TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Карпош најавува новогодишно украсување, но со намалени буџетски средства

Канал5 - 21.11.2020

Во пресрет на Новогодишните и Божиќните празници, општина Карпош се подготвува за симболично украсување на неколку пофреквентни локации, но како што соопшти, со значително намалени буџетските средства за оваа намена.

Новогодишна еуфорија нема: Градот ќе се украсува, но голем дел од општините се откажаа од новогодишниот декор

Скопје24 - 21.11.2020

Новогодишната еуфорија оваа година падна во сенка, здравствената ситуација ни наложни да не размислуваме на ова прашање. Речиси многу малку објекти низ градот може да се видат како се накитени, а уште помалку па граѓаните може да се радуваат на ...

Симболично ќе биде украсена Општина Карпош во пресрет на Нова година и Божиќ

Скопје инфо - 21.11.2020

Во пресрет на Новогодишните и Божиќните празници, општина Карпош се подготвува за симболично украсување на неколку пофреквентни локации, со тоа што значително се намалени буџетските средства за оваа намена.

Жугиќ: Шилегов спротивно на здравиот разум во услови на епидемија троши 525 илјади евра на лампиони и диносауруси, дали ...

24Инфо - 21.11.2020

Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, повеќе од очигледно е дека тера инает со здравиот разум. Во услови на тешка пандемија, тој упорно не отстапува од намерата од градскиот буџет да потроши 32.340.000 денари или 525 илјади евра за новогодишни ...

Градот ќе украсува, но голем дел од општините се откажаа од новогодишниот декор

Н.Македонија - 21.11.2020

Новогодишното украсување и целокупната новогодишна магија воопшто, годинава западнаа во сенка на коронавирусот. На самиот праг од последниот месец од годината, кога секоја година сите жители на градот со нетрпение очекуваат да видат како ќе бидат ...

Валандово без новогодишно украсување – парите ќе одат за Дневниот центар за деца со попреченост

4NEWS - 20.11.2020

Општина Валандово нема оваа година да биде новогодишно украсена. Ова е одлука која на својот Фејсбук профил ја соопшти градоначалникот, Перо Костадинов. „По реакциите на граѓаните, Општина Валандово нема да одвои средства за новогодишно украсување ...

Карпош ќе се кити, ама со скромни буџетски средства

Слободен Печат - 21.11.2020

Во пресрет на Новогодишните и Божиќните празници, општина Карпош се подготвува за симболично украсување на неколку пофреквентни локации, но како што соопшти, со значително намалени буџетските средства за оваа намена.

Жугиќ: Шилегов спротивно на здравиот разум во услови на епидемија троши 525 илјади евра на лампиони и диносауруси, дали ...

Курир - 21.11.2020

Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, повеќе од очигледно е дека тера инает со здравиот разум. Во услови на тешка пандемија, тој упорно не отстапува од намерата од градскиот буџет да потроши 32.340.000 денари или 525 илјади евра за новогодишни ...

Жугиќ: Шилегов во услови на епидемија троши 525 илјади евра на лампиони и диносауруси

Канал5 - 21.11.2020

Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, повеќе од очигледно е дека тера инает со здравиот разум, рече на прес конференција Јелена Жугиќ, советничка на ВМРО – ДПМНЕ во Советот на Град Скопје.

(Видео) Жугиќ: Шилегов во услови на епидемија троши 525 илјади евра на лампиони и диносауруси

Макфакс - 21.11.2020

Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, повеќе од очигледно е дека тера инает со здравиот разум. Во услови на тешка пандемија, тој упорно не отстапува од намерата од градскиот буџет да потроши 32.340.000 денари или 525 илјади евра за новогодишни ...

(Видео) Жугиќ: Шилегов во услови на епидемија троши 525 илјади евра на лампиони и диносауруси

Опсервер - 21.11.2020

Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, повеќе од очигледно е дека тера инает со здравиот разум. Во услови на тешка пандемија, тој упорно не отстапува од намерата од градскиот буџет да потроши 32.340.000 денари или 525 илјади евра за новогодишни ...

(Видео) Жугиќ: Шилегов во услови на епидемија троши 525 илјади евра на лампиони и диносауруси

Вечер - 21.11.2020

Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, повеќе од очигледно е дека тера инает со здравиот разум. Во услови на тешка пандемија, тој упорно не отстапува од намерата од градскиот буџет да потроши 32.340.000 денари или 525 илјади евра за новогодишни ...

Жугиќ: Шилегов спротивно на здравиот разум во услови на епидемија троши 525 илјади евра на лампиони и диносауруси, дали ...

Скопје1 - 21.11.2020

Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, повеќе од очигледно е дека тера инает со здравиот разум. Во услови на тешка пандемија, тој упорно не отстапува од намерата од градскиот буџет да потроши 32.340.000 денари или 525 илјади евра за новогодишни ...

(Видео) Жугиќ: Шилегов во услови на епидемија троши 525 илјади евра на лампиони и диносауруси

Centar - 21.11.2020

Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, повеќе од очигледно е дека тера инает со здравиот разум. Во услови на тешка пандемија, тој упорно не отстапува од намерата од градскиот буџет да потроши 32.340.000 денари или 525 илјади евра за новогодишни ...

Жугиќ: Шилегов спротивно на здравиот разум во услови на епидемија троши 525 илјади евра на лампиони и диносауруси, дали ...

Press24 - 21.11.2020

Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, повеќе од очигледно е дека тера инает со здравиот разум. Во услови на тешка пандемија, тој упорно не отстапува од намерата од градскиот буџет да потроши 32.340.000 денари или 525 илјади евра за новогодишни ...

Жугиќ: Шилегов во услови на епидемија троши 525 илјади евра на лампиони и диносауруси, дали ова е некој бонбона бизнис?

Нетпрес - 21.11.2020

Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, повеќе од очигледно е дека тера инает со здравиот разум. Во услови на тешка пандемија, тој упорно не отстапува од намерата од градскиот буџет да потроши 32.340.000 денари или 525 илјади евра за новогодишни ...

Карпош најавува новогодишно украсување, но со намалени буџетски средства

Вечер Прес - 21.11.2020

Во пресрет на Новогодишните и Божиќните празници, општина Карпош се подготвува за симболично украсување на неколку пофреквентни локации, но како што соопшти, со значително намалени буџетските средства за оваа намена.

Симболично новогодишно украсување во Карпош, поголемиот дел од средствата сепренаменуваат за прочистувачи на воздух

Локално - 21.11.2020

Во пресрет на Новогодишните и Божиќните празници, општина Карпош се подготвува за симболично украсување на неколку пофреквентни локации, со тоа што значително се намалени буџетските средства за оваа намена.

Симболично новогодишно украсување во Карпош, поголемиот дел од средствата се пренаменуваат за прочистувачи за воздух

MakPress - 21.11.2020

Во пресрет на Новогодишните и Божиќните празници, општина Карпош се подготвува за симболично украсување на неколку пофреквентни локации, со тоа што значително се намалени буџетските средства за оваа намена.

Жугиќ: Шилегов спротивно на здравиот разум во услови на епидемија троши 525 илјади евра на лампиони и диносауруси, дали ...

MakPress - 21.11.2020

Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, повеќе од очигледно е дека тера инает со здравиот разум. Во услови на тешка пандемија, тој упорно не отстапува од намерата од градскиот буџет да потроши 32.340.000 денари или 525 илјади евра за новогодишни ...

Жугиќ: Наместо лампиони Шилегов може да купи возила на Брза помош

+инфо - 21.11.2020

ВМРО-ДПМНЕ апелира до градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, половина милион евра наместо за лампиони и диносауруси да ги насочи за набавка на медицински материјали, возила на Брза помош, јакнење на здравствените капацитети, помош на граѓаните ...

Шилегов за новогодишното украсување на Скопје: А дома ќе красите ли елка?

Expres - 20.11.2020

Во цвечерашново гостување во „Само интервју“ на Канал 5, градоначалникот потврди дека нема да се откаже од идејата за новогодишно украсување на Скопје за што ќе бидат одвоени 200.000 вра. На прашањето на новинарот Гоце Михајловски околу тоа, Шилегов ...

Во Вашингтон пристигна божиќната елка

Вечер Прес - 20.11.2020

Годинашната божиќна елка на американската престолнина е добиена од Националниот шумски парк Aнкомпагре, во Колорадо, и оттаму е превезена до Вашингтон на пат долг 3.200 километри. Според „Стил“, компанија за производство на земјоделска механизирана ...

Свети Николе со дел од средствата за новогодишно украсување ќе купат таблети за учениците

CivilMedia - 20.11.2020

„Предвидено е новогодишно украсување на градот, но нема да ги реализираме сите предвидени средства. Бидејќи е крај на година, средствата што ќе останат предвидувам да ги реализираме наредната година со набавка на таблети за учениците.

Валандово без новогодишно украсување – парите ќе одат за Дневниот центар за деца со попреченост

ТВ21 - 20.11.2020

Општина Валандово нема оваа година да биде новогодишно украсена. Ова е одлука која на својот Фејсбук профил ја соопшти градоначалникот, Перо Костадинов. „По реакциите на граѓаните, Општина Валандово нема да одвои средства за новогодишно украсување ...

Скопјани бараат парите за китење да им се дадат на загрозени семејства

Вечер Прес - 20.11.2020

Предводени од примерот на општина Куманово која својот буџет планиран за китење на градот го пренамени за купување таблети за учениците во општината, група скопјани во четвртокот доставиле барање до Град Скопје во кое бараат средствата од градскиот ...

Идеи за празнично украсување на влезот кои ќе сакате да ги копирате

Кафе пауза - 20.11.2020

Украсувањето на домот со божиќни детали е забавна празнична активност што треба да ја направите кога сте исполнети со божиќниот дух. Ноември е, но ние мислиме дека е време да почнеме со подготовките за престојните празници.