TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Заморот во второто полувреме го однесе Металург во нов пораз

РК Металург - 09.11.2018

Во својот трет натпревар во последните пет дена, Металург ја загуби средбата против Спортинг Лисабон, која е одиграна во рамките на седмото коло на групната фаза на Лигата на шампионите. Металург загуби убедливо, со резултат 24:31 (18:17), иако се ...

Брестовац: Имаме уште многу работа, денеска пресуди…

Дерби - 08.11.2018

Ракометарите на Металург загубија од Спортинг со 31-24 на денешниот меч во Лигата на шампионите. Меѓутоа без разлика на негативниот резултат тренерот Данило Брестовац даде позитивна оценка за настапот иако јасно ја посочи причината за поразот во ...

Брестовац: Проблемот е во нашата реализиација

Спортклуб - 08.11.2018

Македонскиот ракометен вицепрвак Металург забележа нов пораз на домашен терен во Лигата на шампионите. Португалскиот првак Спортинг славеше победа вечерва во Скопје со 31:24 и со 10 бодовис е изденачи со бројот на бодовите со Силкеборг, но и со ...

Игра што ветува, резултат што разочарува (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Екипа - 08.11.2018

Три натпревари за четири дена се премногу и за многу поискусни екипи, а не за младиот состав на Металург. Избраниците на Данило Брестовац пружија силен отпор и одиграа добро прво полувреме против фаворитот Спортинг.

Катастрофалниот напад во второто полувреме му пресуди на Металург, пораз од Спортинг

МКД - 08.11.2018

Неверојатно лошиот напад во второто полувреме со само шест постигнати гола беше клучен за нов пораз на Металург во Лигата на шампионите, овој пат од Спортинг Лисабон со 31:24. И на овој натпревар видовме две лица на Металург, одлично прво полувреме ...

Од Спортинг со пофалби: „Металург е храбар тим и клуб-херој!“

Gol.mk - 08.11.2018

Спортинг Лисабон го победи Металург во Скопје (24-31) и со посакуван полн плен си заминува дома. По мечот, тренерот Хуго Монтеиро им честита на ракометарите на Металург за добрата игра и истакна дека овој клуб заслужува комплетен респект, за отпорот ...

Металург добро почна, но лошо заврши и загуби од Спортинг

Екипа - 08.11.2018

Ракометарите на Металург пружија силен отпор, но не издржаа до крај и загубија од Спортинг со 24-31, во натпреварот од 7.коло во Лигата на шампионите. „Металурзи“ имаа одлично прво полувреме и пад во вториот дел во кој не успеаја да го задршат ...

Томовски: Резултатот не ја отсликува нашата игра

Екипа - 08.11.2018

Мартин Томовски го спаси Металург од многу поубедлив пораз во дуелот со Спортинг (24-29). Македонскиот репрезентативецот на голот на Металург уште во првите седум минути веќе имаше четири интервенции од вкупните 14 на овој натпревар и беше еден од ...

Мартин Томовски: Скок беше одличен, кога требаше најмногу промашувавме…

24 Ракомет - 08.11.2018

Eдна од посветлите точки на натпреварот против Спортинг во дресот на Металург беше голманот Мартин Томовски, кој собра голем број на одбрани. Тој го заврши мечот со 17 одбрани од игра и еден седмерец, но тоа не беше доволно бидејќи во нападот ...

Брестовац: Не дававме голови кога беше најпотребно, затоа и загубивме

Gol.mk - 08.11.2018

Македонскиот вицепрвак Металург го запиша шестиот неуспех во Лигата на шампионите и во меч во кој претежно беше во егал со Спортинг Лисабон, загуби со 24-31. По мечот, тренерот Данило Брестовац истакна дека гостинскиот голман имал перфектен ден, а ...

Металург промашуваше во клучните моменти и загуби од Спортинг

Gol.mk - 08.11.2018

Македонскиот вицепрвак Металург им се врати на поразите во Лигата на шампионите и на домашен терен загуби од португалскиот првак Спортинг Лисабон (24-31), во меч во кој младите „металурзи“ не погодуваа кога беше најпотребно.

Очајно второ полувреме на Металург за нов пораз во ЛШ

Спортклуб - 08.11.2018

Ракометарите на Металург, вечерва повторно се поразени во рамките на Лигата на шампиони од екипата на Спортинг Лисабон со 24:31. Иако можеше да се види добра игра на одредени моменти на почеток од средбата, сепак до крајот не така искусниот состав ...

Томовски: Скок беше одличен, Спортинг ги казни сите наши грешки

Gol.mk - 08.11.2018

Збор на прес-конференцијата по мечот на Металург и Спортинг Лисабон кој заврши со триумф на гостите имаше голманот Мартин Томовски. Македонскиот репрезентативец запиша 15 одбрани, меѓутоа не успеа да ја круниса својата добра партија со триумф.

Металург стави акцент ама на погрешно место: Нов пораз, иста приказна… (ФОТОГАЛЕРИЈА)

24 Ракомет - 08.11.2018

Поголеми екипи од Металург се обиделе да играат два натпревари во два дена, но ретко кога резултатот бил поволен. Затоа и не се очекуваше спектакл од дуелите со преполовената Стеауа и португалскиот Спортинг.

Металург се посрамоти против Спортинг: Шест гола за цело полувреме! (ФОТО)

Sport 1 - 08.11.2018

Металург уште еднаш го повтори веќе виденото сценарио оваа сезона, за да го запише шестиот пораз во седум меча во Лигата на шампионите. И претходно имаше солидно прво, а лошо второ полувреме, но мечот со Спортинг, вечерва во „Борис Трајковски“ ...

Брестовац нервозен после мечот: Лошата реализација и слабата агресивност ни пресудија

24 Ракомет - 08.11.2018

Новиот пораз на Металург го зголеми незадоволството кај тренерот Данило Брестовац. На пресот после средбата можеше да се види дека е нервозен и незадоволен од она што момците го направија.

Металург падна во второто полувреме, Спортинг ги освои бодовите во Скопје

Дерби - 08.11.2018

Македонскиот ракометен вицешампион Металург го доживеа шестиот пораз на седмиот сезонски натпревар во Лигата на шампионите. Клубот од Автокоманда овојпат беше совладан пред своите гледачи од искусниот состав на Спортинг со 31-24.

Матевж Скок: Металург заслужува голем респект, одигра две силни средби во два дена

24 Ракомет - 08.11.2018

Тимот на Спортинг дојде до петтата победа во Лигата на шампионите откако против Металург се избори за победа од 31:24. Со ова Спортинг остана во трка за првите две места во групата и до крај ќе биде во битката со Бјерингбро-Силкеборг и Татран Прешов.

Недисциплинираниот Металург капитулираше против Спортинг

24 Ракомет - 08.11.2018

Спортинг сизамина како победник од гостувањето во Скопје откако денеска успеа да гонадигра Металург и да го совлада со 31:24. Металурзите одново покажаа две различнилица. Во првото беа на потребното ниво, а потоа во вториот дел целосно мудозволија ...

Металург поразен од Спортинг во ЛШ

Вечер - 08.11.2018

Ракометарите на Металург беа поразени на домашен терен од Спортинг Лисабон со 24:31(18:17) во Лигата на шампионите. За тимот на Данило Брестовац ова беше шести пораз на седмиот меч во елитното натпреварување.

Бадијала одличен Томовски, во Металург старите навики не се искоренети

SportMedia - 08.11.2018

Металург го забележа шесттиот пораз во Лигата на шампионите, на домашен терен беше совладан од Спортинг Лисабон со 24-31. Нема втора победа за Металург во Лигата на шампионите. Избраниците на Данило Брестовац како многу пати до сега, имаа одлична ...

Металург солиден, но Спортинг ги однесе бодовите за Лисабон

Оff.net - 08.11.2018

Ракометарите на македонскиот вицешампион не успеаа со уште една победа да крунисаат добра игра во 7. коло од Лигата на шампионите против Спортинг од Лисабон - 24:31 ...

Металург и Спортинг се изнадаваа голови во првиот дел

24 Ракомет - 08.11.2018

Екипите на Металург и на Спортинг играат интересен натпревар во 7. коло од Лигата на шампионите, а после првото полувреме имаат постигнато 35 гола. Металург на одмор замина со минимална предност од 18:17.

Металург се врати на поразите во ЛШ, Спортинг триумфално во Скопје

TopSport - 08.11.2018

По победата над Чеховски медведи, надежите во Металург беа дека Спортинг е вистинска шанса за втор триумф во Лигата на шампионите, но португалскиот шампион се покажа пресилен во Скопје и си замина со 24:31 (18:17) победа.

Гледајте го во живо натпреварот Металург – Спортинг (ЛИНК)

24 Ракомет - 08.11.2018

Средбата меѓу Металург и Спортинг од 7. коло во Лигата на шампионите се игра порано од предвиденото поради тоа што за викенд салата „Борис Трајковски“ е зафатена. Денеска во Скопје гостуватимот од Португалија кој уште еднаш ќе ги одмери силите со ...

Металург  ќе го покаже новото лице на дуелот со Чеховски Медведи

Sport M - 08.11.2018

Ракометарите на Металург со три нови засилувања, утре (17.00 ч) во СЦ „Борис Трајковски“, ќе го пречекаат тимот на Чеховски Медведи, во рамките на 6. кол од Ц – групата во Лигата на шампионите.

Металург против Спортинг ја брка втората победа во ЛШ

24 Ракомет - 08.11.2018

По премиерната победа во Лигата на шампионите над Чеховски Медведи, ракометарите на Металург ќе го одиграат дуелот од шестото коло во елитната конкуренција против португалскиот првак Спортинг Лисабон.

Металург го скрши мразот против руските мечки

Sport M - 08.11.2018

Македонскиот ракометен вицешампион екипата на Металург, ја забележа првата победа во Лигата на шампионите, откако го совлада рускиот тим Чеховски Медведи со 25:24, во рамки на 6. коло од групата Ц.

Металург во обид да дојде до втората победа во ЛШ

Спортклуб - 08.11.2018

Ракометарите на македонскиот вицепрвак Металург вечерва во СЦ „Борис Трајковски“ ВИП Арена го игра дуелот од седмото коло од Лигата на шампионите. Металург во неделата ја постигна првата победа во ова натпреварување совладувајќи го Чеховски Медведи, ...

Металург атакува на втората победа во ЛШ

Телма - 08.11.2018

Ракометарите на Металург вечерва од 19 часот против Спортинг Лисабон ќе го одиграат натпреварот од седмото коло во Лигата на шампионите. По само 24 часа од одигрувањето на дуелот против Стеуа во рамките од СЕХА лигата, македонскиот вицешампион го ...

Данило Брестовац: Потајно се надевам на добар резултат против Спортинг

24 Ракомет - 08.11.2018

Вчерашниот пораз од екипата на Стеауа дојде во лош момент пред денешната пресметка против тимот на Спортинг во Лигата на шампионите и сосема извесно е дека Металург ќе мора да даде многу повеќе на овој дуел за да дојде до подобар резултат.

Брестовац: Со ваква агресивност ќе биде тешко против Спортинг

Екипа - 08.11.2018

Само 24 часа по вчерашниот натпревар со Стеауа во СЕХА, ракометарите на Металург денеска (19 ч.) во СЦ „Борис Трајковски“ ги очекува дуелот со Спортинг Лисабон во Лигата на шампионите. Во необично згуснатиот распоред, „металурзи“ во рок од пет дена ...

Состави и ТВ-инфо за Металург - Спортинг

SportMedia - 08.11.2018

„Натпреварот со екипата на Спортинг е веќе друга работа, бидејќи се работи за сериозна екипа со огромно искуство на нејзините ракометари“, изјави Брестовац. Ракометарите на Металург немаат време ниту за тагување, ниту за одмор.

Познати се составите на Металург и на Спортинг за денешната средба

РК Металург - 08.11.2018

Во рамките на седмото коло на групната фаза на Лигата на шампионите, вечерва, со почеток во 19 часот, во ВИП Арената СЦ “Борис Трајковски“ ќе се одигра натпреварот меѓу екипите на Металург и на Спортинг Лисабон.

Металург тргнува по нова победа

Н.Македонија - 08.11.2018

Со синоќешниот дуел помеѓу германскиот вицепрвак Левен и актуелниот европски првак Монпелје, почнаа натпреварите од 7-то коло од Лигата на шампионите (ЛШ) во ракомет, во кое вечерва (19 часот), во салата „Борис Трајковски“ во Скопје, подновениот тим ...

Металург сигурен на гостувањето во Прилеп

24 Ракомет - 08.11.2018

Екипата на Металург се врати привремено на врвот на табелата во Женската лига откако се избори за победа од 29:19 на гостувањето кај тимот на Деспина. Составот од Автокоманда не беше убедлив, но успеа да стигне до триумф така што додаде нови три ...

СЕХА пораз на Металург: Стеауа дојде со 10 играчи, замина со три бода

Нова ТВ - 07.11.2018

Дуелот во Лигата на шампиони со Чеховски Медведи толку ги потроши ракометарите на Металург кои не успеаја да слават над екипата на Стеауа која за гостувањето во СЕХА лигата допатува со само десет играчи (осум ракометари и двајца голмани).

Сеха лига: нов пораз на металург,стеауа ги освои бодовите во скопје

Телма - 07.11.2018

Македонскиот вице првак загуби од Стеауа со 28-29 во меч од 8.коло на Сеха лигата.Металург не успеа да го продолжи победничкиот ритам после успешните настапи на последните две средби од регионалното натпреварување и во ЛШ.Во СЦ Борис ...

Металург им се врати на поразите, загуби од Стеауа

МКД - 07.11.2018

Металург имаше водство долго во мечот но го загуби натпреварот против Стеауа со 29:28 во регионалната СЕХА лига. Романскиот тим допатува без неколку ракометари, со скратен состав но и тој беше доволен за од Скопје да си заминат со целиот плен откако ...

Стеауа со осум играчи му ги зеде бодовите на Металург

Екипа - 07.11.2018

Металург испушти златна шанса да врзе три победи по ред. Но, македонскиот вицешпампион не ја искористи „бројната предност“ и загуби од романска Стеауа со 28-29 во натпреварот од 8.коло во регионалната СЕХА лига.

Металург испушти убава можност за нови бодови во СЕХА-лигата

РК Металург - 07.11.2018

Во рамките на осмото коло на СЕХА-лигата во Скопје се одигра средбата меѓу Металург и Стеауа Букурешт. Видовме крајно израмнет натпревар во кој ниту една екипа не отиде подалеку од водство со два гола разлика и во кој двата тима наизменично ...

Стеауа и со осум ракометари го совлада Металург!

Gol.mk - 07.11.2018

Македонскиот ракометен вицепрвак Металург доживеа нов пораз во СЕХА-лигата и на домашен терен загуби од романска Стеауа (28-29), која иако со десеткуван ростер, забележа петта радост во новата сезона.

Брестовац: Со ваква игра против Спортинг, не ни се пишува добро!

Gol.mk - 07.11.2018

Металург по двете победи во низа доживеа пораз. Во СЕХА-лигата загуби од Стеауа (28-29), која во Скопје дојде со осум ракометари, но и покрај тоа ги однесе бодовите. Тренерот Данило Брестовац беше незадоволен од изданието, посебно од одбраната.

Брестовац: Не бевме фокусирани како треба, дека утре играме со Спортинг

Спортклуб - 07.11.2018

Ракометарите на Металург се наоѓаат во пеколен ритам на натпревари во неделата во рамките на Лигата на шампоионите го совладаа Чеховски Медведи, денеска загубија во СЕХА лигата од Стеауа, а утре играат во Лигата на шампионите против Спортинг.

Брестовац: Ова е заслужена победа за Стеауа, на нас ни недостигаше борбеност!

Sport 1 - 07.11.2018

Металург денеска не успеа да врзе две победи по ред, откако беа поразени со 28-29 од Стеауа во СЕХА-лигата. Стеауа допатува со малку ракометари и никој не очекуваше дека ќе стигне до триумф, па тренерот на екипата од Автокоманда, Данило Брестовац им ...

Овидиу: Успеавме да славиме кај Металург и без девет играчи

Gol.mk - 07.11.2018

Михаила Овидиу, тренерот на Стеауа, беше полн со пофалби за играта на својот тим на мечот против Металург и победата во Скопје (28-29) во рамки на СЕХА-лигата. Романците допатуваа на мегдан со „металурзите“ со осум ракометари и двајца голмани, но и ...

Металург не ја победи ниту Стеауа, која играше со 10 играчи во Скопје

Спортклуб - 07.11.2018

Ракометарите на Металург не ја продолжија низата од победи (две) во Лигата на шампионите и СЕХА лигата откако вечерва загубија на домашен терен од романскиот тим Стеауа со 29:28 во регионалното натпреварување.

Металург испушти водство и на крај загуби од Стеауа (ФОТО)

Sport 1 - 07.11.2018

Металург не успеа да врзе две победи едноподруго оваа сезона, па по успехот против Чеховски во ЛШ, им се врати на поразите во дуелот со Стеауа, во 8. коло од СЕХА-лигата. Стеауа допатува во Скопје без неколку ракометари, со скратен и комбиниран ...

Велковски: Не игравме како што треба кога беше најважно

Gol.mk - 07.11.2018

Збор на прес-конференцијата по натпреварот меѓу Металург и Стеауа кој заврши со триумф на гостите (28-29) даде и капитенот на македонскиот тим Мартин Велковски. Репрезентативецот истакна дека Металург одиграл меч со осцилации, а во клучните моменти ...

Стеауа го сруши Металург во „Борис Трајковски“

Дерби - 07.11.2018

Ракометарите на Металург не успеаа да ја продолжат позитивната серија, па по одличните настапи и победите против Татран Прешов и Чеховски Медведи денеска неочекувано загубија од Стеауа во СЕХА лигата со 29-28.