TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Меркел од Грција бара согласност за Договорот од Преспа

Deutsche Welle - 10.01.2019

Германската канцеларка го пофали решителниот став на грчкиот премиер за Македонија, а на опозицијата и’ порача дека за прашања од големо национално значење треба да се бара заедничка позиција со владата.

Меркел: Името Северна Македонија е јасно

Телма - 10.01.2019

Договорот за името создава јасност и дозволува северна Македонија да стане членка на ЕУ и НАТО, порача вечерва германската канцеларка Ангела Меркел од заедничката прес-конференција со грчкиот премиер Алексис Ципрас во Атина.

Меркел на грчките политичари ќе им ја потенцира поддршката за Договорот од Преспа

Телма - 10.01.2019

Сакам да и се заблагодарам на Грција за се што постигнаа и покрај потешкотиите, но и севкупната улогата која ја има на Балканот во време кога е важно да се испитаат регионалните прашања, изјави попладнево германската канцеларка Ангела Меркел, пред ...

Меркел во Грција не нарекуваше „Северна Македонија"

Press24 - 10.01.2019

Вниманието на грчките медиуми по средбата на Ангела Меркел со Алексис Ципрас го монополизираше ставот на германската канцеларка во однос на Договорот од Преспа, а се чини дека токму решението меѓу Македонија и Грција била една од главните теми на ...

Меркел: Решавањето на спорот за името ќе биде од корист и за Северна Македонија и за Грција

Макфакс - 10.01.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел на прес-конференцијата со грчкиот премиер Алексис Ципрас во Атина го користи името Северна Македонија за нашата држава, според она што го објави „Катимерини“.

Ризичното патување на Меркел во Грција

Либертас - 10.01.2019

Како да му се даде поддршка на Ципрас поради договорот со Македонија, а да не се избламира Мицотакис? Со оваа дилема со која е соочена германската канцеларка Меркел во Грција, денеска се занимава германскиот ...

Ризичното патување на Меркел во Грција

Deutsche Welle - 10.01.2019

Како да му се даде поддршка на Ципрас поради договорот со Македонија, а да не се избламира Мицотакис? Со оваа дилема со која е соочена германската канцеларка Меркел во Грција, денеска се занимава германскиот печат.

Меркел: Решение на спорот за името е историска шанса

Deutsche Welle - 09.01.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел со оптимизам гледа на договорот за решавање на спорот за името. Решението на спорот за името е историска шанса, изјави денеска во Берлин портпаролот на германската влада, Штефен Зајберт.

Меркел: Договорот за името e јасeн и дозволува Северна Македонија да стане членка на ЕУ и НАТО

Либертас - 10.01.2019

Договорот за името создава јасност и дозволува северна Македонија да стане членка на ЕУ и НАТО, порача вечерва германската канцеларка Ангела Меркел од заедничката прес-конференција со грчкиот премиер Алексис Ципрас во Атина.

Меркел со поддршка на Договорот од Преспа

Сител - 10.01.2019

Вниманието на грчките медиуми по средбата на Ангела Меркел со Алексис Ципрас го монополизираше ставот на германската канцеларка во однос на Договорот од Преспа, а се чини дека токму решението меѓу Македонија и Грција била една од главните теми на ...

Меркел: Решението за името ќе биде од корист и за Северна Македонија и за Грција

24Инфо - 10.01.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел на прес-конференцијата со грчкиот премиер Алексис Ципрас во Атина го користи името Северна Македонија за нашата држава, според она што го објави „Катимерини“.

Ризичното патување на Меркел во Грција

Локално - 10.01.2019

Како да му се даде поддршка на Ципрас поради договорот со Македонија, а да не се избламира Мицотакис? Со оваа дилема со која е соочена германската канцеларка Меркел во Грција, денеска се занимава германскиот печат, пренесува DW Германската ...

Меркел: Решение на спорот за името е историска шанса

Скопје1 - 10.01.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел со оптимизам гледа на договорот за решавање на спорот за името. Решението на спорот за името е историска шанса, изјави денеска во Берлин портпаролот на германската влада, Штефен Зајберт.

Ципрас- Меркел: Договорот од Преспа е во корист на цела Европа

Канал5 - 10.01.2019

Благодарна сум на Алексис Ципрас, кој работеше на решавање на долгогодишното прашање за името, обидувајќи да најде решение заедно со премиерот на соседната земја, господинот Заев. Договорот од Преспа не носи придобивки само за Северна Македонија ...

Меркел: Решавањето на спорот за името ќе биде од корист и за Северна Македонија и за Грција

МКД - 10.01.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел на прес-конференцијата со грчкиот премиер Алексис Ципрас во Атина го користи името Северна Македонија за нашата држава, според она што го објави „Катимерини".

Меркел од Грција: Името Северна Македонија е јасно

Фактор - 10.01.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел на прес-конференцијата со грчкиот премиер Алексис Ципрас во Атина го користи името Северна Македонија за нашата држава, објави „ Катимерини “. „Благодарна сум на Алексис Ципрас, кој работеше со Заев за решение за ...

Ципрас- Меркел: Договорот од Преспа е во корист на цела Европа

Нова ТВ - 10.01.2019

Договорот од Преспа не носи придобивки само за Северна Македонија која може да стане членка на НАТО и ЕУ, туку е во корист и на Грција и на цела Европа, рече германската канцеларка Ангела Меркел по средбата со грчкиот премиер Алексис Ципрас и ...

Меркел: Решението за името ќе биде од корист и за Северна Македонија и за Грција

Точка - 10.01.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел на прес-конференцијата со грчкиот премиер Алексис Ципрас во Атина го користи името Северна Македонија за нашата држава, според она што го објави „Катимерини“.

Меркел со поддршка на Договорот од Преспа

А1 On - 10.01.2019

Вниманието на грчките медиуми по средбата на Ангела Меркел со Алексис Ципрас го монополизираше ставот на германската канцеларка во однос на Договорот од Преспа, а се чини дека токму решението меѓу Македонија и Грција била една од главните теми на ...

Меркел: Решението нема да биде од корист само за Грција и Северна Македонија, туку и за цела Европа

Скопје1 - 10.01.2019

Според објавата на „Катимерини“, германската канцеларка, Ангела Меркел, на прес-конференцијата со грчкиот премиер Алексис Ципрас во Атина го користела името Северна Македонија за нашата држава. „Благодарна сум му на Алексис Ципрас, кој работеше со г.

Меркел со поддршка на Договорот од Преспа

Локално - 10.01.2019

Вниманието на грчките медиуми по средбата на Ангела Меркел со Алексис Ципрас го монополизираше ставот на германската канцеларка во однос на Договорот од Преспа, а се чини дека токму решението меѓу Македонија и Грција била една од главните теми на ...

За Меркел веќе сме Северна Македонија – Договорот од Преспа е во корист на цела Европа

Република - 10.01.2019

Договорот од Преспа не носи придобивки само за Северна Македонија која може да стане членка на НАТО и ЕУ, туку е во корист и на Грција и на цела Европа, рече германската канцеларка Ангела Меркел по средбата со грчкиот премиер Алексис Ципрас и ...

Меркел: Договорот од Преспа е во полза и на Грција и на цела Европа

Н.Македонија - 10.01.2019

Договорот од Преспа не носи придобивки само за Северна Македонија која може да стане членка на НАТО и ЕУ, туку е во корист и на Грција и на цела Европа, рече вечерва германската канцеларка Ангела Меркел по средбата со грчкиот премиер Алексис Ципрас.

Ципрас- Меркел: Договорот од Преспа е во корист на цела Европа

Слободен Печат - 10.01.2019

Договорот од Преспа не носи придобивки само за Северна Македонија која може да стане членка на НАТО и ЕУ, туку е во корист и на Грција и на цела Европа, рече германската канцеларка Ангела Меркел по средбата со грчкиот премиер Алексис Ципрас и ...

Ципрас-Меркел: Договорот од Преспа е во корист на цела Европа

Нетпрес - 10.01.2019

Договорот од Преспа не носи придобивки само за Северна Македонија која може да стане членка на НАТО и ЕУ, туку е во корист и на Грција и на цела Европа, рече германската канцеларка Ангела Меркел по средбата со грчкиот премиер Алексис Ципрас и ...

Меркел со поддршка на Договорот од Преспа

1tv - 10.01.2019

Вниманието на грчките медиуми по средбата на Ангела Меркел со Алексис Ципрас го монополизираше ставот на германската канцеларка во однос на Договорот од Преспа, а се чини дека токму решението меѓу Македонија и Грција била една од главните теми на ...

Договорот од Преспа не е добар само за Северна Македонија и Грција, туку и за цела Европа, кажа Меркел во Атина

Сакам да кажам - 10.01.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел му се заблагодари на грчкиот премиер Алексис Ципрас за Договорот од Преспа и кажа дека тоа не е добро само за Северна Македонија и Грција, туку и за цела Европа.

Меркел од Атина нѐ нарече „Северна Македонија“ и го поддржа Договорот од Преспа

+инфо - 10.01.2019

Вниманието на грчките медиуми по средбата на Ангела Меркел со Алексис Ципрас го монополизираше ставот на германската канцеларка во однос на Договорот од Преспа, а се чини дека токму решението меѓу Македонија и Грција била една од главните теми на ...

Меркел во Атина не ословуваше како Северна Македонија

Фокус - 10.01.2019

Вниманието на грчките медиуми по средбата на Ангела Меркел со Алексис Ципрас го монополизираше ставот на германската канцеларка во однос на Договорот од Преспа, а се чини дека токму решението меѓу Македонија и Грција била една од главните теми на ...

Меркел со поддршка на Договорот од Преспа

Опсервер - 11.01.2019

Вниманието на грчките медиуми по средбата на Ангела Меркел со Алексис Ципрас го монополизираше ставот на германската канцеларка во однос на Договорот од Преспа, а се чини дека токму решението меѓу Македонија и Грција била една од главните теми на ...

Меркел со поддршка на Договорот од Преспа

24Инфо - 11.01.2019

Меркел со поддршка на Договорот од Преспа Вниманието на грчките медиуми по средбата на Ангела Меркел со Алексис Ципрас го монополизираше ставот на германската канцеларка во однос на Договорот од Преспа, а се чини дека токму решението меѓу Македонија ...

Меркел со поддршка на Договорот од Преспа

MTM - 11.01.2019

Вниманието на грчките медиуми по средбата на Ангела Меркел со Алексис Ципрас го монополизираше ставот на германската канцеларка во однос на Договорот од Преспа, а се чини дека токму решението меѓу Македонија и Грција била една од главните теми на ...

Меркел со поддршка: Договорот од Преспа е во корист на цела Европа

МКД - 11.01.2019

Вниманието на грчките медиуми по средбата на Ангела Меркел со Алексис Ципрас го монополизираше ставот на германската канцеларка во однос на Договорот од Преспа, а се чини дека токму решението меѓу Македонија и Грција била една од главните теми на ...

Меркел со поддршка на Договорот од Преспа

Либертас - 11.01.2019

МИА МАКЕДОНИЈА Меркел со поддршка на Договорот од Преспа Атина, 11 јануари 2019 (МИА) – Вниманието на грчките медиуми по средбата на Ангела Меркел со Алексис Ципрас го монополизираше ставот на германската канцеларка во однос на Договорот од Преспа, ...

Меркел веќе не прекрсти во Северна Македонија

еМагазин - 11.01.2019

Вниманието на грчките медиуми по средбата на Ангела Меркел со Алексис Ципрас го монополизираше ставот на германската канцеларка во однос на Договорот од Преспа, а се чини дека токму решението меѓу Македонија и Грција била една од главните теми на ...