TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Палестинците го слават иранскиот напад – „Прв пат ракети паѓаат врз окупирана Палестина“

ТВ21 - 14.04.2024

Нападот на Иран врз Израел предизвика овации од голем број Палестинци во Газа денес како ретка одмазда за израелската офанзива врз нивната енклава, иако некои рекоа дека се сомневаат дека Техеран нападнал само за да изгледа опасно, наместо да ...

Израелскиот претседател по нападот на Иран: Не сакаме војна, но ќе ја браниме земјата

Канал5

Нападот на Иран врз Израел предизвика восхит кај Палестинците од Газа

Слободен Печат

Израелскиот воен кабинет го заврши состанокот без одлука за контраудар кон Иран

Канал5

Израел ќе одговори на нападот на Иран, но сè уште нема конечни одлуки за времето и обемот

Макфакс

Саудиски претставник: Иран предизвика војна во Газа за да ги спречи односите со Израел

Локално

Потпретседателот на израелскиот парламент: Кнесетот е едногласен дека треба да има одговор на синоќешниот напад од Иран

МКД

Нетпрес Сакам да кажам Нетпрес Слободен Печат Р.С.Европа Lider MakPress Во Центар

Лидерите на Г7 го осудија нападот на Иран врз Израел, ќе работат на стабилизација во регионот

Вечер Прес - 14.04.2024

За време на денешниот самит, лидерите на Г7 едногласно го осудија нападот на Иран врз Израел, кој се случи претходната вечер. Во соопштението тие порачаа дека ќе работат на стабилизирање на ситуацијата на Блискиот Исток и ја изразија својата ...

Зеленски: На Израел му помогнаа сојузниците, а ние чекаме помош со месеци

4NEWS

Г7 со заедничка изјава за поддршка за Израел

Р.С.Европа

Зеленски: На Украина и е потребна помош од сојузниците што му беше обезбедена на Израел

Локално

Лидерите на Г7 едногласно го осудија нападот на Иран врз Израел

Канал5

Г7 го осуди иранскиот напад врз Израел и повика на воздржаност

Телма

Видео конференција на лидерите на Г7 во врска со иранскиот напад врз Израел

Курир

Р.С.Европа 24Инфо Телма Република Рацин Слободен Печат Нетпрес MakPress

Најмалку 44 оперативци на Мосад загинале во иранскиот напад врз израелската воздухопловна база Неватим

Република - 14.04.2024

Најмалку 44 оперативци на израелската тајна служба Мосад се убиени во воздухопловната база Неватим, при иранскиот напад со дронови и балистички проектили против Израел. Веста ја објави иранската новинска агенција Ирна на арапски јазик, додавајќи ...

Иранските аеродроми ги откажуваат летовите до понеделник наутро

Р.С.Европа

Растат тензиите: Иран ги повика британскиот, францускиот и германскиот амбасадор

Макфакс

Иран: Операцијата „Искрено ветување“ заврши, ги исполни сите цели

А1 On

Иран испрати опасна порака до Америка, се зависи од реакцијата на Бајден: „Ако направиш еден потег, нема да бидеш безбеден!“

Скопје1

Иран: Ако САД им дадат поддршка на Израел, ќе напаѓаме американски бази

Локално

Австриските авиокомпании ги прекинаа летовите за Техеран, Луфтханза нема да го користи иранскиот воздушен простор

Вечер Прес

Макфакс MTM Локално Опсервер Centar MTM Centar 24Инфо

Сирија: Иранската одмазда е легитимна

Либертас - 14.04.2024

Шефот на сириската дипломатија Фајсал ал-Мокдад изјави дека Иран има легитимно право на одмазда за нападот врз нејзиниот Конзулат во Дамаск. Тој, во телефонскиот разговор со својот ирански колега Хосеин Амирабдулахиан, истакна дека иранскиот ...

Бајден му рекол на Нетанјаху дека САД нема да учествуваат во израелски одмазнички напад против Иран

Нетпрес

Нетанјаху се откажа од нападот на Иран по разговорите со Бајден

МКД

САД се противи и нема во учествува во израелски контранапад на Иран

А1 On

Њујорк Тајмс тврди дека Бајден го разубедил Нетанјаху од планот за контра-напад врз Иран

Макфакс

Бајден го спречи најавениот контранапад на Израел - Нетанјаху се предомислил

Канал5

Бајден го одвратил Нетанхају од одмазнички напад, Израел ја кажа цената што мора да ја плати Иран

А1 On

Скопје1 Либертас Фокус Рацин А1 On 24 Вести Денешен MakPress

Захарова: Израел не ги осуди украинските напади врз Русија

МКД - 14.04.2024

Марија Захарова, портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, откри зошто Русија не го осуди нападот на Иран врз Израел. Епа „Израел не ги осуди украинските напади на руска територија“, напиша Захарова на својот канал Телеграм.

Министерството за надворешни работи го осуди нападот на Иран врз Израел, иницира план за итна евакуација на македонски државјани

Lider

Што рекоа светските лидери по нападот на Иран врз Израел?

Во Центар

Светот не може да си дозволи уште една војна предупреди Гутереш

А1 On

НАТО го осуди нападот на Иран врз Израел

Либертас

Лидерите на ЕУ го осудија иранскиот напад врз Израел, апелираат на воздржаност и прекин на огнот

Курир

Иран во писмо до ОН вели дека не бара ескалација

MakPress

Рацин Либертас MakPress 24 Вести Канал5 Либертас Република Gostivarpress.mk

Седумгодишното девојче повредено во иранскиот напад на Израел и натаму се бори за живот

360 степени - 14.04.2024

Единственственото лице во Израел што е тешко повредено во иранскиот напад, седумгодишно девојче, еден ден по нападот останува во критична состојба и се наоѓа во медицинскиот центар Сорока во Бершеба.

„Делови од ракета ни падна на куќа, веднаш ја однесовме во болница“: Татко на 7-годишно девојче кое беше тешко рането за време на иранскиот напад врз Израел

Скопје1

Таткото на девојчето повредено во иранскиот напад врз Израел: Дел од ракета падна врз нашата куќа, веднаш ја однесовме во болница

Либертас

Таткото на девојчето повредено во иранскиот напад врз Израел: Дел од ракета падна врз нашата куќа, веднаш ја однесовме во болница

Независен

Шрапнел падна врз нашата куќа, таа спиеше, рече таткото на повреденото дете од иранскиот напад

ММС

Таткото на девојчето повредено во иранскиот напад врз Израел: Дел од ракета падна врз нашата куќа, веднаш ја однесовме во болница

Zoom

Таткото на девојчето повредено во иранскиот напад врз Израел: Дел од ракета падна врз нашата куќа, веднаш ја однесовме во болница

Сител

Во Центар Република Пулс24 Слободен Печат MakPress

Неизвесно на Блискиот Исток: Дали Нетанјаху ќе се откаже од одмаздата против Иран по разговорите со Бајден

360 степени - 14.04.2024

Американскиот претседател Џо Бајден наводно го одвратил израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху да изврши одмазднички напад против Иран, кој минатата ноќ лансираше околу 300 беспилотни летала и проектили врз Израел, пишува Њујорк Тајмс, пренесе ...

Израел ќе одговори на нападот на Иран

Макфакс

Бајден вети одговор на Г7 и „железна“ поддршка на САД за Израел по нападот од Иран

360 степени

Бајден вели дека САД нема да учествуваат во никакви офанзивни операции против Иран

Сакам да кажам

Бајден: Посветеноста на САД за безбедноста на Израел е „железна“

Слободен Печат

Иран со сериозно предупредување до САД: Доколку му помогнете на Израел никаде нема да бидете безбедни

Zoom

Бајден: Го осудувам нападот на Иран врз Израел, Г7 да обезбеди заеднички дипломатски одговор

Локално

Бизнис Вести MakPress MakPress Глас на Америка ММС Рацин 24 Вести Фокус

Израел има можност да формира стратешки сојуз против Иран, вели министерот Галант

Слободен Печат - 14.04.2024

Израел има можност да формира стратешки сојуз против Иран откако неговиот масовен напад со беспилотни летала и ракети беа заеднички одбиени, изјави во неделата израелскиот министер за одбрана Јоав Галант.

Остин побара од Галант да ги извести САД пред секој потенцијален одговор на иранскиот напад

MakPress

Галант разговараше со Остин за иранскиот напад врз Израел

Рацин

Израелскиот министер за одбрана свика итен состанок со военото раководство поради состојбата со Иран

Слободен Печат

ИЗРАЕЛ СЕ СПРЕМА ЗА НАПАД ОД ИРАН: Откажани училишните екскурзии и сите други активности, армијата во состојба на готовност

Вечер Прес

Галант: САД и сојузниците му дадоа на Израел „нови способности“ за одбрана од потенцијален напад на Иран

Н.Македонија

Израел се подготвува за напад од Иран, САД му даваат воена поддршка

Независен

Рацин МКД MakPress MakPress MakPress

Шолц предупредува на понатамошна ескалација на Блискиот Исток

Р.С.Европа - 14.04.2024

Германскиот канцелар Олаф Шолц предупреди против „секаква понатамошна ескалација“ по иранските воздушни напади врз Израел. „Работите не смеат да продолжат на овој начин. Ќе направиме се што можеме за да избегнеме понатамошна ескалација“, изјави Шолц ...

Османи: Никогаш не сме биле поблиску до Трета светска војна

А1 On

Светските лидери со апели за воздржаност по иранскиот напад врз Израел

Канал5

Русија загрижена по иранскиот напад врз Израел, повика на воздржаност на Блискиот Исток

Слободен Печат

Германија и Јапонија го осудија нападот на Иран врз Израел, Кина загрижена

ТВ21

(Видео) Снимен удар на балистичка ракета во Израел

Макфакс

,,Израел направи грешка, и ќе биде казнет” Се огласи Ајатолахот Хамнеи: Направија уште една грешка (видео)

Во Центар

Телма MakPress +инфо Либертас Слободен Печат Рацин Канал5 24 Вести

Свикани се итни состаноци на Г7 и на Советот за безбедност- светот во страв од ескалација

Канал5 - 14.04.2024

Шефот за надворешна политика и безбедност на ЕУ, Жозеп Борел, свика состанок на министрите за надворешни работи на ЕУ за вторник, бидејќи иранскиот напад без преседан врз Израел предизвикува страв од поширока војна на Блискиот Исток.

Во вторник вонредна средба на министрите за надворешни работи на ЕУ иранскиот напад врз Израел

Независен

Вонреден состанок на министрите за надворешни работи на ЕУ во вторник поради нападот на Иран врз Израел

24Инфо

Борел: ЕУ силно го осудува иранскиот напад врз Израел

Макфакс

Борел: ЕУ силно го осудува иранскиот напад врз Израел

Слободен Печат

Борел: ЕУ силно го осудува иранскиот напад врз Израел

Рацин

Борел: ЕУ силно го осудува иранскиот напад врз Израел

Опсервер

Точка MTM Centar Бриф Рацин 24Инфо Слободен Печат Телма

Неколку ирански аеродроми ги откажаа летовите до понеделник

Слободен Печат - 14.04.2024

Неколку ирански аеродроми, вклучително и техеранскиот „Имам Хомеини Интернационал“, ги откажаа летовите до понеделник, објавија денеска иранските државни медиуми. Домашните летови од аеродромот Мехрабад во Техеран и аеродромите во Шираз, Исфахан, ...

Меѓународните авиокомпании и иранските аеродроми ги прекинаа летовите

Точка

Меѓународните авиокомпании и иранските аеродроми ги прекинаа летовите

Centar

Зеленски го спореди Иран со Русија

Макфакс - 14.04.2024

Активностите на Иран, како и руските, се закануваат да предизвикаат поголем конфликт, изјави украинскиот претседател Володимир Зеленски. Тој повика на напори за спречување на понатамошна ескалација на Блискиот Исток.

Зеленски го спореди Иран со Русија

Centar

Зеленски го спореди Иран со Русија

Точка

(Видео) Анализа: Иран ја нарекуваат „држава-тврдина“, колку е моќна земјата што го нападна Израел?

Макфакс - 14.04.2024

Иранските пипала може да се видат во разгорувањето на огнот на Блискиот исток и многу конфликти. Преку своите посредници: палестинскиот Хамас, либанскиот Хезболах и јеменските Хути, таа е во војна против Израел.

(Видео) Анализа: Иран ја нарекуваат „држава-тврдина“, колку е моќна земјата што го нападна Израел?

Опсервер

(Видео) Анализа: Иран ја нарекуваат „држава-тврдина“, колку е моќна земјата што го нападна Израел?

MTM

(Видео) Анализа: Иран ја нарекуваат „држава-тврдина“, колку е моќна земјата што го нападна Израел?

Антропол

Анализа: Иран ја нарекуваат држава-тврдина, колку е моќна земјата што го нападна Израел?

Кајгана

[ВИДЕО] Анализа: Иран ја нарекуваат „држава-тврдина“, колку е моќна земјата што го нападна Израел?

Точка

Иран заплени трговски брод поврзан со Израел во Ормутскиот теснец

Телма - 13.04.2024

Иран заплени комерцијален брод кој се поврзува со Израел додека пловеше низ Ормутскиот теснец. Бродот бил запленет од страна на поморската единица на Иранската револуционерна гарда, чии специјалци се спуштиле на него преку хеликоптер на 80 километри ...

Ирански командоси зазедоа товарен брод „поврзан со Израел“ во близина на Ормутскиот теснец

Канал5

Иранската елитна воена единица заплени товарен брод во Ормускиот залив (ВИДЕО)

МКД

Ирански Командоси зазедоа товарен брод покрај брегот на Обединетите Арапски Емирати

Сакам да кажам

📽️ ПОЧНА ОДМАЗДАТА НА ИРАН Ирански гардисти запленија брод поврзан со Израел во Ормутскиот Теснец

+инфо

Иран заплени брод поврзан со Израел во близина на Ормутскиот Теснец

Вечер Прес

Иранските командоси запленија брод поврзан со Израел

Слободен Печат

Локално 360 степени Република 24Инфо Пулс24 ТВ21 365 CivilMedia

Лавров и Амир-Абдолахиан сметаат дека може да се зголеми тензијата на Блискиот Исток

24Инфо - 14.04.2024

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров и неговиот ирански колега Хосеин Амир-Абдолахиан истакнаа дека ескалацијата на ситуацијата и „провокативните дејствија“ може да ја зголемат тензијата на Блискиот Исток, соопшти руското Министерство ...