TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Мухамед Зеќири осуден на 2,5 години затвор за договорите за Пошта

Deutsche Welle - 01.12.2023

Поранешниот генерален секретар на владата, за злоупотреба на службената положба доби 2,5 години затвор, а ќе треба да врати над 71 милион денари (над еден милион евра) во државниот буџет. Пресудата не е правосилна.

Зеќири за казната затвор: Јас само спроведов предлог на вицепремиерот Фатмир Битиќи, ќе се жалам

Макфакс

Зеќири ќе поднесе жалба на пресудата: Спроведував умисла на владата и Битиќи

А1 On

Зеќири ќе се жали на одлуката: „Спроведував умисла на други…“

Локално

Зеќири за казната затвор: Јас само спроведов предлог на вицепремиерот Фатмир Битиќи, ќе се жалам

Опсервер

Зеќири: Јас само спроведов предлог на вицепремиерот Битиќи, ќе се жалам

Фокус

Зеќири: Јас само спроведов предлог на вицепремиерот Фатмир Битиќи, ќе се жалам

Скопје инфо

Press24 Сител Фокус Точка Р.С.Европа

Две и пол години затвор за Мухамед Зеќири, треба да врати и над 71 милион денари во државниот буџет

А1 On - 01.12.2023

Мухамед Зеќири доби 2 и пол годишна затворска казна во предметот во кој беше обвинет за злоупотреба на службената положба и овластување, за склучување на договор со фирмата Интерхолдинг за консултантски услуги за потенцијална приватизација на А.Д.

МУХАМЕД ЗЕКИРИ ОСУДЕН НА ДВЕ ИПОЛ ГОДИНИ ЗАТВОР Треба да врати 71 милион денари и да ги плати судските трошоци

+инфо

(Видео) Зеќири осуден на 2 години и 6 месеци затвор

Скопје1

Затвор од 2 и пол години за Мухамед Зекири

МКД

Две ипол години затвор за Зекири – во казната му се пресметува и времето поминато во притвор од 1 година

Телма

Мухамед Зеќири доби казна затвор од две години и шест месеци

Бизнис Вести

Мухамед Зеќири доби казна затвор од две години и шест месеци

Канал5

Курир ТВ21 4NEWS Локално Скопје инфо Либертас Независен Точка