TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Дали магарешката кашлица се враќа на Балканот?

Panacea.mk - 10.12.2023

Од пертусис заболуваат лица на сите возрасти, меѓутоа таа може да биде многу сериозна кај бебињата. Таа може да се спречи со вакцинирање на возраст од два, четири и шест месеци. Ревакцинирање е потребно кај деца на возраст од четири години и ...

Голема кашлица ги полни клиниките во Србија: Бебињата изложени на најголем ризик

Вечер Прес - 08.12.2023

Зголемен број граѓани заболени од разни респираторни заболувања ги полнат клиниките во Србија во последните недели, а ваквата состојба е вообичаена секоја година со доаѓањето на постудените денови.

Просечно дете има 6-12 инфекции слични на настинка годишно, треба да се зајакнува имунитетот

24Инфо - 08.12.2023

Имунолошкиот систем на децата сè уште се развива и може да биде многу чувствителен на инфекции, особено кога почнуваат во градинка и училиште и затоа е важно зајакнувањето на имунитетот. Имунолошкиот систем на детето е комплексна мрежа на клетки, ...

Колку повеќе ги употребуваме, толку послабо дејствуваат

Н.Македонија - 08.12.2023

Се наоѓаме во период кога температурата на воздухот, влагата и други временски услови се поволни за појава на различни вирусни или бактериски заболувања. Одамна требаше да завладеат пониски температури, кои ги прават заразните микроорганизми помалку ...

10 настинки со кои не треба да се заразите оваа зима

Panacea.mk - 08.12.2023

Сезона е за споделување... настинки, вируси на грип и многу повеќе. Месеците на студено време го доловуваат магичното време кога вашето дете носи многу бактерии од училиште или од дневен престој, додека вашата кивава колешка инсистира да дојде на ...