TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Кој е каталонскиот професор кого шпанските власти го осудија на 13 години затвор?

А1 On - 17.10.2019

Хина – Загреб Таинствениот професор со пријатен карактер и една од клучните фигури на каталонското сепаратистичко движење, Ориол Џункуерас, го понесе најголемиот товар во пропаднатиот обид за осамостојување на Каталонија, настан што ја предизвика ...

Санчез нема да преземе итни мерки поради протестите во Каталонија

Макфакс - 17.10.2019

Премиерот на Шпанија, Педро Санчез изјави дека нема да преземе итни мерки во покраината Каталонија, каде застапниците за независност се судрија со полицијата веќе трет ден по ред. Санчез се состана со лидерите на трите најголеми опозициски партии во ...

Барселона гори: Ситуацијата е надвор од контрола, на улиците жестоки пресметки и гумени куршуми...

Точка - 17.10.2019

Демонстрантите и полицијата синоќа се судрија на улиците на Барселона на третиот ден од протестите кои што избија после затворските казни за лидерите на каталонските сепаратисти. Оган и полицски сирени - синоќа демонстрантите повторно се обидоа да ...

Илјадници Каталонци на нов протест во Барселона

Р.С.Европа - 17.10.2019

Десетици илјади Каталонци протестираа синоќа во Барселона, трет ден по ред, и се судирија со полицијата, изразувајќи протест поради долгите затворски казни на кои Врховниот суд на Шпанија осуди деветмина каталонски сепаратисти.

Нови судири меѓу полицијата и демонстрантите во Барселона

Опсервер - 18.10.2019

Демонстрантите се судрија со полицијата во Барселона четврта вечер по ред за време на протестите поради пресудите за лидерите на каталонските сепаратисти кои учествуваа во организацијата на референдумот за отцепување.

Барселона: Нов судир на полицијата и демонстрантите (ВИДЕО)

Кумановски м. - 17.10.2019

Демонстрантите и полицијата се судрија вечерва во Барселона, трет ден на протестите за пресудите против каталонските сепаратистички лидери, пренесува Ројтерс. Полициските сили за сузбивање немири пукале со гас од пена додека демонстрантите палеле ...

ВО ЖИВО: Протести во Барселона, демонстрантите се судрија со полицијата

ТВ21 - 16.10.2019

Глеми протести во моментов низ улиците на Барселона, каде што протестантите се судрија со полицијата која мораше да употребува и солзавец. Протестите во Барселона траат веќе три дена, а причина е апсењето на каталонскиот лидер кој се залагаше за ...

ВО ЖИВО од протестите во Барселона!

Опсервер - 16.10.2019

Во Барселона протестантите кои се за независност се судрија со полицијата по апсењето на нивниот ...

Каталонија гори , над 125 повредени , илјадници маршираат кон Барселона (ВИДЕО)

Канал5 - 16.10.2019

Илјадници демонстранти тргнаа утрово кон Барселона од пет каталонски градови , поминувајќи стотина километри пеш , каде во петок на голем протест и генерален штрајк ќе бараат ослободување од затвор на осудените политичари.

Каталонските сепаратисти маршираат кон Барселона

Нова ТВ - 16.10.2019

Илјадници луѓе од пет каталонски градови денеска се собраа и се упатија кон Барселона, каде в петок е најавен генерален штрајк и масовни демонстрации. Демонстрантите носат транспаренти на кои пишува „Слобода за политичките затвореници“ , алудирајќи ...

„Биди како вода“ во Хонгконг, „Биди како цунами“ во Каталонија

Н.Македонија - 16.10.2019

Кварц Авторка: Мери Хуи Мотото „Биди како вода“ на протестите во Хонгконг, кое покажува флуидност, флексибилност и брзина, доби нова форма на цунами во Каталонија на другиот крај од светот.

Полицијата и демонстрантите во Барселона се судрија по вторпат

Глас на Америка - 16.10.2019

Протестите почнаа поради пресудите за десетици лидери на каталонските сепаратисти ВАШИНГТОН — Полицијата и демонстрантите во Барселона, Шпанија, вчераноќта се судрија по вторпат, за време на протестите против пресудите за десетици лидери на ...

Каталонија гори, над 125 повредени, илјадници маршираат кон Барселона (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 16.10.2019

Илјадници демонстранти тргнаа утринава од пет каталонски града, минувајќи оддалеченост од 100 километри кон Барселона, каде во петок со масовен протест и генерален штрајк ќе се бара ослободување на затворените заговорници на независноста на ...

По насилствата во Каталонија приведени 51 лице

24Инфо - 16.10.2019

За време на демонстрациите во каталонија, по затворските пресуди за сепаратистичките каталонски лидери, уапсени се 51 лице, соопшти денеска шпанската Влада. Според податоците на Министерството за внатрешни работи, 29 лица се приведени во ...

МИРНО ГРАЃАНСКО ДВИЖЕЊЕ ИЛИ КООРДИНИРАНО НАСИЛСТВО? Нови судири на сепаратистите и полицијата во Каталонија

Слободен Печат - 16.10.2019

Освен во Барселона, судири на полицијата и демонстрантите имаше во градовите Тарагона, Жирона и Леида. Шпанската влада предупреди дека насилните протести во Каталонија ќе бидат пресретнати со „цврст, пропорционален и обединет“ одговор, по одредените ...

(ВИДЕО) Втор ден насилни протести во Барселона

Алсат-М - 16.10.2019

Насилни протести и судири меѓу демонстрантите и полицијата веќе втора вечер по ред избија во Барселона. Шпанските власти започнаа истрага за група активисти коишто ги организирале протестите поради осудителни пресуди за лидери на каталонските ...

Повторно хаос на улиците на Барселона: Демонстрантите се судрија со полицијата...

Точка - 16.10.2019

Синоќа во Барселона дојде до судир помеѓу граѓаните кои бараат независност и каталонската полиција пред зградата на шпанската централна влада која беше опкружена од демонстранти. Интервентната полиција постави железни бариери, но демонстрантите со ...

Насилството во Барселона повторно остави заглавени стотици патници на аеродромот

+инфо - 16.10.2019

Стотици патници и денеска останаа на аеродромот Прат во Барселона, откако вчера се откажаа уште 45 летови поради протестите на каталонските сепаратисти. Втора вечер по ред во Барселона синоќа дојде до насилни судири меѓу демонстрантите и полицијата, ...

САД ги повикаа каталонските демонстранти на „умереност“

Макфакс - 16.10.2019

Соединетите американски држави ги повикаа каталонските демонстранти на „умереност“ во реакцијата на судската пресуда за политичарите кои организираа референдум за независност во 2017 година, потсетувајќи дека претседателот Доналд Трамп сака „силна и ...

Повторно хаос на улиците на Барселона- запалени улици , полицијата удри по демонстрантите (ВИДЕО)

Канал5 - 15.10.2019

Вечерва во Барселона се одржуваат насилни протести , во кои , како што јавуваат дел од медиумите има и повредени демонстранти , а на еден му било извадено окото. Во Барселона дојде вечерва до судир на застапниците за независност и каталонската ...

Кој е каталонскиот професор и политичар кого Шпанците го осудија на 13 години затвор

МКД - 15.10.2019

Мистериозниот професор со пријатен карактер и една од клучните фигури на каталонското сепаратистичко движење Ориол Жункерас го поднесе најголемиот товар на пропаднатиот обид за осамостојување, настанот кој ја предизвика најголемата политичка криза ...

Претседателот на каталонската влада вети нов референдум за независност (ВИДЕО)

Канал5 - 15.10.2019

Претседателот на каталонската влада Квим Тора порача денеска дека заговорниците на независност повторно ќе организираат референдум за независност на Каталонија , но не прецизираше кога. Премиерот на Каталонија, Квим Тора треба да понуди одговор во ...

Алекс Салмонд: Мадрид прави маченици од лидерите на независност на Каталонија

Макфакс - 15.10.2019

Со казнувањето на деветте каталонски политичари на вкупно 100 години затвор за противдржавно делување поради ненасилен отпор, Мадрид ги направи маченици и ја потпиша својата смртна казна, изјави поранешниот шкотски прв министер Алекс Салмонд за РТ.

Каталонија останува трн во шпанската политика

Н.Македонија - 15.10.2019

Судските пресуди за каталонските сепаратисти повторно ја разгоруваат политичката криза во Шпанија, која се подготвува за нови општи избори, пишува „Вашингтон пост“. Девет каталонски сепаратисти беа осудени од Врховниот суд на Шпанија на казна затвор ...

Пучдемон протестираше во Брисел

Макфакс - 15.10.2019

Поранешниот лидер на Каталонија, Карлес Пучдемон, денеска во Брисел им се придружи на поддржувачите на каталонската независност кои протестираа пред седиштето на Европската комисија поради пресудите за дванаесет каталонски сепаратисти.

(Видео) Најмалку 170 повредени во судирите во Барселона

Макфакс - 15.10.2019

Најмалку 170 лица се повредени, меѓу кои и 40 полицајци, во судирите меѓу демонстрантите и полицијата кај Меѓународниот аеродром во Барселона и на други локации во Каталонија. Каталонските власти соопштија дека се уапсени три лица.

Тора: Мојата Влада продолжува да ги брани правата на Каталонија

А1 On - 15.10.2019

Каталонскиот лидер Квим Тора денеска изјави дека неговата Влада ќе продолжи да го брани правото на самоопределување на Каталонија. Тој на прес-конференција за странски медиуми наведе дека вчерашната пресуда на Врховниот суд ги ограничува различните ...

Европска комисија: Каталонското прашање е внатрешна работа на Шпанија

А1 On - 15.10.2019

Европската комисија одби да ја коментира пресудата за приврзаниците за независност на Каталонија, истакнувајќи дека тоа е внатрешна работа на Шпанија. – Комисијата не ги коментира одлуките на националните судови.

Гвардиола: Шпанија се претвора во авторитарна држава

А1 On - 15.10.2019

Тренерот на Манчестер сити, Јосеп Гвардиола ја критикуваше одлуката за затворање на организаторите на референдумот за независност на Каталонија. – Ова е неприфатливо во Европа во 21. век. Шпанија се претвора во авторитарна држава.

Кој е „каталонскиот Мандела“, професор и политичар кој е осуден на 13 години затвор

Слободен Печат - 15.10.2019

Жункерес, професорот кој стана политичар, во понеделникот беше осуден на 13 години затвор за својата улога во спроведувањето на забранетиот референдум на 1 октомври 2017 година и подоцнежното прогласување на независност.

Најмалку 170 повредени во судирот на полицијата и демонстрантите во Барселона

Макфакс - 15.10.2019

Најмалку 170 лица се повредени во судирот на каталонските сепаратисти и полицијата на аеродромот во Барселона, соопштија денеска каталонските власти. Немирите избувнаа за време на демонстрациите кои започнаа по осудувањето на деветтемина каталонски ...

Најмалку 170 повредени во судирите на полицијата и демонстрантите во Барселона

Слободен Печат - 15.10.2019

Три особи се уапсени, а меѓу повредените има и 40 полицајци. Најмалку 170 луѓе се повредени во судирите на каталонските сепаратисти и полицијата во близина на аеродромот во Барселона, соопштија денес каталонските власти.

(Видео) Се судрија полицијата и демонстрантите во Барселона

Centar - 15.10.2019

Илјадници каталонски сепаратисти излегле на улиците во Барселона и се обиделе да го блокираат барселонскиот аеродром по пресудата на деветмина нивни лидери на казни затвор од девет до 13 години.

Пресметки меѓу полицијата и демонстрантите во Барселона

Алфа - 15.10.2019

Ескалираа протестите пред аеродромот во Барселона откако Врховниот суд им пресуди долгогодишни затворски казни на 12 каталонски политички лидери. Демонстрантите се судрија со специјални полициски единици, при што најмалку 37 луѓе се повредени, а над ...

Најмалку 37 лица повредени во судир меѓу полицијата и демонстрантите во Барселона

MakPress - 15.10.2019

Во судир меѓу демонстрантите и полицијата на аеродромот во Барселона синоќа се повредени 37 лица, соопштија шпанските здравствени власти. Британските медиуми пренесуваат дека полицијата на влезот на аеродромот влетала меѓу демонстрантите кои ...

Хаос во Барселона откажани 45 летови: Се судрија полицијата и демонстрантите, повредени 170 лица!

Магазин - 15.10.2019

Стотина патници денеска се задржани на аеродромот Ел Прат во Барселона, откако се откажаа 45 летови поради протестите на каталонските сепаратисти, соопштија шпанските медиуми. Најмалку 170 лица се повредени, меѓу кои 40 полицајци во протестите ...

Најмалку 170 повредени при судирите помеѓу демонстрантите и полицијата во Барселона

Курир - 15.10.2019

За време на протестите кај меѓународниот аеродром во Барселона и во другите места во Каталонија повредени се најмалку 170 луѓе, меѓу кои 40 полицајци, а три лица се уапсени. Поради протестите од меѓународниот аеродром „Ел Прат“ во Барселона вчера ...

ЕУ: Каталонија е внатрешно прашање на Шпанија

Денешен - 15.10.2019

Европската комисија одби да ја коментира пресудата за приврзаниците за независност на Каталонија, истакнувајќи дека тоа е внатрешна работа на Шпанија. – Комисијата не ги коментира одлуките на националните судови.

Европска комисија: Каталонското прашање е внатрешна работа на Шпанија

Вечер Прес - 15.10.2019

Европската комисија одби да ја коментира пресудата за приврзаниците за независност на Каталонија, истакнувајќи дека тоа е внатрешна работа на Шпанија. – Комисијата не ги коментира одлуките на националните судови.

Европска комисија: Каталонското прашање е внатрешна работа на Шпанија

MakPress - 15.10.2019

Европската комисија одби да ја коментира пресудата за приврзаниците за независност на Каталонија, истакнувајќи дека тоа е внатрешна работа на Шпанија. – Комисијата не ги коментира одлуките на националните судови.

Гвардиола: Шпанија се претвора во авторитарна држава

MakPress - 15.10.2019

Тренерот на Манчестер сити, Јосеп Гвардиола ја критикуваше одлуката за затворање на организаторите на референдумот за независност на Каталонија. – Ова е неприфатливо во Европа во 21. век. Шпанија се претвора во авторитарна држава.

Гвардиола: Шпанија станува авторитарна држава

Денешен - 15.10.2019

Тренерот на Манчестер сити, Јосеп Гвардиола ја критикуваше одлуката за затворање на организаторите на референдумот за независност на Каталонија. – Ова е неприфатливо во Европа во 21. век. Шпанија се претвора во авторитарна држава.

Најмалку 170 повредени во судирот на полицијата и демонстрантите во Барселона

Н.Македонија - 15.10.2019

Најмалку 170 лица се повредени во судирот на каталонските сепаратисти и полицијата на аеродромот во Барселона, соопштија денеска каталонските власти. Немирите избувнаа за време на демонстрациите, кои започнаа по осудувањето на деветтемина каталонски ...

Најмалку 170 повредени во судирот на полицијата и демонстрантите во Барселона

24Инфо - 15.10.2019

Најмалку 170 лица се повредени во судирот на каталонските сепаратисти и полицијата на аеродромот во Барселона, соопштија денеска каталонските власти. Немирите избувнаа за време на демонстрациите кои започнаа по осудувањето на деветтемина каталонски ...

Најмалку 170 повредени во судирот на полицијата и демонстрантите во Барселона

MTM - 15.10.2019

Најмалку 170 лица се повредени во судирот на каталонските сепаратисти и полицијата на аеродромот во Барселона, соопштија денеска каталонските власти. Немирите избувнаа за време на демонстрациите кои започнаа по осудувањето на деветтемина каталонски ...

Најмалку 170 повредени во судирот на полицијата и демонстрантите во Барселона

Centar - 15.10.2019

Најмалку 170 лица се повредени во судирот на каталонските сепаратисти и полицијата на аеродромот во Барселона, соопштија денеска каталонските власти. Немирите избувнаа за време на демонстрациите кои започнаа по осудувањето на деветтемина каталонски ...

Тора: Мојата Влада продолжува да ги брани правата на Каталонија

Локално - 15.10.2019

Каталонскиот лидер Квим Тора денеска изјави дека неговата Влада ќе продолжи да го брани правото на самоопределување на Каталонија. Тој на прес-конференција за странски медиуми наведе дека вчерашната пресуда на Врховниот суд ги ограничува различните ...

Тора: Мојата Влада продолжува да ги брани правата на Каталонија

24Инфо - 15.10.2019

Каталонскиот лидер Квим Тора денеска изјави дека неговата Влада ќе продолжи да го брани правото на самоопределување на Каталонија. Тој на прес-конференција за странски медиуми наведе дека вчерашната пресуда на Врховниот суд ги ограничува различните ...

Тора: Мојата Влада продолжува да ги брани правата на Каталонија

Опсервер - 15.10.2019

Каталонскиот лидер Квим Тора денеска изјави дека неговата Влада ќе продолжи да го брани правото на самоопределување на Каталонија. Тој на прес-конференција за странски медиуми наведе дека вчерашната пресуда на Врховниот суд ги ограничува различните ...

Тора: Мојата Влада продолжува да ги брани правата на Каталонија

MakPress - 15.10.2019

Каталонскиот лидер Квим Тора денеска изјави дека неговата Влада ќе продолжи да го брани правото на самоопределување на Каталонија. Тој на прес-конференција за странски медиуми наведе дека вчерашната пресуда на Врховниот суд ги ограничува различните ...