TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

(ВИДЕО) Апсењето на терористот од Нов Зеланд, полицијата успеа да го спречи бегството

Независен - 15.03.2019

Терористот Брантон Тарант, кој во новозеландскиот град Крајстчрч уби над 40 лица, беше уапсен од страна на полицијата во моментите кога се обидуваше да побегне со својот автомобил. На интернет се појави снимка од моментите кога полицијата го апси ...

Столтенберг остро ги осуди нападите на Нов Зеланд

24Инфо - 15.03.2019

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска остро ги осуди нападите во двете џамии на Нов Зеланд, при кои, според последните податоци, загинаа 49 лица. – НАТО стои зад нашите пријатели и партнери од Нов Зеланд во одбраната на отвореното ...

Могерини за нападот во Нов Зеланд: Тоа се напади врз слободата на вероисповед и на изразување

24Инфо - 15.03.2019

Шефицата на европската дипломатија, Федерика Могерини, во име на ЕУ, ги осуди терористичките напади во Нов Зеланд и испрати сочувство и понуди поддршка за луѓето и властите во таа држава. -ЕУ изразува искрено сочувство до семејствата и пријателите ...

Терористот од Нов Зеланд објавил манифест: „Никогаш нема да ги освоите нашите земји“

Макфакс - 15.03.2019

Напаѓачот на џамија во градот Крајстчрч во Нов Зеланд уби најмалку 49 лица, а повеќе од 20 се повредени, според последните информации објавени од страна на полицијата на Нов Зеланд. Четири лица се уапсени во врска со нападот, а меѓу нив, наводно, е ...

Објавена снимка од моментот на апсењето на напаѓачот од Нов Зеланд (ВИДЕО)

МКД - 15.03.2019

Напаѓачот што утрово влезе во џамии во градот Крајстчерч на Нов Зеланд и пукаше во верниците, прво ја нападнал џамијата Ал нур, во која во моментот на нападот имало околу 200 луѓе, а потоа и втората, во Линвуд, оддалечена 10 минути.

Работел во теретана и бесплатно тренирал деца - нови запрепастувачки детали за монструмот од Нов Зеланд

Press24 - 15.03.2019

Австралискиот терорист Брентон Таран кој во две џамии во Нов Зеланд, во Крајстчер, убил најмалку 49 лица, некогаш работел и како личен тренер. Како што пренесуваат странските медиуми, работел во теретаната „Биг ривер џим“ во Нов Јужен Велс во ...

Напаѓачот од Нов Зеланд пред нападот слушал српска музика, а на оружјето имал испишано имиња на српски борци

Сител - 15.03.2019

Напаѓачот на џамиите во градот Крајстчрч на Нов Зеланд уби најмалку 49 лица, додека над 50 се повредени. Во врска со случајот се уапсени четири лица, а меѓу нив и напаѓачот. Во возилата на приведените, меѓу кои и една жена, пронајдени се експлозивни ...

Објавено видео од апсењето на убиецот во Крајстчрч

Фокус - 15.03.2019

Медиумите објавија снимка од апсењето на Брентон Тарант, кој е осомничен дека го изврши нападот во џамија во Нов Зеланд. Тарант е приведен веднаш по нападот во градот Крајстчрч. Во моментот кога го опколила полицијата, тој се наоѓал во возило, во ...

Репрезентативци на Бангладеш го избегнале масакрот во Крајстчрч

Макфакс - 15.03.2019

Национаниот крикет тим на Бангладеш го избегнал масакрот во џамијата во Нов Зеланд, каде беа убиено 49 луѓе. Играчите дошле на молитва во џамијата Ал Нур, кој е наоѓа во близина на Хегли Овал стадионот во градот Крајстчерч.

Нов Зеланд: Уште една евакуација поради полициска истрага

Опсервер - 15.03.2019

Полицијата во Нов Зеланд соопшти дека нивната истрага за напaдот врз две џамии во Красјтчрч се проширила на локации во Данедин на 360 км јужно и дека е извршена евакуација на граѓани oд една локација.

Вака е уапсен терористот од Крајстчерч: Сакал да бега со автомобил, но полицајците се залетаа во него и го запреа

Сител - 15.03.2019

На интернет се појави видео на кое се гледа како е уапсен терористот Брантон Тарант, кој во џамиите во новозеландскиот град Крајстчерч уби над 40 лица. Тарант со автомобил дошол до џамијата, вооружен до заби, а потоа од возилото го извадил оружјето ...

Српскиот цар Лазар и крстоносци го „инспирирале“ терористот од Крајстчрч

Deutsche Welle - 15.03.2019

Австралискиот расист кој е обвинет за терористичките напади врз џамии во новозеландскиот град Крајстчрч, го најавил нападот на Твитер, а потоа во живо го пренесувал истиот на Фејсбук. Се инспирирал од историски личности Бројот на жртвите во врз ...

Терористот се опишувал како “етно-националист” и “фашист” и пишувал дека „Брејвик му дал благослов за нападот“

Либертас - 15.03.2019

Документот, кој сугерира опсесија со востанијата против исламот, тврди дека осомничениот имал “кратка средба ” со норвешкиот масовен убиец Андерс Беринг Брејвик и дека Брејвик му дал “благослов” за нападот, пренесува британски Гардијан .

Франција и Британија со засилени мерки за безбедност околу верските објекти

Република - 15.03.2019

Француските власти денеска ги засилија безбедносните мерки околу верските објекти по нападите на две џамии на Нов Зеланд, во кои загинаа 49 лица, а ранети се 20 лица, изјави министерот за внатрешни работи на Франција, Кристоф Кастанер.

И Британците ги засилија безбедносните мерки кај џамиите и црквите

Макфакс - 15.03.2019

По Франција и Британија ги засили безбедносните мерки кај верските објекти. Британската антитерористичка полиција е подготвена да им помогне на своите колеги на Нов Зеланд во истрагата за нападите во две џамии во земјата, кога беа убиени 49 лица, ...

Крајстчрч, четворица уапсени, непознато дали истиот напаѓач е одговорен за двата напада

Алсат-М - 15.03.2019

Билансот на жртвите од масакрот во две џамии на Нов Зеланд се искачи на 49 додека повеќе од 20 се ранети, соопшти комесарот на полицијата Мајк Буш. Тој прецизираше дека во едната џамија се убиени 41 лице, во другата седум, а едно лице починало во ...

Десетици жртви во терористички напад во Нов Зеланд

Телма - 15.03.2019

49 лица загинаа а најмалку 20 се повредени при оружен напад врз две џамии во Красјчрч на Нов Зеланд. Полицијата уапси три лица, од кои само за еден утврдила дека го извршил нападот. Напаѓачот, австралиски државјанин, целиот напад го пренесувал во ...

Еден од напаѓачите во Нов Зеланд се инспирирал од нападите врз босанските муслимани

Фокус - 15.03.2019

28-годишниот Брентон Тарант од Австралија е еден од напаѓачите кој отвори оган врз невини цивили во две џамии во Нов Зеланд. Пукал кон возразни и деца, соопшти полицијата. Според последните информации убиени се 49 луѓе, но бројката може да расте.

Бројката на мртви во Нов Зеланд се искачи на 49, убиецот си објавил манифест на Твитер (ВИДЕО)

МКД - 15.03.2019

Во нападот се убиени 49 лица, меѓу кои 41 во џамијата на Динс авенија и седум во џамијата Линвуд, рече полицискиот комесар на Нов Зеланд Мајк Буш на прес-конференција. Уште една жртва починала во болница.

Нов Зеланд: десетици убиени во напад во џамии

Р.С.Европа - 15.03.2019

Најмалку 49 луѓе биле убиени и 20-тина ранети во напад на вооружен маж во две џамии во градот Крајстчрч, на Нов Зеланд. 4 лица се уапсени, а се претпоставува дека нападот бил планиран. Премиерката на Нов Зеланд Џесинда Ардерн соопшти дека во ...

Британската антитерористичка полиција понуди помош на колегите во Нов Зеланд

Република - 15.03.2019

Британската антитерористичка полиција е подготвена да им помогне на своите колеги во Нов Зеланд да го истражат нападот во две џамии во таа земја, во кои се убиени 49 лица, изјави британскиот командант на антитерористичката единица Ник Басу.

Реакции на косовските лидери на терористичките напади на Нов Зеланд

24Инфо - 15.03.2019

Претседателот на Косово Хашим Тачи, премиерот Рамуш Харадинај и министерот за надворешни работи Беџет Пацоли ги осудија терористичките напади во две џамии во Нов Зеланд, во кои загинаа 49 лица и им изразија сочувство на семејствата на жртвите, јави ...

49 загинати во нападот врз џамиите во Нов Зеланд, обвинет е еден австралиски расист

Сакам да кажам - 15.03.2019

Полицијата на Нов Зеланд кажа дека бројот на жртвите во терористичкиот напад врз две џамии во Крајстчрч се зголемил на 49. Има еден обвинет кој утре ќе биде изведен пред суд, рече шефот на полицијата, но не кажа дали истото обвинет ги извел обата ...

Нападот во Крајстчрч пренесуван во живо преку интернет

Алсат-М - 15.03.2019

Масакрот што денеска се случи во џамија во новозеландскиот град Крајстчрч е најголема вооружена трагедија во историјата на земјата. На друштвените мрежи објавена е снимка на напаѓачот кој отворил оган од огнено оружје врс стотици насобрани верници.

(ФОТО) Роден во Австралија, а уби 49 луѓе во Нов Зеланд: На оружјето на убиецот натписи на германски, српски, бугарски ...

Фактор - 15.03.2019

Австарлискиот терорист Брентон Тарант тргнал во крвав поход на Нов Зеланд со оружје на кое имало натписи на германски, бугарски, руски и српски јазик. Исто така, го носел нацистичкиот симбол „црно сонце“. Црно сонце е симбол со култно значње.

Франција ги засили безбедносните мерки околу верските објекти

Макфакс - 15.03.2019

Француските власти ги зајакнаа денеска безбедносните мерки околу верските објекти, по терористичкиот напад на двете џамии во Нов Зеланд, во кои загинаа 49 лица, соопшти министерот за внатрешни работи, Кристоф Кастанер.

Сведоштва за масакрот во џамиите: Насекаде имаше крв и мртви тела

Макфакс - 15.03.2019

Очевидците на масакрот во џамииите во Нов Зеланд во шок и вознемиреност, пред медиумите ги раскажаа првите впечатоци по терористичкиот напад за време на петочната молитва. Нур Хамза (54) од Малезија рече дека со други луѓе истрчал од џамијата кога ...

Видео од апсењето на убиецот од Крајстчрч

24Инфо - 15.03.2019

На социјалните мрежи е поставено видео од апсењето на Брентон Тарант, осомничен како извршител на масакрот во Крајстчрч, Нов Зеланд во кој се убиени најмалку 49, а ранети 40 муслимански верници.

Од автомобил случајно е снимен моментот на апсење на терористот од Н. Зеланд(видео)

AKO - 15.03.2019

Напаѓачот на една од џамиите, а можеби и во двете, сѐ уште не е прецизно утврдено колку луѓе учествувале во нападите во новозеландскиот град Кристчерч, уби најмалку 49, а рани 40 муслимански ...

Димитров: Заедно сме со луѓето од Нов Зеланд против насилството и омразата

CivilMedia - 15.03.2019

„Јас сум шокиран што дознав за болниот терористички напад врз џамијата во #Kрајстчрч. Ние стоиме заедно со луѓето од Нов Зеланд против насилството и омразата. Нашето најдлабоко сочувство“, напиша на Твитер, македонскиот министер за надворешни ...

Масакрот во Нов Зеланд беше емитуван на Фејсбук, ставен на Јутјуб, коментиран на Редит и масовно кружи на интернет

МКД - 15.03.2019

Додека полицијата на Нов Зеланд и социјалните медиуми се обидуваат да ги отстранат видеата од престрелките во Крајстчерч, наводно емитувани од еден од сторителите, од Фејсбук, Твитер и Инстаграм, неколку австралиски медиуми пренесуваат дел од ...

Фото: Страшно, убиецот го снимал и во живо пренесувал нападот на џамиите

Канал5 - 15.03.2019

Стравично видео од нападот на џамијата во Нов Зелан се појави на социјалните мрежи. Верниците лежат на под и врескаат ,а убиецот не престанува да пука!! На Твитер се појави видео во кое се снимен страшниот масакр направен во џамијата во Нов Зеленд.

Напад во Нов Зеланд: 49 загинати, 50 повредени и четворица уапсени (видео)

Локално - 15.03.2019

Напаѓачот на џамиите во градот Крајстчрч на Нов Зеланд уби најмалку 49 лица, додека над 50 се повредени. Во врска со случајот се уапсени четири лица, а меѓу нив и напаѓачот. Во возилата на приведените, меѓу кои иу една жена, пронајдени се ...

Фотографија на денот: Смртоносен напад во џамии во Крајстчрч

Deutsche Welle - 15.03.2019

Во веројатен терористички напад врз џамии во новозеландскиот град убиени се најмалку 40 луѓе. Главноосомничен за нападот е еден Австралиец, екстремен десничар. Во две џамии во градот Крајстчрч за време на петочната молитва беше отворен за верниците..

Исламскиот свет го осуди нападот врз џамии во Нов Зеланд

Локално - 15.03.2019

Политичките и верските лидери од исламските земји со згрозување го осудија денешниот напад во две џамии во градот Крајстчрч на Нов Зеланд, при што загинаа 49 лица, а најмалку 20 се потешко повредени.

Видео - фото: 49 загинати во напад на џамии во Нов Зеланд, напаѓачот идентификуван

Канал5 - 15.03.2019

Премиерката на Нов Зеланд Џесинда Ардерн соопшти дека во масовните престрелки во две џамии во градот Крајстчрч има 49 загинати и 60 повредени лица.. Претходно полицијата соопшти дека има многу жртви во масовната престрелка и оти најмалку 4 лица се ...

Тероризам во Нов Зеланд: 49 луѓе се убиени во крвавиот поход на екстремист од Австралија

Нова ТВ - 15.03.2019

Најмалку 49 луѓе се убиени во напади во две џамии во градот Крајстчрч, Нов Зеланд. – Ова е еден од најтемните денови во историјата на Нов Зеланд. Она што се случи овде е досега невиден чин на насилство, истакна премиерката Џасинда Ардерн.

Српските напади во Босна и крстоносци го „инспирирале“ терористот од Крајстчрч

Либертас - 15.03.2019

Австралискиот расист кој е обвинет за терористичките напади врз џамии во новозеландскиот град Крајстчрч, го најавил нападот на Твитер, а потоа во живо го пренесувал истиот на Фејсбук. Се инспирирал од историски ...

Масакрот во двете џамии пренесуван во живо на Фејсбук – загина 49 луѓе

ТВ21 - 15.03.2019

Полицијата на Нови Зеланд соопшти дека 49 лица се убиени, а 20 повредени во терористичките напади на две џамии во новозеландскиот град Крајстчрч. Полицијата соопшти дека приведени се четири лица и дека открила експлозивни направи во едно возило.

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Терористот пука во телата на преживеаните во џамијата

А1 On - 15.03.2019

На интернет се појави нова ужасна снимка од австралискиот терорист Брантон Тарант кој е еден од напаѓачите во џамијата во Крајстчерч, Нов Зеланд. Во нападот загинаа најмалку 49 ...

40 мртви во терористички напад на две џамии во Нов Зеланд (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 15.03.2019

Полицијата од Нов Зеланд деактивираше неколку импровизирани експлозивни направи пронајдени прикачени на возила во Крајстчерч, по масовното пукање во две џамии. Најмалку 40 лица загинаа, а најмалку 20 лица се сериозно повредени.

ФОТО: На оружјето натписи на германски,бугарски,руски и српски, а носел и нацистички симболи! Погледнете што ...

Магазин - 15.03.2019

Бројот на жртви од крвавиот масакр кој се случи утринава во две џамии во Нов Зеланд се искачи на 49, а повеќе од 20 лица се повредени, изјави полицискиот комесар, Мајк Буш. Тој како што пренесува Ројтерс, изјавил дека во една џамија загинаа 41 лице, ...

Слушал српска музика пред да влезе, на пушката испишани имиња на кирилица

Република - 15.03.2019

Maсовниот убиец кој утрово во Нов Зеланд масакрираше најмалку 49 лица, слуша српска песна за Радован Караџиќ додека патува до џамиите со помош на навигација. Медумите објавија видео во кое Брентон Тарант оди да убива, а во неговиот автомобил се ...

(Видео) Напаѓачот од Нов Зеланд пред нападот слушал српска песна, а на оружјето имал испишано имиња на српски борци

Макфакс - 15.03.2019

Во Нов Зеланд се случи терористички напад врз две џамии во градот Крајстчрч, во кои беа убиени 49 верници, а десетици се ранети. Светските медиуми пренесуваат снимка од автомобилот на напаѓачот, кој се претставува како Брентон Терант, што тој ја ...

Масовниот убиец од Нов Зеланд се инспирирал од четнички песни?

Нетпрес - 15.03.2019

Австралискиот екстремист кој во двете џамии на Нов Зеланд уби најмалку 49 луѓе пред масакрот се инспирирал од четнички песни, а доказ а тоа оствил и на интернет. Песната во којашто осудениот за воени злосторства Радован Караџиќ се повикува да ги ...

40 мртви во терористички напад врз џамии во Нов Зеланд

Сакам да кажам - 15.03.2019

Четириесет луѓе се убиени, а над 20-мина се тешко повредени во пукотниците во две џамии полни со верници на петочна молитва во Крајстчрч, Нов Зеланд. Премиерката на Нов Зеланд Џасинда Ардерн рече дека инцидентите се терористички напад, еден од ...

49 загинати во напад на две џамии во Нов Зеланд

Тера - 15.03.2019

Четириесет и девет луѓе се убиени а повеќе од 48 се тешко ранети во напади врз две џамии во новозеландскиот град Крајстчрч во петокот. Според властите станува збор за терористички напади, пренесуваат агенциите.

Брентон Тарант е еден од напаѓачите во Нов Зеланд, во живо го пренесувал нападот

Независен - 15.03.2019

Еден од напаѓачите во џамии во Нов Зеланд е Брентон Тарант, а медиумите пренесуваат дека тој на својот Фејсбук профил во живо го пренесувал нападот, за кој сам истакнал дека е од терористичка природа.

ВИДЕО: Во терористички напад на две џамии во Нов Зеланд – убиени 40 луѓе

ТВ21 - 15.03.2019

Во напад на две џамии во Нов Зеланд убиени се најмалку 40 лица, јавуваат светските медиуми. Пукањето се случило утрово во новоотворениот град Крајстчерч. “Четворица се во притвор, тројца мажи и една жена”, рече комесарот Мајк Буш, велејќи дека има ...

Српски натписи врз оружјето на австралискиот терорист

Локално - 15.03.2019

На оружјето на австралискиот терорист, Брентон Тарант, кој учествуваше во нападот против џамиите во Нов Зеланд, постојат бројни натписи на српски јазик. Некои од оружјата имаат натписи на германски јазик.