TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Вратете ни го воздухот чист“ – струмичани излегоа на протест да побараат мерки против загадувањето

Радио МОФ - 15.12.2019

„Вратете ни го воздухот чист“ гласи пораката која ја испратија струмичани преку вчерашниот протест на градскиот плоштад. Додека надвор загадувањето со ПМ 10 честички беше речиси двапати над дозволеното, граѓаните побараа редовна и континуирана ...

Според апликацијата ,,Мој воздух“ Охрид е денеска најзагаден град

AKO - 15.12.2019

Апликацијата ,,Мој воздух“, на која се повикуваат многу извештаи за загаденост на воздухот, утрината во 9 часот покажа најмногу ПМ честички во воздухот во Охрид. На мерната станица ,,Марко Цепенков“ се измерени фантастични 382 мг на метар кубен Пм ...

Утрово Тетово е најзагаден град

Слободен Печат - 16.12.2019

Погледнете кои општини се најзагадени утринава. Утрово најзагаден град во Македонија е Тетово со загаденост од 113 µg/m3. Загаденоста на воздухот во Битола 2 изнесува 107 µg/m3, а потоа следува скопската општина Центар со 79 µg/m3.

Во Тетово утринава најтешко се дише

Фокус - 15.12.2019

Загадувањето на возудхот утринава е најголемо во Тетово. Таму податоците од мерните станици покажуваат 115 ПМ честички, а градот Битола е втор на листат, со измерени 65 ПМ. Пониска загаденост утринава покажуваат мерните станици во Скопје, додека во ...

Тетово најзагаден град во Македонија, Карпош во Скопје- жителите на Ѓорче Петров денеска на протест против загаденоста

Курир - 15.12.2019

Загадувањето на возудхот утринава е најголемо во Тетово. Таму податоците од мерните станици покажуваат 105 ПМ честички, а градот Битола е втор на листат, со измерени 75 ПМ. Од скопските општини утрово најзагаден е Карпош со 72 ПМ 10 честички на ...

Тетово и Битола утрово високо загадени

Фактор - 15.12.2019

Во Тетово и Битола утрово воздухот е високо загаден. Од податоците од мерните станици може да се види дека во делови од Скопје воздухот е средно загаден, додека во сите други градови воздухот е ниско или многу ниско загаден.

Струмичани излегоа на протест за чист воздух, се жалат дека индустриските капацитети ноќе го горат отпадот

Сакам да кажам - 14.12.2019

Граѓански активисти за почист воздух од Струмица со протест на плоштадот побараа преземање итни мерки за намалување на аерозагаденоста во општината која во изминативе години постојано е над дозволената граница.

Граѓански активисти за почист воздух во Струмица Побараа намалување на аерозагаденоста

24 Вести - 14.12.2019

Група граѓански активисти од Струмица се собраа на плоштадот за да го изразат своето незадоволство од загадениот воздух што во последниов период го дишат. Побараа конкретни решенија од надлежните за намалување на аерозагаденсота.

Протест во Струмица за почист воздух

Сител - 14.12.2019

Вратете ни го воздухот, порачаа дел од граѓаните на Струмица. Преку мирен протест побараа итни мерки и решавање на проблемот со аерозагадувањето. Граѓаните апелираа до надлежните институции да излезат на терен и најитно да преземат вонредни и ...

Околу стотина храбри и свесни луѓе денеска на струмичкиот плоштад побараа од надлежните да превземат соодветни мерки за ...

Струмица Денес - 14.12.2019

Со почеток од 13:00 часот, денеска на струмичкиот плоштад започна протестот против огромното загадување на воздухот во Струмица. Околу стотина храбри луѓе побараа од надлежните да преземат соодветни мерки со што би се намалило загадувањето на ...

Прв протест против загадениот воздух во Струмица

Телма - 14.12.2019

Струмичани денеска се собраа на плоштадот „Гоце Делчев“ и побараа конкретни мерки за енормната загаденост во градот. Сметаат дека ситуацијата не е само алармантна туку и животнозагрозувачка и дека нема време за губење.

Протест во Струмица против аерозагадувањето

Сител - 14.12.2019

Стотина граѓани организирани преку социјалните мрежи денеска два часа протестираа на плоштадот „Гоце Делчев“ против аерозагадувањето во Струмица. Тие до општинските институции упатија неколку барања за намалување на аерозагаденоста.

Утрово најзагадено во Миладиновцки, Ректорат зад наго

Скопје инфо - 14.12.2019

За среќа утринските врнежи го намалија загадувањето на главниот град и околината кое изминативе денови беше високо над границите речиси во сите општини. Така утрово вредностите на загадувањето во Скопје се близу дозволената граница, а воздухот е со ...

Токсично синоќа во Ново Лисиче, измерено загадување над 400

Скопје инфо - 14.12.2019

За жал на жителите на Аеродром, веќе стануваат секојдневие екстремно високите вредности на загадување кои за забележани во оваа општина. Така синоќа во Ново Лисиче, кај автобуската постојка поранешна последна 5-ка, биле измерено присутство од 432 ...

Дождот ни го прочисти воздухот?

Фактор - 14.12.2019

Во Македонија утрово воздухот е значително почист за разлика од претходните денови. Само во Тетово воздухот е средно загаден, додека во Куманово и Битола воздухот е ниско загаден. Во другите градови, мерните станици регистрираа многу ниско ...

Воздухот во домот може да биде од 2 до 5 пати позагаден од надворешниот воздух

Деца - 13.12.2019

Отстранете до 99,97% од загадувањето во вашиот дом – со прочистувачите на воздух Philips! Аерозагадувањето во Македонија секоја година е на алармантно високо ниво. На тоа укажуваат мерните станици низ целата држава, кои речиси секојдневно во ...

ОПШТИНАТА ОБЈАВИ: Почна реализацијата на планот за намалување на загадувањето во Струмица!

Струмица Денес - 13.12.2019

Коста Јаневски, градоначалник на општина Струмица: Продолжуваме со реализацијата на активностите од Планот за чист воздух. Една од приоритетните компоненти на Планот за чист воздух е директното справување со причините за загадувањето, која ги ...

Утре протест на струмичкиот плоштад во 13:00 часот – Вратете ни го воздухот чист!

Струмица Денес - 13.12.2019

Утре со почеток од 13:00 часот на струмичкиот плоштад ќе се одржи протест под мотото „Вратете ни го воздухот чист“. Ако судиме по евентот на фејсбук за помалко од една недела има над 700 луѓе заинтересирани, што е реално голема бројка за толку ...

Воздухот во домот може да биде од 2 до 5 пати позагаден од надворешниот воздух

Кајгана - 13.12.2019

Аерозагадуањето во Македонија секоја година е на алармантно високо ниво. На тоа укажуваат мерните станици низ целата држава, кои речиси секојдневно во зимските месеци регистрираат загадување кое е повеќекратно над дозволеното.

Струмица: Протест против аерозагадувањето

ТВ21 - 14.12.2019

Стотина граѓани организирани преку социјалните мрежи денеска два часа протестираа на плоштадот „Гоце Делчев“ против аерозагадувањето во Струмица. Тие до општинските институции упатија неколку барања за намалување на аерозагаденоста.

Протест во Струмица против аерозагадувањето

Вечер Прес - 14.12.2019

Стотина граѓани организирани преку социјалните мрежи денеска два часа протестираа на плоштадот „Гоце Делчев” против аерозагадувањето во Струмица. Тие до општинските институции упатија неколку барања за намалување на аерозагаденоста.

Струмичани на протест против аерозагадувањето

MakPress - 14.12.2019

Стотина граѓани организирани преку социјалните мрежи денеска два часа протестираа на плоштадот „Гоце Делчев“ против аерозагадувањето во Струмица. Тие до општинските институции упатија неколку барања за намалување на аерозагаденоста.

Протест во Струмица за почист воздух

4NEWS - 14.12.2019

Вратете ни го воздухот, порачаа дел од граѓаните на Струмица. Преку мирен протест побараа итни мерки и решавање на проблемот со аерозагадувањето. Граѓаните апелираа до надлежните институции да излезат на терен и најитно да преземат вонредни и ...

Тетово и Битола утрово најзагадени града

Нетпрес - 15.12.2019

Во Тетово и Битола утрово воздухот е високо загаден. Од податоците од мерните станици може да се види дека во делови од Скопје воздухот е средно загаден, додека во сите други градови воздухот е ниско или многу ниско загаден.

Тетово и Битола најзагадени градови утрово

+инфо - 15.12.2019

Во Тетово и Битола утрово воздухот е најзагаден. 115 ПП честички на 100 микрограми се измерени во Тетово, а во Битола 65 ПМ. Од податоците од мерните станици може да се види дека во делови од Скопје воздухот е средно загаден, додека во сите други ...

Како и што дишат тетовци? Мерните станици покажуваат 115 ПМ честички на 100 микрограми

Скопје1 - 15.12.2019

Тотово утрово најзагадено. Податоците од мерните станици покажуваат 115 ПМ честички на 100 микрограми се измерени. Битола е втор на листат, со измерени 65 ПМ на 100 микрограми се измерени.

Повторно не се диши во Македонија - најзагадено во Тетово и Охрид

Press24 - 15.12.2019

Загадувањето на возудхот утринава е најголемо во Тетово. Таму податоците од мерните станици покажуваат 105 ПМ честички, а Охрид е втор на листата, со измерени 104 ПМ. Пониска загаденост утринава покажуваат мерните станици во Скопје, додека во ...

Тетово денес најзагаден град, екстремен број ПМ честички во воздухот

Сител - 15.12.2019

Во Тетово утрово најзагадено. Таму податоците од мерните станици покажуваат 105 ПМ честички, а Охрид е втор на листата, со измерени 104 ПМ. Пониска загаденост утринава покажуваат мерните станици во Скопје, додека во другите градови воздухот е ниско ...

Карпош утринава најзагаден, жителите на Ѓорче Петров денеска на протест

Скопје инфо - 15.12.2019

Загадувањето на возудхот утринава е најголемо во Тетово. Таму податоците од мерните станици покажуваат 105 ПМ честички, а градот Битола е втор на листат, со измерени 75 ПМ. Од скопските општини утрово најзагаден е Карпош со 72 ПМ 10 честички на ...

Тетово најзагаден град во Македонија, Карпош во Скопје

Пулс24 - 15.12.2019

Загадувањето на возудхот утринава е најголемо во Тетово. Таму податоците од мерните станици покажуваат 105 ПМ честички, а градот Битола е втор на листат, со измерени 75 ПМ. Од скопските општини утрово најзагаден е Карпош со 72 ПМ 10 честички на ...

Жителите на Ѓорче Петров денеска на протест против загаденоста

Нетпрес - 15.12.2019

Загадувањето на возудхот утринава е најголемо во Тетово. Таму податоците од мерните станици покажуваат 105 ПМ честички, а градот Битола е втор на листат, со измерени 75 ПМ. Од скопските општини утрово најзагаден е Карпош со 72 ПМ 10 честички на ...