TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Алипашината џамија огледало на владеењето на правото

Н.Македонија - 15.03.2019

Наместо да се реставрира и заштити како споменик на културата, Алипашината џамија што се наоѓа во центарот на старото градско јадро во Охрид, противзаконски и без соодветна дозвола и документација се доградува постојниот верски објект – со минаре и ...

Од здружението „Совест“ најавуваат протести против изградбата на 32-метарското минаре

МКД - 14.03.2019

Членството на Граѓанското здружение „Совест" од Охрид најавуваат протести доколку не бидат стопирани нелегалните градежни активности при реконструкцијата и конзервацијата на Алипашината џамија во Градската чаршија.

Се најавуваат протести во Охрид против нелегалната градба на Алипашината џамија

24 Вести - 14.03.2019

Итно да запрат градежните активности на Алипашината џамија во Охрид или граѓаните наредната недела ќе излезат на протест да го искажат револтот кон институциите кои свесно премижуваат пред кршењето на законите цели три години побараа денеска од ...

Охриѓани најавуваат протести ако државата не го реши проблемот со џамијата

Сител - 14.03.2019

Здружението Совест најави масовен протест и ѓраѓанска непослушност доколку надлежните институции до понеделник не излезат со свој став и стават крај на незаконското градење на Али пашината џамија.

Граѓанска непослушност – ќе запре ли спорната доградба на џамијата во Охрид?

Алфа - 14.03.2019

Од здружението на граѓани „Совест” најавуваат граѓанска непослушност и масовен протест доколу најдоцна до в понеделник од надлежните институции не одговорат што се прави на Али пашината џамија? Колку време им треба велат, да реагираат на ова насилие ...

Продолжуваат незаконските градежни зафати на Алипашината џамија во Охрид

Либертас - 14.03.2019

Незаконските градежни зафати на Алипашината џамија во Охрид продолжуваат со исто темпо, како ништо да не се случува. Се оглушуваат на реакциите на граѓаните и нивните асоцијации, се огласија денеска, по втор пат, од Здружението на граѓани „Совест“.

ЗГ „Совест“: Доколку институциите до понеделник не се произнесат за Али Пашината џамија следи протест

OhridNews - 14.03.2019

Здружението на граѓани „Совест“ кое три години ја анимира јавноста и институциите за случувањата околу реставрацијата на споменикот на култура Али Пашина џамија во охридската чаршија, најави дека доколку надлежните органи и служби до понеделник не ...

Во Охрид се подготвува протест за незаконското градење на Алипашината џамија

Република - 14.03.2019

Откако надлежните останаа глуви на бројните реакции на здружението „Совест“ и си ја префрлуваат вината едни на други, охриѓани најавуваат протест, пишува порталот „ Охриднет“ . На социјалните мрежи веќе се организира масовен протест.

Премиерот Заев по којзнае кој пат „ЛАЖЕ СУШИ„, минаре во Охрид ќе има и тоа високо!

Магазин - 15.03.2019

Наместо да се реставрира и заштити како споменик на културата, Алипашината џамија што се наоѓа во центарот на старото градско јадро во Охрид, противзаконски и без соодветна дозвола и документација се доградува постојниот верски објект – со минаре и ...

ОХРИЃАНИ ПРОТЕСТИРААТ: Минаре се гради, никој мува не го лази

Вечер - 13.03.2019

“Незаконското градење на минарето под превезот на Проектот за реставрација и конзервација продолжува… Никој од надлежните, мува не го лази, Завод и музеј, инспекторати, Управи, партии, општина, в.д.

Се прелеа чашата, Охриѓани најавуваат протест ако не престане надградбата на минарето?

Магазин - 14.03.2019

Под итно да запрат градежните активности на Алипашината џамија во Охрид или граѓаните наредната недела ќе излезат на протест да го искажат револтот кон институциите кои свесно премижуваат пред кршењето на законите цели три години побараа денеска од ...

Граѓанска непослушност- Ќе запре ли спорната доградба на џамијата во Охрид?

Курир - 15.03.2019

Од здружението на граѓани „Совест” најавуваат граѓанска непослушност и масовен протест доколу најдоцна до в понеделник од надлежните институции не одговорат што се прави на Али пашината џамија? Колку време им треба велат, да реагираат на ова насилие ...