TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Русковска: Катица Јанева не би избегала од земјава

Expres - 21.07.2019

Во интервју за емисијата „Код“ обвинтелката Вилма Русковска изјави дека Јанева не била под ПИ мерки и оти таа лично не верува дека избегала од државава затоа што тука имала живот и семејство, пренесе Пресинг.ТВ..

Подем и пад на СЈО, сите беа за Катица Јанева, што се случи?

ТВ21 - 21.07.2019

„Вие редовно ќе бидете информирани за текот на истрагара и содржината што произлегуваат од незаконскткоследење на коминикациите .преку пратениците вие одлучивте и на негово чело да застанам јас и од тоа нема поголема чест. Правдата ќе победи“.

МИЦКОСКИ: Заев практично го прифати предлогот на ВМРО-ДПМНЕ, да нема СЈО, да се формира ново обвинителство

Фактор - 21.07.2019

Лидерот на најголемата опозициска партија, Христијан Мицкоски во интервју за порталот Република вели дека Заев практично го прифатил предлогот на ВМРО-ДПМНЕ да не се даде нов живот на тоа СЈО, туку да се формира ново обвинителство во рамките на ...

Незгодни прашања за Рускоска и Заев – Зошто против „колегите од СЈО“ не е покрената истрага?

Алфа - 21.07.2019

Обвинителката Рускоска треба да даде официјално образложение за инволвираноста на лица од СЈО во случајот Рекет, а премиерот Заев не може самиот да донесува одлуки околу судбината на ова обвинителство, без притоа да обезбеди политички консензус.

Адвокатката Јошевска бара обвинителката Русковска да ги отвори картите за „колегите од СЈО“

МКД - 21.07.2019

Ова зеде некултурни размери, но во суштина многу опасни. Обвинителката Вилма Рускоска мора да даде официјално, институционално образложение за инволвираноста на како ги нарекува, „колегите од СЈО" или во спротивно нека молчи и нека не ја пали ...

Власта сака компромитираното СЈО да го замени со исто такво, за да ги амнестира криминалите на октоподот

Република - 21.07.2019

Зоран Заев го легитимираше она што одамна го велам, а тоа е дека Рускоска негов избор, и сега сака една Катица Јанева да ја замени со друга Катица Јанева, овој пат со име Вилма Рускоска. Јасно е дека овој предлог не може да се разбере никако поинаку ...

„Дајте и на мафијата да си одбери и обвинител и судии… па гревота се дечките„: Твитер реакции за Катица Јанева, „новото ...

еМагазин - 21.07.2019

На социјалните мрежи не стивнуваат реакциите за случајот на Јавното обвинителство „Рекет“, евентуалната инволвираност во истиот и на специјалната обвинителка Катица Јанева , иднината на Специјалното јавно обвинителство (СЈО)….

ПОНАДА ЗА БОЛНАТА КАТА: Гевгеличани дојдоа во Скопје да и се најдат на Катица Јанева

Магазин - 20.07.2019

Урнебесни фотографии и видеа се појавуваат на социјалните мрежи на тема Катица Јанева. На социјалните мрежи се шири видео од улицата во која е куќата каде престојува таа. Може да се забежат автомобили со гевгелиски таблички паркирани пред влезната ...

Калајџиев: СЈО не треба да се згаснува поради Катица Јанева

Телма - 20.07.2019

Судбината на Катица Јанева не треба да го следи и СЈО смета професорот по кривично право Гордан Калајџиев кој не се согласува со тоа дека без Катица Јанева не треба да постои СЈО. Со последниот предлог закон , СЈО се закопува уште пред да му истече ...

Катица Јанева не била под посебни истражни мерки

24 Вести - 20.07.2019

Катица Јанева беше најпребаруваното име на „Гугл“ во Македонија на 15 септември 2015 година, откако беше предложена за шефица на СЈО како дел од Пржинскиот договор. По нецели четири години, нејзиното име повторно е број еден на Интернетот во ...

Катица Јанева на спикерфон додека Боки 13 барал рекет- тоа го снимил сведокот, потврди за Телма Рускоска

Телма - 20.07.2019

Извори од СЈО за КОД велат дека најмалку два пати Бојан Јовановски ја посетил Катица Јанева во нејзината канцеларија во СЈО. Снимките предадени во обвинителството за организиран криминал потврдуваат дека во разговорите меѓу рекетираниот –Камчев и ...

Рускоска за Сител: Ги проверуваме мобилните апликации на Јанева, вториот мобилен и бил изгубен во Белград

Сител - 20.07.2019

Во интервјуто за Сител јавниот обвинител Вилма Рускоска која вчера од премиерот Зоран Заев беше предложена за раководител на ЈО за гонење на организиран криминал и висока корупција, во врска со случајот „Рекет“ истакна дека Судот мора да ги прифати ...

Колку „тежи“ Катица Јанева – антикорупциска го објави нејзиниот имот

Магазин - 20.07.2019

Шефицата на специјалнот обвинителство Катица Јанева стана топ тема во македонските медиуми по обелодениот случај „Рекет“ и по нејзината оставка. ОЈО ќе утврдува дали Катица Јаневска имала некаква поврзанот со Боки 13 и Зоки Кичеец, и тоа ќе се ...

Нема ПИ мерки за Јанева, боледувањето ѝ го дал матичниот лекар

ТВ21 - 20.07.2019

Основното јавно обвинителство нема побарано посебни истражни мерки за Катица Јанева. Јавната обвинителка, Вилма Русковска, во интервју за „Канал 77“, ја демантираше изјавата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, кој рече дека Јанева има ...

Јанева го уценувала и Мицкоски!? „За да го одмрзне партискиот имот, бараше поддршка за СЈО“

ТВ21 - 20.07.2019

Партиски штабови, станови, земјоделски површини, имоти, стари куќи е дел од долгиот список кој го замрзна скопскиот Кривичен суд на барање на СЈO пред повеќе од осум месеци. Барањето доаѓаше од предметот „Талир“, истрага која СЈО ја води против 14 ...

Странските новинари кои ја величаа Катица Јанева сега молчат за нејзината скандалозна оставка

Република - 20.07.2019

Може слободно да се каже дека во ниту еден Македонец не било вложено толку многу за да му се изгради позитивна слика во домашната и странска јавност, како што беше инвестирано во Катица Јанева.

КОЛУМНА НА ЈАНЕВСКИ: Дескоска со новиот закон раскажува – како Боки 13 одработи за Заев и Рускоска!

Денешен - 20.07.2019

Дарко ЈАНЕВСКИ Полека се исцртуваат рамките на целата операција со Орце Камчев, рекетот од Боки и улогата на Заев. Ако се сеќавате, по првичниот хаос, самата Рускоска рече дека Камчев пријавил кај Заев, а Заев кај неа. Што е фина тројка.

За Катица нема посебни истражни мерки, Рускоска објави: Не ја следиме, а дали некој друг ја следи…

Centar - 20.07.2019

Јавната обвинителка Вилма Русковска вели дека таа не е следена од страна на Јавното обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција. „Од страна на ОЈО не е побара посебна истражна мерка за Катица Јанева.

Синот на Катица го изгубил вториот мобилен телефон во Белград, ОЈО потврди дека и Јанева е во случајот „Рекет“

ТВ21 - 20.07.2019

Обвинителката Вилма Русковска попладнево на вестите на Сител, потврди дека Катица Јанева е јавната обвинителка поврзана со случајот „Рекет“. До сега од обвинителството велеа само дека е одземен мобилниот телефон на еден јавен обвинител, но никогаш ...

Русковска: за Јанева немаме побарано ПИ мерки

Р.С.Европа - 20.07.2019

Обвинителката од обвинителството за организиран криминал Вилма Русковска денеска рече дека за специјалната јавна обвинителка во оставка Катица Јанева нема посебна истражна мерка. “Од страна на Јавното обвинителство за гонење организиран криминал и ...

„Сител“: Вториот мобилен телефон, Катица го изгубила во Белград

еМагазин - 20.07.2019

Вториот мобилен телефон на Катица Јанева , таа го изгубила во Белград, рече обвинителката Вилма Русковска во интервју за телевизија „Сител“. За ова, Русковска била известена од страна на нејзиниот син Лазар Јанев.

За Јанева нема ПИ-мерка и таа не е следена од страна на Јавно обвинителство

еМагазин - 20.07.2019

Обвинителката Вилма Русковска во интервју за „Канал 77“ изјави дека од страна на Јавното обвинителство за гонење организиран криминал и корупција не е побарана посебна истражна мерка за Катица Јанева.

Катица го изгубила вториот мобилен во Белград, вели синот Лазар

Expres - 20.07.2019

Синот на Катица Јанева, Лазар Јанев, на обвинителката Вилма Русковска ѝ рекол дека неговата мајка го изгубила вториот телефон во – Белград. Во интервјуто за Сител Русковска рече дека синот на Катица Јанева рекол дека вториот телефон и е изгубен во ...

КОД: Катица Јанева на спикерфон додека Боки 13 барал рекет

еМагазин - 20.07.2019

Извори од Специјалното јавно обвинителство (СЈО) за КОД на телевизија Телма велат дека најмалку два пати Бојан Јовановски (Боки 13) ја посетил Катица Јанева во нејзината канцеларија во СЈО.

КОД: Додека Боки 13 барал рекет Катица Јанева била на спикерфон

Expres - 20.07.2019

Емисијата КОД на Снежана Лупевска што се емитува на Телма открива дека Катица Јанева била на спикерфон додека Боки 13 барал рекет. Ова за КОД го потврдила за Телма обвинителката Рускоска. Извори од СЈО за КОД велат дека најмалку два пати Бојан ...

Катица нема да избега од државава оти тука има семејство и живот, вели Русковска

Скопје1 - 21.07.2019

Во интервју за емисијата „Код“ обвинтелката Вилма Русковска изјави дека Јанева не била под ПИ мерки и оти таа лично не верува дека избегала од државава затоа што тука имала живот и семејство.

Калајџиев: Не може премиерот да одлучува кој ќе го води СЈО и која ќе биде неговота cyдбина

Курир - 20.07.2019

Во однос на новиот Закон за јавно обвинитеелство и СЈО професорот на правниот факултет Гордан Калајџиев на гостување во „Стадион“ на Канал 77 истакна дека не може владата да одлучува кој ќе го води ЈО и која ќе биде неговата судбина.

Русковска: Се уште не е најден вториот телефон на Катица Јанева

Фокус - 20.07.2019

Јавната обвинителка Вилма Русковска во денешното гостување на радио Канал 77 рече дека вториот мобилен телефон на Катица Јанева не е пронајден. -Од страна на ОЈО не е побара посебна истражна мерка за Катица Јанева.

ОЈО: Мицкоски ќе биде контактиран да даде изјава

MakPress - 20.07.2019

Јавното обвинителство допрва ќе го контактира лидерот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски за да даде изјава во врска со уцените за кои во неколку наврати повторува дека ги добивал од Катица Јанева за да го поддржи законот за јавното обвинителство а за ...

Русковска: Сеуште не е пронајден вториот телефон на Катица Јанева

MakPress - 20.07.2019

Во денешното гостување во емисијата „Стадион“ на радио Канал 77, шефицата на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција Вилма Русковска истакна дека против специјалната јавна обвинителка во оставка Катица Јанева, не се отворе ПИ ...

„Сведок“: Ќе пропеат и ќе кажат кој колку пари добил од земените 1.5 милиони евра -Затоа, чекајте апсење и на Катица ...

Скопје1 - 20.07.2019

Новинарот Саше Димовски кој вообичаено ја следи проблематиката во судството, за порталот „Сведок“, објави коментар под наслов: Кичевски, какви цигари пушиш, да ти испратам во притвор да не ти е досадно? Димовски вели дека Кичевски ги поминал сите ...

АНАЛИЗА: Оставката на Јанева е оставка за целиот тим

Слободен Печат - 20.07.2019

Без Катица Јанева не можат да продолжат судењата во предметите на СЈО, а сите обвинители треба да си дадат оставка, затоа што ситуацијата е иста како кога премиерот ќе даде оставка и тогаш целата влада е во оставка, вели професор Гордан Калајџиев, ...

Русковска: Нема ПИ мерка за Катица, предметите на СЈО нема да пропаднат ако има докази

+инфо - 20.07.2019

И да остане мислењето на Врховен за истрагите на СЈО отворени по 18 месеци, новото обвинителство може да го почне предметот „Империја“ од почеток, порача обвинителката Вилма Русковска, која со новиот закон се предлага да остане на чело на новото ...

РУСКОВСКА: Во понеделник очекувам вештачењето на телефонот на Катица да биде готово

Фактор - 20.07.2019

Јавнотото обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција во домот Специјалната обвинителка во заминување, Катица Јанева барало два телефони, но успеало да одземе само еден телефон, кој веќе е на вештачење и за истиот тој мобилен ...

Русковска: За Катица нема посебна истражна (ПИ) мерка, „Империја“ ќе почне од почеток

24Инфо - 20.07.2019

Новото обвинителство може да го почне предметот „Империја“ од почеток, порача обвинителката Вилма Русковска, којатреба да ја наследи Катица Јанева во новото обвинителство во кое ќе се спојат нејзиното и СЈО.

Сведок: Чекајте апсење на Катица Јанева

Expres - 20.07.2019

Новинарот Саше Димовски, кој со години пишува за аномалиите судството, на порталот „Сведок“ објави коментар „Кичевски, какви цигари пушиш, да ти испратам во притвор да не ти е досадно?“. Димовски ја објаснува својата врска со Зоки Кичеец, за кого ...

Македонски водвиљ или трагедија

Deutsche Welle - 20.07.2019

Катица Јанева е веќе линчувана затоа што потклекна. Но овој случај отвора други поголеми прашања на кои обвинителството молчи – на пример, од каде ги собирал 1,5 милиони евра сведокот-жртва Џефри Епштајн е богат човек. Многу богат човек.

Мицкоски: Катица Јанева ме уценуваше за да го одмрзне имотот на ВМРО-ДПМНЕ

Фокус - 19.07.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицковски вечерва од Битола рече дека Катица Јанева го уценувала за да го одмрзне имотот на неговата партија. -Јас јавно го повикав јавниот обвинител да ме повика да посведочам бидејќи бев предмет на уцена од ...

Мицкоски: Слушнав дека Јанева има забрана за напуштање на Македонија

Фокус - 19.07.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вечерва од Битола изјави дека слушнал дека специјалната јавна обвинителка во оставка, Катица Јанева имала забрана за напуштање на Македонија.

Мицкоски: Јанева ме уценуваше и мене, слушнав дека не смее да излезе од земјава

+инфо - 19.07.2019

Катица Јанева ме уценуваше за да го одмрзне имотот на ВМРО-ДПМНЕ, изјави вечерва лидерот на партијата Христијан Мицкоски. – Јас јавно го повикав јавниот обвинител да ме повика да посведочам бидејќи бев предмет на уцена од страна на Катица Јанева ...

Адвокатката Јошевска: Русковска мора да ги отвори картите за „колегите од СЈО“

Нетпрес - 21.07.2019

„Ова зеде некултурни размери, но во суштина многу опасни. Обвинителката Вилма Рускоска мора да даде официјално, институционално образложение за инволвираноста на како ги нарекува, „колегите од СЈО” или во спротивно нека молчи и нека не ја пали ...

Мицкоски: Власта сака компромитираното СЈО да го замени со исто такво, за да ги амнестира криминалите на октоподот

Курир - 21.07.2019

Зоран Заев го легитимираше она што одамна го велам, а тоа е дека Рускоска е негов избор, и сега сака една Катица Јанева да ја замени со друга Катица Јанева, овој пат со име Вилма Рускоска.

Македонски водвиљ или трагедија

Либертас - 20.07.2019

Катица Јанева е веќе линчувана затоа што потклекна. Но овој случај отвора други поголеми прашања на кои обвинителството молчи – на пример, од каде ги собирал 1,5 милиони евра ...

Рускоска за Телма: Катица Јанева на спикерфон додека Боки 13 барал рекет- тоа го снимил сведокот

Курир - 20.07.2019

Извори од СЈО за КОД велат дека најмалку два пати Бојан Јовановски ја посетил Катица Јанева во нејзината канцеларија во СЈО, пренесува „ ТВ Телма “. Снимките предадени во обвинителството за организиран криминал потврдуваат дека во разговорите меѓу ...

КАТИЦА ВО КАЛ ДО ГУША: Синот на Јанева рекол на ЈО, дека вториот телефон и е изгубен во Белград!

Магазин - 20.07.2019

Во интервјуто за Сител јавниот обвинител Вилма Рускоска која вчера од премиерот Зоран Заев беше предложена за раководител на ЈО за гонење на организиран криминал и висока корупција, во врска со случајот „Рекет“ истакна дека Судот мора да ги прифати ...

Рускоска за Катица Јанева: Не ја следиме, а дали некој друг ја следи…

Република - 20.07.2019

Јавната обвинителка Вилма Рускоска вели дека специјалната обвинителка Катица Јанева, не е следена од страна на Јавното обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција. „Од страна на ОЈО не е побара посебна истражна мерка за Катица Јанева.

Катица Јанева мобилниот го изгубила во Белград

PressingTV - 20.07.2019

Синот на Катица Јанева, Лазар Јанев, на обвинителката Вилма Русковска ѝ рекол дека неговата мајка го изгубила вториот телефон во – Белград. Во интервјуто за Сител Русковска рече дека синот на Катица Јанева рекол дека вториот телефон и е изгубен во ...

Катица го изгубила вториот мобилен во Белград

24Инфо - 20.07.2019

Oбвинителката Вилма Русковска во интервју за Сител рече дека синот на Катица Јанева, Лазар Јанев на истражителите им рекол дека вториот телефон и е изгубен во Белград. Лазар Јанев е директор на маркетинг во 1ТВ, каде по апсењето на Бојан Јованосвки ...

Кaјалџиев: Не може премиерот да одлучува кој ќе го води СЈО и која ќе биде неговота cyдбина

Република - 20.07.2019

Во однос на новиот Закон за јавно обвинитеелство и СЈО професорот на правниот факултет Гордан Калајџиев на гостување во „Стадион“ на Канал 77 истакна дека не може владата да одлучува кој ќе го води ЈО и која ќе биде неговата судбина.

Русковска: Нема ПИМ мерки за Катица Јанева

PressingTV - 20.07.2019

Јавната обвинителка Вилма Русковска во денешното гостување на радио Канал 77 рече дека вториот мобилен телефон на Катица Јанева не е пронајден, како и тоа дека против неа не се наредни посебни истражни мерки (ПИМ).