TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ЕУ и САД со проценка, нема услови за избори на 24 Април

24 Вести - 21.02.2016

Има мал напредок но услови за одржување веродостојни избори на 24 април не се исполнети, ова го изјави американскиот амбасадор Џес Бејли, кој заедно со претставниците на Делегацијата на Европската унија ја соопштија оценката на меѓународната ...

САД и ЕУ: Неопходните услови за веродостојни избори на 24 април не се исполнети

Алфа - 21.02.2016

Не се исполнети условите за организирање на веродостојни избори на 24 април. Ова вечерва го соопшти американскиот амбасадор во Македонија, Џес Бејли во име на САД и Европската унија. Не се исполнети условите за организирање на веродостојни избори на ...

ЕУ-САД: „Во моментов нема услови за кредибилни избори во април“

Алсат-М - 21.02.2016

Партиските лидери Груевски, Заев, Ахмети и Тачи, како и премиерот Емил Димитриев ги добија вечерва оценките на ЕУ и САД во однос на досегашното спроведување на договорот и Пржино и датумот за изборите.

Во април не може да има кредибилни избори

Р.С.Европа - 21.02.2016

Нема услови за избори во април, заклучи меѓународната заедница. Од СДСМ велат дека сега треба да се исполнат сите услови за фер избори. ДУИ е на иста линија со меѓународната заедница, а Груевски не присуствуваше на лидерската средба.

ЕУ и САД - Нема услови за избори на 24 април,5 јуни можен алтернативен датум

24 Вести - 21.02.2016

Нотираме дека резултатите од работата на ДИК во однос на проверката на избирачкиот список во оваа фаза не се доволни за да се одржат кредибилни избори на 24 април, иако одреден напредок е направен.

САД и ЕУ: Нема услови за одржување веродостојни избори на 24 април

Телма - 21.02.2016

Нема услови за одржување веродостојни избори на 24 април, изјави американскиот амбасадор во земјава, Џес Бејли. -Не е постигнат договор за медиумите, за да се осигура поле за еднаков пристап.

ЕУ и САД: Нема услови за организирање кредибилни избори на 24. април

Нова ТВ - 21.02.2016

Амбасадорот на САД Џес Бејли, во заедничка изјава со претставниците на ЕУ во земјава пред малку пред Владата на РМ соопштија дека нивната проценка е дека нема услови за организирање на кредибилни избори за предвидениот датум 24 .април.

Меѓународна заедница: Нема услови за избори за 24 април

ТВ21 - 21.02.2016

Условите за кредибилни избори за 24 април не се исполнети. Оваа е пораката која ја пренесе американскиот амбасадор во Македонија, Џес Бејли, истакнувајќи дека освен тоа, има имал напредок во Државната изборна комисија, а не е постигнат договор за ...

Џес Бејли: Нема услови за кредибилни избори на 24 април

МКД - 21.02.2016

Не се исполнети условите за одржување на фер и демократски избори на 24 април е заедничката оценка која вечерва конечно, по дводневното одложување, ја соопшти амбасадорот на САД Џес Бејли во име на меѓународната заедница.

Извештајот готов, неизвесноста продолжува

Вест - 21.02.2016

Заедничката оценка што ја презентирале вчера амбасадите на САД и на Европската унија е дека не се исполнети условите за одржување на избори на 24 април годинава, брифираа извори од СДСМ. Заедничката оценка што ја презентирале вчера амбасадите на САД ...

САД и ЕУ: Не се исполнети условите за кредибилни избори на 24 април

Идивиди - 21.02.2016

Американскиот амбасадор Џес Бејли вечерва пред Владата на РМ ја соопшти заедничката оценка на САД и на ЕУ за тоа дали се исполнети условите за одржување предвремени парламентарни избори на 24 април, согласно Договорот од Пржино.

Нема услови за избори во април

Р.С.Европа - 21.02.2016

Во оваа фаза нема услови да се организираат избори на 24 април, изјави американскиот амбасадор Џес Бејли пред Владата на Република Македонија. Тој вели дека одреден напредок е направен, но дека се уште нема договор за медиумите, а има и извештаи за ...

Интегрален текст од писмото на Орав и Бејли до Емил Димитриев

Бриф - 21.02.2016

Почитуван г-не Премиер, Кога се состанавме со лидерите на политичките партии на 15 јануари во Скопје беше договорено дека меѓународната заедница одблиску ќе ги мониторира подготовките за и спроведувањето на предвремените парламентарни избори ...

САД и ЕУ: Не се исполнети условите за избори на 24 април (ГАЛЕРИЈА)

+инфо - 21.02.2016

Не се исполнети условите за фер и демократски избори на 24 април, изјави вечерва од пред Владата американскиот амбасадор Џес Бејли. - Ги охрабруваме политичките партии да продолжат со разговорите за подготовки за избори за најраниот можен датум.

САД/ЕУ: Во моментот нема услови за одржување на предвремени избори на 24-ти април

Макфакс - 21.02.2016

САД и Европската унија (ЕУ) сметаат дека во моментов не постојат услови за одржување на предвремени парламентарни избори на 24-ти април, изјави во неделата американскиот амбасадор Џес Бејли, соопштувајќи ја долгоочекуваната проценка на меѓународната ...

Бејли: Во оваа фаза нема услови за избори на 24 април, одлуката треба да ја донесе Собранието

Република - 21.02.2016

Во оваа фаза нема услови да се организираат избори на 24 април, изјави американскиот амбасадор Џес Бејли пред Владата на Република Македонија. Според него направен е одреден напредок, но се уште нема договор за медиумите.

ЕУ и САД: Нема услови за избори на 24. април

Репортер - 21.02.2016

Заврши прес конференцијата пред Владата на РМ. Како што изјави амбасадорот Џес Бејли нема услови изборите да се одржат на 24. април. Ставот на ЕУ и на САД е дека резултатите од работата на ДИК во однос на проверката на избирачкиот список во оваа ...

Нема услови за избори на 24 април, 5 јуни е можен датум

Дневник - 23.02.2016

Не се до крај исполнети условите за избори на 24 април, а 5 јуни е можен датум за избори . Ова се главните делови од мислењето на амбасадорите на САД и на ЕУ, Џес Бејли и Аиво Орав, за прашањето дали се исполнети условите за одржување избори во ...

Бејли: Избори на 5. јуни

Нетпрес - 21.02.2016

Амбасадорот на САД во Република Македонија, Џес Бејли вечерва пред Владата на Република Македонија ја објави проценката на Меѓународната заедница за тоа дали во моментов има услови за одржување избори на 24. април.

САД и ЕУ ќе го објават заедничкото соопштение за изборите по 19 часот

Сител - 21.02.2016

Амбасадорот на САД Џес Бејли и претставник на Делегацијата на ЕУ во Скопје, вечерва во 19.30 часот треба да го објават заедничкото соопштение за тоа дали има услови за одржување на предвремените парламентарни избори на 24 април, согласно Договорот ...

(ФОТО) Бејли: Во Македонија нема услови за фер и демократски избори на 24 Април!

Либертас - 21.02.2016

Амбасадорот на САД, Џес Бејли пред Владата изјави дека во Македонија нема услови за фер и демократски избори на 24 ...

Димитриев во 14,30 ќе ја прими процената на ЕУ и САД за изборите

МКД - 21.02.2016

Премиерот Емил Димитриев денеска во 14,30 часот ќе ја прими процената на ЕУ и САД за тоа дали има фер и демократски услови за одржување на изборите на 24 април. Димитриев и Бејли Потоа, оценката на меѓународната заедница пред медиумите и јавноста ќе ...

Промена- оценката за условите за изборите ќе се соопшти во 16.30 часот

Локално - 21.02.2016

Претставници на Евроската унија (ЕУ) и амбасадорот на Соединетите Американски Држави во земјава, Џес Бејли попладнево ќе ја соопштат оцената за тоа дали се исполнети сите услови за одржување на превремените парламентарни избори на 24 април, велат од ...

Бејли и Орав во 14:30 ч. од пред Владата ќе кажат за условите за одржување избори

Локално - 21.02.2016

Претставници на Евроската унија (ЕУ) и амбасадорот на Соединетите Американски Држави во земјава, Џес Бејли во 14.30 часот пред зградата на Владата ќе ја соопштат оцената за тоа дали се исполнети сите услови за одржување на превремените парламентарни ...

Бејли: Одлуката дали ќе се промени датумот за избори е на Собранието на Република Македонија

Канал5 - 21.02.2016

Американскиот амбасадор Џес Бејли вечерва пред Владата на РМ ја соопшти заедничката оценка на САД и на ЕУ за тоа дали се исполнети условите за одржување предвремени парламентарни избори на 24 април, согласно Договорот од Пржино.

ЕУ и САД: Избори може некогаш, а може ни тогаш!

Вечер Прес - 21.02.2016

Нотираме дека резултатите од работата на ДИК во однос на проверката на избирачкиот список во оваа фаза не се доволни за да се одржат кредибилни избори на 24 април, иако одреден напредок е направен.

Избори на 5-ти јуни

Фактор - 21.02.2016

Изборите се одложуваат за на лето, бидејќи во моментов нема услови за фер и демократски политички натпревар. Слабите резултати на ДИК во однос на проверката на избирачкиот список, медиумските реформи и извештаите за притисоци и закани врз гласачи се ...

ЕУ и САД: Нема услови за организирање избори на 24 април

Тера - 21.02.2016

Амбасадорот на САД Џес Бејли, во заедничка изјава со претставниците на ЕУ во земјава пред малку пред Владата на РМ соопштија дека нивната проценка е дека нема услови за организирање на кредибилни избори за предвидениот датум 24 .април.

Бејли: Нема услови за кредибилни избори на 24 април

Репортер - 21.02.2016

По дводневно одложување конечно, амбасадорот на САД Џес Бејли, од името на меѓународната заедница, истакна дека не се исполнети условите за одржување на фер и демократски избори на 24 април.

Бејли: Нема услови за избори во април

ТВ21 - 21.02.2016

„Во оваа фаза нема услови да се организираат избори на 24 април“, изјави американскиот амбасадор Џес Бејли пред Владата на Република Македонија. Тој вели дека одреден напредок е направен, но дека се уште нема договор за медиумите, а има и извештаи ...

Бејли: Нема услови за избори на 24 април

Бриф - 21.02.2016

Меѓународната заедница смета дека нема услови за фер и демократски избори на 24 април. Амбасадорот Џес Бејли, вечерва од пред Владата изјави дека не се исполнети условите за фер и демократски избори на 24 април.

САД/ЕУ: Во моментот нема услови за одржување на предвремени избори на 24-ти април

Кајгана - 21.02.2016

САД и Европската унија (ЕУ) сметаат дека во моментов не постојат услови за одржување на предвремени парламентарни избори на 24-ти април, изјави во неделата американскиот амбасадор Џес Бејли, соопштувајќи ја долгоочекуваната проценка на меѓународната ...

САД и ЕУ ќе го објават заедничкото соопштение за изборите во 19:30 часот

ТВ21 - 21.02.2016

Амбасадорот на САД Џес Бејли и претставник на Делегацијата на ЕУ во Скопје, вечерва во 19:30 часот треба да го објават заедничкото соопштение за тоа дали има услови за одржување на предвремените парламентарни избори на 24 април, согласно Договорот ...

АГОНИЈА ДО БЕСКРАЈ: Опозицијата со нова идеја - изборите да се одложат до недоглед

Телеграф - 20.02.2016

Одлагањето на заедничкото мислење на Џес Бејли и Аиво Орав во однос на условите за одржување избори е по барање на лидерите на политичките партии. Неофицијално се прават напори во последен миг да се донесе согласност на политичко ниво околу датумот ...

Чекајќи ги ЕУ и САД

Р.С.Европа - 20.02.2016

Оценката на ЕУ и САД за тоа дали има услови за одржување кредибилни избори на 24-ти април ќе биде објавена денеска попладне. Oценката ќе ја презентираат амбасадорите Аиво Орав и Џес Бејли во кусо обраќање до јавноста откако ќе ја достават до ...

Нема услови за избори на 24 Април

Локално - 20.02.2016

Денеска е денот Д за Груевски и за Заев. Се расчистува дилемата околу пржинскиот договор, што значат обврските а што пишаното на парчето хартија кое многу често досега власта знаеше да го нарече тоалетна.

ОРАВ И БЕЈЛИ СЕ НА ПОТЕГ: Оцената за избори се пишува до последен момент

Телеграф - 20.02.2016

Дипломатски извори велат дека амбасадорите ќе наведат дека не се докрај исполнети условите за одржување на изборите, но дека тие нема децидно да кажат дали тие треба да се одложат. Конечната одлука за тоа ќе биде оставена на Државната изборна ...

Нема услови за организирање избори на 24 април

Алфа - 21.02.2016

Нема услови за организирање кредибилни предвремени парламентарни избори на 24 април. Ова е заедничкиот заклучок на амбасадорот на САД Џес Бејли и на Европската Унија, Аиво Орав. Нема услови за организирање кредибилни предвремени парламентарни избори ...

САД и ЕУ: Нема услови за фер избори во април

Фокус - 21.02.2016

Амбасадорот на САД, Џес Бејли, заедно со претставници на Европската унија пред Влада соопшти дека нивната проценка е дека нема услови за организирање на кредибилни избори за предвидениот датум 24 април.

САД- ЕУ: Не се исполнети условите за избори на 24 април, 5 јуни како можна алтернатива

Локално - 21.02.2016

Амбасадорот на САД Џес Бејли, во заедничка изјава со претставниците на ЕУ во земјава пред малку пред Владата на РМ соопштија дека нивната проценка е дека нема услови за организирање на кредибилни избори за предвидениот датум 24 .април.

Бејли: Нема услови за кредибилни избори на 24 април

Сител - 21.02.2016

Извештајот на САД и на ЕУ денеска на заедничкиот состанок им беше презентиран на тројцата лидери на ДУИ, СДСМ и ДПА. На средбата не присуствуваше претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски.

САД и ЕУ: Нема услови за избори во април

Правдико - 21.02.2016

Во оваа фаза нема услови да се организираат избори на 24 април, изјави американскиот амбасадор Џес Бејли пред Владата на Република Македонија. Тој вели дека одреден напредок е направен, но дека се уште нема договор за медиумите, а има и извештаи за ...

САД и ЕУ ќе го објават заедничкото соопштение за изборите во 19 часот

Lider - 21.02.2016

Амбасадорот на САД Џес Бејли и претставник на Делегацијата на ЕУ во Скопје, вечерва во 19 часот треба да го објават заедничкото соопштение за тоа дали има услови за одржување на предвремените парламентарни избори на 24 април, согласно Договорот од ...

Телеграф: Опозицијата со нова идеја – изборите да се одложат до недоглед

Курир - 20.02.2016

Одлагањето на заедничкото мислење на Џес Бејли и Аиво Орав во однос на условите за одржување избори е по барање на лидерите на политичките партии. Неофицијално се прават напори во последен миг да се донесе согласност на политичко ниво околу датумот ...

ЕУ и САД попладнево ќе објават дали има услови за избори на 24 април

Тера - 20.02.2016

Оценката на ЕУ и САД за тоа дали има услови за одржување кредибилни избори на 24-ти април ќе биде објавена денеска попладне. Oценката ќе ја презентираат амбасадорите Аиво Орав и Џес Бејли во кусо обраќање до јавноста откако ќе ја достават до ...

ОРАВ И БЕЈЛИ СЕ НА ПОТЕГ: Оцената за избори се пишува до последен момент

Вечер Прес - 20.02.2016

Дипломатски извори велат дека амбасадорите ќе наведат дека не се докрај исполнети условите за одржување на изборите, но дека тие нема децидно да кажат дали тие треба да се одложат. Конечната одлука за тоа ќе биде оставена на Државната изборна ...

САД/ЕУ: Не се исполнети условите за кредибилни избори на 24 април

Капитал - 21.02.2016

Не се исполнети условите за одржување фер и демократски избори на 24 април, е оценката што по неколкуте одложувања ја соопшти амбасадорот на САД во Македонија, Џес Бејли. Датумот останува да го одредат политичките партии, меѓутоа, ако веќе нема ...