TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Бајден: Во Врховниот суд за прв пат ќе членува Афроамериканка

Канал5 - 27.01.2022

Американскиот претседател Џо Бајден планира да најде замена за судијата на Врховниот суд Стивен Брејер до крајот на февруари и сака тоа за прв пат да биде Афроамериканка. Судијата Стивен Брејер официјално му го објави своето пензионирање на Бајден ...

Бајден потврди дека ќе именува црна жена на местото на судијата на американскиот Врховен суд во заминување

МКД - 27.01.2022

Претседателот на Соединетите Американски Држави Џо Бајден потврди денес дека ќе именува црна жена да го замени судијата на Врховниот суд на САД во заминување Стивен Браер. Бајден го прими во Белата куќа 83 годишниот прогресивен судија Браер кој ...

Бајден ќе го објави името на првата Афроамериканка во Врховниот суд

Макфакс - 27.01.2022

Претседателот на САД, Џозеф Бајден, најави дека планира до крајот на февруари да го назначи наследникот на либералниот судија на Врховниот суд, Стивен Бриер, кој најави дека се пензионира и повтори дека ќе биде првиот африкански Американски судија ...

Бајден ќе ја номинира првата црна жена за член на Врховниот суд

Слободен Печат - 27.01.2022

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека ќе ја номинира првата црна жена во историјата на САД за член на Врховниот суд. Тој и се обрати на нацијата поради пензионирањето на либералниот судија Стивен Брејер ...

Бајден ќе ја номинира првата црна жена за член на Врховниот суд

Frontline - 27.01.2022

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека ќе ја номинира првата црна жена во историјата на САД за член на Врховниот суд, обраќајќи и се на нацијата поради пензионирањето на либералниот судија Стивен Брејер.

Најстариот судија во Врховниот суд на САД, Стивен Брејер, заминува во пензија

ТВ21 - 26.01.2022

Стивен Брејер, најстариот судија во Врховниот суд на САД, ќе замине во пензија на крајот од мандатот на актуелниот состав на судот, соопштија извори блиски на судијата, јави Вашингтон пост Познавачите велат ова ќе му даде шанса на претседателот ...

Најстариот судија во Врховниот суд на САД, Стивен Брејер, заминува во пензија

Вечер Прес - 26.01.2022

Стивен Брејер, најстариот судија во Врховниот суд на САД, ќе замине во пензија на крајот од мандатот на актуелниот состав на судот, соопштија извори блиски на судијата, јави Вашингтон пост Познавачите велат ова ќе му даде шанса на претседателот ...

Најстариот судија во Врховниот суд на САД, Стивен Брејер, заминува во пензија

MakPress - 27.01.2022

Стивен Брејер, најстариот судија во Врховниот суд на САД, ќе замине во пензија на крајот од мандатот на актуелниот состав на судот, соопштија извори блиски на судијата, јави Вашингтон пост Познавачите велат ова ќе му даде шанса на претседателот ...

Бајден ќе ја номинира првата црна жена за член на Врховниот суд

ТВ21 - 27.01.2022

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека ќе ја номинира првата црна жена во историјата на САД за член на Врховниот суд, обраќајќи и се на нацијата поради пензионирањето на либералниот судија Стивен Брејер.

Бајден ќе ја номинира првата црна жена за член на Врховниот суд

А1 On - 27.01.2022

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека ќе ја номинира првата црна жена во историјата на САД за член на Врховниот суд, обраќајќи и се на нацијата поради пензионирањето на либералниот судија Стивен Брејер.

Бајден ќе ја номинира првата црна жена за член на Врховниот суд

Независен - 27.01.2022

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека ќе ја номинира првата црна жена во историјата на САД за член на Врховниот суд, обраќајќи и се на нацијата поради пензионирањето на либералниот судија Стивен Брејер.

Бајден ќе ја номинира првата црна жена за член на Врховниот суд

Опсервер - 27.01.2022

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека ќе ја номинира првата црна жена во историјата на САД за член на Врховниот суд, обраќајќи и се на нацијата поради пензионирањето на либералниот судија Стивен Брејер.

Бајден ќе ја номинира првата црна жена за член на Врховниот суд

Вечер Прес - 27.01.2022

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека ќе ја номинира првата црна жена во историјата на САД за член на Врховниот суд, обраќајќи и се на нацијата поради пензионирањето на либералниот судија Стивен Брејер.

Бајден ќе ја номинира првата црна жена за член на Врховниот суд

Фокус - 27.01.2022

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека ќе ја номинира првата црна жена во историјата на САД за член на Врховниот суд, обраќајќи и се на нацијата поради пензионирањето на либералниот судија Стивен Брејер.

Бајден ќе го објави името на првата Афроамериканка номинирана за Врховниот суд

Н.Македонија - 27.01.2022

Претседателот на САД, Џозеф Бајден, најави дека планира до крајот на февруари да го назначи наследникот на либералниот судија на Врховниот суд, Стивен Бриер, кој најави дека се пензионира.

Бајден ќе го објави името на првата Афроамериканка во Врховниот суд

MTM - 27.01.2022

Претседателот на САД, Џозеф Бајден, најави дека планира до крајот на февруари да го назначи наследникот на либералниот судија на Врховниот суд, Стивен Бриер, кој најави дека се пензионира и повтори дека ќе биде првиот африкански американски судија ...

Бајден: Во Врховниот суд за прв пат ќе членува Афроамериканка

Press24 - 27.01.2022

Американскиот претседател Џо Бајден планира да најде замена за судијата на Врховниот суд Стивен Брејер до крајот на февруари и сака тоа за прв пат да биде Афроамериканка. Судијата Стивен Брејер официјално му го објави своето пензионирање на Бајден ...

Бајден ќе ја номинира првата црна жена за член на Врховниот суд

MakPress - 28.01.2022

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека ќе ја номинира првата црна жена во историјата на САД за член на Врховниот суд, обраќајќи и се на нацијата поради пензионирањето на либералниот судија Стивен Брејер.

ЦРНА ЖЕНА ЗА ПРВ ПАТ ЌЕ СТАНЕ ЧЛЕН НА ВРХОВНИОТ СУД Бајден најави нејзина номинација

+инфо - 28.01.2022

Не донесов никаква одлука освен дека личноста што ќе ја номинирам ќе биде личност со исклучителни квалификации, карактер, искуство и интегритет, изјави американскиот претседател. Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека ќе ја номинира првата ...