TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Судот во Италија против забраната на Салвини за влез на мигрантски бродови

Р.С.Европа - 14.08.2019

Судот во Италија ја поддржа жалбата на шпанскиот спасувачки брод „Опен армс“, суспендирајќи ја забраната на италијанското Министерство за внатрешни работи кој го спречуваше бродот да влезе во италијанските води.

Суд во Рим одобри закотвување на бродот „Опен армс“ во Италија

А1 On - 14.08.2019

Административниот суд во Рим денеска донесе пресуда дека бродот на шпанска хуманитарна организација „Опен армс“, со 160 мигранти на него, може да вплови во италијанските води. Судот ја усвои жалбата на таа организација на забраната бродот да се ...

Италијанскиот сенат го одби барањето за изгласување недоверба

Макфакс - 14.08.2019

Италијанскиот сенат во вторникот ја одложи до следната недела дополнителната расправа за тековната владина криза, попречувајќи го обидот на лидерот на екстремно десничарската партија Лига, Матео Салвини за свикување нови избори.

Италијанскиот парламент на 20 август гласа за доверба на владата

Алсат-М - 14.08.2019

Гласањето за доверба на италијанската влада предводена од премиерот Џузепе Конти е закажано за 20 август, одлучи парламентот во Рим. За датумот на гласањето се договорија претставници на сите парламентарни партии освен владејачките Лига, Форца ...

Гласањето за недоверба на италијанската Влада пролонгирано до 20 август

Курир - 14.08.2019

Гласањето за недоверба на италијанската Влада на премиерот Џузепе Конте закажано е за 20 август, одлучи Парламентот. Датумот за гласање е договорен помеѓу претставниците на сите парламентарни партии, освен владејачката Лига, Форца Италија на Силвио ...

Кризата во Италија ќе има последици и за ЕУ

Окно - 14.08.2019

Италијанскиот министер за внатрешни работи и шеф на Лега, Матео Салвини, од плажа најави крај на коалицијата со Движењето пет ѕвезди. Салвини 14 дена летуваше на брегот, шеташе со голи гради низ баровите на плажа, наздравуваше со коктели во раката ...

Криза на владата во Италија – лоши вести за ЕУ

МКД - 13.08.2019

Шефот на партијата Лига Матео Салвини го мина викендот на плажа на југот на Италија. Таму на големо ја спрема кампањата против поранешниот коалициски партнер – Движењето на пет ѕвезди, кое на сиромашниот југ на Италија има повеќе поддржувачи од ...

Италијанскиот Сенат го одби Салвини , одложена владината криза

Канал5 - 13.08.2019

Италијанскиот Сенат денеска реши да ја одложи расправата за кризата на Владата за следната недела , со што го запре обидот на Матео Салвини за организирање предвремени избори. Минатата недела заменик премиерот и министер за внатртешни работи , Матео ...

Италијанскиот Сенат ја забави кризата на владата и можноста од нови избори

Нетпрес - 13.08.2019

Италијанскиот Сенат одлучи во вторникот да ја одложи расправата за актуелната криза на власта за следната седмица, со што се запрени обидите на вицепремиерот Матео Салвини, челникот на десничарската партија Лига, да поттикне одржување предвремени ...

Италијанскиот сенат ја одложи одлуката за судбината на владата

Кумановски м. - 14.08.2019

Горниот дом на италијанскиот парламент, Сенатот соопшти дека до 20 август ги одложува сите одлуки за судбината на владата и додава дека тој ден ќе се разговара за влад акоја нема да може да биде сведена на гласање на недоверба.

Социјалистите можат да му ги замрсат сметките на Салвини

Deutsche Welle - 13.08.2019

Растурање на коалицијата и нови избори – тоа беше планот за Италија на шефот на деснорадикалната Лега. Но, не оди сѐ така брзо. Парламентот и претседателот имаат да кажат свој збор. Шефот на Лега, Матео Салвини го помина викендот на плажа во јужна ...

Заврши сагата на бродот „Опен армс“- Италија ќе ги прими мигрантите

Нова ТВ - 14.08.2019

Административниот суд во Рим денеска донесе пресуда дека бродот на шпанска хуманитарна организација „Опен армс“, со 160 мигранти на него, може да вплови во италијанските води. Судот ја усвои жалбата на таа организација на забраната бродот да се ...

Италијанскиот Сенат ќе расправа за недоверба на владата

Макфакс - 13.08.2019

Италијанскиот Сенат денеска ќе се состане за да го разгледа предлогот за изгласување недоверба на владата. Кризата минатата недела ја почна министерот за внатрешни работи и лидер на партијата Лига, Матео Салвини, кога отворено побара органиизрање ...

Седница на италијанскиот Сенат за недоверба на Владата

Опсервер - 13.08.2019

Италијанскиот Сенат денеска ќе го разгледа предлогот за изгласување недоверба на Владата. Сенаторите го прекинаа летниот одмор и денеска во полн состав ќе разговараат за иднината на италијанската Влада.

Трамп и наводите дека шефот на опозицијата е лидер на триото Мицкоски – Орбан – Салвини

Expres - 13.08.2019

Еден ден откако македонски новинар во обид да ги искоментира снимките на Ла Верита го поврза лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски со италијанскиот вицепремиер Салвини и унгарскиот премиер Орбан, се јави американскиот претседател Трамп со ...

Сенатот му застана на патот на Салвини кон нови избори

Н.Македонија - 14.08.2019

Италијанскиот сенат во вторникот ја одложи до следната недела дополнителната расправа за тековната владина криза, попречувајќи го обидот на лидерот на екстремно десничарската партија Лига, Матео Салвини за свикување нови избори.

Салвини не е фашист, одговори Пендаровски

Фактор - 13.08.2019

Одговарајќи на новинарско прашање, претседателот на државата, Стево Пендаровски истaкна дека Салвини за него не е фашист, напротив, тој бил демократски избран во Италија, во земја пријателски блиска до нашата држава.

Политичка криза во Италија - Гласање за доверба на Владата на 20 август

Р.С.Европа - 14.08.2019

Гласањето за доверба на италијанската влада, предводена од премиерот Џузепе Конти, е закажано за 20 август, одлучи италијанскиот Парламент. За датумот на гласањето се договорија претставници на сите парламентарни партии, освен владејачките Лига, ...

Гласањето за недоверба на италијанската Влада пролонгирано до 20 август

Локално - 14.08.2019

Гласањето за недоверба на италијанската Влада на премиерот Џузепе Конте закажано е за 20 август, одлучи Парламентот. Датумот за гласање е договорен помеѓу претставниците на сите парламентарни партии, освен владејачката Лига, Форца Италија на Силвио ...

Социјалистите можат да му ги замрсат сметките на Салвини

Локално - 13.08.2019

Растурање на коалицијата и нови избори – тоа беше планот за Италија на шефот на деснорадикалната Лега. Но, не оди сѐ така брзо. Парламентот и претседателот имаат да кажат свој збор. Шефот на Лега, Матео Салвини го помина викендот на плажа во јужна ...

Суд во Рим одобри закотвување на бродот Опен армс во Италија

Вечер - 14.08.2019

Административниот суд во Рим денеска донесе пресуда дека бродот на шпанска хуманитарна организација „Опен армс”, со 160 мигранти на него, може да вплови во италијанските води. Судот ја усвои жалбата на таа организација на забраната бродот да се ...

Италијанскиот Сенат утре ќе расправа за недоверба на владата

Опсервер - 13.08.2019

Италијанскиот Сенат во полн состав утре ќе се состане за да го разгледа предлогот за изгласување недоверба на владата. Италијанските медиуми наведуваат дека Сенатот седницата ќе ја почне утре во 18 часот.

Седница на италијанскиот Сенат за недоверба на Владата

А1 On - 13.08.2019

талијанскиот Сенат денеска ќе го разгледа предлогот за изгласување недоверба на Владата. Сенаторите го прекинаа летниот одмор и денеска во полн состав ќе разговараат за иднината на италијанската Влада.

Италијанскиот сенат го одби барањето за изгласување недоверба

Точка - 14.08.2019

Италијанскиот сенат во вторникот ја одложи до следната недела дополнителната расправа за тековната владина криза, попречувајќи го обидот на лидерот на екстремно десничарската партија Лига, Матео Салвини, за свикување нови избори.

Гласањето за недоверба на италијанската Влада пролонгирано до 20 август

Опсервер - 14.08.2019

Гласањето за недоверба на италијанската Влада на премиерот Џузепе Конте закажано е за 20 август, одлучи Парламентот. Датумот за гласање е договорен помеѓу претставниците на сите парламентарни партии, освен владејачката Лига, Форца Италија на Силвио ...

Суд во Рим одобри закотвување на бродот Опен армс во Италија

24Инфо - 14.08.2019

Административниот суд во Рим денеска донесе пресуда дека бродот на шпанска хуманитарна организација „Опен армс”, со 160 мигранти на него, може да вплови во италијанските води. Судот ја усвои жалбата на таа организација на забраната бродот да се ...

Италијанскиот Сенат ќе расправа за недоверба на владата

24Инфо - 13.08.2019

Италијанскиот Сенат денеска ќе се состане за да го разгледа предлогот за изгласување недоверба на владата. Кризата минатата недела ја почна министерот за внатрешни работи и лидер на партијата Лига, Матео Салвини, кога отворено побара органиизрање ...

Седница на италијанскиот Сенат за недоверба на Владата

24 Вести - 13.08.2019

Италијанскиот Сенат денеска ќе го разгледа предлогот за изгласување недоверба на Владата. Сенаторите го прекинаа летниот одмор и денеска во полн состав ќе разговараат за иднината на италијанската Влада.

Гласањето за недоверба на италијанската Влада пролонгирано до 20 август

Тера - 14.08.2019

Гласањето за недоверба на италијанската Влада на премиерот Џузепе Конте закажано е за 20 август, одлучи Парламентот. Датумот за гласање е договорен помеѓу претставниците на сите парламентарни партии, освен владејачката Лига, Форца Италија на Силвио ...

Суд во Рим одобри закотвување на бродот Опен армс во Италија

Нетпрес - 14.08.2019

Административниот суд во Рим денеска донесе пресуда дека бродот на шпанска хуманитарна организација „Опен армс“, со 160 мигранти на него, може да вплови во италијанските води. Судот ја усвои жалбата на таа организација на забраната бродот да се ...

Италијанскиот Сенат ќе расправа за недоверба на владата

Точка - 13.08.2019

Италијанскиот Сенат денеска ќе се состане за да го разгледа предлогот за изгласување недоверба на владата. Кризата минатата недела ја почна министерот за внатрешни работи и лидер на партијата Лига, Матео Салвини, кога отворено побара органиизрање ...

Седница на италијанскиот Сенат за недоверба на Владата

Курир - 13.08.2019

Италијанскиот Сенат денеска ќе го разгледа предлогот за изгласување недоверба на Владата. Сенаторите го прекинаа летниот одмор и денеска во полн состав ќе разговараат за иднината на италијанската Влада.

Гласањето за недоверба на италијанската Влада пролонгирано до 20 август

А1 On - 14.08.2019

Гласањето за недоверба на италијанската Влада на премиерот Џузепе Конте закажано е за 20 август, одлучи Парламентот. Датумот за гласање е договорен помеѓу претставниците на сите парламентарни партии, освен владејачката Лига, Форца Италија на Силвио ...

Суд во Рим одобри закотвување на бродот Опен армс во Италија

MakPress - 15.08.2019

Административниот суд во Рим денеска донесе пресуда дека бродот на шпанска хуманитарна организација „Опен армс“, со 160 мигранти на него, може да вплови во италијанските води. Судот ја усвои жалбата на таа организација на забраната бродот да се ...

Италијанскиот Сенат ќе расправа за недоверба на владата

Н.Македонија - 13.08.2019

Италијанскиот Сенат денеска ќе се состане за да го разгледа предлогот за изгласување недоверба на владата. Кризата минатата недела ја почна министерот за внатрешни работи и лидер на партијата Лига, Матео Салвини, кога отворено побара органиизрање ...

Седница на италијанскиот Сенат за недоверба на Владата

Локално - 13.08.2019

Италијанскиот Сенат денеска ќе го разгледа предлогот за изгласување недоверба на Владата. Сенаторите го прекинаа летниот одмор и денеска во полн состав ќе разговараат за иднината на италијанската Влада.

Гласањето за недоверба на италијанската Влада пролонгирано до 20 август

24 Вести - 14.08.2019

Гласањето за недоверба на италијанската Влада на премиерот Џузепе Конте закажано е за 20 август, одлучи Парламентот. Датумот за гласање е договорен помеѓу претставниците на сите парламентарни партии, освен владејачката Лига, Форца Италија на Силвио ...

Гласањето за недоверба на италијанската Влада пролонгирано до 20 август

CivilMedia - 14.08.2019

Гласањето за недоверба на италијанската Влада на премиерот Џузепе Конте закажано е за 20 август, одлучи Парламентот. Датумот за гласање е договорен помеѓу претставниците на сите парламентарни партии, освен владејачката Лига, Форца Италија на Силвио ...

Гласањето за недоверба на италијанската Влада пролонгирано до 20 август

24Инфо - 14.08.2019

Гласањето за недоверба на италијанската Влада на премиерот Џузепе Конте закажано е за 20 август, одлучи Парламентот. Датумот за гласање е договорен помеѓу претставниците на сите парламентарни партии, освен владејачката Лига, Форца Италија на Силвио ...

Гласањето за недоверба на италијанската Влада пролонгирано до 20 август

Нетпрес - 14.08.2019

Гласањето за недоверба на италијанската Влада на премиерот Џузепе Конте закажано е за 20 август, одлучи Парламентот. Датумот за гласање е договорен помеѓу претставниците на сите парламентарни партии, освен владејачката Лига, Форца Италија на Силвио ...

Гласањето за недоверба на италијанската Влада пролонгирано до 20 август

Република - 14.08.2019

Гласањето за недоверба на италијанската Влада на премиерот Џузепе Конте закажано е за 20 август, одлучи Парламентот. Датумот за гласање е договорен помеѓу претставниците на сите парламентарни партии, освен владејачката Лига, Форца Италија на Силвио ...

Гласањето за недоверба на италијанската Влада пролонгирано до 20 август

Независен - 14.08.2019

Гласањето за недоверба на италијанската Влада на премиерот Џузепе Конте закажано е за 20 август, одлучи Парламентот. Датумот за гласање е договорен помеѓу претставниците на сите парламентарни партии, освен владејачката Лига, Форца Италија на Силвио ...

Гласањето за недоверба на италијанската Влада пролонгирано до 20 август

MakPress - 14.08.2019

Гласањето за недоверба на италијанската Влада на премиерот Џузепе Конте закажано е за 20 август, одлучи Парламентот. Датумот за гласање е договорен помеѓу претставниците на сите парламентарни партии, освен владејачката Лига, Форца Италија на Силвио ...

Гласањето за недоверба на италијанската Влада пролонгирано до 20 август

Либертас - 14.08.2019

Гласањето за недоверба на италијанската Влада на премиерот Џузепе Конте закажано е за 20 август, одлучи Парламентот. Датумот за гласање е договорен помеѓу претставниците на сите парламентарни партии, освен владејачката Лига, Форца Италија на Силвио ...