TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Денеска црн рекорд по бројот на починати (12), новозаразени се 132 граѓани

Алсат-М - 29.06.2020

Во последните 24 часа се регистрирани 12 жртви, со што е поставен рекорд по бројот на починати за едно деноноќие од почетокот на пандемијата. Со денешните податоци, вкупниот број на жртвите достигна 298.

Лекот кој најчесто се користи за лекување на ХИВ нема ефект во лечењето на корона

Локално - 29.06.2020

Британските научници објавија денес дека антивирусниот лек кој најчесто се користи за лекување на лица со ХИВ нема позитивни ефекти врз пациентите хоспитализирани за коронавирус во големо истражување.

Рекордни 12 починати од коронавирус,132 новозаболени и 112 оздравени

Канал5 - 29.06.2020

Изминатото деноноќие во Македонија се регистрирани 132 нови случаи на заболени од коронавирусот, со тоа бројката на активни случаи се искачи на близу 3.500 лица.. На направени 868 тестирања потврдени се нови 132 случаи со Ковид 19.

Лекот за ХИВ не им помага на пациентите болни од коронавирус

Слободен Печат - 29.06.2020

Британските научници соопштија денеска дека антивирусниот лек кој се користи за лекување на лицата болни од ХИВ, немал позитивни ефекти на пациентите хоспитализирани поради коронавирусот во голем обем од испитувањата.

Се полнат болничките капацитети

Телма - 29.06.2020

Монтажната болница во дворот на Инфективна се прилагодува за да може да почне да прими поголем брoj на пациенти на кои им треба кислородна поддршка. Инаку болницата има 11 соби со по 6 кревети.

Седум заболени медицински работници на Гинеколошко - акушерското одделение во прилепската болница

Канал5 - 29.06.2020

Гинеколошко акушерското одделение во прилепската болница или ќе биде затворено или ако постојат минимални услови работата ќе се реорганизира. Ова откако по тестираните 33 вработени 7 здравствени работници се позитивни на корона вирусот а 5 се ...

Персонал во кумановската болница по втор пат заболен од коронавирус

Глас на Америка - 29.06.2020

Болничарка и медицинска сестра кои веќе прележале Ковид-19 повторно се позитивни. Вчерашниот ден е најцрниот од почетокот на епидемијата во Северна Македонија. Починаа 12 пациенти, бројката на жртви се искачи на 298 лица.

Инфективното одделение во Штип го исполни капацитетот со 33 хоспитализирани пациенти, за 15 новозаразени простор има во ...

Сакам да кажам - 29.06.2020

На Инфективното одделение во болницата во Штип моментно се хоспитализирани 30 пациенти позитивни на коронавирус, а за тројца се чекаат тестовите. „Комфорниот капацитет на Инфективното одделение веќе е исполнет.

Уште 112 пациенти се излекуваа од Ковид 19

Фокус - 29.06.2020

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира оздравени 112 пациенти од: Скопје-42, Штип-40, Прилеп-1, Тетово-16, Велес-1, Гостивар-5, Кочани-2, Пробиштип-3, Свети Николе-2. Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на ...

Во Италија спроведена уште една студија за Ковид-19

24Инфо - 29.06.2020

Студија со мал обем која италијански истражувачи ја спровеле во една болница во Милано, покажа дека кај пациентите кои биле тестирани за коронавирусот во мај, имало помала количина на честички на вирусот од оние тестирани еден месец претходно.

Инфективно во Гостивар се полни со пациенти болни од Ковид, ќе се додаваат кревети

Gostivarpress.mk - 29.06.2020

Минатата недела во регионот на Гостивар беше забележан најголемиот раст на заболени со ковид, вкупно 30. Со тоа се зголеми и бројката на хоспитализирани пациенти. На инфективното одделение во гостиварската болница моментално се згрижени 14 заболени ...

Расте бројот на заразени - каква е состојбата во инфективните одделенија

Сител - 29.06.2020

Само во изминатите 7 дена се регистрирани 784 новозаболени лица и 39 починати од Ковид-19. До денес се регистрирани вкупно 6080 заболени од коронавирусот во земјава. Додека Институтот за јавно здравје ги подготвува денешните бројки, зголемениот број ...

Болничарка криела и заразила шест други колеги во гинеколошко-акушерското одделение во Прилеп

Frontline - 29.06.2020

По тестирањето на вработените во гинеколошко–акушерско одделение, резултатите покажале шест позитивни тестови. Болничарка заразена со Ковид-19 во гинеколошко-акушерско одделение при прилепската болница криела симптоми и заразила уште шест колеги во ...

Убава вест: Од корона вирусот оздравени 112 пациенти, од Скопје 42

еМагазин - 29.06.2020

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира оздравени 112 пациенти од: Скопје-42, Штип-40, Прилеп-1, Тетово-16, Велес-1, Гостивар-5, Кочани-2, Пробиштип-3, Свети Николе-2. Вкупната бројка на оздравени е 2.427.

Исполнет капацитетот на Инфективното одделенија на штипската болница

24 Вести - 29.06.2020

Двоцифрениот раст на заболени од коронавирус последниве денови во Штип го исполни целосно капацитетот на Инфективното одделение. Таму сега се лекуваат 32 паценти. Кај 30 е потврден вирусот, двајца се сомнителни и чекаат резултати.

Во Козле примени четири деца со симптоми на коронавирус, во ГОБ „8 Септември“ 14 нови

MakPress - 29.06.2020

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 4 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 92 пациенти. На кислородна поддршка се 45 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација. Во болницата во Козле се хоспитализирани 20 возрасни пациенти ...

Нов црн биланс: За едно деноноќие починаа 12 лица позитивни на Ковид 19

Локално - 29.06.2020

Во последните 24 часа се направени 868 тестирања, а регистрирани се 132 нови случаи. Починати се 12 лица, пет пациенти од Скопје, еден од Штип, двајца пациенти од Тетово, двајца од Струга, еден од Велес и еден пациент од Гостивар.

Седум вработени во гинеколошко одделение во прилепската болница се позитивни на кopoнавиpyc

Скопје инфо - 29.06.2020

Болничарка вработена во акушерско-гинеколошкото одделение во Прилеп инфицирала уште шест свои колеги со кои што работела, други болничарки и медицински сестри, пренесува новинската агенција МЕТА.

112 оздравени, но повторно пораст во болниците, 11 пациенти на респиратор

365 - 29.06.2020

Во последните 24 часа, позитивни на коронавирус се 15.2% од тестираните. Регистрирани се 112 оздравени/излечени пациенти, што е многу повеќе од вчерашниот ден, кога имаше 80 оздравени – најмногу во последните две недели.

Седум вработени во акушерско-гинеколошкото одделение во Прилеп се позитивни на ковид-19

Мета - 29.06.2020

Болничарка вработена во акушерско-гинеколошкото одделение во Прилеп инфицирала уште шест свои колеги со кои што работела, други болничарки и медицински сестри. Заболената болничарка ги криела симптомите и продолжила да оди на работа.

За 24 часа 12 починати, 132 нови случаи на корона

Expres - 29.06.2020

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа починаа 12 лица, што е најголем број од почетокот на пандемијата во февруари. Од нив пет пациенти се од Скопје, двајца пациенти од Тетово, двајца од Струга и по еден пациент во Штип, ...

Вчера во Тетово, Штип и Гостивар повеќе оздравени од заболени пациенти од коронавирусот

МКД - 29.06.2020

Вчерашните бројки на новозаболени и оздравени пациенти на Министерството за здравство покажаа дека во Тетово, едно од наголемите жаришта во Македонија се регистрирани 30 оздравени пациенти, а имало 22 новозаболени.

Над 6000 дијагностицирани со Ковид-19, активни се 3479

Опсервер - 29.06.2020

Скопје, 29 јуни 2020 () – Бројот на дијагностицирани со Ковид-19 во земјава надмина 6000, а и натаму продолжува трендот на трицифрен број новозаболени, како и секојдневниот црн биланс на пациентите кои ја губат битката со коронавирусот.

Еден позитивен случај на КОВИД-19 и еден оздравен пациент во Малешевијата

Либертас - 28.06.2020

– По пауза од две недели во Малешевијата e регистриран нов пациент, кој е позитивен на коронавирус. Пациентот е од Пехчево и е вкупно шестиот позитивен на КОВИД-19 во оваа општина, каде во моментот има три активни случаи.

Еден позитивен случај на Ковид-19 и еден оздравен пациент во Малешевијата

А1 On - 28.06.2020

По пауза од две недели во Малешевијата e регистриран нов пациент, кој е позитивен на коронавирус. Пациентот е од Пехчево и е вкупно шестиот позитивен на КОВИД-19 во оваа општина, каде во моментот има три активни случаи.

Еден позитивен случај на Ковид-19 и еден оздравен пациент во Малешевијата

Независен - 28.06.2020

По пауза од две недели во Малешевијата e регистриран нов пациент, кој е позитивен на коронавирус. Пациентот е од Пехчево и е вкупно шестиот позитивен на Ковид-19 во оваа општина, каде во моментот има три активни случаи.

По две недели во Малешевијата регистриран нов случај на Ковид-19

Вечер Прес - 28.06.2020

По пауза од две недели во Малешевијата e регистриран нов пациент, кој е позитивен на коронавирус. Пациентот е од Пехчево и е вкупно шестиот позитивен на КОВИД-19 во оваа општина, каде во моментот има три активни случаи.

Телефонот во Брза помош не престанува да ѕвони – лекарите не се имуни на коронавирусот, им треба и одмор!

4NEWS - 28.06.2020

Телефонот во итната медицинска помош постојано звони. Се јавуваат граѓани кои бараат лекарска помош, бараат совети, но се јавуваат и болници на кои им е потребна асистенција. Од почетокот на епидемијата со коронавирусот во Македонија, итната ...

Еден позитивен случај на КОВИД-19 и еден оздравен пациент во Малешевијата

MakPress - 29.06.2020

По пауза од две недели во Малешевијата e регистриран нов пациент, кој е позитивен на коронавирус. Пациентот е од Пехчево и е вкупно шестиот позитивен на КОВИД-19 во оваа општина, каде во моментот има три активни случаи.

Повеќе од 6.000 дијагностицирани со Ковид-19 во земјава, активни речиси 3.500

ММС - 29.06.2020

Бројот на дијагностицирани со Ковид-19 во земјава надмина 6.000, а и натаму продолжува трендот на трицифрен број новозаболени, како и секојдневниот црн биланс на пациентите кои ја губат битката со коронавирусот.

Црн биланс на пациенти кои ја губат битката со Ковид-19, продолжува трендот на трицифрен број новозаразени

Слободен Печат - 29.06.2020

Бројот на дијагностицирани со Ковид-19 во земјава надмина 6000, а и натаму продолжува трендот на трицифрен број новозаболени, како и секојдневниот црн биланс на пациентите кои ја губат битката со коронавирусот.

Над 6000 дијагностицирани со Ковид-19, активни се 3479

Вечер Прес - 29.06.2020

Бројот на дијагностицирани со Ковид-19 во земјава надмина 6000, а и натаму продолжува трендот на трицифрен број новозаболени, како и секојдневниот црн биланс на пациентите кои ја губат битката со коронавирусот.

Над 6000 позитивни на Ковид-19, активни се 3479 случаи

Курир - 29.06.2020

Бројот на дијагностицирани со Ковид-19 во земјава надмина 6000, а и натаму продолжува трендот на трицифрен број новозаболени, како и секојдневниот црн биланс на пациентите кои ја губат битката со коронавирусот.

Над 6000 дијагностицирани со Ковид-19, активни се 3479

Независен - 29.06.2020

Фото: Б. Грданоски Бројот на дијагностицирани со Ковид-19 во земјава надмина 6000, а и натаму продолжува трендот на трицифрен број новозаболени, како и секојдневниот црн биланс на пациентите кои ја губат битката со коронавирусот.

Македонија ја надмина бројката од 6.000 инфицирани граѓани со коронавирус, црниот биланс со починати продолжува и ...

MakPress - 29.06.2020

Бројот на дијагностицирани со Ковид-19 во земјава надмина 6000, а и натаму продолжува трендот на трицифрен број новозаболени, како и секојдневниот црн биланс на пациентите кои ја губат битката со коронавирусот.

Активни 3479 случаи со ковид-19, над 6000 дијагностицирани

Frontline - 29.06.2020

Зголемен број на заболени деновиве бележат и соседните земји. Во Србија вчера имаше нови 254 позитивни, во Бугарија 112, Косово, 96, Албанија 72, Хрватска 67,… Бројот на дијагностицирани со Ковид-19 во земјава надмина 6000, а и натаму продолжува ...

Вчера во Тетово, Штип и Гостивар повеќе оздравени од заболени пациенти од коронавирусот

Пулс24 - 29.06.2020

Вчерашните бројки на новозаболени и оздравени пациенти на Министерството за здравство покажаа дека во Тетово, едно од наголемите жаришта во Македонија се регистрирани 30 оздравени пациенти, а имало 22 новозаболени.

И за време на викендот бројката на новозаразени не се намали- Над 6000 дијагностицирани со Ковид 19, активни се 3479

Press24 - 29.06.2020

Бројот на дијагностицирани со Ковид-19 во земјава надмина 6000, а и натаму продолжува трендот на трицифрен број новозаболени, како и секојдневниот црн биланс на пациентите кои ја губат битката со коронавирусот.

ЛИСТА: Четири македонски градови во моментов се без ниеден заболен од Ковид 19

Локално - 29.06.2020

Бројот на дијагностицирани со Ковид-19 во земјава надмина 6000, а и натаму продолжува трендот на трицифрен број новозаболени, како и секојдневниот црн биланс на пациентите кои ја губат битката со коронавирусот.

Над 6000 дијагностицирани со Ковид-19, активни се 3479

А1 On - 29.06.2020

Бројот на дијагностицирани со Ковид-19 во земјава надмина 6000, а и натаму продолжува трендот на трицифрен број новозаболени, како и секојдневниот црн биланс на пациентите кои ја губат битката со коронавирусот.

Над 6.000 со ковид-19 во С. Македонија

Р.С.Европа - 29.06.2020

Бројот на дијагностицирани со ковид-19 во земјава надмина 6.000, а и натаму продолжува трендот на трицифрен број новозаболени, како и секојдневниот црн биланс на пациентите кои ја губат битката со коронавирусот.

Над 6.000 дијагностицирани со COVID-19, активни се 3.479

Кајгана - 29.06.2020

Бројот на дијагностицирани со COVID-19 во земјава надмина 6.000, а и натаму продолжува трендот на трицифрен број новозаболени, како и секојдневниот црн биланс на пациентите кои ја губат битката со коронавирусот.

Над 6000 дијагностицирани со Ковид-19, активни се 3479

24Инфо - 29.06.2020

– Бројот на дијагностицирани со Ковид-19 во земјава надмина 6000, а и натаму продолжува трендот на трицифрен број новозаболени, како и секојдневниот црн биланс на пациентите кои ја губат битката со коронавирусот.

Над 6000 дијагностицирани со Ковид-19, активни се 3479

Канал5 - 29.06.2020

Бројот на дијагностицирани со Ковид-19 во земјава надмина 6000, а и натаму продолжува трендот на трицифрен број новозаболени, како и секојдневниот црн биланс на пациентите кои ја губат битката со коронавирусот.

Над 6000 дијагностицирани со Ковид-19, активни се 3479

Сител - 29.06.2020

Бројот на дијагностицирани со Ковид-19 во земјава надмина 6000, а и натаму продолжува трендот на трицифрен број новозаболени, како и секојдневниот црн биланс на пациентите кои ја губат битката со коронавирусот.

Над 6000 позитивни на Ковид-19, активни се 3479 случаи

Скопје инфо - 29.06.2020

Бројот на дијагностицирани со Ковид-19 во земјава надмина 6000, а и натаму продолжува трендот на трицифрен број новозаболени, како и секојдневниот црн биланс на пациентите кои ја губат битката со коронавирусот.

Над 6.000 дијагностицирани со Ковид-19 во Македонија, активни се 3.479

24 Вести - 29.06.2020

Бројот на дијагностицирани со Ковид-19 во земјава надмина 6000, а и натаму продолжува трендот на трицифрен број новозаболени, како и секојдневниот црн биланс на пациентите кои ја губат битката со коронавирусот.

ЦРНИ БРОЈКИ ВО МАКЕДОНИЈА: Со Ковид-19 заразени 6.080 лица, неизлекувани 3.479, само во јуни 3.854 случаи и вкупно 286 ...

Денешен - 29.06.2020

Бројот на дијагностицирани со Ковид-19 во Македонија надмина 6.000, а и натаму продолжува трендот на трицифрен број новозаболени, како и секојдневниот црн биланс на пациентите кои ја губат битката со коронавирусот.

Над 6000 позитивни на Ковид-19 досега во Македонија

Нетпрес - 29.06.2020

Бројот на дијагностицирани со Ковид-19 во земјава надмина 6000, а и натаму продолжува трендот на трицифрен број новозаболени, како и секојдневниот црн биланс на пациентите кои ја губат битката со коронавирусот.

Бројот на заразени надмина 6.000 - САМО ОВИЕ ЧЕТИРИ ГРАДОВИ СЕ БЕЗ ЗАБОЛЕНИ

Вечер - 29.06.2020

Бројот на дијагностицирани со Ковид-19 во земјава надмина 6000, а и натаму продолжува трендот на трицифрен број новозаболени, како и секојдневниот црн биланс на пациентите кои ја губат битката со коронавирусот.