TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Во новата Европска комисија ќе нема еврокомесар за проширување

Алфа - 07.08.2014

Штефан Филе, според неофицијални информации, ќе биде последниот еврокомесар до 2019 година чија единствена работа е да се грижи за процесот на проширување на Европската унија.

Европската комисија останува без комесар за проширување

Канал5 - 07.08.2014

По најавата на шефот на европската комисија жан клод јункер дека проширувањето ќе биде запрено во наредниве години од брисел уште една информација која не говори позитивно за плановите на брисел ...

СТАНО: Шпекулација е дека нема да има еврокомесар за проширување на ЕУ

Телеграф - 07.08.2014

Извори од Брисел за Телеграф.мк велат дека не е веројатно да се укине оваа функција бидејќи на тоа би се спротиставиле повеќе земји-членки на ЕУ Обични шпекулации се информациите дека е можно ...

Дали ќе има нов еврокомесар за проширување?!

МРТ - 07.08.2014

Одлуката да нема еврокомесар за проширување ќе наиде на отпор кај европарламентарците од Австрија, Унгарија, Чешка, Словачка, Словенија, Хрватска. Овие неофицијални информации се потврдуваат и со ...

Новата Европска комисија без комесар за проширување?

Либертас - 07.08.2014

Ќе се случи ли комесарот за проширување Штефан Филе во новата Европска комисија да остане без наследник? Не поради тоа што нема кандидати, туку заради тоа што проширувањето на ЕУ нема да е ...

Брисел контра Берлин: Се укинува функцијата еврокомесар за проширување?

Вечер Прес - 07.08.2014

Сите опции се можни, но не верувам во драстични мерки - како што е целосно укинување на функцијата. Можно е преформулирање (какво што веќе имаше во минатиот круг кога на проширувањето" се додаде ...

Проширувањето на ЕУ без комесар?

Утрински - 07.08.2014

Ако во новата Европска комисија нема комесар за проширување, надлежностите би ги презел наследникот на Ештон и некои од сегашните директорати Многу е веројатно во составот на новата Европска комисија ...

Дали ЕУ ќе остане без Комесар за проширување?!

МРТ - 07.08.2014

Според неофицијални информации од Брисел, нема да има Еврокомесар за проширување зошто проширувањето нема да биде приоритет на новиот состав на Европската комисија до 2019-та година.

Кинел: ЕК не може подлабоко да се инволвира во спорот за името

Утрински - 07.08.2014

Европската комисија не може поконкретно да се вклучи во решавањето на прашањето за името на Македонија како како што тоа го своевремено го направи во спорот меѓу Хрватска и Словенија, или лани меѓу ...

ЕУ ги затвори вратите за западен Балкан!

Пулс24 - 07.08.2014

Иако новиот состав на Европската комисија ќе биде обелоденет на крајот на месецов, комесарот за проширување Штефан Филе нема да има наследник, зашто до 2019 година нема да има прием на нови членки, ...

Комесар за проширување на ЕК нема да се бира, до 2019 нема нови членки?

Нова ТВ - 07.08.2014

Иако новиот состав на Европската комисија ќе биде обелоденет на крајот на месецов, извори на ДВ велат дека, комесарот за пороширување Филе нема да има наследник, зашто до 2019 година - нема да има ...

Кинел: ЕК не може подлабоко да се инволвира во спорот за името

Алфа - 07.08.2014

Европската комисија не може поконкретно да се вклучи во решавањето на прашањето за името на Македонија како како што тоа го своевремено го направи во спорот меѓу Хрватска и Словенија, или лани меѓу ...

Кинел: ЕК не може подлабоко да се инволвира во спорот за името

Либертас - 07.08.2014

Европската комисија не може поконкретно да се вклучи во решавањето на прашањето за името на Македонија како како што тоа го своевремено го направи во спорот меѓу Хрватска и Словенија, или лани меѓу ...

Кинел: ЕК не може подлабоко да се инволвира во спорот за името

Вистина.мк - 07.08.2014

Европската комисија не може поконкретно да се вклучи во решавањето на прашањето за името на Македонија како како што тоа го своевремено го направи во спорот меѓу Хрватска и Словенија, или лани меѓу ...

DW: Новиот состав на ЕК можеби ќе биде без комесар за проширување

Тера - 07.08.2014

Новоименуваниот претседател на Европската комисија (ЕК), Жан-Клод Јункер ќе го комплетира својот тим од еврокомесари до крајот на месецот, а можно е во него нема да нема еврокомесар за проширување, ...

Кинел: Позициите на ЕК се јасни - Македонија е зрела за почеток на пристапните преговори

Курир - 07.08.2014

Европската комисија не може поконкретно да се вклучи во решавањето на прашањето за името на Македонија како како што тоа го своевремено го направи во спорот меѓу Хрватска и Словенија, или лани меѓу ...

Кинел: ЕК не може подлабоко да се инволвира во спорот за името

Нова ТВ - 07.08.2014

Европската комисија не може поконкретно да се вклучи во решавањето на прашањето за името на Македонија како како што тоа го своевремено го направи во спорот меѓу Хрватска и Словенија, или лани меѓу ...

Дојче веле: Новата Европска комисија без комесар за проширување?

+инфо - 07.08.2014

Иако новиот состав на Европската комисија ќе биде обелоденет на крајот на месецов, извори на Дојче веле велат дека комесарот за проширување Штефан Филе нема да има наследник, зашто до 2019 година ...

Кинел: ЕК не може подлабоко да се инволвира во спорот за името

Lider - 07.08.2014

Европската комисија не може поконкретно да се вклучи во решавањето на прашањето за името на Македонија како како што тоа го своевремено го направи во спорот меѓу Хрватска и Словенија, или лани меѓу ...

Кинел: ЕК не може подлабоко да се инволвира во спорот за името

Сител - 07.08.2014

Европската комисија не може поконкретно да се вклучи во решавањето на прашањето за името на Македонија како како што тоа го своевремено го направи во спорот меѓу Хрватска и Словенија, или лани меѓу ...

Кинел: ЕК не може подлабоко да се инволвира во спорот за името

24 Вести - 07.08.2014

Европската комисија не може поконкретно да се вклучи во решавањето на прашањето за името на Македонија како како што тоа го своевремено го направи во спорот меѓу Хрватска и Словенија, или лани меѓу ...

Новата Европска комисија без комесар за проширување?

Телеграф - 07.08.2014

Иако новиот состав на Европската комисија ќе биде обелоденет на крајот на месецов, „Дојче веле“ објави оти комесарот за проширување Штефан Филе нема да има наследник, зашто до 2019 година - нема да ...

Кинел: ЕК не може подлабоко да се инволвира во спорот за името

Канал5 - 07.08.2014

Европската комисија не може поконкретно да се вклучи во решавањето на прашањето за името на Македонија како како што тоа го своевремено го направи во спорот меѓу Хрватска и Словенија, или лани меѓу ...

Кинел: ЕК не може подлабоко да се инволвира во спорот за името

Денешен - 07.08.2014

Европската комисија не може поконкретно да се вклучи во решавањето на прашањето за името на Македонија како како што тоа го своевремено го направи во спорот меѓу Хрватска и Словенија, или лани меѓу ...

Кинел: ЕК не може подлабоко да се инволвира во спорот за името

Република - 07.08.2014

Европската комисија не може поконкретно да се вклучи во решавањето на прашањето за името на Македонија како како што тоа го своевремено го направи во спорот меѓу Хрватска и Словенија, или лани меѓу ...

DW: Новиот состав на ЕК можеби ќе биде без комесар за проширување

Макфакс - 07.08.2014

Новоименуваниот претседател на Европската комисија (ЕК), Жан-Клод Јункер ќе го комплетира својот тим од еврокомесари до крајот на месецот, а можно е во него нема да нема еврокомесар за проширување, ...

Новата Европска комисија без комесар за проширување?

МКД - 07.08.2014

Иако новиот состав на Европската комисија ќе биде обелоденет на крајот на месецов, извори на Дојче веле велат дека, комесарот за пороширување Филе нема да има наследник, зашто до 2019 година - нема ...

Македонија до 2019 без членство во ЕУ – ЕК ќе остане без комесар за проширување

Локално - 07.08.2014

Иако новиот состав на Европската комисија ќе биде обелоденет на крајот на месецов, извори на ДВ велат дека, комесарот за пороширување Филе нема да има наследник, зашто до 2019 година – нема да има ...

Новата Европска комисија без комесар за проширување?

Deutsche Welle - 07.08.2014

Иако новиот состав на Европската комисија ќе биде обелоденет на крајот на месецов, извори на ДВ велат дека, комесарот за пороширување Филе нема да има наследник, зашто до 2019 година - нема да има ...