TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Андонов во СТУДИО 10: Случајот со убиствата на Вања и Панче е трагичен, но мора да се почитува пресумпцијата на ...

24 Вести - 07.12.2023

Се работи за класично сторено дело убиство кое полицијата дефинираше дека е извршено од користољубие и за двете убиства. Емоциите се една работа, и јас како родител и дедо можам да кажам дека се силни емоциите, но тоа не влијае на законот што го ...

Политичкиот камелеон претворен во Франкенштајн, ги удри ДПМНЕ и СДСМ со својот камен по глава

Антропол

Ременски: Групата на Палевски имала списоци за ликвидации, рекет и киднапирања

Слободен Печат

Мицкоски доколку има докази да ги достави до органите – во спротивно тоа е кривично дело, рече Спасовски за истрагата за убиството на Вања

Локално

Пандов: Да се освестиме за да не ни се случи некој нов Палчо

Канал5

Во која насока може да се прошири истрагата за Љупчо Палевски и неговите соработници?

Deutsche Welle

ШЕМА КОЈА ПАЃА В ОЧИ: Палевски има албум со истакнати личности од разни провиниенции, како што тоа го имаа Боки 13 и Катица од СЈО

Денешен

Во Центар Курир Во Центар Фактор +инфо Вечер Прес Република Фактор

Се чека одлука дали ќе има притвор за адвокатот Стојков кој го превезувал Палевски до Белград, а изјави дека не знаел ...

Телма - 07.12.2023

Обвинителството денеска ќе одлучува дали ќе бара притвор за адвокатот Васко Стојков, кој го превезувал Љупчо Палевски од Скопје до Белград. Телам го контактираше Стојков уште во понеделникот, но тој изјави дека не знаел ништо за вмешаноста на ...

Денес ќе се одлучува дали ќе се бара притвор за адвокатот на Палевски

Локално

Адвокатот на Палчо засега е само приведен, Обвинителството утре ќе одлучува дали ќе побара притвор

Република

Адвокатот на Палевски повикан на распит во полициска станица

Вечер Прес

Приведен е адвокатот Стојков, кој му помогна на Палевски да избега во Белград

МКД

Адвокатот на Палевски на распит во полициска станица

360 степени

Стојков, адвокатот што го возеше Палевски во Србија притворен, обвинителството утре ќе одлучува дали ќе бара притвор

А1 On

Макфакс Телма Lider МКД А1 On 24Инфо Скопје1

Палевски во нашите огледала

Deutsche Welle - 07.12.2023

Ниту убиството на дете од забегани скотови на монструозниот систем не нѐ натера спонтано да излеземе на улици. Кој да повика, а да му веруваме? Кој да организира, а да не нѐ злоупотреби? Пишува Арсим Зеколи Свирепото и суровото убиство на ...

ВМРО-ДПМНЕ: Власта на СДС го негуваше монструмот Палевски и создаде Франкештајн – не ги казниле него и неговата група во мај кога биле откриени со нелегално оружје

Нетпрес

ВМРО-ДПМНЕ: Власта на СДС го негуваше монструмот Палевски и создаде Франкештајн

Курир

ВМРО-ДПМНЕ: Власта на СДС го негуваше монструмот Палевски и создаде Франкештајн

Lider

ВМРО-ДПМНЕ: Власта на СДС го негуваше монструмот Палевски и создаде Франкештајн, доколку полицијата презела мерки можеби денес немаше да се случи двојното убиство

4NEWS

ВМРО-ДПМНЕ: Власта на СДС го негуваше монструмот Палевски и создаде Франкештајн – СДСМ: Изопачена потреба за политизација на жртви, нема грам човечност!

ТВ21

ПАЛЕВСКИ И НЕГОВАТА БАНДА БЕА ФАТЕНИ СО ОРУЖЈЕ, НО НИКОГАШ НЕ ОДГОВАРАА Монструмот уживаше полициска и политичка поддршка, обвинува ВМРО-ДПМНЕ

+инфо

Денешен Република

Кривична пријава ќе има и за возачот што го носел Палевски до Турција

Независен - 07.12.2023

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска изјави дека сѐ уште трае распитот на адвокатот Васко Стојков, со кого Љупчо Палевски, првоосомничен за убиствата на Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски, замина во Белград.

Приведен адвокатот на Палевски кој го однесе во Белград, дали ќе има притвор за него ќе се знае денеска

еМагазин

Адвокатот на Палевски кој го однесе во Белград на распит во полиција

еМагазин

Адвокатот со кого Палевски замина во Белград на распит во полициска станица

Локално

„МЕ ИСКОРИСТИ, НЕ ЗНАЕВ КОГО ВОЗАМ“ Осомничениот кој го возеше Палевски на релација Белград-Бугарија-Турција негира вмешаност во случајот

+инфо

Го возел, но не знаел дека е вмешан во убиствата на Вања и Панче – транспортерот на Палчо негирал вмешаност

Скопје1

Палевски во саботата побегнал кон Турција, Обвинителството бара притвор за скопјанец кој го превезувал

Глас на Америка

Либертас Сител Независен Zoom ТВ21 365 Во Центар Н.Македонија

ТМРО: Со кој пасош Палчо ги поминал границите?

МКД - 07.12.2023

Со чија патна исправа осомничениот Љупчо Палевски-Палчо ја минал српско-бугарската граница, а потоа и бугарско-турската граница? Очекувано е првата дестинација на Палчо да му биде Србија, Белград, каде според наводите на македонските надлежни органи ...

Монструми под знамето на Вергина

CivilMedia

Ширењето говор на омраза на социјални мрежи треба да се санкционира

Сител

ВЕЧЕР: Палчо СО ИСТАТА БАНДА ВО МАЈ БЕШЕ ФАТЕН СО ПИШТОЛ БЕЗ ДОЗВОЛА како бара злато (ФОТО)

Курир

Познато е кога ќе биде екстрадиран Палчо: Одговорот на Турција е клучен, главниот осомничен за убиството на Вања екстрадицијата може да ја одложи на овој начин!?

Во Центар

БАРААТ „ПРАВДА“ ЗА БРУТАЛНИОТ УБИЕЦ Бизарни групи шират срамни теории на заговор за смртта на Вања, а Палчо за нив е патриот!

+инфо

„Ме искористи“: Возачот на Палчо тврди дека не знаел за злосторствата

Република

Фокус Lider Во Центар А1 On 24Инфо Локално Вистина.мк Локално

Спасовски: Ќе има кривична пријава за возачот на Палевски

Фактор - 07.12.2023

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска информираше дека ќе следува кривична пријава за возачот на Љупчо Палевски - Палчо по испрашувањето во полициската станица. - По се она што го имаме досега потврдено, ме информираа службите дека ...

Мажoт кој го возел Палевски до Турција доби 48-часовен притвор

Макфакс

Возачот тврдел: Палчо ме искористи – не знаев дека возам убиец

Press24

Палчо симулирал дека со такси ќе оди во Истанбул, но фатен е како оди пешки по автопатот во Беликесир

Телма

Каде е човекот кој откри каде е Палевски? Ги разоткри една слика од фејсбук

Во Центар

Се шири кругот на помагачи на Љупчо Палевски кој е во бегство – во Кривичен донесени четворицата осомничени

Телма

Приведен 46-годишен скопјанец кој му помогнал на Палевски да избега од Србија во Турција

Сакам да кажам

Р.С.Европа Канал5 А1 On Макфакс ТВ21 Zoom 4NEWS А1 On

На Фејсбук, група за „правда“ за Палевски, се договара и протест

еМагазин - 07.12.2023

На Фејсбук е формирана група На истата администраторите, но и граѓани кои се зачлениле во истата меѓудругото бараат правда за осомничениот за убиството и грабнувањето на и , Љупчо , за кој се вели дека е невин и дека случајот е монтиран.

Токсичната атмосфера создавана од Палевски создаде рекетарска банда

Курир

Адвокатот на Палевски на распит во полициска станица

Курир

Одговори се бараат во најдениот телефон, два пиштола и контактите на Палевски

Deutsche Welle

Се чека да се поднесе барањето за екстрадиција на Палчо

Телма

Телма дознава: Почната е постапката за екстрадиција на Палчо, осомничениот за грабнувањето и убиството на девојчето Вања и велешанецот Панче

Телма

СЕ ЧЕКА ЕКСТРАДИЦИЈА НА ПАЛЕВСКИ Министерството за правда денеска ја почнува постапката

+инфо

4NEWS 24 Вести Република А1 On Либертас Слободен Печат Локално Фокус

Палевски бара државен референдум

ММС - 07.12.2023

Дванаесет дена пред исчезнувањето на убиената Вања Ѓорчевска (14), провоосомничениот Љупчо Палевски поднел граѓанска иницијатива со Собранието на РСМ за собирање потписи за распишување референдум.

Преку монструозна фејсбук група се бара правда за Палевски и се тврди дека бил наместен

Канал5

Партијата „Десна“ на Палевски функционира една година, на фејсбук шири антизападни и проруски политики

Алфа

НАВРЕДИ ЗА НАТО И ЕУ, ПОФАЛБИ ЗА РУСИЈА: Kaкви ставови споделува Десна на Палевски?

Фактор

Ќе биде ли дерегистрирана партијата на Палчо, „Десна“?

еМагазин

Партијата Десна за претседателот Палевски: Ако се докаже дека е виновен, најстрого да биде казнет

Слободен Печат

Се огласи партијата на Палчо: Да се почитува пресумцијата на невиност, да бидат најстрого казнети ако се докаже спротивното

Скопје1

Press24 +инфо Фокус 365 Макфакс Опсервер Кајгана Сител

Бугарско МВР за Алсат: Немаме податоци дека Палевски е во Бугарија

Zoom - 07.12.2023

До овој момент нема податоци дека Љупчо Палевски се наоѓа на територијата на Р. Бугарија – ова е кусиот одговор од утринава на Министерството за внатрешни работи на Бугарија на прашањето на Алсат дали бугарската полиција има информации за влез или ...

[ВИДЕО] Мицкоски да не бега од прашањата за неговите средби со Љупчо Палевски

Рацин

Уапсен е Љупчо Палевски - МВР вечерва со детали на прес конференција

Канал5

Никој не сака да биде поврзуван со Палевски, па ни Мицкоски

Независен

(ВИДЕО) Мицкоски да не бега од прашањата за неговите средби со Љупчо Палевски

Frontline

[ВИДЕО] Мицкоски да не бега од прашањата за неговите средби со Љупчо Палевски

Centar

[ВИДЕО] Мицкоски да не бега од прашањата за неговите средби со Љупчо Палевски

Вести плус

Бриф Локално Во Центар Бриф Независен Frontline CivilMedia Zoom

Калајџиев: Со Турција имаме послоевита процедура за екстрадиција, не е толку брза колку што се надева јавноста

Слободен Печат - 06.12.2023

Откако доцна синоќа бегалецот Љупчо Палевски Палчо беше уапсен во турскиот град Баликесир, експресно Основното јавно обвинителство и Министерството за правда ги подготвија барањата за екстрадиција заедно со барањето Палчо да остане во екстардициски ...

Потпишано барањето за екстрадиција на Палчо, неизвесно е дали ќе бара политички азил

Алфа

Надлежните очекуваат експресна екстрадиција на Палевски во Македонија

Сител

Низа неодговорени прашања за убиството на Вања, државните органи се насочија кон екстрадицијата на Палчо

MakPress

Moже да поминат и месеци за Палчо да биде екстрадиран во Македонија – позната е процедурата на Турците

Скопје1

Правда ги подготвува документите за екстрадиција на Палевски од Турција

Сител

Правда почна да ги собира документите потребни за екстрадицијата на Палевски

360 степени

Во Центар ТВ21 А1 On Lider Мета Фокус Телма Скопје1

Реконструкција на бегството и приведувањето на Љупчо Палевски Палчо

Сител - 06.12.2023

Четврток. 30 ноември. Три дена пред да бидат пронајдени телата на 14-годишната Вања и 74-годишниот Панче, Љупчо Палевски Палчо заедно со адвокатот Васко Стојков со автомобил „шкода суперб“ ја напуштаат Македонија.

Палчо во притвор за партиската годишнина – во Турција или во Шутка?

Р.С.Европа

Помогнал ли „транспортерот“ Димковски во лоцирањето на Палевски во Турција?

Телма

Избричените глави на притворените за Вања се од безбедносни и психолошки причини, а не за да бидат „жигосани“

Слободен Печат

Љупчо Палевски Палчо – Од прв човек на СДСМ Скопје, до водител на Инфомакс и ладнокрвен убиец

Нетпрес

Ова е лицето кое го возело Палевски од Белград до Турција, објавил ФОТОГРАФИЈА додека го криел осомничениот

Локално

Ова е човекот кој го возел Палчо од Белград во Турција: Објави фотогарфија на Фејсбук со која го откри планот на убиецот

4NEWS

Бизнис Вести Во Центар Kumanovo News Р.С.Европа Глас на Америка 24 Вести Слободен Печат Курир

Вечерва во „Само Вистина“ дебатираа Александар Пандов и Љупчо Зиков

Канал5 - 06.12.2023

Зиков: Да се направи законодавство што ќе ограничи омраза во јавниот простор. Пандов: Ликови како Палчо треба да се забранат во јазниот простор. Зиков: Ова што се случува е кулуминација на еден процес, Густината на појавување на разни портали што го ...

Пандов: На Палевски му се дозволуваше да шири говор на омраза преку Инфомакс – ако не се реагира може да ни се случи нов Палчо

Нетпрес

(Видео) Спасовски потврди дека Палчо е уапсен, но и дека бил креатор, организатор и извршител на убството на Вања

Скопје1

Дали Палчо и Апасиев соработувале – двајцата имаа и подкасти на Инфомакс

Република

Спасовски:Правдата е совест, не лична, и затоа треба да биде до крај спроведена

Вечер Прес

Спасовски потврди: Палевски е фатен на автопат во Турција

Lider

Пандов: На Палевски му се дозволуваше да шири говор на омраза преку Инфомакс – ако не се реагира може да ни се случи нов Палчо

Lider

Република MakPress

АПАСИЕВ ДО СПАСОВСКИ: Ама не треба ли да се дерегистрира и твојата партија, министре?

Фактор - 06.12.2023

Претседателот на Левица и пратеник, Димитар Апасиев ја коментира изјавата од синоќа на министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски дека партијата Десна на осомничениот за двојното убиство на Вања и Панче, Љупчо Палевски, треба да се ...

ЗАБРАНАТА ЗА „ДЕСНА“ НА ПАЛЧО ТРЕБА ДА ТРГНЕ ОД ОБВИНИТЕЛСТВОТО Како се брише политичка партија од судскиот регистар

+инфо

Спасовски: Партијата на Палевски треба да се дерегистрира, со политиканство и странски влијанија сакале да направат дестабилизација

Нова ТВ

Спасовски: Партијата на Палчо мора да биде дерегистрирана

4NEWS

Партијата на Палчо мора да биде дерегистрирана, Спасовски обвини за странско влијание

Телма

ПАРТИЈАТА НА ПАЛЕВСКИ МОРА ДА БИДЕ ДЕРЕГИСТРИРАНА Спасовски обвини за странско влијание

+инфо

Партијата на Палевски мора да се дерегистрира, криминалното гнездо да се разбие, порача Спасовски

Слободен Печат

Бизнис Вести 365 MakPress МКД Локално Република Бриф CivilMedia

Со години Палевски е во етерот, ширејќи говор на омраза, добивајќи закрила од власта, велат од ВМРО-ДПМНЕ

Макфакс - 06.12.2023

Монструмот Палевски доби медиумска моќ и чувство на недопирливост од подкастите со неговата банда, велат од ВМРО-ДПМНЕ. „Со години Палевски е во етерот, ширејќи говор на омраза, добивајќи закрила од власта и наметнувајќи се над другите.

ВМРО-ДПМНЕ: Истрагата да се прошири, монструмот Палевски и неговата банда повикуваа на тепање на луѓе, и сето тоа со години поминуваше неказнето

Фокус

Истрагата да се прошири, монструмот Палевски беше предолго толериран бара ВМРО-ДПМНЕ

А1 On

Со години Палевски е во етерот, ширејќи говор на омраза, добивајќи закрила од власта, велат од ВМРО-ДПМНЕ

Опсервер

Со години Палевски е во етерот, ширејќи говор на омраза, добивајќи закрила од власта, велат од ВМРО-ДПМНЕ

Скопје инфо

ВМРО-ДПМНЕ: Истрагата да се прошири, монструмот Палевски беше предолго толериран со говорот на омраза, јавните линчови на луѓе и недопирливост од подкастите со неговата банда

Курир

ВМРО-ДПМНЕ БАРА ПРОШИРУВАЊЕ НА ИСТРАГАТА ЗА ПАЛЕВСКИ Како е можно толку долго и со такви кривични дела да е на слобода и толериран?

+инфо

Нетпрес Lider MTM Република Сител

По завршената обдукција, телото на Вања Ѓорчевска е предадено на семејството

Либертас - 05.12.2023

Завршена е обдукцијата на телото на Вања Ѓорчевска, која треба да ги даде одговорите на повеќе прашања – како е убиена и кога настапила смртта, објави „Скопје1.мк“. Ова е еден од крунските докази во постапката против Љупчо Палевски-Палчо, Велибор ...

Таткото на Вања повторно дава исказ пред обвинител

А1 On

[Профили] Сите имаат деца и се познаваат со Палчо – кои се осомничените за убиството на Вања

Скопје1

Четворицата осомничени за киднапирањето и убиството на Вања остануваат зад решетки

Скопје1

(Видео) Со молчење Влатко Кешишев, осомничен за убиството на Вања донесен во судот

Скопје1

(Видео) Ишишани и во комбилзиони – како ги испрати затворот „Скопје“ осомничените за убиството на Вања во суд

Скопје1

Таткото на Вања денеска повторно пред обвинител

Вечер Прес

Еве колкава казна го чека човекот кој го транспортираше убиецот на Вања од Белград во Турција

Во Центар - 05.12.2023

Затворска казна од 1 до 10 години му се заканува на 46-годишниот скопјанец кој од Белград до бугарско-турската граница го превезе осомничениот Љупчe Палевски – Палчo. Основното јавно обвинителство Скопје до Основниот кривичен суд Скопје поднесе ...

Приведено уште едно лице бидејќи помагал на Палчо да избега од Србија во Турција

4NEWS

На скопјанецот кој го возел Палчо од Белград до Турција му се заканува затворска казна од 1 до 10 години

Телма

Обвинителство за уапсениот: го возел Палчо, кажал и траекторија на движење

Скопје1

Обвинителството побара притвор за возачот што го пренесувал Палевски низ Бугарија

Слободен Печат

Притворен возачот на ланд роверот кој го возел Палчо до Бугарија и Турција

Денешен

Зад решетки уште еден 46-годишнен скопјанец - му помогнал на Палчо по убиството

Press24

Курир Lider Либертас ММС Сител Република Фактор 365

Обвинителството веднаш побара притвор, се појави опасност! Откриено кој е петтиот човек кој е уапсен за убиството на ...

Во Центар - 05.12.2023

Основното јавно обвинителство Скопје до Основниот кривичен суд Скопје поднесе предлог за определување мерка краткотраен притвор од 48 часа против 46-годишен скопјанец поради постоење основи на сомнение дека сторил кривично дело помагање на сторител ...

Приведено уште едно лице во врска со двојното убиство, ОЈО поднесе предлог за определување мерка краткотраен 48-часовен притвор

24 Вести

Обвинителството веднаш побара притвор, се појави опасност! Откриено кој е петтиот човек кој е уапсен за убиството на Вања

Пулс24