипломатија Никола Димитров, уште еднаш ја потврдил поддршката на Бугарија за започнување на преговорите за членство на Македонија ...

Димитров-Борисов: Бугарија поддржува отворање преговори на С. Македонија со ЕУ

24Инфо - 21.01.2020

Бугарскиот премиер Бојко Борисов, на средбата денеска во Давос на Светскиот економски форум со шефот на македонската дипломатија Никола Димитров, уште еднаш ја потврдил поддршката на Бугарија за започнување на преговорите за членство на Северна ...

Димитров-Борисов: Бугарија поддржува отворање преговори на Македонија со ЕУ

Сител - 21.01.2020

Бугарскиот премиер Бојко Борисов, на средбата денеска во Давос на Светскиот економски форум со шефот на македонската дипломатија Никола Димитров, уште еднаш ја потврдил поддршката на Бугарија за започнување на преговорите за членство на Македонија ...

Борисов: Треба да се покаже дека сме пораснале на Балканот

А1 On - 21.01.2020

Треба да се покаже дека сме пораснале на Балканот. Иднината на земјите од Западен Балкан минува преку нивната евроинтеграција, изјави бугарскиот премиер Бојко Борисов за време на средбата во Давос со хрватскиот колега Андреј Пленковиќ и косовскиот ...

Димитров-Борисов: Бугарија поддржува отворање преговори на С. Македонија со ЕУ

А1 On - 21.01.2020

Бугарскиот премиер Бојко Борисов, на средбата денеска во Давос на Светскиот економски форум со шефот на македонската дипломатија Никола Димитров, уште еднаш ја потврдил поддршката на Бугарија за започнување на преговорите за членство на Северна ...

Димитров-Борисов: Бугарија поддржува отворање преговори на Македонија со ЕУ

4NEWS - 21.01.2020

Бугарскиот премиер Бојко Борисов, на средбата денеска во Давос на Светскиот економски форум со шефот на македонската дипломатија Никола Димитров, уште еднаш ја потврдил поддршката на Бугарија за започнување на преговорите за членство на Македонија ...

Димитров-Борисов: Бугарија поддржува отворање преговори на Македонија со ЕУ

Канал5 - 21.01.2020

Борисов и Димитров разговарале и за заедничкото претстојно претседателство со Берлинскиот процес во 2020 година. Бугарскиот премиер Бојко Борисов, на средбата денеска во Давос на Светскиот економски форум со шефот на македонската дипломатија Никола ...

Борисов: Треба да се покаже дека сме пораснале на Балканот

24Инфо - 21.01.2020

Треба да се покаже дека сме пораснале на Балканот. Иднината на земјите од Западен Балкан минува преку нивната евроинтеграција, изјави бугарскиот премиер Бојко Борисов за време на средбата во Давос со хрватскиот колега Андреј Пленковиќ и косовскиот ...

Борисов од Давос: Ги подржуваме напорите на Западен Балкан на патот кон ЕУ

MakPress - 21.01.2020

Бугарија постојано ги поддржува напорите на земјите од Западен Балкан на нивниот пат кон членството во ЕУ, забележа бугарскиот премиер Бојко Борисов за време на својот говор на панелот „Дијалог за дипломатијата на Западен Балкан“, во рамките на ...

Борисов: Треба да се покаже дека сме пораснале на Балканот

Опсервер - 21.01.2020

– Треба да се покаже дека сме пораснале на Балканот. Иднината на земјите од Западен Балкан минува преку нивната евроинтеграција, изјави бугарскиот премиер Бојко Борисов за време на средбата во Давос со хрватскиот колега Андреј Пленковиќ и косовскиот ...

Димитров-Борисов: Бугарија поддржува отворање преговори на Северна Македонија со ЕУ

Слободен Печат - 21.01.2020

Во фокусот на нивниот разговор беше позитивниот развој на билатералните односи по склучувањето на Договорот за пријателство, соседство и соработка, пренесуваат бугарските медиуми. Шефот на македонската дипломатија, Никола Димитров беше дел од ...

Димитров во Давос: Крајно време е да тргнеме напред

Макфакс - 21.01.2020

Крајно време Северна Македонија да направи чекор напред на својот европски пат: отворање на заслужените пристапни преговори со ЕУ, порача министерот за надворешни работи, Никола Димитров на панелот на тема „Дипломатски дијалог за Западен Балкан“ во ...

Димитров-Борисов: Бугарија поддржува отворање преговори на Северна Македонија со ЕУ

Скопје инфо - 21.01.2020

Бугарскиот премиер Бојко Борисов, на средбата денеска во Давос на Светскиот економски форум со шефот на македонската дипломатија Никола Димитров, уште еднаш ја потврдил поддршката на Бугарија за започнување на преговорите за членство на Северна ...

Димитров од Давос: Крајно време е за чекор напред

24Инфо - 21.01.2020

Денес, министерот за надворешни работи Никола Димитров учествуваше на панелот на тема „Дипломатски дијалог за Западен Балкан” во рамки на Светскиот економски форум, што се одржува од 21-24 јануари во Давос, Швајцарија.

Димитров-Борисов: Бугарија поддржува отворање преговори на Северна Македонија со ЕУ

iPortal - 21.01.2020

Бугарскиот премиер Бојко Борисов, на средбата денеска во Давос на Светскиот економски форум со шефот на македонската дипломатија Никола Димитров, уште еднаш ја потврдил поддршката на Бугарија за започнување на преговорите за членство на Северна ...

Димитров во Давос: Крајно време е за чекор напред на европскиот пат

МКД - 21.01.2020

Крајно време е Северна Македонија да направи чекор напред на својот европски пат, отворање на заслужените пристапни преговори со ЕУ, порача министерот за надворешни работи на панелот на тема „Дипломатски дијалог за Западен Балкан“ во рамки на ...

Димитров од Давос: Крајно време е за чекор напред

Frontline - 21.01.2020

-Донесувањето на долгоочекуваната одлука за време на хрватското претседавање пред Самитот во Загреб е во интерес не само за земјата и регионот, туку и за самата ЕУ и кредибилитетот на европската перспектива, рече министерот за надворешни работи, кој ...

Крајно време е за чекор напред, порача Димитров од панел за Западен Балкан во Давос

Канал5 - 21.01.2020

Крајно време е Македонија да направи чекор напред на својот европски пат – отворање на заслужените пристапни преговори со ЕУ, порача денеска шефот на дипломатијата Никола Димитров денеска од Давос.

Крајно време е за чекор напред, порача Димитров од панел за Западен Балкан во Давос

Либертас - 21.01.2020

Крајно време е Северна Македонија да направи чекор напред на својот европски пат – отворање на заслужените пристапни преговори со ЕУ, порача денеска шефот на дипломатијата Никола Димитров денеска од Давос, каде учествуваше на панелот на тема ...

Димитров во Давос: Крајно време е да тргнеме напред

Точка - 21.01.2020

Крајно време е Северна Македонија да направи чекор напред на својот европски пат: отворање на заслужените пристапни преговори со ЕУ, порача министерот за надворешни работи, Никола Димитров на панелот на тема „Дипломатски дијалог за Западен Балкан“ ...

Димитров на панел за Западен Балкан во Давос: Крајно време е за чекор напред

Нова ТВ - 21.01.2020

Крајно време е Северна Македонија да направи чекор напред на својот европски пат – отворање на заслужените пристапни преговори со ЕУ, порача денеска шефот на македонската дипломатија Никола Димитров од Давос каде учествуваше на панелот дискусијата ...