TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Официјално: Валери Божинов се врати во Италија

Спортски - 14.02.2020

Бугарскиот напаѓач Валери Божинов пронајде нов клуб откако неодамна го напушти Ботев Вратса. Божинов за бугарскиот клуб потпиша пред почетокот на сезоната, но само неколку минути подоцна ја раскина соработката.

Божинов потпиша за 16-тиот клуб во кариерата

SportMedia - 13.02.2020

Бугарскиот напаѓач Валери Божинов официјално се враќа во Италија. Поранешниот репрезентативец потпиша договор со италијанскиот второлигаш Пескара, каде тренер е поранешниот соиграч од Јувентус Никола Легротаље.

Божинов претставен како засилување за второлигашот Пескара

TopSport - 13.02.2020

Еден од големите фудбалски „патници“, Валери Божинов најде нов клуб, откако италијанскиот второлигаш Пескара потврди дека потпишале договор со поранешниот фудбалер на Јувентус. Бугарскиот напаѓач беше без клуб откако си замина од Ботев Враца во ...

Ослободителна пресуда за новинарот Зоран Божиновски

МКД - 12.02.2020

Кривичниот суд донесе ослободителна пресуда за новинарот Зоран Божиновски, кој беше обвинет во случајот „Шпион". На Божиновски му се судеше во шпионажа и уцена во раздвоена постапка. Обвинетиот Божиновски, во завршен збор, рече дека не бил соочен со ...

“Земи ја книгата Зоки Поки и читај”, ова насока ја добил советникот на ВМРО-ДПМНЕ, Лазаров, од Кирил Божиновски за ...

Фокус - 12.02.2020

Томислав Лазаров, поранешниот советник од ВМРО-ДПМНЕ во општина Центар, а сега вработен во АД Мепсо, сведочи на денешното рочиште за случајот “Насилството во Центар”. Тој беше обвинет во случајот, но по признание на вина во ноември 2017 година беше ...

Кирил Божиновски го терал советникот томи Лазаров да го лаже членството на ВМРО-ДПМНЕ дека ќе се урива црквата „Свети ...

Сакам да кажам - 12.02.2020

Томислав Лазаров, кој призна вина и доби условна казна за Насилство во Општина Центар во 2013 година по нарачка на избеганиот експремиер Никола Груевски, на денешното судење посведочи дека на денот на насилствата, на мобилниот телефон повеќе пати му ...

Советник на ВМРО ДПМНЕ: Насоките за протестите во Центар ги добивав од видни партиски членови

Алсат-М - 12.02.2020

Поранешниот генерален секретар на Владата, Кирил Божиновски и ексминистерот Миле Јанакиески давале насоки што да прават советниците од ВМРО-ДПМНЕ на денот на насилствата во Општината Центар во јуни 2013та.

Сведок за „Шамарите”: Ни дадоа насоки да го повикаме членството на ВМРО-ДПМНЕ на протести, а мене ми рекоа да ја читам ...

А1 On - 12.02.2020

Поранешниот претседател на Општинскиот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ за Центар, Томислав Лазаров кој доби условна казна од шест месеци во случајот “Насилство во Општина Центар” сведочеше на денешното рочиште. Тој во 2013 бил советник во Општина Центар.

Јанакиески и Божиноски не дале насока за насилни протести, а Рангелова не контактирала со нив, сведочеше осуден во ...

А1 On - 12.02.2020

Сведокот Томислав Лазаров кој е осуден во случајот „Насилство во Центар“, а денеска сведочи за денот на протестите и што претходело на истите, пред судот рече дека како што тој известувал што се случува на седницата во Општина Центар, така се ...

„Насилство во Центар“: Божиновски го терал Лазаров да ја чита книгата „Зоки Поки“

+инфо - 12.02.2020

Во денешното сведочење за предметот „Насилство во Општина Центар“, поранешниот координатор на советничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Томислав Лазаров, кој инаку е осуден на шест месеци условна казна затвор, откри неколку интересни детали за протестите во ...

Лазаров: Рангелова не даваше никакви насоки како да се протестира

Слободен Печат - 12.02.2020

Сведокот во судница нагласи дека само тој добивал насоки од Миле Јанакиески и Кирил Божиновски и нагласи дека тоа го знае бидејќи бил во близина на колешката Даниела Рангелова додека таа преку телефон зборувала со членови на нејзиното семејство.

Лазаров откри како ВМРО-ДПМНЕ ги организирало протестите во општина Центар

Независен - 12.02.2020

Неколку години по почетокот на судењето за насилствата во општина Центар од 2013 година, полека се вообличува рамката како биле организирани и спроведени протестите. Томислав Лазаров, кој тогаш беше претседател на ОК на ВМРО-ДПМНЕ за Центар и ...

„Шамари во Центар“: Божиновски кон координаторот на ВМРО-ДПМНЕ: Земи Зоки Поки и читај!

Локално - 12.02.2020

Поранешниот координатор на советничката група на ВМРО-ДПМНЕ во Oпштина Центар Томислав Лазаров, обвинет во предметот „Насилство во Општина Центар“ на СЈО и осуден на шест месеци условна казна затвор, во денешното сведочење пред судот, раскажа за ...

Екс советникот од Центар, Томислав Лазаров сведок во судењето за „насилство во Центар“

Канал5 - 12.02.2020

„Прајте што ќе прајте, точките на дневен ред да не се усвојат, добивав насоки од Божиновски и Јанакиески“ Поранешниот претседател на огранокот на ВМРО-ДПМНЕ во Центар, Томислав Лазаров на рочиштето за Насилствата во центар сведочеше дека добивал ...

Лазаров: Рангелова не ги организираше протестите пред Општина Центар

Локално - 12.02.2020

Иако во обвинението за случајот „Насилство во Општина Центар“ стои дека поранешната пратеничка од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Даниела Рангелова добивала насоки за одржувањето на протестите, денеска во судот сведокот Томислав Лазаров сведочеше спротивно.

Насилство во Центар: Кирил Божиновски барал да не биде усвоен дневниот ред на седницата

iPortal - 12.02.2020

Генералниот секретар на Владата од 2013 година Кирил Божиновски, ми рече земи ја книгата ,,Зоки Поки” и читај. Слично како што постапи Талат Џафери, кога се донесуваше Законот за бранители.

Сведок за „шлаканици“: Рекоа да го собереме членството на протест, а јас да ја читам „Зоки поки“ на седницата

Макфакс - 12.02.2020

Поранешниот претседател на Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ за Центар, Томислав Лазаров, кој доби условна казна од шест месеци во случајот „Насилство во Општина Центар”, сведочеше на денешното рочиште.

Сведок од „Насилство во Центар“: Добив насока да ја читам книгата „Зоки Поки“

Слободен Печат - 12.02.2020

Томислав Лазаров, поранешниот советник од ВМРО-ДПМНЕ во Советот на Општина Центар денеска во судска сала на рочиштето за случајот „Насилството во Центар” кој за овој случај доби условна казна од шест месеци, во својството на сведок, објаснувајќи за ...

Лазаров за „Насилството во Центар“: Божиновски и Јанакиевски беа во тек со сѐ

Н.Македонија - 12.02.2020

Поранешниот претседател на општинскиот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ за Центар, Томислав Лазаров, кој доби условна казна од шест месеци во случајот „Насилство во општина Центар” сведочеше на денешното рочиште.

Сведок за „шлаканици“: Рекоа да го собереме членството на протест, а јас да ја читам „Зоки Поки“ на седницата

Точка - 12.02.2020

Поранешниот претседател на Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ за Центар, Томислав Лазаров, кој доби условна казна од шест месеци во случајот „Насилство во Општина Центар”, сведочеше на денешното рочиште.

Лазаров за „Насилството во Центар“: Божиновски и Јанакиески беа во тек со сѐ

Frontline - 12.02.2020

Паралелно со нашите како советничка група, јас како претседател на ОК отпочнав и дополнителни активности односно состаноци со членови на партијата кои не информираа дека се формирало здружение „Веритас“ кое ќе организира пред се, мирни протести за ...

Насилство во Центар: Кирил Божиновски барал да не биде усвоен дневниот ред на седницата

Канал5 - 12.02.2020

Генералниот секретар на Владата од 2013 година Кирил Божиновски, ми рече земи ја книгата ,,Зоки Поки” и читај. Слично како што постапи Талат Џафери, кога се донесуваше Законот за бранители.

Насилство во Центар: Кирил Божиновски барал да не биде усвоен дневниот ред на седницата

Опсервер - 12.02.2020

– Генералниот секретар на Владата од 2013 година Кирил Божиновски, ми рече земи ја книгата ,,Зоки Поки” и читај. Слично како што постапи Талат Џафери, кога се донесуваше Законот за бранители.

Сведок во „Насилство во Центар“ вели дека немало насоки за насилни протести пред општинската зграда

Макфакс - 12.02.2020

Сведокот Томислав Лазаров кој е осуден во случајот „Насилство во Центар“, а денеска сведочи за денот на протестите и што претходело на истите, пред судот рече дека како што тој известувал што се случува на седницата во Општина Центар, така се ...

Сведок во „Насилство во Центар“ вели дека немало насоки за насилни протести пред општинската зграда

Н.Македонија - 12.02.2020

Сведокот Томислав Лазаров, кој е осуден во случајот „Насилство во Центар“, а денеска сведочи за денот на протестите и што претходело на истите, пред судот рече дека како што тој известувал што се случува на седницата во Општина Центар, така се ...

Сведоштво за „Насилство во Центар“: „Кирил Божиновски ми рече земи ја книгата „Зоки Поки“ и читај“

еМагазин - 12.02.2020

Генералниот секретар на Владата од 2013 година Кирил Божиновски, ми рече земи ја книгата ,,Зоки Поки” и читај. Слично како што постапи Талат Џафери, кога се донесуваше Законот за бранители.

Лазаров: Рангелова не даваше никакви насоки како да се протестира

Frontline - 12.02.2020

Томислав Лазаров, поранешниот советник од ВМРО-ДПМНЕ во Советот на Општина Центар на рочиштето за случајот „Насилството во Центар”, во судница нагласи дека само тој добивал насоки од Миле Јанакиески и Кирил Божиновски и нагласи дека тоа го знае ...

Божиновски ми рече земи и читај ја „Зоки Поки“, рече Лазаров на судењето за шамарите во Центар

МКД - 12.02.2020

Генералниот секретар на Владата од 2013 година Кирил Божиновски, ми рече земи ја книгата ,,Зоки Поки" и читај. Слично како што постапи Талат Џафери, кога се донесуваше Законот за бранители.

Сведок во „Насилство во Центар“ вели дека немало насоки за насилни протести пред општинската зграда

Точка - 12.02.2020

Сведокот Томислав Лазаров, кој е осуден во случајот „Насилство во Центар“, а денеска сведочи за денот на протестите и што претходело на истите, пред судот рече дека како што тој известувал што се случува на седницата во Општина Центар, така се ...

Советник на ВМРО ДПМНЕ: Насоките за протестите во Центар ги добивав од видни партиски членови

Centar - 12.02.2020

Поранешниот генерален секретар на Владата, Кирил Божиновски и ексминистерот Миле Јанакиески давале насоки што да прават советниците од ВМРО-ДПМНЕ на денот на насилствата во Општината Центар во јуни 2013та.

Советникот Лазаров откри како ВМРО-ДПМНЕ ги организирало протестите во општина Центар

24Инфо - 12.02.2020

Поранешниот генерален секретар на Владата, Кирил Божиновски и ексминистерот Миле Јанакиески давале насоки што да прават советниците од ВМРО-ДПМНЕ на денот на насилствата во Општината Центар во јуни 2013та.

Советник на ВМРО ДПМНЕ: Насоките за протестите во Центар ги добивав од видни партиски членови

Бриф - 12.02.2020

Поранешниот генерален секретар на Владата, Кирил Божиновски и ексминистерот Миле Јанакиески давале насоки што да прават советниците од ВМРО-ДПМНЕ на денот на насилствата во Општината Центар во јуни 2013та.

Сведок за „Насилство во Центар“: Кирил Божиновски ми рече да ја читам книгата „Зоки Поки“ на седница за да не се усвои ...

360 степени - 12.02.2020

Генералниот секретар на владата од 2013 година, Кирил Божиновски, ми рече земи ја книгата ,,Зоки Поки“ и читај. Слично како што постапи Талат Џафери кога се донесуваше Законот за бранители.

Насилство во Центар: Кирил Божиновски барал да не биде усвоен дневниот ред на седницата

Нетпрес - 12.02.2020

Генералниот секретар на Владата од 2013 година Кирил Божиновски, ми рече земи ја книгата „Зоки Поки” и читај. Слично како што постапи Талат Џафери, кога се донесуваше Законот за бранители.

Лазаров за „Насилство во Центар“: На тие состаноци не се говореше за насилство, туку само за масовност на овие протести

MakPress - 12.02.2020

Генералниот секретар на Владата од 2013 година Кирил Божиновски, ми рече земи ја книгата ,,Зоки Поки” и читај. Слично како што постапи Талат Џафери, кога се донесуваше Законот за бранители.

Советник на ВМРО ДПМНЕ: Насоките за протестите во Центар ги добивав од видни партиски членови

Пулс24 - 12.02.2020

Поранешниот генерален секретар на Владата, Кирил Божиновски и ексминистерот Миле Јанакиески давале насоки што да прават советниците од ВМРО-ДПМНЕ на денот на насилствата во Општината Центар во јуни 2013та.

Клучниот сведок на Фатиме Фетаи испука празен куршум – никој не нарачал насилни протести во Центар

Република - 12.02.2020

Сведокот Томислав Лазаров, кој е осуден во случајот „Насилство во Центар“, а денеска сведочеше за денот на протестите и што претходело на истите, е најзначајниот сведок на обвинителката Фатиме Фетаи.

Ослободителна пресуда за новинарот Зоран Божиновски

Kumanovo News - 13.02.2020

Обвинетиот Божиновски, во завршен збор, рече дека не бил соочен со ниту еден доказ и дека целиот предмет бил спакуван од СЈО без да се дозволи увид во доказите. Обвинителството пак во завршен збор, рече дека биле изнесени докази со кои се потврдил ...