TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Русковска го доби досието со податоците од телефонот на Катица Јанева

Телма - 22.07.2019

Од обвинителството потврдуваат дека вештањето завршило, но не откриваат дали во нејзиниот службен телефон кој падна во рацете на истржителите пронашле тајни кои ќе им помогнат во истрагата за „Рекет“.

СЈО со „врзани раце“, Катица Јанева на терапија во родната Гевгелија

ТВ21 - 22.07.2019

Катица Јанева е во Гевгелија. На 15-ти овој месец отворено ѝ е боледување. Моментално била на медикаменти, а докторот и потпишал боледување, препорачал одмор и си отишол на одмор во Бугарија.

Случај Катица Јанева: Подобро помеѓу празни ѕидови, отколку помеѓу празни луѓе!

Фокус - 22.07.2019

Ако објавувањето на мудри мисли, на цитати со инспиративна, саркастична или пак едукативна содржина, на социјалните профили доста раскажува за оној кој ги објавува доколку се анализираат, за Катица Јанева (54) може многу да се научи од нејзините ...

Катица Јанева е на боледување, но не во Скопје; Докторката потпишала па заминала на одмор

365 - 22.07.2019

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева веќе една недела е на боледување, а македонската јавност е живо заинтересирана за нејзината локација. Оттаму и многу шпекулации дека Јанева е надвор од државата.

Каде боледува Катица Јанева!?

Expres - 22.07.2019

Шефицата на СЈО, откако земала боледување минатиот вторник, се наоѓа во Гевгелија, јавуваат медиуми. Министерот за внатрешни работи вчера изјави дека не е работа на МВРО да знае каде се наоѓа Јанева доколку за тоа нема соодветно барање од ...

Катица Јанева боледува во Гевгелија

Фактор - 22.07.2019

Шефицата на Специјалното јавно обвинителство, Катица Јанева, боледува во својата Гевгелија, објави „Слободен печат“ , со што за прв пат се открива нејзината локација по избивањето на аферата „Рекет“, нејзината оставка и тоа што нема ниту една своја ...

Слободен печат: Катица Јанева боледува во Гевгелија, препорачан и е одмор

еМагазин - 22.07.2019

Катица Јанева не е во Скопје, туку во родната Гевгелија од каде дојде кога беше именувана за шефица на Специјалното јавно обвинителство (СЈО), дознава „Слободен печат“. Јанева, која е веќе една недела на боледување, како што пишува весникот била на ...

Не е злато сѐ што сјае

Н.Македонија - 22.07.2019

Токму пред да „пукне“ скандалот (ах, ќе речете: кој скандал, толку многу ги има од час на час!) со Катица Јанева и предметот „Рекет“ бев поканета да напишам аналитички текст за една странска публикација.

Jанева на боледување во Гевгелија, докторката на одмор во Бугарија

24Инфо - 22.07.2019

Катица Јанева не е во Скопје, туку веќе една недела е на боледување во родната Гевгелија, прима медикаменти и ѝ е препорачан одмор, дознава „Слободен печат“. Докторката која ѝ го напишала боледувањето тоа го сторила на 15 овој месец, односно ...

Jанева на боледување во Гевгелија, СЈО со „врзани раце“

Слободен Печат - 22.07.2019

Како што дознаваме, Јанева е на медикаменти и ѝ е препорачан одмор. Катица Јанева не е во Скопје, туку во родната Гевгелија од каде дојде кога беше именувана за шефица на Специјалното јавно обвинителство (СЈО), дознава „Слободен печат“.

Катица не смее да ја снема, и на боледување мора да е достапна

Сакам да кажам - 22.07.2019

Ако има судења и не се судовите на одмор, обвинителите од СЈО, кои официјално кажаа дека специјалната обвинителка Катица Јанева е на боледување и не знаат каде е во моментов, законски нема да може да ги застапуваат нејзините обвиненија.

Кој знае каде е Катица Јанева?

еМагазин - 22.07.2019

Неколку дена, иако секојдневно е топ тема во јавноста, нема глас од специјалната обвинителка Катица Јанева . На никаков начин не реагира на бројните шпекулации во медиумите, но и официјални информации за нејзината директна или индиректна евентуална ...

Подем и пад на СЈО, сите беа за Катица Јанева, што се случи?

ТВ21 - 21.07.2019

„Вие редовно ќе бидете информирани за текот на истрагара и содржината што произлегуваат од незаконскткоследење на коминикациите .преку пратениците вие одлучивте и на негово чело да застанам јас и од тоа нема поголема чест. Правдата ќе победи“.

ОД КАТИЦА ЈАНЕВА НИ ТРАГА НИ ГЛАС: Оливер Спасовски и МВР не знаат каде е Јанева!

Магазин - 21.07.2019

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски изјави дека ако се тргне од овој принцип дека МВР треба да знае каде секој се наоѓа во одреден момент, тогаш тоа не е демократска држава. Министерот Оливер Спасовски, денеска од Прилеп порача дека ни ...

Русковска го доби досието со податоците од телефонот на Катица Јанева

Бриф - 22.07.2019

Од обвинителството потврдуваат дека го добиле извештајот од вештачењето на телефонот на специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, но не откриваат дали во нејзиниот службен телефон пронашле тајни кои ќе им помогнат во истрагата за „Рекет“.

Катица Јанева на „Фејсбук“: Ако не можеш да играш на терен, обично викаш од трибини

Скопје1 - 22.07.2019

Цитатите за подигање на самодовербата се доста застапени помеѓу објавите на Катица Јанева уште во времето пред да биде избрана за специјален обвинител. „Никој не може да ги осудува моите избори, ниту моето мислење, бидејќи никој не ги пробал моите ...

Jанева на боледување во Гевгелија, докторката на одмор во Бугарија

Скопје24 - 22.07.2019

Катица Јанева не е во Скопје, туку веќе една недела е на боледување во родната Гевгелија, прима медикаменти и ѝ е препорачан одмор, дознава „Слободен печат“. Докторката која ѝ го напишала боледувањето тоа го сторила на 15 овој месец, односно ...

Катица Jанева е на боледување во Гевгелија, докторката на одмор во Бугарија

Република - 22.07.2019

Катица Јанева не е во Скопје, туку веќе една недела е на боледување во родната Гевгелија, прима терапија и ѝ е препорачан одмор, објавува „Слободен печат“. Докторката која ѝ го напишала боледувањето тоа го сторила на 15 овој месец, односно минатиот ...

Калајџиев: СЈО не треба да се згаснува поради Катица Јанева

Телма - 20.07.2019

Судбината на Катица Јанева не треба да го следи и СЈО смета професорот по кривично право Гордан Калајџиев кој не се согласува со тоа дека без Катица Јанева не треба да постои СЈО. Со последниот предлог закон , СЈО се закопува уште пред да му истече ...

ПОНАДА ЗА БОЛНАТА КАТА: Гевгеличани дојдоа во Скопје да и се најдат на Катица Јанева

Магазин - 20.07.2019

Урнебесни фотографии и видеа се појавуваат на социјалните мрежи на тема Катица Јанева. На социјалните мрежи се шири видео од улицата во која е куќата каде престојува таа. Може да се забежат автомобили со гевгелиски таблички паркирани пред влезната ...

Нема ПИ мерки за Јанева, боледувањето ѝ го дал матичниот лекар

ТВ21 - 20.07.2019

Основното јавно обвинителство нема побарано посебни истражни мерки за Катица Јанева. Јавната обвинителка, Вилма Русковска, во интервју за „Канал 77“, ја демантираше изјавата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, кој рече дека Јанева има ...

Јанева го уценувала и Мицкоски!? „За да го одмрзне партискиот имот, бараше поддршка за СЈО“

ТВ21 - 20.07.2019

Партиски штабови, станови, земјоделски површини, имоти, стари куќи е дел од долгиот список кој го замрзна скопскиот Кривичен суд на барање на СЈO пред повеќе од осум месеци. Барањето доаѓаше од предметот „Талир“, истрага која СЈО ја води против 14 ...

Странските новинари кои ја величаа Катица Јанева сега молчат за нејзината скандалозна оставка

Република - 20.07.2019

Може слободно да се каже дека во ниту еден Македонец не било вложено толку многу за да му се изгради позитивна слика во домашната и странска јавност, како што беше инвестирано во Катица Јанева.

Калајџиев: Не може премиерот да одлучува кој ќе го води СЈО и која ќе биде неговота cyдбина

Курир - 20.07.2019

Во однос на новиот Закон за јавно обвинитеелство и СЈО професорот на правниот факултет Гордан Калајџиев на гостување во „Стадион“ на Канал 77 истакна дека не може владата да одлучува кој ќе го води ЈО и која ќе биде неговата судбина.

Калајџиев: Падот на Јанева е како да паднал Заев со цела влада

Република - 20.07.2019

Без специјалната обвинителка Катица Јанева не можат да продолжат судењата по предметите на Специјалното јавно обвинителство (СЈО), вели професорот од Правниот факултет Гордан Калајџиев во анализа на „Слободен печат“.

Jанева на боледување во Гевгелија, докторката на одмор во Бугарија

ММС - 22.07.2019

Катица Јанева не е во Скопје, туку веќе една недела е на боледување во родната Гевгелија, прима медикаменти и ѝ е препорачан одмор, дознава „Слободен печат“. Докторката која ѝ го напишала боледувањето тоа го сторила на 15 овој месец, односно ...

Јанева на боледување во Гевгелија, докторката што и препишала на одмор во Бугарија

PressingTV - 22.07.2019

Катица Јанева не е во Скопје, туку веќе една недела е на боледување во родната Гевгелија, прима терапија и ѝ е препорачан одмор, објавува „Слободен печат“. Докторката која ѝ го напишала боледувањето тоа го сторила на 15 овој месец, односно минатиот ...

Кaјалџиев: Не може премиерот да одлучува кој ќе го води СЈО и која ќе биде неговота cyдбина

Република - 20.07.2019

Во однос на новиот Закон за јавно обвинитеелство и СЈО професорот на правниот факултет Гордан Калајџиев на гостување во „Стадион“ на Канал 77 истакна дека не може владата да одлучува кој ќе го води ЈО и која ќе биде неговата судбина.

Катица Jанева е на боледување во Гевгелија

Либертас - 22.07.2019

Катица Јанева не е во Скопје, туку во родната Гевгелија од каде дојде кога беше именувана за шефица на Специјалното јавно обвинителство (СЈО), пренесува „Слободен печат“. Таа веќе една недела е на боледување.

Калајџиев: Не може Заев да одлучува кој ќе го води Јавното обвинителство

Скопје1 - 20.07.2019

Во однос на новиот Закон за јавно обвинителство и СЈО професорот на правниот факултет Гордан Калајџиев на гостување во „Стадион“ на Канал 77 истакна дека не може владата да одлучува кој ќе го води ЈО и која ќе биде неговата судбина.

Катица Јанева не е во Скопје – Еве каде се наоѓа!

iPortal - 22.07.2019

Катица Јанева не е во Скопје, туку веќе една недела е на боледување во родната Гевгелија, прима медикаменти и ѝ е препорачан одмор, дознава „Слободен печат“. Докторката која ѝ го напишала боледувањето тоа го сторила на 15 овој месец, односно ...

СЈО И СКОПЈЕ БЕЗ СПЕЦИЈАЛНАТА: Катица Јанева боледува и прима терапија во родната Гевгелија

Денешен - 22.07.2019

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева не е во Скопје, туку веќе една недела е на боледување во родната Гевгелија, каде прима терапија и ѝ е препорачан одмор, објави Слободен печат. – Докторката која ѝ го напишала боледувањето тоа го сторила ...