TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Францускиот премиер си даде оставка

Канал5 - 03.07.2020

Францускиот премиер Едуард Филип денес си даде оставка од таа функција. Со тоа и официјално падна француската влада. Како што оценуваат светските агенции, оставката доаѓа во рамките на планот за реконструкција на владата.

Францускиот премиер Филип поднесе оставка

Сакам да кажам - 03.07.2020

Францускиот премиер Едуар Филип поднесе оставка по три години на функцијата. Иако важеше за попопуларен политичар од претседателот Макрон, Филип одлучи да се повлече по слабите резултати на владејачката партија на неодамнешните локални избори.

Оставка на француската влада

Deutsche Welle - 03.07.2020

Владата на Едуар Филип денеска поднесе оставка. Францускиот претседател Макрон сега има одврзани раце за политичка промена. Владата на премиерот Едуар Филип денеска поднесе оставка. Филип му ја врачил оставката на претседателот Емануел Макрон, а тој ...

Франција во исчекување на новиот премиер

Нетпрес - 03.07.2020

Името на новиот премиер на Франција, кој ќе дојде на местото на досегашниот Едуар Филип кој претходно во петокот поднесе оставка, ќе биде познато во следните неколку часа, пренесува AFP. „Новиот премиер ќе биде именуван во наредните часови“, ...

Падна француската Влада, премиерот Едуард Филип поднесе оставка

ММС - 03.07.2020

Францускиот премиер Едуард Филип поднесе оставка од функцијата. Со тоа официјално падна француската влада. Сепак, Филип ќе раководи со владините работи, се’ додека не биде именуван нов кабинет. Има најави дека нов премиер би можело да има уште денес.

Падна француската влада, премиерот поднесе оставка

Макфакс - 03.07.2020

Францускиот премиер Едуард Филип денеска поднесе оставка пред реконструкцијата на владата што ќе ја спроведе претседателот Емануел Макрон за зајакнување на „позелените“ економски политики и привлекување гласачи пред потенцијалната нова кандидатура ...

Францускиот премиер Едуард Филип поднесе оставка

Нетпрес - 03.07.2020

Францускиот премиер Едуард Филип поднесе оставка од функцијата. Со тоа официјално падна француската влада. Оставката на Филип се шпекулира веќе некое време во изминатиот период, односно после изјавата на претседателот Емануел Макрон дека сака да го ...

Францускиот премиер поднесе оставка

360 степени - 03.07.2020

Францускиот премиер Едуард Филип денеска поднесе оставка од функцијата шеф на владата, соопшти Елисејската палата. Со оваа одлука всушност во оставка е и целата влада, информираат француските медиуми.

Падна владата на Франција, премиерот Филип поднесе оставка

ТВ21 - 03.07.2020

Францускиот премиер Едуард Филип поднесе оставка од функцијата. Со тоа официјално падна француската влада. Сепак, Филип ќе раководи со владините работи, се додека не биде именуван нов кабинет.

Францускиот премиер Едуар Филип поднесе оставка

Локално - 03.07.2020

Францускиот премиер Едуар Филип поднесе оставка, соопшти Елисејската палата, пренесува Скај њуз. Оставката на Филип се очекува да го отвори патот за формирање на нова француска влада, наведува РТВ.

Елисејска палата: Франција за неколку часа ќе добие нов премиер

Опсервер - 03.07.2020

Париз, 3 јули 2020 () – Франција за неколку часа ќе добие нов премиер, соопшти Елисејската палата, јави ДПА. Францускиот премиер Едуард Филип денеска поднесе оставка на функцијата што ја извршуваше од 2017 година, а откако претседателпт Емануел ...

Макрон: Се соочувам со избори за нов пат

Макфакс - 03.07.2020

Францускиот претседател Емануел Макрон во разговор за регионалните медиуми рече дека има намера да зацрта нов пат со нов тим, потврдувајќи дека ќе има реконструкција на владата во наредните денови. „Се соочувам со избори за нов пат.

Францускиот премиер Едуард Филип поднесе оставка

Опсервер - 03.07.2020

Париз, 3 јули 2020 () – Францускиот премиер Едуард Филип денеска поднесе оставка на функцијата шеф на владата, соопшти Елисејската палата. Со оваа одлука всушност во оставка е и целата влада, информираат француските медиуми.

Премиерот поднесе оставка: Падна владата во Франција

Република - 03.07.2020

Францускиот премиер Едуард Филип денеска даде оставка од функцијата. Со тоа и официјално падна француската влада. Оставката Филип ја поднесе само неколку дена откако во Франција се одржани локални избори.

Падна француската влада: премиерот Едуард Филип си поднесе оставка!

Магазин - 03.07.2020

Францускиот премиер Едуард Филип поднесе оставка, објави Елисејската палата, пренесува Скај њуз. Оставката на Филип се очекува да го отвори патот за формирање на нова француска влада. Едуар Филип (49) е премиер на Франција од 15.05.2017 година.

Падна француската влада

Expres - 03.07.2020

Францускиот премиер Едуард Филип денеска поднесе оставка пред реконструкцијата на владата најавена од претседателот Емануел Макрон со цел зајакнување на „позелените“ економски политики и привлекување гласачи пред неговата евентуално нова кандидатура ...

Макрон: Се соочувам со избори за нов пат

Вечер - 03.07.2020

Францускиот претседател, Емануел Макрон, во разговор за регионалните медиуми рече дека има намера да зацрта нов пат со нов тим, потврдувајќи дека ќе има реконструкција на владата во наредните денови. „Се соочувам со избори за нов пат.

Францускиот премиер Едуард Филип поднесе оставка

Курир - 03.07.2020

Францускиот премиер Едуард Филип денеска поднесе оставка на функцијата шеф на владата, соопшти Елисејската палата. Со оваа одлука всушност во оставка е и целата влада, информираат француските медиуми.

Францускиот премиер поднесе оставка

Слободен Печат - 03.07.2020

Францускиот премиер Едуард Филип денеска поднесе оставка на функцијата шеф на владата, соопшти Елисејската палата. Со оваа одлука всушност во оставка е и целата влада, информираат француските медиуми.

Францускиот премиер Едуард Филип поднесе оставка

+инфо - 03.07.2020

Францускиот премиер Едуард Филип денеска поднесе оставка на функцијата шеф на владата, соопшти Елисејската палата. Со оваа одлука всушност во оставка е и целата влада, информираат француските медиуми.

Францускиот премиер Едуард Филип поднесе оставка

24Инфо - 03.07.2020

Францускиот премиер Едуард Филип денеска поднесе оставка на функцијата шеф на владата, соопшти Елисејската палата. Со оваа одлука всушност во оставка е и целата влада, информираат француските медиуми.

Премиерот на Франција ПОДНЕСЕ ОСТАВКА

Вечер - 03.07.2020

Францускиот премиер Едуард Филип денеска поднесе оставка на функцијата шеф на владата, соопшти Елисејската палата. Со оваа одлука всушност во оставка е и целата влада, информираат француските медиуми.

Францускиот премиер Едуард Филип поднесе оставка

Независен - 03.07.2020

Францускиот премиер Едуард Филип денеска поднесе оставка на функцијата шеф на владата, соопшти Елисејската палата. Со оваа одлука всушност во оставка е и целата влада, информираат француските медиуми.

Падна француската влада, премиерот Филип поднесе оставка

Фокус - 03.07.2020

Францускиот премиер Едуард Филип поднесе оставка од функцијата, иако тој ќе раководи со владините работи, се додека не биде именуван нов кабинет. Оставката на Филип се шпекулира веќе некое време во изминатиот период, односно после изјавата на ...

Макрон: Се соочувам со избори за нов пат

24Инфо - 03.07.2020

Францускиот претседател, Емануел Макрон, во разговор за регионалните медиуми рече дека има намера да зацрта нов пат со нов тим, потврдувајќи дека ќе има реконструкција на владата во наредните денови. „Се соочувам со избори за нов пат.

Францускиот премиер Едуард Филип поднесе оставка

А1 On - 03.07.2020

Францускиот премиер Едуард Филип денеска поднесе оставка на функцијата шеф на владата, соопшти Елисејската палата. Со оваа одлука всушност во оставка е и целата влада, информираат француските медиуми.

Падна француската влада, премиерот поднесе оставка

Вечер - 03.07.2020

Францускиот премиер Едуард Филип денеска поднесе оставка пред реконструкцијата на владата што ќе ја спроведе претседателот Емануел Макрон за зајакнување на „позелените“ економски политики и привлекување гласачи пред потенцијалната нова кандидатура ...

Елисејска палата: Франција за неколку часа ќе добие нов премиер

А1 On - 03.07.2020

Франција за неколку часа ќе добие нов премиер, соопшти Елисејската палата, јави ДПА. Францускиот премиер Едуард Филип денеска поднесе оставка на функцијата што ја извршуваше од 2017 година, а откако претседателпт Емануел Макрон најави дека му треба ...

Елисејска палата: Франција за неколку часа ќе добие нов премиер

Курир - 03.07.2020

Франција за неколку часа ќе добие нов премиер, соопшти Елисејската палата. Францускиот премиер Едуард Филип денеска поднесе оставка на функцијата што ја извршуваше од 2017 година, а откако претседателпт Емануел Макрон најави дека му треба нова екипа ...

Елисејска палата: Франција за неколку часа ќе добие нов премиер

Република - 03.07.2020

Франција за неколку часа ќе добие нов премиер, соопшти Елисејската палата, јави ДПА. Францускиот премиер Едуард Филип денеска поднесе оставка на функцијата што ја извршуваше од 2017 година, а откако претседателпт Емануел Макрон најави дека му треба ...

Францускиот премиер Едуард Филип поднесе оставка

Либертас - 03.07.2020

Францускиот премиер Едуард Филип денеска поднесе оставка на функцијата шеф на владата, соопшти Елисејската палата. Со оваа одлука всушност во оставка е и целата влада, информираат француските медиуми.

Елисејска палата: Франција за неколку часа ќе добие нов премиер

Либертас - 03.07.2020

Франција за неколку часа ќе добие нов премиер, соопшти Елисејската палата, јави ДПА. Францускиот премиер Едуард Филип денеска поднесе оставка на функцијата што ја извршуваше од 2017 година, а откако претседателпт Емануел Макрон најави дека му треба ...

Францускиот премиер поднесе оставка, за неколку часа нова влада

Телма - 03.07.2020

Францускиот премиер Едуард Филип денеска поднесе оставка на функцијата шеф на владата, соопшти Елисејската палата. Од таму велат дека за неколку часа Франција ќе добие нов премиер. Со оваа одлука всушност во оставка е и целата влада, информираат ...

Падна владата на Франција, премиерот Филип поднесе оставка

Тера - 03.07.2020

Францускиот премиер Едуард Филип денеска поднесе оставка од функцијата шеф на владата, соопштија од Елисејската палата. Со оваа одлука, всушност, во оставка е и целата влада, информираат француските медиуми.

Макрон: Се соочувам со избори за нов пат

MTM - 03.07.2020

Францускиот претседател Емануел Макрон во разговор за регионалните медиуми рече дека има намера да зацрта нов пат со нов тим, потврдувајќи дека ќе има реконструкција на владата во наредните денови. „Се соочувам со избори за нов пат.

Елисејска палата: Франција за неколку часа ќе добие нов премиер

24Инфо - 03.07.2020

Франција за неколку часа ќе добие нов премиер, соопшти Елисејската палата, јави ДПА. Францускиот премиер Едуард Филип денеска поднесе оставка на функцијата што ја извршуваше од 2017 година, а откако претседателпт Емануел Макрон најави дека му треба ...

Францускиот премиер поднесе оставка пред реконструкцијата на владата

Н.Македонија - 03.07.2020

Францускиот премиер, Едуар Филип, денеска поднесе оставка пред реконструкцијата на владата што ќе ја спроведе претседателот Емануел Макрон за зајакнување на „позелените“ економски политики и привлекување гласачи пред потенцијалната нова кандидатура ...

ФРАНЦИЈА: Филип поднесе оставка, Елисејската палата за неколку часа најави нов премиер

Денешен - 03.07.2020

Франција за неколку часа ќе добие нов премиер, соопшти Елисејската палата, јави ДПА. Францускиот премиер Едуард Филип денеска поднесе оставка на функцијата што ја извршуваше од 2017 година, а откако претседателпт Емануел Макрон најави дека му треба ...

Елисејска палата: Франција за неколку часа ќе добие нов премиер

Вечер Прес - 03.07.2020

Франција за неколку часа ќе добие нов премиер, соопшти Елисејската палата, јави ДПА. Францускиот премиер Едуард Филип денеска поднесе оставка на функцијата што ја извршуваше од 2017 година, а откако претседателпт Емануел Макрон најави дека му треба ...