TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Осветениот крст на плоштадот во Кавадарци, донираните пари ќе одат во хуманитарни цели

Канал5 - 20.01.2020

Осветениот крст, што вчера во водите на реката Луда Мара го фати 26-годишниот Александар Ристески од Прилеп, денеска е поставен на плоштадот во Кавадарци, при што донираните пари од верниците ќе бидат наменети за хуманитарни цели.

Кавадарчани го целиваат светиот крст и даруваат за помош на младо момче

ММС - 20.01.2020

Светиот богојавленски крст денеска е на градскиот плоштад во Кавадарци. Дваесет и шест годишниот Александар Ристески од Прилеп, кој повеќе години живее во Кавадарци беше најсреќен меѓу десетмината млади кои скокнаа по светиот крст во водите на Луда ...

Масовно одбележување на празникот Водици

Н.Македонија - 20.01.2020

По повод верскиот празник Богојавление – Водици, низ целата земја вчера се одржаа литургии по кои следуваше спуштањето на крстот во вода, со што се одбележува крштевањето како една од светите тајни на христијанството.

Одбележан големиот празник Водици, Кристијан Ниневски го фати крстот во водите на Вардар

ТВ21 - 19.01.2020

Со фрлањето на крстот и осветувањето на водите денеска се одбележува големиот христијански празник Богојавление – Водици низ сите места во земјава. Пред фрлањето на крстот на централното одбележување во Скопје литургија одржа владиката Стефан,а ...

Кристијан Ниневски по втор пат најсреќен од сите верници, најстариот учесник во Скопје има 75 години

24 Вести - 19.01.2020

Крстот минатата година ми донесе синче, сите да сте живи и здрави , посака најсреќниот верник на денешното положување на светиот крст во водите на реката Вардар, Кристијан Ниневски. Тој досега 7 пати учествувал на положувањето на крстот, а втора ...

Што им порачаа верниците на Шекеринска и Ангеловска

Република - 19.01.2020

Точно 140 денеска скокнаа во водите на Вардар по светиот крст на централната манифестација за големиот христијански празник Богојавление – Водици во центарот на Скопје, а илјадници верници беа таму да го гледаа извлекувањето на крстот од осветените ...

Кристијан Ниневски беше најбрз во водите на Вардар

Сител - 19.01.2020

По втор пат Кристијан Ниневски го извлече светиот крст од водите на Вардар. 26 годишниот скопјанец и лани пристигна прв до крстот од вкупно 140 учесници. Крстот беше извлечен за кратко време и настанот помина без инциденти.

„Чувството е прекрасно“ - Горан Вангелов прв до светиот крст во Берово

Press24 - 19.01.2020

Беровчанецот Горан Вангелов е најсреќниот меѓу триесетината учесници, кој го фати светиот крст во водите на реката Брегалница во Берово, при денешното чествување на големиот празник Богојавление-Водици.

Кристијан Ниневски, истото момче од лани го фати крстот во Скопје

МКД - 19.01.2020

Од 140 пријавени верници, 26 годишниот Кристијан Ниневски од Скопје беше најсреќен и го извади светиот крст од водите на реката Вардар. Ова момче и минатата година го фати крстото на централната манифестација во Скопје.

Светиот крст во Гевгелија го фати Љупчо Трајков

Сител - 19.01.2020

Најсреќен меѓу дваесетината млади момчиња кои во осветената вода на реката Вардар се пуштија по чесниот крст на денешниот Богојавленски собор во Гевгелија беше триесетгодишниот гевгеличанец Љупчо Трајков.

Околу 500 македонци скокнаа по светитот крст во Копер

Press24 - 19.01.2020

Околу 500 верници, најголем дел наши иселеници во Словенија скокнаа по светиот крст во Копер. Како што јави дописникот на МИА од Словенија, меѓу верниците кој влегоа во студентите води на Јадранското Море имаше и три жени.

Тони Стефановски го извади светиот крст од Преспанско Езеро

Сител - 19.01.2020

Општина Ресен и Преспанско – пелагониската епархија големиот христијански празник Богојавление – Водици го прославија во Отешево, каде во водите на Преспанско Езеро беше спуштен светиот крст.

Александар Ристески од Скопје го фати светиот крст во осветените води на Радика

Press24 - 19.01.2020

Алксандар Ристевски од Скопје го фати светиот крст во Радика, што беше положен по повод денешниот голем христијански празник Богојавление – Водици. Осветениот крст во водите на река Радика го положи архимандрит Партениј, игумен на Бигорскиот ...

Филип Стојаноски го фати светиот крст во Прилеп

Тера - 19.01.2020

Меѓу 110-те момчиња и девојчиња кои денеска се фрлија во водите на базенот од аквапаркот кај хотелот „Салида“ во Прилеп, со желба први да стигнат до светиот крст, најсреќен беше 26 годишниот Филип Стојаноски, вработен во Армијата на Република ...

Богојавленскиот крст во Виница го фати Даниел Манасиев

Press24 - 19.01.2020

Дваесет и тригодишниот Даниел Манасиев од Виница годинава по десетти пат скокаше по светиот крст на празникот Водици и по втор пат успеа да го извади од осветените води на Виничка Река. Заедно со него скокнаа уште 15 момчиња, но тој беше најбрз и ...

ОБНОВЕНО Кристијан Ниновски по вторпат го фати крстот во Вардар во Скопје

+инфо - 19.01.2020

Христијан Ниновски беше најсреќен меѓу над сто верници кои скокнаа во водите на Вардар по Светиот крст – на централната манифестација за големиот христијански празник Богојавление – Водици. Ниневски и лани го фатил Светиот крст од водите на Вардар.

Во Новаци светиот крст во рацете на Христијан Стојановски

Press24 - 19.01.2020

Пелагониската општина Новаци традиционалното спуштање на светиот крст во осветените води го одржа во црквата „Св. Атанасиј Велики“. Меѓу 16-те пријавени учесници, годинава најсреќен беше Христијан Стојановски, кој го извади светиот крст, а првите ...

Oва се среќните фаќачи на Светиот крст во градовите ширум Македонија

Скопје24 - 19.01.2020

Кристијан Ниневски беше најсреќен меѓу верниците кои скокнаа во водите на Вардар по светиот крст на централната манифестација за големиот христијански празник Богојавление – Водици во центарот на Скопје и го извлече крстот од осветените води.

Светиот крст во Струмица во рацете на Трајче Серафимовски

Слободен Печат - 19.01.2020

Нему ова му е прво учество во фаќањето на Светиот крст. Светиот крст, кој денеска по повод големиот христијански празник Богојавлјение – Водици беше фрлен во водите на базенот „Аквариус” во Струмица, прв го пронајде дваесет и шестгодишниот Трајче ...

Христијан Стојановски го фати светиот крст во Новаци

Тера - 19.01.2020

Традиционално со фрлање на светиот крст во осветените води во сите православни храмови во општина Новаци се одбележа големиот христијански празник Богојавление-Водици . Главната церемонија се одржа во црквата „Св Атанасиј Велики“ во с.Новаци каде на ...

Филип Стојаноски е најсреќниот прилепчанец кој го фати светиот крст

Слободен Печат - 19.01.2020

Стојаноски е среќен и вели дека осум пати учествувал, а вторпат е најбрз и го фаќа светиот крст. Дваесет и шестгодишниот Филип Стојаноски е најсреќниот прилепчанец, кој го фати светиот крст денеска на Богојавление – Водици од осветените води на ...

Трајче Серафимовски го фати Светиот крст во Струмица

Сител - 19.01.2020

26-годишниот Трајче Серафимовски од Струмица беше најбрзиот кој го извади Светиот крст од водите во Струмица. -Н е беше лесно да се фати крстот, среќата ме послужи за првпат и го фатив светиот крст - кажа Срефимовски по фаќањето на ...

Христијан Ниневски го фати светиот крст на централната манифестација за Водици во Скопје

Алсат-М - 19.01.2020

Христијан Ниневски беше најсреќен меѓу над стоте верници кои скокнаа во водите на Вардар по светиот крст на централната манифестација за големиот христијански празник Богојавление – Водици во центарот на Скопје и го извлече крстот од осветените ...

26-годишниот Кристијан Ниноски го извади крстот од водите на Вардар

Сител - 19.01.2020

Најсреќниот учесник е 26-годишниот Кристијан Ниневски од Скопје го извади крстот од водите на Вардар. Светиот крст беше за кратко време изваден од водите на реката на Вардар. Честитки до Кристијан многу здравје среќа и ...

(Видео) Скопјанецот Кристијан Ниневски исто како лани прв дојде до крстот во водите на Вардар

Макфакс - 19.01.2020

Скопјенецот Кристијан Ниневски (26) и годинава беше најсреќниот од околу 140 верници кои се фрлија по светиот крст во водите на реката Вардар во центарот на Скопје. Ова е втор пат светиот крст да заврши во рацете на младиот скопјанец, кој исто така ...

Во Новаци Христијан Стојановски за првпат го фати светиот крст

Н.Македонија - 19.01.2020

Со традиционалното фрлање на светиот крст во осветените води во сите православни храмови во општината Новаци се одбележа големиот христијански празник Богојавление-Водици . Главната церемонија се одржа во црквата Св.

Млад битолчанец беше најсреќен во фаќањето на светиот крст во осветените води која Преспанско – пелагониската епархија

Press24 - 19.01.2020

Младиот битолчанец Петар Атанасовски е годинешен најсреќен учесник во вековната манифестација фаќање на светиот крст во осветените води која Преспанско – пелагониската епархија ја одржа во црковниот двор на храмот „Св.

Кристијан Ниновски го фати крстот во Вардар во Скопје

+инфо - 19.01.2020

Христијан Ниновски беше најсреќен меѓу над сто верници кои скокнаа во водите на Вардар по Светиот крст – на централната манифестација за големиот христијански празник Богојавление – Водици.

Кристијан Ниневски го фати Светиот крст во Скопје

Press24 - 19.01.2020

По втор пат, 26-годишниот Кристијан Ниневски го фати Светиот крст во водите на реката Вардар во Скопје. Кристијан беше најсреќниот и најбрзиот и минатата година во Скопје. -Минатата година ми донесе синче, здравје, среќа на мојата фамилија и тоа им ...

ГАЛЕРИЈА: Водици одбележан во Скопје, скопјанец по втор пат го фати крстот во Вардар

Локално - 19.01.2020

По повод православниот празник Водици, денеска на пладне во водите на реката Вардар во Скопје, околу стотина кандидати се фрлија по крстот кој во водите го положи поглаварот на Македонската православна црква, г.г. Стефан.

(ВИДЕО) Кристијан Ниневски го фати светиот крст на централната манифестација за Водици во Скопје

Бриф - 19.01.2020

Кристијан Ниневски беше најсреќен меѓу 140-те верници кои скокнаа во водите на Вардар по светиот крст на централната манифестација за големиот христијански празник Богојавление – Водици во центарот на Скопје и го извлече крстот од осветените води.

Средношколец го фати светиот крст во Дебар

Press24 - 19.01.2020

На традиционалното скокање по крстот, во духот на големиот Христијански празник Богојавление Водици, во Дебар најсреќен беше Бранко Силјановски, ученик во втора година во дебарската гимназија. – Пресреќен сум.

Кристијан Ниневски го фати светиот крст на централната манифестација за Водици во Скопје

Frontline - 19.01.2020

Според најавите, за фаќање на Светиот крст во реката Вардар беа пријавени над 130 верници. Кристијан Ниневски беше најсреќен меѓу над стоте верници кои скокнаа во водите на Вардар по светиот крст на централната манифестација за големиот христијански ...

Светиот крст во Гостивар за Водици го фати Благојче Велјановски

Gostivarpress.mk - 19.01.2020

Светиот крст што во водите на Вардар беше положен во Гостивар, на големиот христијански празник Богојавление Водици, годинава го фати Благојче Велјаноски. Од триесетината гостиварци кои скокаа по крстот во студените води на реката, овојпат него го ...

Кристијан Ниневски повторно го фати светиот крст на централната манифестација на Водици во Скопје

ТВ21 - 19.01.2020

Кристијан Ниневски беше најсреќен меѓу над стоте верници кои скокнаа во водите на Вардар по светиот крст на централната манифестација за големиот христијански празник Богојавление – Водици во центарот на Скопје и го извлече крстот од осветените води.

Трајче серафимовки го фати светиот крст во Струмица!

Струмица Денес - 19.01.2020

Православните христијани во Македонија денеска го слават празникот Богојавление – Водици. Во храмовите на Македонската Православна Црква се одржуваат литургии, а денеска традиционално се фрла крстот во македонските реки и езера.

Во Тетово Горан Јосифовски-Џемо го фати осветениот крст

Локално - 19.01.2020

Триесет и деветгодишниот Горан Јосифовски-Џемо го фати осветениот крст на празнувањето на денешниот празник Богојавление Водици во соборниот храм Свети Кирил и Методиј во Тетово. По осветениот крст освен Горан во црковниот базен скокаа и Бојан ...

Димовски: Нека е на помош чесниот крст, браќа и сестри по вера

Курир - 19.01.2020

Бог се јави! Нека е на помош чесниот крст, браќа и сестри по вера, порача Димитар Димовски од ВМРО-ДПМНЕ. -Оваа година нека ни биде година на победи, да биде година на обнова, да престанат неправдите, да престанат понижувањата, да престане срамот.

26-годишниот Кристијан Ниновски го извади крстот од водите на Вардар

Магазин - 19.01.2020

Најсреќниот учесник на Водици е 26-годишниот Кристијан Ниневски од Скопје кој го извади крстот од водите на Вардар. Тој посака многу здравје среќа на него и неговото семејство. Православните верници денеска го слават празникот Богојавление – Водици, ...

Кристијан пак го фати крстот во Вардар

Expres - 19.01.2020

Кристијан Ниневски(26) од Скопје беше среќникот кој стигна до крстот фрлен во Вардар на денешниот празник Водици. Тој, исто така, и лани беше најсреќниот од учесниците во традиционалниот чин по повод верскиот празник Богојавление – Водици.

Христијан Ниновски го фати крстот во Скопје

Скопје1 - 19.01.2020

Христијан Миновски најсреќен од сите верници кои скокнаа во водите на Вардар по светиот крст. Централната манифестација по повод православниот празник Богојавление -Водици се одржа во Скопје.

И оваа година Петар беше најсреќниот – по петти пат го вади крстот од водите на Охридското езеро

Магазин - 19.01.2020

Во Охридското езеро голем борј на капачи се фрлија да го фаќаат светиот крст, но најсреќен меѓу стотината верници беше 30-годишниот Петар Рупески од населбата Варош, кој прв успеа да доплива до крстот.

ВО ЖИВО: Одбележување на Водици во Скопје

Република - 19.01.2020

Следете го во живо осветувањето на водите на реката Вардар и фаќањето на светиот крст ...

140 мажи се пријавиле да скокаат по светиот крст во Вардар

Сител - 18.01.2020

140 мажи се пријавиле да скокаат по светиот крст во Вардар. Манифестацијата Богојавление Водици почнува со литургија во црквата Пресвета Богородица по што следи литија до мостот Слобода од каде поглаварот на МПЦ-ОА ја осветува водата во Вардар и го ...

Во Тетово денеска се фрлаше крст: Најсреќен беше најстариот Томислав кој го фати осветениот крст

Скопје24 - 18.01.2020

Во тетовската црква „Света Богородица“ се одбележа празникот Водокрст, ден пред Богојавление Водици. По светата литургија, во црковниот базен во дворот во црквата се изврши Водосвет и спуштање на Светиот крст.

Ова се најсреќните гостиварци кои до сега го фатија крстот на Водици (фото)

Gostivarpress.mk - 18.01.2020

Во Гостивар годинава по шести пат ќе се одржи манифестацијата Богојавление Водици, со положување на светиот крст во водите на реката Вардар. Традицијата на ваквото одбележување на празникот во градот, беше возобновена во 2015-та година, по скоро ...

Одбележан Водокрст во црквата „Света Богородица“ во Тетово

MakPress - 18.01.2020

Во тетовската црква „Света Богородица“ се одбележа празникот Водокрст, ден пред Богојавление Водици. По светата литургија, во црковниот базен во дворот во црквата се изврши Водосвет и спуштање на Светиот крст.

Средношколецот Бранко Силјановски го фати светиот крст во Дебар

Слободен Печат - 19.01.2020

Посакувам многу здравје, среќа, радост за сите. Бог се јави, за многу годни да ни е овој голем празник, изјави Силјановски. На традиционалното скокање по крстот, во духот на големиот Христијански празник Богојавление Водици, во Дебар најсреќен беше ...

Средношколецот Бранко Силјановски го фати светиот крст во Дебар

Канал5 - 19.01.2020

На традиционалното скокање по крстот, во духот на големиот Христијански празник Богојавление Водици, во Дебар најсреќен беше Бранко Силјановски, ученик во втора година во дебарската гимназија. – Пресреќен сум.