TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Австриски воен офицер со децении шпионирал за Москва, изјави канцеларот Курц

Сакам да кажам - 09.11.2018

Висок австриски воен офицер се сомничи дека со децении шпионирал за Москва, објави Виена, што би можело да ги наруши односите на Русија со нејзиниот најблизок сојузник во Европската Унија.

Австрија сомничи пензиониран офицер дека 20 години бил руски шпион

Р.С.Европа - 09.11.2018

Австриските власти испрашуваат неодамна пензиониран воен офицер под сомнение дека скоро 20 години бил руски шпион, соопшти денеска австрискиот канцелар Себастијан Курц. Министерката за надворешни работи Карин Кнајсл го повика рускиот амбасадор во ...

Аларм во Виена – руски шпион со децении работел во корист на Москва

Канал5 - 09.11.2018

Австрискиот канцелар Себастијан Курц изјавил дека постои сомневање дека еден пензиониран полковник од војската на Австрија со децении со шпионирал во корист на Русија. Тој наводно почнал да соработува со руските разузнавачки служби во 90-тите години ...

ШПИОНСКА АФЕРА ГИ ТРЕСЕ РУСИЈА И АВСТРИЈА: Кој кого и како шпионирал?

Фактор - 09.11.2018

Министерот за надворешни работи на Русија рекол Сергеј Лавров изјавил дека е „непријатно изненаден“ со вестите дека поранешниот австриски полковник е обвинет дека ја шпиунирал Москва. Еден, во меѓувреме пензиониран, полковник на австриската војска ...

Полковник на австриската армија шпионирал за Русија

Либертас - 09.11.2018

Еден, во меѓувреме пензиониран, полковник на австриската армија, за време на неговата активна служба 30 години шпионирал за Русија, открија австриските власти со помош на информации добиени од странска разузнавачка служба.

Шпионски скандал меѓу Австрија и Русија

Стандард - 09.11.2018

Канцеларот на Австрија, Себастијан Курц потврди дека поранешниот полковник на вооружените сили на земјата е осомничен за шпионажа во корист на Русија, соопшти РИА Новости. Тој додаде дека австрискиот министер за надворешни работи, Карин Кнајсл, ја ...

Австриски полковник обвинет за шпионажа три децении ѝ испраќал информации на Москва

Centar - 09.11.2018

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, изјави дека „непријатно е изненаден” од веста дека поранешен австриски полковник е обвинет за шпионажа во корист на Москва. Еден во меѓувреме пензиониран полковник во австриската војска за време ...

Пензиониран австриски полковник осомничен за шпионирање во полза на Русија

Н.Македонија - 09.11.2018

Австриски полковник, кој во меѓувреме е пензиониран, за време на неговата активна служба 30 години шпионирал за Русија, открија австриските власти со помош на информации добиени од странска разузнавачка служба.

Минатото треба да остане минато, порача Себастијан Курц

Н.Македонија - 07.11.2018

Денес пред посетата на Косово, австрискиот канцелар Себастијан Курц за време на одвоените средби со српскиот претседател Александар Вучиќ и српската премиерката Ана Брнабиќ соопшти дека приемот на Србија во ЕУ е возможен само доколку Белград и ...

Полковник на австриската армија шпионирал за Русија

Сител - 09.11.2018

Еден, во меѓувреме пензиониран, полковник на австриската армија, за време на неговата активна служба 30 години шпионирал за Русија, открија австриските власти со помош на информации добиени од странска разузнавачка служба.

Полковник на австриската армија шпионирал за Русија

Алфа - 09.11.2018

Еден, во меѓувреме пензиониран, полковник на австриската армија, за време на неговата активна служба 30 години шпионирал за Русија, открија австриските власти со помош на информации добиени од странска разузнавачка служба.

Лавров непријатно изненаден од шпионската афера со австрискиот офицер

Н.Македонија - 09.11.2018

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека е „непријатно изненаден“ од веста дека поранешен австриски полковник е обвинет за шпионажа во полза на Москва. Еден, во меѓувреме пензиониран, полковник на австриската армија, за време ...

Лавров непријатно изненаден од шпионот во Австрија

Телма - 09.11.2018

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека е „непријатно изненаден“ од веста дека поранешен австриски полковник е обвинет за шпионажа во полза на Москва. Еден, во меѓувреме пензиониран, полковник на австриската армија, за време ...