TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Експерти: Замрзнувањето на цените нема да го оживее туризмот на долг рок

24 Вести - 29.03.2023

Замрзнувањето на цените на одредени производи поволно ќе влијае врз угостителството но не е долгорочна мерка која би направила големи поместувања кога се во прашање цените на туристичките услуги смета професорот од Факултетот за туризам и ...

Бизнисот против замрзнувањето на цените, за стопанствениците ова е чист популизам

Алфа

Замрзнатите цени ќе го запрат растот на цените на туристичките услуги

Сител

Кромидот 111% поскап од минатата година – дали ќе се замрзнат цените на овошјето и зеленчукот?

ТВ21 - 29.03.2023

До крајот на неделава Владата треба да донесе одлука за намалување и замрзнување на цените на овошјето и зеленчукот. За ова прашање повеќето трговци од зелен пазар не сакаа да зборуваат пред камерата на ТВ21, но велат дека конечната цена не зависи ...

Ново замрзнување на цените – по прехрамбените продукти на ред дојдоа и хигиенските производи

Канал5

Налутени госпоѓи му ја расипаа дуќан-парадата на премиерот Ковачевски

Алсат-М

И цените на хигиенските производи одат „под мраз“

Глас на Америка

Земјоделци до владата: Замрзнати цени еднакво на замрзнато производство

24 Вести

Нов бран замрзнувања на цените - на ред се овошјето и зеленчукот

Deutsche Welle

За хигиенските производи, овошјето, зеленчукот – замрзнување на цените во најава

Пари

Канал5 Алсат-М Фокус Локално Нетпрес +инфо Сакам да кажам Мета

Замрзната цената на хигиенските производи

Сител - 29.03.2023

Се замрзнуваат и намалуваат цените на хигиенските производи и тоа тоалетната хартија, влажните марамици, пелените за деца и возрасни, како и хигинеските влошки. Според денешната одлука на Владата тие ќе се протаваат за 13 отсто помалку од центата ...

Откако поскапеа и за 100 отсто, Владата ги замрзнува и поефтинува цените на хигиенските производи за 13 отсто

Денешен

До крајот на оваа недела ќе се знае кои видови овошје и зеленчук ќе бидат со замрзнати цени, најавува Бектеши

360 степени - 29.03.2023

Во текот на денешниот ден, најверојатно до утре, ќе ги имаме сите податоци и во петок или во недела ќе ја информираме јавноста на кои видови овошје и зеленчук ќе се замрзнат цените, најави министерот В петок или недела ќе се знае кои видови овошје и ...

До недела ќе се знае кои видови зеленчук и овошје ќе бидат со замрзнати цени

Република

Во петок или недела ќе се знае кои видови зеленчук и овошје ќе бидат со замрзнати цени

Во Центар

Во петок или недела ќе се знае кои видови зеленчук и овошје ќе бидат со замрзнати цени

Frontline

Во петок или недела ќе се знае кои видови зеленчук и овошје ќе бидат со замрзнати цени

Сител

Во петок или недела ќе се знае кои видови зеленчук и овошје ќе бидат со замрзнати цени

Бизнис Вести

Во петок или недела ќе се знае кои видови зеленчук и овошје ќе бидат со замрзнати цени

MakPress

Либертас Кајгана Скопје инфо Агротим Press24 А1 On ММС OhridNews

Бизнисот против замрзнување на цените, смета дека државните резерви се подобар механизам

А1 On - 29.03.2023

Замрзнувањето на цените не е пазарна мерка, а ако Владата сака да интервенира за да го заштити населението, треба да ги активира стоковните резерви кои секогаш во ваква ситуација се покажуваат како подобар механизам, изјави денеска извршниот ...

Бизнисмените против замрзнување на цените

Р.С.Европа

Активирањето на државните резерви е подобра мерка од замрзнување на цените, смета бизнисот

Независен

Бизнисот против замрзнување на цените, смета дека државните резерви се подобар механизам

Бизнис Вести

Бизнисот против замрзнување на цените, смета дека државните резерви се подобар механизам

OhridNews

Бизнисот против замрзнување на цените

ТВ21

Бизнисот против замрзнување на цените, смета дека државните резерви се подобар механизам

Либертас

Н.Македонија Сител Кајгана MakPress еМагазин Gostivarpress.mk Вечер Прес +инфо

(Видео) Тасевска: Рекорден раст на пензиите и замрзнување на цените на основните продукти

Макфакс - 29.03.2023

Се исплаќаат пензиите за месец март зголемени за 8,4 отсто, односно секој пензионер од овој месец ќе добива зголемена пензија за просечно околу 1.500 денари, изјави на прес-конференција, пратеничката на СДСМ, Лидија Тасевска.

СДСМ: Рекорден раст на пензиите и замрзнување на цените на основните продукти, грижата за сите продолжува

А1 On

Рекорден раст на пензиите и замрзнување на цените на основните продукти, грижата за сите продолжува

Centar

Рекорден раст на пензиите и замрзнување на цените на основните продукти, грижата за сите продолжува

Вести плус

Тасевска: Рекорден раст на пензиите и замрзнување на цените на основните продукти, грижата за сите продолжува

24Инфо

Тасевска: Рекорден раст на пензиите и замрзнување на цените на основните продукти

Канал5

В петок или в недела ќе се знае што од овошјето и зеленчукот ќе има замрзнати цени

Макфакс - 29.03.2023

В петок или најдоцна до недела ќе се знае на кои производи ќе им бидат замрзнати цените, изјави министерот Бектеши. Тој објасни дека Владата е подготвена да се откаже од ддв на одредени производи, со цел да им се излезе во пресрет на граѓаните во ...

Утре замрзнуваат цените на хигиенските производи, граѓаните му се пожалија на премиерот дека мерките не се доволни

ТВ21

Пензионерка го пресретна Ковачевски во маркет: И со замрзнатите цени не можеме да преживееме

Сител

Неделава ќе се ограничат цените на неколку вида овошје и зеленчук

360 степени

Ќе поевтини тоалетната хартија во Македонија

Centar

Бектеши: Утре на седница ќе се замрзнат цените на хигиенските производи

Фактор

Замрзнување на цените и на овошје, зеленчук и хигиенски производи

Тера

Локално 360 степени МКД CivilMedia OhridNews Р.С.Европа Курир Макфакс

Нема да има нагло поскпаување на производите по одмрзнувањето на цените, тврди Бектеши

Бизнис Вести - 29.03.2023

Министерот за економија Крешник Бектеши тврди дека нема да дојде до нагло поскапување на производите кога ќе престанат да важат владините одлуки за замрзнување на цените. Според него, производителите и трговците можат да направат калкулации согласно ...

Нема да има нагло поскпаување на производите по одмрзнувањето на цените, тврди Бектеши

Во Центар

Нема да има нагло поскпаување на производите по одмрзнувањето на цените, тврди Бектеши

24Инфо

Нема да има нагло поскапување на производите по одмрзнувањето на цените, вели Бектеши

Скопје инфо

Производите нема нагло да поскапат по одмрзнувањето на цените, тврди Бектеши

ММС

Бектеши: Нема да има нагло поскапување кога ќе престанат да важат одлуките за замрзнување на цените

А1 On

Нема да има нагло поскпаување на производите по одмрзнувањето на цените, тврди Бектеши

Сител

Независен MakPress

Ковачевски: Владата и компаниите мора да покажат единство за заштита на граѓаните

Centar - 29.03.2023

Претседателот на владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски и министерот за економија, Крешник Бектеши денеска ја посетија компанијата за производство на јајца „Везе Шари“.

Ковачевски: Мора да покажеме единство, за доброто на државата и за доброто на граѓаните во оваа криза

Frontline

Ковачевски: Владата и компаниите мора да покажат единство за заштита на граѓаните

Кумановски м.

Ковачевски: Владата и компаниите мора да покажат единство за заштита на граѓаните

Бизнис Вести

Ковачевски: Владата и компаниите мора да покажат единство за заштита на граѓаните

Либертас

Ковачевски: Владата и компаниите мора да покажат единство за заштита на граѓаните

ТВ21

Ковачевски: Владата и компаниите мора да покажат единство за заштита на граѓаните

Во Центар

24Инфо Бриф Агротим

Мерките даваат резултат, цените се намалуваат, растат плати и пензии, вели СДСМ

Скопје1 - 29.03.2023

Мерките и политиките на СДСМ за заштита и унапредување на стандардот на граѓаните во време на светска економска криза даваат резултати, се намалуваат цените, а истовремено растат платите и пензиите, вели СДСМ „Од минатиот месец, цената на белиот и ...

Мерките на СДСМ даваат резултат, цените се намалуваат, растат плати и пензии

24Инфо

СДСМ: Мерките даваат резултат, цените се намалуваат, растат платите и пензиите

Макфакс

СДСМ: Мерките даваат резултат, цените се намалуваат, растат плати и пензии

А1 On

СДСМ: Мерките даваат резултат, цените се намалуваат, растат плати и пензии

Точка

СДСМ: Мерките даваат резултат, цените се намалуваат, растат плати и пензии

MTM

СДСМ: Мерките на СДСМ даваат резултат, цените се намалуваат, растат плати и пензии

Press24

Centar Вести плус

Нови одлуки од Владата за производи со замрзната цена

Либертас - 29.03.2023

Владата денеска на седница треба да донесе одлука за замрзнување на цените на хигиенските производи, а во тек на неделава да одлучува и за цените на дел од овошјето и зеленчукот. Од Владата оценуваат дека нејзините одлуки за цените генерално се ...

Нови одлуки од Владата за производи со замрзната цена

Бизнис Вести

Нови одлуки од Владата за производи со замрзната цена

24Инфо

Замрзнуваат цените на хигиенските производи, неделава одлука и за дел од овошјето и зеленчукот

Независен

Замрзнуваат цените на хигиенските производи, ќе се одлучува и за цената на дел од овошјето и зеленчукот

Курир

Нови одлуки од Владата за производи со замрзната цена

Опсервер

Нови одлуки од Владата за производи со замрзната цена

Сител

Република PressingTV Денешен Канал5 Zoom OhridNews Lider Во Центар

Бектеши: Цените ќе се замрзнат се додека има потреба за тоа

Zoom - 29.03.2023

Мерката за замрзнување на цените на основните прехранбени производи нема рок туку ќе трае се додека има потреба за тоа, тврди министерот за економија, Крешник Бектеши во интервју за ТВ Шења и порталот zoom.mk додавајќи дека владата ќе направи се што ...

Многу врева за ништо – од замрзнатите цени

Слободен Печат

Од неделава леб ќе се меси со поевтино брашно, а се прават анализи и за евентуално замрзнување на цените на месото

Вести плус

Ковачевски: Цените се замрзнуваат, парите остануваат кај граѓаните

Пари - 28.03.2023

Цените се замрзнуваат за да останат парите кај граѓаните. Мерките се преземени во пресрет на големите верски празници, бидејќи граѓаните сакаат и заслужуваат на достоинствен начин да ги прослават, изјави премиерот Димитар Ковачевски одговарајќи на ...

Ковачевски: Со замрзнувањето на цените, го штитиме стандардот на граѓаните и не дозволуваме профитерство во време на криза

Centar

Ковачевски: Со замрзнувањето на цените, го штитиме стандардот на граѓаните и не дозволуваме профитерство во време на криза

Вести плус

Ковачевски: Со замрзнувањето на цените, го штитиме стандардот на граѓаните и не дозволуваме профитерство во време на криза

Бриф

Ковачевски: Со замрзнувањето на цените, го штитиме стандардот на граѓаните и не дозволуваме профитерство во време на криза

24Инфо

Ковачевски: Го штитиме стандардот на граѓаните и не дозволуваме профитерство во време на криза

Press24

Ковачевски: Со замрзнувањето на цените, го штитиме стандардот на граѓаните и не дозволуваме профитерство во време на криза

Кумановски м.

ТИ ГИ МРЗНЕШ, ТАА РАСТЕ Со досега невидено решение Владата сака да ја подјарми инфлацијата

+инфо - 28.03.2023

Професорот Трајко Славески посочува дека во светската економска историја досега не е забележан пример владата да се справува со инфлацијата зголемувајќи ги платите и замрзнувајќи ги цените истовремено.

Утре замрзнување на цените на хигиенските производи, во текот на неделата и на дел од овошјето и зеленчукот

Бизнис Вести

Утре замрзнување на цените на хигиенските производи, во текот на неделата и на дел од овошјето и зеленчукот

Опсервер

Утре замрзнување на цените на хигиенските производи, во текот на неделата и на дел од овошјето и зеленчукот

Бриф

Утре замрзнување на цените на хигиенските производи, во текот на неделата и на дел од овошјето и зеленчукот

еМагазин

Утре замрзнување на цените на хигиенските производи, во текот на неделата и на дел од овошјето и зеленчукот

Скопје инфо

Замрзнуваат цените на хигиенските производи и на дел од овошјето и зеленчукот

Н.Македонија

Либертас 24Инфо Frontline Gostivarpress.mk ММС Независен А1 On MakPress

Утре замрзнуваат цените на хигиенските производи

Канал5 - 28.03.2023

Од утре се намалуваат и замрзнуваат цените на дел од хигиенските производи. опфатени ќе бидат тоалетната хартија, влажните марамици, како и производите за менструална хигиена, најавија премиерот Ковачевски и министерот за економија Бектеши, откако ...

Од утре се намалуваат и замрзнуваат цените на дел од хигиенските производи

Lider

Министерството за земјоделство дава поддршка за замрзнувањето на цените кај овошјето и зеленчукот

Макфакс - 27.03.2023

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство подготви и до министерството за економија достави анализа на цените за земјоделските произовиди на овошје и зеленчук. Би сакале да нагласиме дека министерството за земјоделство, шумарство и ...

МЗШВ дава поддршка за замрзнувањето на цените кај овошјето и зеленчукот

Локално

МЗШВ дава поддршка за замрзнувањето на цените кај овошјето и зеленчукот

Канал5

МЗШВ дава поддршка за замрзнувањето на цените кај овошјето и зеленчукот –  Во овој период замрзнувањето нема да влијае на откупните цени за земјоделците

Бриф

Министерството за земјоделство дава поддршка за замрзнувањето на цените кај овошјето и зеленчукот

Точка

МЗШВ дава поддршка за замрзнувањето на цените кај овошјето и зеленчукот –  Во овој период замрзнувањето нема да влијае на откупните цени за земјоделците

24Инфо

Министерството за земјоделство дава поддршка за замрзнувањето на цените кај овошјето и зеленчукот

Press24

Слободен Печат Независен Centar Агротим MTM

МЗШВ: Замрзнувањето на цените на овошјето и зеленчукот нема да влијае на откупните цени

Курир - 27.03.2023

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство попладнево соопшти дека подготвило и до Министерството за економија доставило анализа на цените за земјоделските производи, пред се на овошје и зеленчук.

МЗШВ: Замрзнувањето на цените на овошјето и зеленчукот нема да влијае на откупните цени

Во Центар

МЗШВ: Замрзнувањето на цените на овошјето и зеленчукот нема да влијае на откупните цени

Н.Македонија

Замрзнувањето на цените на овошјето и на зеленчукот нема да ги намали откупните цени

Нетпрес

МЗШВ: Замрзнувањето на цените на овошјето и зеленчукот нема да влијае на откупните цени

Опсервер

МЗШВ: Замрзнувањето на цените на овошјето и зеленчукот нема да влијае на откупните цени

Вечер Прес

МЗШВ: Замрзнувањето на цените на овошјето и зеленчукот.Пониски маржи а не влијание на откупните цени

Либертас

Бизнис Вести Кајгана +инфо ТВ21 4NEWS А1 On Пулс24 Скопје инфо