TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Милосављев до Карачиќ: Пријателу, ти посакувам злато! (ФОТО)

Спортски - 25.01.2020

Вчера Хрватска ја победи Норвешка и се избори за место во големото финале каде што ќе игра против Шпанија. Пласманот на Хрватска во финалето донесе радост на овие простори. Дејан Милосављев кој ја делеше соблекувалната со Игор Карачиќ во Вардар кога ...

Херојот Муса самостојно смисли уникатен наслов за фантастичната асистенција која ја доби од Карачиќ

Дерби - 25.01.2020

Игор Карачиќ дефинитивно немаше свој ден во полуфиналето против Норвешка и самиот го призна тоа по крајот на неверојатниот меч во Стокхолм, но сепак поранешниот играч на Вардар ја имаше честа да ја изведе круцијалната асистенција по која „каубоите“ ...

ВИДЕО: Победата на Хрватска се славеше и во Бања Лука: „Не ни треба полициска придружба“

Sport M - 25.01.2020

Хрватска ја победи Норвешка со 29:28 во полуфиналето и се пласира во финалето на Европското првенство. -текстот продолжува по рекламата- Хрватите беа посреќни и подобри, а сега големо финале ќе го играат против Шпанија.

(ВИДЕО) ЕП во ракомет: Хрватска и Шпанија за титулата

А1 On - 25.01.2020

Ракометарите на Хрватска во финалето в недела на Европското првенство во Стокхолм ќе играат против Шпанија, бранител на титулата освоена пред две години во Загреб. Шпанија во второто полуфинале синоќа ја совлада Словенија со 34-32 (20-15).

Милосављев му порача на Карачиќ: Пријателе, ти посакувам злато! (ФОТО)

Sport 1 - 25.01.2020

Победата на Хрватска против Норвешка (29-28) и пласманот во финалето на ЕП 2020 предизвика големо задоволство на просторите на поранешна Југославија, без разлика на националноста, а за тоа сведочи едно пријателство меѓу Србин и Хрват, кое се роди во ...

(ФОТО) Македонката Душица – девојката на Карачиќ прослави финале во Стокхолм

Спортклуб - 25.01.2020

Ракометната селекција на Хрватска се избори за финале на ЕП по 10 години откако во 1/2 финалето славеше над Норвешка. За злато в недела ќе игра против Шпанија. Екс играчот на Вардар, Игор Карачиќ немаше свој ден и даде 2 гола од 10 обидни, но и низа ...

Шпанија е противникот на Хрватска во финалето на Европското првенство

МКД - 24.01.2020

Шпанија ја совлада Словенија со 34:32 и се пласира во финалето на Европското првенство каде за златниот медал ќе се бори против селекцијата на Хрватска. Според тоа како се одвиваше мечот во најголемиот тек, ништо не наговестуваше неизвесен крај, но ...

Ракометно ЕП: Хрватска и Шпанија за злато, Норвешка и Словенија за бронза

Нова ТВ - 24.01.2020

Репрезентациите на Хрватска и на Шпанија ќе играат во големото финае на 14. Европско првенство во ракомет. „Коцкестите“ во полуфиналето, по голема драма, ја елиминираа Норвешка по дури четири продолженија со 29:28 (основните 60 минути завршија без ...

Задоцнет финиш на Словенија: Шпанија во ново финале

Sport 1 - 24.01.2020

Шпанија ќе го брани тронот во ново финале откако вечерва ја совлада Словенија со 34-32 на Европското првенство. „Црвената фурија“ беше доминантна во текот на најголемиот дел од натпреварот, па Словенците имаа задоцнет финиш.

На ЕП 2020 станаа познати финалистите

РК Металург - 24.01.2020

Епски натпревар одиграа селекциите на Хрватска и на Норвешка во првото денешно полуфинале. Средба што ќе се памети и ќе се прераскажува. По четири продолженија, или 80 минути игра, славеа ракометарите на Лино Червар.

Шпанија се справи со Словенија и ќе го брани европскиот трон

Gol.mk - 24.01.2020

Ракометната репрезентација на Шпанија обезбеди пласман во големото финале на Европското првенство (ЕП) откако во второто полуфинале во Стокхолм, беше подобра од селекцијата на Словенија (34-32).

Шпанија ќе го брани европското злато против Хрватска

Дерби - 24.01.2020

Шпанската репрезентација во недела ќе ја брани титулата европски шампион против Хрватска, а за таква можност се избори со заслужена победа над Словенија со резултат 34:32. Натпреварот донесе целосна доминација на Шпанците кои во најголем дел од ...

Рекордите постојат за да се рушат: Кире веќе не е сам на врвот

24 Ракомет - 24.01.2020

Капитенот на репрезентацијата на Македонија, Кирил Лазаров на Европското првенство во 2012 година во Србија постави рекорд со постигнување на 61 погодок. Сепак, од денеска повеќе не е осамен на вечната листа.

Шпанија ќе ја предизвика Хрватска за „тронот“ на Европа

Екипа - 24.01.2020

Шпанија е вториот финалист на Европското ракометно првенство, откако во полуфиналето ја совлада Словенија со 34-32. Ракомњтарите на „црвената фурија“ го решија натпреварот уште во првото полувреме во кое буквално од секоја позиција го полнеа голот ...

Во епска битка, по 80 минути ракомет Хрватска ја победи Норвешка за финале на Европското првенство!

МКД - 24.01.2020

Хрватска е првиот финалист на Европското првенство по еден неверојатен меч против Норвешка кој траеше дури 80 минути, Хрватите победија со 29:28. Хрватска и Норвешка одиграа полуфинале за паметење, беа потребни две продолженија по десет минути за да ...

Европскиот првак ќе ја брани круната в недела во Стокхолм

24 Ракомет - 24.01.2020

Репрезентацијата на Шпанија која е актуелен европски првак в недела ќе ја брани титулата освоена пред две години во Хрватска. Шпанците денеска го совладаа составот на Словенија со 34:32 во второто полуфинале така што далеку полесно од Хрватите се ...

Словенија не успеа до изненадување: Шпанија против Хрватска во големото финале

Спортски - 24.01.2020

Ракометарите на Шпанија во второто полуфинале ја совладаа Словенија со резултат 34:32 и ќе имаат прилика да ја бранат европската титула. Словенците натпреварот го отворија со водство од 2:0. До 18.

Муса: Карачиќ е херојот а не јас…, јас само замижав и шутнав

Екипа - 24.01.2020

Херојот во драматичната победа која ја однесе Хрватска во финалето на ЕП 2020 е Жељко Муса, кој го постигна победничкиот гол за „коцкестите“. Но, Муса не го прифаќа тој епитет нагласувајќи дека ете тој само се погодило да го постигне последниот ...

Карачиќ го опиша последниот напад на Хрватска: Дувњак ми викаше од позадина, но…..

Дерби - 24.01.2020

Игор Карачиќ беше далеку под својот просек кога се головите во прашање и во неколку наврати беше максимално надмудрен од страна на норвешкиот голман Бергеруд, но сепак кога најмногу требаше, поранешниот ракометар на Вардар ја изрежира клучната ...

Муса ги одведе „каубоите“ во финале, Хрватска по четири продолженија ја „скрши“ Норвешка

Gol.mk - 24.01.2020

Хрватско ќе игра финале на Европско првенство, откако во драматично полуфинале во Стокхолм, попладнево ја совлада Норвешка по четири продолженија со 29-28 (10-12). Дуелот започна со наизменични голови, рано исклучување на Дувњак и четири гола во ...

Карачиќ за победничката акција: Дувњак ми викаше „Кара, Кара“, ама...

Gol.mk - 24.01.2020

Игор Карачиќ ја подели асистенцијата на вечерта во Стокхолм, за победничкиот гол на Хрватска кој го постигна Жељко Муса од пивотменската позиција, вреден големо финале за балканската селекција.

Червар е гениј, Дувњак е лидер, Муса е херој, а Хрватска е прв финалист на ЕП

Екипа - 24.01.2020

Храбрата Хрватска e прв финалист откако по две продолженија со 29-28 ја совлада фаворизираната Норвешка во првиот полфуинален натпревар на ракометното Европско првенство. Червар покажа дека е ракометен гениј кој успеа да ги задржи Норвежаните на ...

ЌЕ ИМААТ ШТО ДА СИ „КАЖАТ“: Шпанија и закажа финале на Хрватска

SportMedia - 24.01.2020

По драмата во првото полуфинале, Шпанија и Словенија како тргнаа ретко кој очекуваше дека ќе има драматичен финиш. Бранителот на титулата имаше отоврен пат кон финалето, но Словенија се разбуди во последните минути, сепак на крајот успеа да дојде до ...

Дувњак: Не се ни сеќавам на продолженијата…

Екипа - 24.01.2020

Хрватска во епски меч по дури 20 дополнителни минути го скрши отпорот на Норвешка и се пласираше во големото финале од ЕП 2020, а во главна улога беше Домагој Дувњак. Асот на Кил покрај вообичаено одличната игра во одбраната, овојпат блесна и во ...

Шпанија е противникот на Хрватска во финалето на ЕП

Слободен Печат - 24.01.2020

„Фуријата“ во второто полуфинале со 34:32 ја совлада Словенија и во недела ќе се бори за титулата. Ракометната репрезентација на Шпанија ќе ја предизвика Хрватска во борбата за европската титула откако во полуфиналето беше поуспешна од Словенија.

Хрватска – Норвешка, полуфинале за уживање, штета што не траеше барем уште 80 минути!

SportMedia - 24.01.2020

Ристо Магдинчев, еден од нашите најпознати ракометни тренери и стручњаци воопшто, специјално за читателите на СПОРТМЕДИА го искоментира полуфиналето на ЕП 2020, во кое Хрватска по две продолженија славеше над Норвешка и се пласира во големото финале.

Карачиќ: И Дувњак ми бараше топка, но јас го избрав Муса

Екипа - 24.01.2020

Игор Крачиќ не беше на нивото од натпреварот против Шпанија, бидејќи исцрпеноста и повредата си го направија своето. Сепак, никој не може да му го одземе „големото срце“ кое што го има поранешниот ракометар на Вардар.

Муса: Дувњак е национален херој, тоа што го направи беше нереално!

Gol.mk - 24.01.2020

Жељко Муса го даде клучниот гол во победата на Хрватска над Норвешка и пласманот во големото финале, но по дуелот во Стокхолм го пофали репрезентативниот колега и капитен Домагој Дувњак. Пивотот постигна погодок во последните секунди и ги однесе ...

По две продолженија Муса ја одведе Хрватска во финале на ЕП 2020

Sport 1 - 24.01.2020

Жељко Муса е херојот на Хрватска, откако постигна гол на пет секунди до крајот на второто продолжение против Норвешка и ја одведе својата репрезентација во големото финале на Европското првенство 2020 година.

Антологиско полуфинале во Стокхолм: Хрватска ја урна Норвешка по 80 минути игра!

Дерби - 24.01.2020

Првото полуфинале кое вечерва се одигра во Стокхолм беше антологиско, бидејќи Хрватска и Норвешка се погрижија за нестварен ракометен маратон и драма која сигурно ќе се прераскажува со години.

ВИДЕО – Трето полувреме, по обезбеденото финале: Овде никој не е нормален!

Спортклуб - 24.01.2020

Долго во ноќта ќе се слави финалето во Хрватска, откако „коцкестите“ во драматичен и крајно неизвесен натпревар, по две продолженија, ја срушија незгодната Норвешка. Откако прославија во соблекувалните, ракометарите на Хрватска, со тимскиот автобус ...

Муса: Дојдовме да ја добиеме секоја средба и сега е време за златото!

24 Ракомет - 24.01.2020

Хрватска обезбеди натпревар за златен медал во недела со победата над Норвешка од 29:28, а стрелецот на победничкиот гол во 80. минута од натпреварот Жељко Муса ги сподели впечатоците. „Мислам дека целиот тим го заслужи ова и навивачите кои не трпеа ...

Червар: Играчите се херои, ми рекоа – Лино, овој медал е за тебе!

Gol.mk - 24.01.2020

Лино Червар направи чудо со „отпишаната“ Хрватска и се пласираше во финалето на Европското првенство. По драматичната победа над Норвешка во полуфиналето, трофејниот стратег истакна дека неговите играчи се херои и дека овој триумф за него е доста ...

Дувњак: Не се сеќавам на пола продолженија, нозете нѐ болеа од грчеви

Gol.mk - 24.01.2020

Домагој Дувњак ја водеше Хрватска во мечот со Норвешка , во големата јуначка победа по четири продолженија (28-29). По натпреварот, лидерот на „каубоите“ истакна дека ова е најлудиот меч во неговата кариера и на сите им честита за борбата.

Дувњак по триумфот на Хрватска: Никогаш не сум играл ваков натпревар

Дерби - 24.01.2020

Хрватска и Норвешка одиграа незаборавно полуфинале на Европското ракометно првенство, а по две продолженија на крајот се радуваа избраниците на Лино Червар. Домагој Дувњак одигра уште еден фантастичен натпревар за Хрватска, а по мечот и самиот беше ...

Хрватските ракометари ќе се борат за прво европско злато, Сагосен го израмни рекордот на Лазаров

Сакам да кажам - 24.01.2020

Хрватските ракометари, предводени од Лино Червар, ќе се борат за своето прво европско злато откако во луд полуфинален натпревар на ЕП во Австрија, Норвешка и Шведска ја совладаа Норвешка со 29:28 по 80 минути игра.

ЕП во ракомет: Хрватска по две продолженија до прво финале од 2010 година

24 Вести - 24.01.2020

Машката ракометна репрезентација на Хрватска по третпат во историјата ќе се бори за титулата европски шампион откако во полуфинале што траеше два часа и 15 минути и по две продолженија ја совладаа Норвешка со 29:28 (мечот во регуларниот дел заврши ...

Хрватска по шок- продолжетоци ја победи Норвешка и влезе во финалето на ЕП

Канал5 - 24.01.2020

Хрватска со 29:28 ja победи Норвешка во крајно драматичен натпревар и по одиграните продолжетоци. Со голот на Муса во последната секунда од продолженијата , Хрватска успеа да се избори за пласман во финалето во недела.

Червар еуфоричен: Ракометот не е мртов!

Sport 1 - 24.01.2020

Селекторот на Хрватска, Лино Червар очекувано беше пресреќан по победата на неговите ракометари против Норвешка во полуфиналето на Европското првенство. Искусниот стратег беше многу емотивен по натпреварот и како ретко немаше долги изјави, туку само ...

Само уште еден меч до историја: Лино може да впише митски ХЕТ-ТРИК!

Gol.mk - 24.01.2020

Легендарниот Лино Червар се наоѓа пред историска можност за хет-трик, незапаметен во ракометот на овие простори. Она што му успеа на Клод Онеста, сега може да го повтори 70-годишникот од Умаг .

Шпанија е противникот на Хрватска во финалето на ЕП

Спортманија - 24.01.2020

Во уште еден драматичен меч Црвената фурија ја победија Словенија Шпанија не дозволи изненадување и славеше против Словенија со 34:32 во второто полуфинале на Европското ракометно првенство.

ЕП во ракомет: Хрватска во последните секунди ја совлада Норвешка за финале

24 Вести - 24.01.2020

Хрватска ја победи Норвешка (29:28) и се пласираше во финалето на Европското првенство во ракомет. Победата дојде по две продолженија во полуфиналето во Стокхолм. Жељко Муса беше стрелецот на голот кој го постигна пет секунди пред крајот на ...

Хрватска чекаше десет години и се избори за големо финале во Стокхолм

24 Ракомет - 24.01.2020

После 20 дополнителни минути и големо надигрување една топка пресуди кој ќе дојде до победата во првото полуфинале на Европското првенство. Хрватска славеше со голот на Жељко Муса, на додавање на Карачиќ со 29:28 и в недела ќе игра во финалето.

Червар: Испративме голема порака, ракометот не е мртов!

Екипа - 24.01.2020

Хрватска е прв полуфиналист на Европското ракометно првенство, откако во трилер натпревар по две продолженија славеше над Норвешка со 29-28. Селекторот на репрезентацијата Лино Червар, вели дека неговите ракометари се најзаслужни за победата и дека ...

ЕП Ракомет: Муса донесе финале за Хрватска

Сител - 24.01.2020

Селекцијата на Хрватска избори финале на ЕП во ракомет откако во драматичното полуфинале дури по вториот сет продолженија ја совлада Норвешка со 29-28. Победата дојде со голот на Муса во последните секунди од доигрувањето со што тимот на Червар ќе ...

Дувњак: Не се сеќавам што се случи во продолженијата

Слободен Печат - 24.01.2020

Најдобриот хрватски ракометар Домагој Дувњак беше најпрецизен во редовите на Хртватска со осум постигнати голови во големиот триумф над Норвешка. – Пред се морам да им честитам на соиграчите и тренерите за оваа епска борба.

Хрватска слави голема победа во епското полуфинале против Норвешка: „Коцкестите“ први финалисти на Европското првенство

СуперСпорт - 24.01.2020

Репрезентацијата на Хрватска е прв финалист на Европското ракометно првенство откако со 29:28 славеше против селекцијата на Норвешка. Неверојатен натпревар следевме во „Теле2Арената“ во Стокхолм, а победникот беше познат по дури четири продолженија ...

Сандер Сагосен го израмни голгетерскиот рекорд на Кире Лазаров

Екипа - 24.01.2020

Норвешкиот ракометар Сандер Сагосен го израмни голгетерскиот рекорд на капитенот на македонската репрезентација Кире Лазаров за најмногу постигнати погодоци на Европско првенство. Тој постигна десет гола во поразот (28-29) од Хрватска во ...

Нема балканско финале, Шпанија обезбеди дуел за злато против Хрватска

Sport M - 24.01.2020

Љубителите на ракометот уживаа во уште една фантастична пресметка. Откако имаа можност да ја проследат епската битка помеѓу Хрватска и Норвешка во првото полуфинале, во второто Шпанија успеа да ја совлада Словенија со 34:32 и со тоа да спречи ...

Голот кој ја однесе Хрватска во финале на Европско

Оff.net - 24.01.2020

Во епски меч кој ќе се памети, после две продолженија, Хрватска во драматичен финиш ја сруши Норвешка 29:28 и се пласираше во финалето на Европското првенство. Домагој Дувњак со 8 гола беше играч на мечот, Игор Карачиќ постигна 6 а јунак на крајот ...