TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Турција го тргнала знамето на Грција од остров во Егејското Море

Локално - 16.04.2018

Турскиот премиер Бинали Јилдирим потврди дека крајбрежната стража на Турција го тргнала грчкото знаме на островче во источниот дел на Егејското Море , чиј суверенитет се оспорува од Анкара , соопштуваат грчките и турските медиуми.

Турција ја предупреди Грција откако постави знаме на спорен остров

МКД - 16.04.2018

Турскиот премиер ја предупреди Грција да се воздржи од „провокации“ откако грчко знаме беше поставено на спорниот, ненаселен остров во Егејското Море во близина на турското крајбрежје. Премиерот Бинали Јилдирим за новинарите во понеделникот изјави ...

Ѕанакопулос: Изјавата на Јилдирим е целосно провокативна и е за осуда

+инфо - 16.04.2018

Портпаролот на грчката Владата и министер без ресор Димитрис Ѕанакопулос денеска не ги потврди информациите објавени во медиумите во Турција дека турската Крајбрежна служба отстранила знаме на Грција од грчкиот ненаселен остров Микрос Антропофас.

СЕ СКАРАА ЗА ЗНАМЕ НА СПОРЕН ОСТРОВ: Турците ги опоменаа Грците да не провоцираат

Фактор - 16.04.2018

Премиерот на Турција, Бинали Јилдирим денеска изјави дека турските крајбрежни стражари го отстраниле знамето од островот покрај брегот на Егејското одморалиште Дидим, објави Вашингтон Пост .

Атина демантира дека турската крајбрежна служба симнала грчкото знаме од ненаселен остров

Курир - 16.04.2018

Портпаролот на грчката Владата и министер без ресор Димитрис Ѕанакопулос денеска не ги потврди информациите објавени во медиумите во Турција дека турската Крајбрежна служба отстранила знаме на Грција од грчкиот ненаселен остров Микрос Антропофас.