TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

24 Отворено: Корона вирусот “демне” над Македонија?!

24 Вести - 25.02.2020

Министерот за здравство Венко Филипче вели дека на аеродромите се активирани повисоки мерки на заштита поради зголеменото движење на патници. Од вчера се скенираат сите патници на аеродромите и граничните премини.

Каде да се обратите во Куманово во случај на симптоми од коронавирус?

Кумановски м. - 26.02.2020

На телефонски броеви во Институтот за јавно здравје и во центрите за јавно здравје во државата можат да се пријават сомнителните случаи со симптоми налик на коронавирус по пристигнување во територијата на Македонија, објави Министерството за ...

Во Македонија нема заболени од коронавирусот

Глас на Америка - 25.02.2020

Надлежните институции апелираат да не се шират паника и лажни вести за коронавирусот и порачуваат дека состојбата се следи во континуитет и дека се постапува по препораките на Светската здравствена организација По извршените тестови, официјално е ...

Филипче: Спремни сме да се справиме со секаков предизвик како реална закана со појавата на корона вирусот

iPortal - 25.02.2020

Во вечерашното гостување на Министерот за здравство Венко Филипче во дебатната емисија Отворено на ТВ 24, министерот уверува дека здравствениот систем е апсолутно спремен да се справи со секаков предизвик кој се наметнува како реална закана со ...

Филипче за Коронавирусот: Нема простор за паника, имаме подготвен медицински персонал

Локално - 25.02.2020

Нема простор за паника. И да има заболен од овој вирус можеме тоа да го изменаџираме. Упативме аптел да не се патува, освен во крајна потреба. Сите закажани ексукрзии ќе бидат откажани за средно, основно училиште и студентите, изјави министерот за ...

Филипче: Отворена е телефонска линија за повик на епидемиолог во вашиот дом доколку чувствувате симптоми на ...

Локално - 25.02.2020

Доколку има појава на симтпоми, има број до институтот за јавно здравје каде теба да се јави заболениот за веднаш епидемиолог да дојде кај нив во нивниот дом, без да циркулираат низ јавните установи, изјави министерот за здравство Венко Филипче.

Превентивни мерки за заштита од коронавирус – негативен е наодот и на вториот сомнителен случај

Сител - 25.02.2020

Патникот од Дубаи кој утринава е хоспитализиран на Инфективна, нема корона вирус. Лабораториските анализи покажале дека е негативен на ковид 19. Тој беше вториот сомнителен случај кој за помалку од 24 часа заврши на клиника.

Граѓаните да одржуваат лична хигиена и да се придржуваат до препораките за коронавирусот, рече министерот Филипче

Глас на Америка - 25.02.2020

Владата препорачува граѓаните да не патуваат во Италија и во другите земји каде е регистрирано поголемо присуство на овој вирус СКОПЈЕ — Сите основни и средни училишта, како и универзитетите да ги одложат предвидени патувања и екскурзии во Италија, ...

Владата наложи Министерството за здравство да набави сапун за училиштата поради коронавирусот

Радио МОФ - 25.02.2020

Владата на Република Северна Македонија на денешната седница му наложи на Министерството за здравство (МЗ) итно да набави соодветна количина сапун и дезинфекциски средства за училиштата, детските градински и јавните тоалети.

Филипче: Многу лесно можеме да се соочиме со прв случај на заразен од коронавирус

+инфо - 25.02.2020

Тој тврди дека земјава располага со доволно заштитна опрема, над 4.000 маски и скафандери, а додаде дека Министерството за здравство наскоро ќе сними видео-спот со препораки за заштитни мерки.

Филипче ги објави телефонските броеви на кои треба да се пријавите при сомнителни симптоми налик коронавирусот

Локално - 25.02.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче на својот Фејсбук профил ги посочи телефонските броеви на кои граѓаните може да пријават доколку имаат сомнителни симптоми налик коронавирусот. Претходно тој изјави дека и вториот пациент е негативен на ...

Филипче: Објавена е листа со телефонски броеви за пријавување на симптоми на коронавирус (фото)

Локално - 25.02.2020

Министерот за здравство Венко Филипче попладнево на својот Фејсбук профил објави телефонски броеви на кои може да пријават сите сомнителни случаи на коронавирус. Броевите за контакт се поделени во региони: Тестирањата на двата сомнителни случаи, ...

Филипче: Дојдените од Италија да побараат преглед дома ако почувствуваат симптоми на коронавирус

А1 On - 25.02.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес конференција порача дека оние кои допатувале од Италија и имаат симптоми на болеста, треба телефонски да повикаат доктор. „Луѓе коишто престојувале во овој регион на Северна Италија доколку ...

Објавени телефонски броеви за пријавување на сомнителни случаи со коронавирус

Kumanovo News - 25.02.2020

Сите коишто ќе се пријават ќе се тестираат во центрите за јавно здравје, а евентуална изолација би била на одделението за инфективни болести. За Куманово треба да се јават на телефонскиот број 070/215-851.

Објавени телефонски броеви за пријавување сомнителни случаи на коронавирус

360 степени - 25.02.2020

Министерот за здравство Венко Филипче попладнево на својот Фејсбук профил објави телефонски броеви на кои може да пријават сите сомнителни случаи налик на коронавирус. Како што може да се види од листата се работи за 14 телефонски броеви со кои се ...

Филипче: И второт тестиран пациент, негативен на корона вирус

Канал5 - 25.02.2020

Министерот за здравство Венко Филипче, во изјавата за медиуми истакна дека и вториот пациент е негативен на корона вирус, соопшти Министерството за здравство.. Се работи за лице кое по 6 дена престој во Дубаи пристигнало со лет во Скопје.

Ова се телефонските броеви за пријавување на симптоми на коронавирус

Слободен Печат - 25.02.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на Фејсбук ги објави броевите за контакт со здравствените власти, за оние кои пристигнале во Македонија и имаат сомнителни симптоми налик на оние на коронавирусот.

Ова се телефонските броеви на кои треба да се јават граѓаните со симптоми на корона вирус

ТВ21 - 25.02.2020

Министерот Венко Филипче на својот Фејсбук профил повторно ги посочи телефонските броеви на кои граѓаните може да пријават доколку имаат сомнителни симптоми налик корона ...

Филипче: При сомнителни симтоми на корона вирусот, патниците да се пријават на овие броеви

Бриф - 25.02.2020

Потсетуваме дека за контакт по пристигнување во територијата на Република Северна Македонија и при сомнителни симптоми налик корона вирусот патниците да се пријават на броевите за контакт кои се поделени во региони: Фејсбук статус на Венко Филипче – ...

На овие телефонски броеви може да се јавите при сомнителни симптоми на корона вирус

еМагазин - 26.02.2020

Министерството за здравство ги објави телефонските броеви на кои може да се јавите при сомнителни симптоми на корона вирус. ПОВРЗАНИ ВЕСТИ „Нас не ни треба коронавирус. Ние си ги имаме политичките партии„: Твитер реакции Трет сомнителен случај: ...

Филипче: Јавноста да не наседнува на лажни вести

Фокус - 25.02.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче денеска испрати апел кон јавноста, во врска со вчерашната ситуација за пациентот чии тестови беа негативни за корона вирус. „Ние ќе разговараме за откажување на сите патувања во овој дел на Италија.

Филипче не размислува за карантин, патниците од Италија се пуштаат дома

А1 On - 25.02.2020

Министерот за здравство Венко Филипче вели дека не размислува за тоа сите кои доаѓаат од Италија да ги стави во карантин. „Тие добиваат препораки што да прават“, вели Филипче. Патниците кои доаѓаат од ризичните подрачја заразени со коронавирусот, ...

Филипче смирува дека има доволно маски и скафандери

Фактор - 25.02.2020

Македонија располага со заштитна опрема, повеќе од 4.000 маски и скафандери, вели министерот за здравство, Венко Филипче. Тој додаде дека е во секојдневен контакт со министрите за здравство во земјите од регионот каде што веќе има потврдени случаи ...

Филипче: Имаме сосема доволна количина резерви на маски, мантили и сканфандери

Слободен Печат - 25.02.2020

На денешната седница на Владата ќе се разговара за откажување на сите планирани патувања во Европа организирани од страна на државните институции, рече денеска министерот за здравство Венко Филипче.

Зајакната контролата на аеродромите и на граничните премини

Н.Македонија - 25.02.2020

Дали македонскиот здравствен систем ќе може да се справи со новиот опасен коронавирус, со оглед на тоа дека заразата изминатите денови се прошири и во европските земји, како областите Ломбардија, Венето и Емилија-Ромања во Италија, каде што живеат ...

ФОКУС НА ДЕНОТ: ВМРО-ДПМНЕ маршираше за правда, Филипче потврди дека во земјава нема заразен со коронавирус

Фактор - 25.02.2020

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вечерва на маршот за правда изјави дека екс премиерот Зоран Заев е виновен затоа што бил премиер, обвинител и судија. Вели бил рекетар, преговарач, но и трговец со виталните органи на Македонија.

Пациентите со симптоми на КОВИД 19 да не се шетаат по болници, да се јават по што ќе бидат прегледани дома

AKO - 25.02.2020

Многу е важно пациентите со симптоми на корона вирус или вирусот означен со медицински термин КОВИД 19, да се јават до центрите за јавно здравје и тие првин да бидат прегледани дома. Дури потоа ако се утврди дека има сериозни индиции на ...

Филипче: Имаме доволни количества резервни маски, мантили и скафандери – во Министерството од денеска функционира ...

Бизнис Вести - 25.02.2020

Министерот за здравство, доц. д-р Венко Филипче, во денешната изјава за медиумите истакна дека од денеска во рамки на Министерството за здравство функционира кризна група, во која членуваат експерти од областа на епидемиологијата, инфективните ...

Уште еден сомнителен случај на коронавирус се испитува на Инфективната клиника во Скопје

360 степени - 25.02.2020

Уште едно лице на Инфективната клиника во Скопје чека резултати од тестот за коронавирус, соопшти денеска министерот за здравство Венко Филипче. Лицето допатувало од Дубаи со симптоми на грип, а официјалните резултати ќе бидат готови за два часа.

Филипче: Да не се наседнува на лажни вести и да не се креира паника

ТВ21 - 25.02.2020

Министерот за здравство Венко Филипче, денеска во изјава информираше за новата ситуација околу коронавирусот. Тој уште еднаш упати апел да не се патува во северна Италија, и да не се наседнува на лажни вести, а до медиумите и до другите лица да не ...

Филипче: Да не се крева паника без потреба, здравствениот систем е подготвен

CivilMedia - 25.02.2020

Јавноста да не наседнува на лажни вести и да не се крева паника без потреба. Здравствениот систем е подготвен и спремни се сите капацитети на Клиниката за инфективни болести и на трите инфективни одделенија во Штип, Велес и Гостивар, изјави денеска ...

Филипче повика да не се шират лажни вести за заболени од корона вирус во државава

Мета - 25.02.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче, на неговиот твитер-профил повика да не се шират лажни вести за присуство на корона вирус во државата. „На социјалните мрежи почнала да се шири лажна вест за идентификуван заболен од корона вирус во Скопје.

Нов сомнителен случај на коронавирус во Македонија, резултатите од тестот се очекуваат за неколку часа

Курир - 25.02.2020

Примен е уште еден пациент на Инфективната клиника кој допатувал од Дубаи пред неколку дена по шестдневен престој таму. Има симптоми слични на грип и во овој момент се прават тестовите и за околу 2-3 часа ќе бидат готови резултатите.

Контрола на граничните премини, изолациски центри и кризен штаб во борба против Коронавирусот

Телма - 24.02.2020

Под полициски надзор ќе бидат изолациски центри во Штипската, Гостиварската и во Велешката болница. Таму на сомнители патници две недели треба да им се следи здравствената состојба. Министерството за здравство по состанокот на управувачкиот комитет ...

Се шират лажни вести и паника, во земјава нема заболени од Корона вирус

Frontline - 24.02.2020

Во демантот на неговиот твитер, Филипче смирува дека во нашата земја нема ниту еден пациент под сомнение дека е заразен со Корона вирусот. Министерот за здравство, Венко Филипче, ги демантира лажните вести објавени на одредени портали кои пишуваат ...

Филипче: Во државава нема ниту еден случај на заболен од коронавирус

ТВ21 - 24.02.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на својот Твитер профил уште еднаш ја демантираше веста која се шири на социјалните мрежи оти во Македонија има заболени од новиот корона вирус. Тој додаде дека граѓаните треба да бидат одговорни и да не шират ...

Филипче ги демантира лажните вести: Во државава нема случај на заболен од коронавирус

Локално - 24.02.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче ги демантираше лажните вести кои се шират на социјалните мрежи декаимазаболен од коронавирус во државава. Претходно лица блиски до опозицијата, меѓу кои и поранешниот шеф на Кривичниот суд, Владимир Панчевски ...

Патниците од северна Италија ќе се пропуштаат само на пет гранични премини, Утре ќе се дискутира да се одложат ...

Сакам да кажам - 24.02.2020

Патниците кои во државава ќе доаѓаат од критичните предели на северна Италија ќе се пропуштаат само на неколку гранични премини: Богородица, Блаце, Деве Баир, Ќафасан и Табановце со цел да биде посконцентрирана контролата и да има време да се ...

Клиничката болница во Штип ќе биде место за карантин на евентуални заразените со корона

Алсат-М - 24.02.2020

Засилени контроли на граничните премини, проверки на аеродромите на сите патници – состојбата во Италија со заразените од корона вирусот го вклучи алармот кај здравствените власти во земјава.

Да не се патува надвор од земјава ако не е потребно, поради коронавирусот, апелира Министерот за здравство Филипче

Сакам да кажам - 24.02.2020

Министерот за здравство Венко Филипче апелира до македонските државјани да не патуваат во регионот на северна Италија ако немаат потреба. Тој додаде дека за 17 часот е закажан состанок со Центарот за управување со кризи со повеќе министри и дека ...

Филипче: Граѓаните да ги откажат патувањата во Италија доколку немаат итна потреба

Телма - 24.02.2020

Граѓаните доколку немаат итна потреба, да ги одложат патувањата за регионот на Северна Италија, апелираше попладнево министерот за здравство Венко Филипче по најновите случаи на заболени и починати од коронавирус во Италија.

Договорени мерките: Засилена контрола, изолациски центри и кризен штаб за превенција од коронавирусот

Слободен Печат - 24.02.2020

Утре Владата на седница ќе дискутира за одложување на сите организирани посети на Италија од страна на држаните институции. Засилена контрола на сите гранични премини на патниците кои доаѓаат од критичните региони во северна Италија, обезбедување ...

Филипче со апел: Да се одложат сите патувања во регионот на Италија

Фокус - 24.02.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче на денешата прес конференција информираше за превентивите мерки за евентуално ширење на корона вирусот и во Макеоднија. „Одржан е состанок и го подигнавме нивото на внимателност и подготвеност.

Филипче со апел: Без потреба од итност да не се патува во северна Италија

Алсат-М - 24.02.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче, за попладнево во 17 часот најави координативен состанок во Центарот за управување со кризи, на кој ќе присуствуваат и претставници од други државни институции, а на кој ќе бидат утврдени следните чекори за ...

(ВИДЕО) Филипче: Апелирам граѓаните да ги одложат сите патувања во регионот на Северна Италија

А1 On - 24.02.2020

По петте смртни случаи од коронавирус во Италија, министерот за здравство Венко Филипче апелира граѓаните да ги одложат сите патувања во Северна Италија. Мерките за откривање заболени од коронавирус, министерот вели дека од денеска се преземаат на ...

Кренат степенот на готовност, три болници во Македонија подготвени за пациенти со корона вирус

Сител - 24.02.2020

Ширењето на корона вирусот на европскиот континент го вклучи црвениот аларм и во Македонија. Без потреба од итност, македонските граѓани да не патуваат во северна Италија, апелираше министерот Венко Филипче откако денеска здравствените власти го ...

ИНТЕРВЈУ СО ВЕНКО ФИЛИПЧЕ: Спремна ли е Македонија да се справи со Корона, вирусот тропа на македонските порти (ВИДЕО)

Слободен Печат - 24.02.2020

Корона вирусот дојде во Европа. Спремна ли е Македонија да се носи со медицинскиот предизвик којшто го претставува Корона вирусот во смисла на здравствениот предизвик, медицинскиот предизвик со вирусот.

Во Штип, Велес и Гостивар ќе работат изолациски центри чувани од полиција

ММС - 24.02.2020

Кризен штаб, кој треба да се формира, ќе ги координира сите активности на превенција и евентуално справување по појавата на корона вирусот во Италија. Ова е само еден од неколкуте заклучоци на состанокот во Центарот за управување со кризи, каде беа ...

Филипче: Го подигнавме нивото на подготвеност за коронавирусот, граѓаните да ги одложат патувањата во северна Италија ...

ТВ21 - 24.02.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче денеска на прес-конференција истакна дека нашата земја го подигнала нивото на подготвеност за коронавирусот, откако тој се појави во северниот дел на Италија, и се шири со голема брзина.

Подигнато нивото на готовност во Македонија поради ковид 19 - Во земјата пристигнаа уште тројца кинески работници

Сител - 24.02.2020

Од денеска во земјата е подигнато нивото на готовност поради корона вирусот, соопштија здравствените власти. Контрола на сите патници на скопскиот аеродром и епидемиолошки тимови на охридскиот, проверка на сите гранични премини се само дел од ...