TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Милошоски: Бугарија има поддршка од две земји-членки за вето на интеграцијата на Македонија

Press24 - 02.12.2020

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ вечерва преку Фејсбук, повикувајќи се на дипломатски извори од Брисел, соопшти дека на бугарското вето кон Македонија се приклучиле уште две земји-членки. - Вечерва на амбасадорскиот ЕУ-состанок во Брисел, Бугарија ги ...

Милошоски: Вечерва на амбасадорскиот ЕУ-состанок, Бугарија ги блокирала и заклучоците за Македонија, а не само ...

ТВ21 - 02.12.2020

Пратеникот Антонио Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ, на Фејсбук сподели вести од вечерашниот состанок на амбасадорите на ЕУ. Тој пишува дека Бугарија не само што ја блокира предлог-преговарачката рамка, туку ставила вето и на заклучоците.

Стојановска: Договорот со Бугарија дава можност да се преговара и за јазикот

Фокус - 02.12.2020

Уште на самиот почеток кога Зоран Заев ја доби власта во 2017 година, прв чин беше потпишувањето на Договорот со Бугарија, кој отвори голем број на проблеми, вели пратеничката Дафина Стојаноска од ВМРО-ДПМНЕ.

АНТОНИЈО СО ДИПЛОМАТСКИ ВЕСТИ ОД БРИСЕЛ: Бугарија ги блокирала и заклучоците за Македонија, а не само ...

Вечер - 02.12.2020

Вечерва на амбасадорскиот ЕУ-состанок во Брисел, Бугарија ги блокирала и заклучоците за Македонија, а не само предлог-преговарачката рамка. По однос на македонско-бугарскте спорни прашања неколку земји членки јавно ги искажале своите симпатии кон ...

Стојаноска: Договорот со Бугарија е пораз за Македонија, власта да си поднесе оставка

Курир - 02.12.2020

Уште на самиот почеток кога Зоран Заев ја доби власта во 2017 година мислам дека прв чин кој што го направи беше потпишувањето на Договорот со Бугарија, за кој што ние предупредувавме дека не се работи добрососедски договор, туку се работи за еден ...

ЕУ заклучоците за цел западен Балкан блокирани поради барања на Бугарија

ТВ21 - 02.12.2020

Освен блокадата за преговорите помеѓу ЕУ и Северна Македонија, Бугарија бара уште еден пасус поврзан за историјата кој земјите членки на ЕУ не можат да го прифатат. Поради ова виси во воздух усвојувањето на заклучоците за сите земји од западен ...

Бугарија се фатила „за гуша“ со членки на ЕУ, заклучоците за Македонија блокирани

Expres - 02.12.2020

Бугарија денеска со поставување на барања кои се неприфатливи за другите земји членки ги изиритирала земјите членки но успеала да ги блокирала ЕУ заклучоците за Македонија. Според дипломатите со кои разговарала дописничката на МИА во Брисел, ...

Ќучуков: Скопје нема претензии кон македонското малцинство во Бугарија

Локално - 02.12.2020

„Скопје нема претензии кон македонско малцинство во Бугарија, ниту пак има точно такво нешто напишано во резолуцијата на Европскиот парламент за нашата земја“, изјавил поранешниот заменик министер за надворешни работи Љубомир Ќyчуков на зборовите на ...

Дали Македонија има надлежност да се откажува од македонското малцинство во Бугарија?

Канал5 - 02.12.2020

Едно од клучните барања на Софија е Македонија изрично да се откаже од постоењето на македонско малцинство во Бугарија, но прашање е дали земјава воопшто има таква надлежност.. Што е тоа што толку ја погоди Софија во Резолуцијата на ЕП донесена во ...

Институт за европска политика: Вметнувањето на спорот со Бугарија во ЕУ-рамка ќе го „затруе“ процесот на преговори

360 степени - 02.12.2020

Малку веројатно е дека ќе се откочи почетокот на преговорите – една отстапка повлекува и друга, се посочува во реакцијата Прифаќањето на патоказ за остварување на Договорот за соработка со Бугарија во преговарачката рамка со ЕУ би значело директно ...

Владата смета дека „патоказот“ што го бара Бугарија треба да биде надвор од преговарачката рамка

360 степени - 02.12.2020

Ставот на Владата во врска со „патоказот“, кој го бара Бугарија за спроведување на Договорот, е дека тој би требало да биде надвор од преговарачката рамка. Портпаролот на Владата, Душко Арсовски, изјави дека во моментов со источниот сосед се ...

Села: Бугарија треба да го признае македонското малцинство

360 степени - 02.12.2020

Ако добрососедството е еден до главните приоритети и услови за влез во ЕУ, мислам дека соседите треба да се признаваат еден со друг. Без тоа џабе отвораш други теми. Тоа подразбира дека соседите треба да си ги признаат малцинствата, ние тука во ...

Бугарија треба да го признае македонското малцинство, порача Села

Фактор - 02.12.2020

Бугарија треба да го признае македонското малцинство, вели лидерот на Алијансата за Албанците, Зијадин Села во интервју за Тв 24. Вели дека има и други земји кои имаат спорови со соседите, тие можеби уште не се решени, но сепак се дел од ЕУ.

Села: Бугарија треба да го признае македонското малцинство

24 Вести - 02.12.2020

„Ако се земе предвид што се бара од страна на Бугарија, мислам дека не треба тоа да е однесување на земја членка на ЕУ, но во ЕУ има многу членки кои спречуваат нивните соседи да се признаат, кои се теми од почетокот на 20. век.

Нов амбасадорски состанок на ЕУ за проширувањето, Бугарија се уште не попушта

360 степени - 02.12.2020

Одредени дипломати во Брисел сѐ уште не губат надеж дека до крајот на декември можеби бугарските власти ќе почнат да омекнуваат, со оглед на тоа што владата на Борисов се поотворено се поистоветува со “проблематичните“ земји, како Унгарија и Полска ...

„Твоја партија“: ЕУ јасно да ги постави условите за почетокот на преговорите на Северна Македонија

Слободен Печат - 02.12.2020

„Твоја партија“ смета дека македонската дипломатија мора комплетно да го напушти досегашниот пристап во напорите за конечно да го започне процесот на преговарање во Европската Унија (ЕУ) .

Замислете, во Бугарија “нема говор на омраза“

еМагазин - 02.12.2020

Бугарија е една од ретките земји во светот каде не постои говор на омраза. Можеби и единствена. Прашајте го тамошното ромско, турско или македонско малцинство, кое според оваа членка на Европската Унија (ЕУ) не постои, па и тие ќе Ви потврдат.

Ќе боли, ама датум ќе има

Слободен Печат - 02.12.2020

Датум можеби сеуште нема, но ќе има. Се очекува тој да биде утврден на денот на усвојувањето на преговарачката рамка за време на состанокот на Советот на ЕУ. Канцеларка Ангела Меркел е решена тоа да се случи за време на германското претседателство ...

Анализа: Бугарија и Македонија формираа „Министерство за вистина“, Договорот ја отвори Пандорината кутија

365 - 02.12.2020

„Бугарија неодамна се спротивстави на почеток на преговорите со Северна Македонија поради спор за јазикот, историјата и наследството. Владата на Бојко Борисов ја обвинува Северна Македонија дека не го почитува Договорот за добрососедство од 2017 ...

Села: Бугарија треба да го признае македонското малцинство

Република - 02.12.2020

Претседателот на АА Зијадин Села верува во самоопределувањето на секој граѓанин и за тоа вели дека не треба да има дилема. Однесувањето на Бугарија за него е недозволиво во 21 век. , вели Зијадин Села, лидерот на Алијанса на Албанците во Студио 10 ...

Бугарската позиција не може веќе да се брани, но без меѓународен притисок таа нема да се промени

Н.Македонија - 02.12.2020

Умерениот оптимизам на германската канцеларка Ангела Меркел во нејзината последна изјава за шансите на Македонија да ги започне преговорите за членство во ЕУ во текот на овој месец, повторно е пресретнат со тврдите позиции на Бугарија за ...

Повторно амбасадорски состанок на ЕУ за проширување, мали шансите за преговори

24Инфо - 02.12.2020

Амбасадорите на земјите членки денеска уште еднаш ќе се состанат во пресрет на министерскиот совет на ЕУ на 8 декември за да ги усогласат заклучоците на текстот, шансите Бугарија да попушти до осми се речиси непостоечки, јави дописничката на МИА од ...

И Македонија и ЕУ на крстопат

Н.Македонија - 02.12.2020

Сашо Таневски Неполна недела останува до министерскиот совет на Европската Унија, а во пресрет на состанокот на европските министри продолжуваат напорите за наоѓање решение меѓу Бугарија и Македонија за да се одблокира македонскиот евроинтегративен ...

Едноумието – ново име на ЕУ

Н.Македонија - 02.12.2020

Кога по речиси 25 години макотрпни, тешки и би рекол фрустрирачки преговори за спорот со Грција за името, на 17 јуни 2018 година, во Нивице, Преспа, беше потпишан Преспанскиот договор, се чинеше дека конечно Македонија може да здивне од блокади, ...

Сè уште постои оптимизам за прва меѓувладина конференција

Frontline - 02.12.2020

Сè уште постои оптимизам кај македонски официјални претставници, на една седмица до одржувањето на состанокот на Советот на ЕУ за можноста да се даде зелено светло за преговарачката рамка за Северна Македонија, со што би се отворил патот за ...

Зад негирањето на Македонците стои идејата за „Голема Бугарија“, смета српски историчар

Expres - 02.12.2020

Српскиот историчар Дејан Ристиќ во негирањето на македонскиот идентитет од Софија гледа доказ дека значителен дел од бугарската елита не се ослободил од идејата за т.н. Голема Бугарија. „Посматрајќи што се случува во бугарско-македонските односи, ...

Бугарската блокада е ризик за создавање на уште една пукнатина во НАТО

Н.Македонија - 01.12.2020

Инсистирањето на Бугарија да ги блокира разговорите за пристапување во Европската Унија со Северна Македонија ризикува да создаде уште една пукнатина во југоисточното крило на НАТО. Две нејзини земји-членки – Грција и Турција – веќе се длабоко ...

Катимерини: Спорот меѓу Скопје и Софија ќе се пренесе во НАТО

MTM - 01.12.2020

Инсистирањето на Бугарија да ги блокира разговорите за пристапување во Европската Унија со Северна Македонија ризикува да создаде уште една пукнатина во југоисточното крило на НАТО. Две нејзини земјичленки - Грција и Турција - веќе се длабоко ...

Ривалството на Скопје и Софија прави раздор во НАТО

Поглед - 01.12.2020

Инсистирањето на Бугарија да ги блокира разговорите за пристапување во Европската унија со Северна Македонија ризикува да создаде уште една пукнатина во југоисточното крило на НАТО. Две нејзини земји-членки – Грција и Турција – веќе се длабоко ...

Катимерини: Ривалството на Скопје и Софија прави раздор во НАТО

Република - 01.12.2020

Инсистирањето на Бугарија да ги блокира разговорите за пристапување во Европската унија со Македонија ризикува да создаде уште една пукнатина во југоисточното крило на НАТО. Две нејзини земји-членки – Грција и Турција – веќе се длабоко поделени и ...

Грција вознемирена: Спорот Бугарија-Македонија му штети на НАТО

Expres - 01.12.2020

Инсистирањето на Бугарија да ги блокира разговорите за пристапување во Европската Унија со Северна Македонија ризикува да создаде уште една пукнатина во југоисточното крило на НАТО откако две нејзини земји-членки, Грција и Турција, веќе се длабоко ...

Грчки „Катимерини“: Бугарија со блокадата на Македонија во ЕУ ќе направи проблем во НАТО

Курир - 01.12.2020

Инсистирањето на Бугарија да ги блокира пристапните преговори на ЕУ со Македонија може да предизвика уште еден проблем на југоисточното крило на НАТО, пишува грчкиот весник „Катимерини“. Во анализата на „Катимерини“ се вели дека две од земјите ...

Ветото на Софија предизвикува ризик од создавање на пукнатина во југоисточното крило на НАТО, анализира Катимерини

MakPress - 01.12.2020

Инсистирањето на Бугарија да го блокира стартот на преговорите за членство на Македонија во Европската Унија, претставува ризик од создавање на уште една пукнатина на југоисточното крило на НАТО, во услови кога постојат длабоки поделби и меѓу две ...

Џамбаски: Македонија може во ЕУ, ако властите во Скопје ПРЕСТАНАТ ДА СИ ИГРААТ ПАРТИЗАНИ

Вечер - 01.12.2020

Признавањето на македонското малцинство од страна на Бугарија би можело да биде условено од страна на Европската Унија и нејзините финансиски фондови, а европската резолуција ќе биде вечен политички срам за Бугарија, вели пратеникот во Европскиот ...

„Катимерини“ анализира дека релациите меѓу Скопје и Софија создаваат пукнатина во НАТО

Фактор - 01.12.2020

Грчкиот весник „Катимерини“ ги анализира македонско - бугарските односи. „Инсистирањето на Бугарија да ги блокира разговорите за пристапување во Европската Унија со Северна Македонија ризикува да создаде уште една пукнатина во југоисточното крило на ...

Џамбаски: Властите во Скопје да престанат да играат партизани ако сакаат во ЕУ

Република - 01.12.2020

Пратеникот во Европскиот парламент и заменик претседател на ВМРО-БНД, Ангел Џамбаски кажа под кои услови Бугарија би можела да го признае македонското малцинство. Вели дека тоа би можело да го постави како услов Европската унија и нејзините ...

Властите во Скопје да престанат да играат партизани ако сакаат во ЕУ, порача Џамбаски

Нетпрес - 01.12.2020

Пратеникот во Европскиот парламент и заменик претседател на ВМРО-БНД, Ангел Џамбаски кажа под кои услови Бугарија би можела да го признае македонското малцинство. Вели дека тоа би можело да го постави како услов Европската унија и нејзините ...

Попов: Нема тајни преговори со Бугарија, патоказот е за забрзана имплементација во ЕУ

Бриф - 01.12.2020

Нема тајни преговори со Бугарија во моментов, туку континуирани преговори со министерството за надворешни работи во Бугарија.Се уште не е формиран документ за кој треба да му се утврди формата дали ќе биде меморандум или протокол кон имплементација ...

Попов: Разговараме за практичен патоказ за имплементација на Договорот со Бугарија

iPortal - 01.12.2020

Разговараме за практичен патоказ за имплементација на членовите од Договорот за добрососедство со Бугарија, изјави вечерва Зоран Попов, државен секретар од МНР, кој е дел од преговарачкиот тим со соседна Бугарија.

Попов: Формата на патоказот уште не е утврдена, се однесува на забрзана имплемантација на Договорот

Frontline - 01.12.2020

Разговараме за практичен патоказ за имплементација на членовите од Договорот за добрососедство со Бугарија, изјави вечерва Зоран Попов, државен секретар од МНР, кој е дел од преговарачкиот тим со соседна Бугарија. – Формата се уште не е утврдена.

Попов: Разговараме за практичен патоказ за имплементација на Договорот со Бугарија

Либертас - 01.12.2020

Разговараме за практичен патоказ за имплементација на членовите од Договорот за добрососедство со Бугарија, изјави вечерва Зоран Попов, државен секретар од МНР, кој е дел од преговарачкиот тим со соседна Бугарија.

Попов: Разговараме за патоказ за имплементација на Договорот со Бугарија

Независен - 01.12.2020

Разговараме за практичен патоказ за имплементација на членовите од Договорот за добрососедство со Бугарија, изјави вечерва Зоран Попов, државен секретар од МНР, кој е дел од преговарачкиот тим со соседна Бугарија.Нема никакви тајни преговори, рече ...

Попов: Разговараме за практичен патоказ за имплементација на Договорот со Бугарија

Опсервер - 01.12.2020

Разговараме за практичен патоказ за имплементација на членовите од Договорот за добрососедство со Бугарија, изјави вечерва Зоран Попов, државен секретар од МНР, кој е дел од преговарачкиот тим со соседна Бугарија.

Попов: Разговараме за практичен патоказ за имплементација на Договорот со Бугарија

Вечер Прес - 01.12.2020

Разговараме за практичен патоказ за имплементација на членовите од Договорот за добрососедство со Бугарија, изјави вечерва Зоран Попов, државен секретар од МНР, кој е дел од преговарачкиот тим со соседна Бугарија.

МНР уверува: Нема тајни преговори со Бугарија, разговараме за патоказ

Фокус - 01.12.2020

Нема никакви тајни преговори со Бугарија, разговараме за практичен патоказ за имплементација на членовите од Договорот за добрососедство, изјави Зоран Попов, државен секретар од МНР, кој е дел од преговарачкиот тим со соседна Бугарија.

Државниот секретар во МНР вели дека нема тајни преговори додека потенцира дека се разговара за патоказ

MakPress - 02.12.2020

Разговараме за практичен патоказ за имплементација на членовите од Договорот за добрососедство со Бугарија, изјави вечерва Зоран Попов, државен секретар од МНР, кој е дел од преговарачкиот тим со соседна Бугарија.

Се уште постои оптимизам за прва меѓувладина конференција, на една седмица до состанокот на Советот на ЕУ

24Инфо - 02.12.2020

Се уште постои оптимизам кај македонски официјални претставници, на една седмица до одржувањето на состанокот на Советот на ЕУ за можноста да се даде зелено светло за преговарачката рамка за Северна Македонија, со што би се отворил патот за ...

Се уште постои оптимизам за прва меѓувладина конференција, на една седмица до состанокот на Советот на ЕУ

Независен - 02.12.2020

Се уште постои оптимизам кај македонски официјални претставници, на една седмица до одржувањето на состанокот на Советот на ЕУ за можноста да се даде зелено светло за преговарачката рамка за Северна Македонија, со што би се отворил патот за ...

Се уште постои оптимизам за прва меѓувладина конференција, на една седмица до состанокот на Советот на ЕУ

Опсервер - 02.12.2020

– Се уште постои оптимизам кај македонски официјални претставници, на една седмица до одржувањето на состанокот на Советот на ЕУ за можноста да се даде зелено светло за преговарачката рамка за Северна Македонија, со што би се отворил патот за ...

Повторно амбасадорски состанок на ЕУ за проширување, мали шансите за преговори

Опсервер - 02.12.2020

– Амбасадорите на земјите членки денеска уште еднаш ќе се состанат во пресрет на министерскиот совет на ЕУ на 8 декември за да ги усогласат заклучоците на текстот, шансите Бугарија да попушти до осми се речиси непостоечки, јави дописничката на МИА ...