TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Турција ја погоди нов земјотрес со јачина од 5,1 степен, 203-ти во последните 55 часа

Точка - 08.02.2023

Нов земјотрес со јачина од 5,1 степен според Рихтеровата скала ја потресе централна Турција пред неполн час. Ова е 203-ти земјотрес што ја погоди Турција во последните 55 часа. Според податоците на Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар, ...

Дали може да се предвиди земјотрес?

Факултети

Анализа: Три клучни причини зошто земјотресот во Турција беше еден од најсмртоносните

360 степени

Ова се петте најсилни земјотреси на планетата Земја

Centar

Најсилниот земјотрес во последните 40 години регистриран во државата Њујорк

Нетпрес

Мит или реалност: Дали кучињата навистина предосеќаат земјотреси?

Кајгана

По разорните земјотреси, на Турција и на Сирија им се заканува нова катастрофа

4NEWS

Кајгана 4NEWS Фактор А1 On 4NEWS А1 On 360 степени Тера

Земјотрес со јачина од 3 степени е регистриран во Бугарија

4NEWS - 08.02.2023

Епицентарот е на 140 километри од Софија. Земјотрес со јачина од 3 степени е регистриран во подрачјето на градот Садово, Пловдивско. Ова го покажуваат податоците на Националниот сеизмолошки центар при БАН.

СЕ ТРЕСЕ И БУГАРИЈА – регистриран земјотрес и кај нашиот сосед, еве ги деталите

Курир

Се затресе и тлото под Бугарија, регистриран земјотрес и кај нашиот источен сосед

Lider

Се тресе и Бугарија

Република

Регистриран земјотрес и во Бугарија

Нетпрес

Зошто земјотресите во Турција и Сирија се толку смртоносни?

Порта 3 - 08.02.2023

Расте бројот на жртвите од катастрофалниот земјотрес што ги погоди Турција и Сирија. Првиот силен земјотрес се случи во близина на Газиантеп, во ноќта меѓу неделата и понеделникот, околу четири часот по локално време, проценет на 7,8 степени според ...

Теоретичари тврдат дека ХААРП-системот го предизвикал земјотресот во Турција, за експертите тоа е глупост

Репортер

Земјотрес во Грција

Фокус

Земјотрес во близина на Солун

ТВ21

(Видео) Имало дури 182 земјотреси – Како се ширел интензитетот на рушење

ММС

ФОТО: Силен земјотрес во Грција, се тресе омиленото туристичко место на Македонците

Курир

Брзото и нерегулирано градење ги прави земјотресите во Турција и Сирија толку смртоносни (ВИДЕО)

МКД

Репортер Убавина и Здравје MakPress Слободен Печат Lider Lider Република Нетпрес

Земјотресот во Турција и Сирија е еден од најсмртоносните во последните 20 години

МКД - 07.02.2023

Турција и Сирија се погодени од еден од најсмртоносните земјотреси во последните 20 години. Бројот на мртвите постојано расте, а последните неофицијални податоци велат дека е поголем од 7.200 луѓе во двете земји. Повредени се над 35.000 луѓе.

Земјотресот во Турција и Сирија е еден од најсмртоносните во последните 20 години

ТВ21

Турција и Сирија го доживеаја еден од најсмртоносните земјотреси во последните 20 години

4NEWS

Најсмртоносните земјотреси во светот во последниве 25 години

Независен

Најсмртоносните земјотреси во светот од 2000 година

Бизнис Вести

Најсмртоносните земјотреси во 21. век: 316.000 загинати на Хаити

Вечер Прес

Најсмртоносните земјотреси во светот од 2000 година

Курир

Слободен Печат Опсервер Факултети MakPress Независен Frontline +инфо Бриф

Град во близина на епицентарот на земјотресот оваа недела може да достигне -5 степени Целзиусови

ТВ21 - 07.02.2023

Екстремно студеното време ги попречува спасувачките напори во Турција и Сирија, а шефот на Save the Children предупредува дека студот може да убие многу заробени под урнатините. Подрачјата погодени од земјотресот ќе бидат претежно суви до крајот на ...

Зошто земјотресот беше толку разорен: Овие фактори доведоа до неопислива катастрофа во Турција

Денар

Турција е едно од сеизмичките најтрусни подрачја во светот

Пулс24

СЗО: Бројот на загинати во Турција може да се зголеми за осум пати

Алсат-М

Затоа што секоја жива душа е важна:Мачка спасена од урнатините по земјотресот во Турција/ВИДЕО

Вечер Прес

СЗО: Бројот на загинати во Турција може да се зголеми за осум пати

Zoom

Зошто земјотресот во Турција беше толку разорен: Научниците стравуваат од едно сценарио

Centar

4NEWS Фактор

ЗАСТРАШУВАЧКО! Сеизмолог го снимил звукот од разорниот земјотрес во Турција: „Имаше моќ од 130 атомски бомби“/ ВИДЕО

Вечер Прес - 07.02.2023

Хамдула Ливачоглу, сеизмолог од Универзитетот во Турција, го снимил звукот на земјотресот што вчера наутро ги погоди Турција и Сирија. „Човечкото уво не може да слушне фреквенции пониски од 20 Hz.

Сеизмолог во Турција го снимил звукот на земјотресот: Удрил со јачина на 130 атомски бомби

Република

(Видео) Сеизмолог го снимил звукот на разорниот земјотрес во Турција: „Имаше моќ на 130 атомски бомби“

Макфакс

(Видео) Сеизмолог го снимил звукот на разорниот земјотрес во Турција: „Имаше моќ на 130 атомски бомби“

Точка

Сеизмолог го снимил звукот на разорниот земјотрес во Турција: „Имаше моќ на 130 атомски бомби“

Н.Македонија

МОРНИЧАВО ВИДЕО: Сеизмолог го снимил звукот на разорниот земјотрес во Турција, „имаше моќ на 130 атомски бомби“

Курир

Сеизмолог го снимил звукот на разорниот земјотрес во Турција: „Имаше моќ на 130 атомски бомби“(ВИДЕО)

Денар

Нетпрес Centar

Земјотрес на Халкидик, почувствуван и во Солун

Макфакс - 07.02.2023

Земјотрес со јачина од 4,4 степени според Рихтеровата скала се случи крај брегот на Халкидики, регистриран од Институтот за геодинамика на Националната опсерваторија во Атина. Епицентарот на земјотресот, кој се случи во 12:53 часот, се наоѓа на 12 ...

Земјотрес на Халкидики, бил почувствуван и во Солун

Слободен Печат

Земјотрес ја стресе и Грција нешто пред пладне

Скопје24

Силен земјотрес ја стресе Грција, близу Солун

Centar

И Грција се стресе

24Инфо

Земјотрес на Халкидик, почувствуван и во Солун

MTM

Земјотрес на Халкидик, почувствуван и во Солун

Точка

Звукот на земјотресот кој ја смрзнува крвта во вените, турскиот сеизмолог објави снимка: “Имаше моќ од 130 атомски ...

Во Центар - 07.02.2023

Човечкото уво не може да слуша фреквенции помали од 20 Hz. Фреквенциите на земјотресните сигнали се исто така обично помали од 20 Hz, рече тој. Застрашувачкиот звук на подземниот земјотрес, кој вчера го погоди Пазарџик на југот на Турција, го снимил ...

(АУДИО) Сеизмолог го снимил звукот на разорниот земјотрес во Турција: „Имаше моќ од 130 атомски бомби“

А1 On

Турски сеизмолог го снимил морничавиот звук од разорниот земјотрес

Кајгана

Снимен звукот на разорниот земјотрес во Турција, имал моќност на 130 атомски бомби (ВИДЕО)

Локално

Според турски геофизичар земјотресот во Кахраманмараш имал моќ како 130 атомски бомби

24Инфо

Ова е звукот на разорниот земјотрес во Турција (ВИДЕО)

Кумановски м.

(аудио) Звукот од земјотресот со јачина од 7,7 степени во Кахраманмараш

Телма

+инфо ТВ21 4NEWS Канал5

Се тресе тлото во Србија: Трет земјотрес од утринава

А1 On - 07.02.2023

Нови земјотреси во текот на денот се забележани на територијата на Србија. Овој пат се тресеше на територијата на Ужице. Републичкиот сеизмолошки завод на Србија забележа земјотрес од 1,7 степени според Рихтеровата скала.

Земјотрес во Србија

Макфакс

Земјотрес во Србија

Centar

Земјотрес во Србија

MTM

Слаб земјотрес во Србија

Скопје1

Земјотрес во Србија

Press24

Земјотрес од 4,4 степени на Халкидики

Сител - 07.02.2023

Во морскиот дел меѓу првиот и вториот крак на Халкидики денеска бил регистриран земјотрес со јачина од 4,4 степени, објавија грчките медиуми. Земјотресот бил почувствуван и во Солун, а нема информации за материјална ...

Земјотрес од 4,4 степени на Халкидики

MakPress

Земјотрес од 4,4 степени на Халкидики

Опсервер

Земјотрес од 4,4 степени на Халкидики

А1 On

Земјотрес од 4,4 степени на Халкидики

Во Центар

Земјотрес од 4,4 степени на Халкидики

24 Вести

Земјотрес од 4,4 степени на Халкидики

Независен

Press24 Канал5 ММС Вечер Прес

Во близина на Курилските острови земјотрес со јачина од 5,8 степени

А1 On - 07.02.2023

Земјотрес со јачина од 5,8 степени според Рихтеровата скала е регистриран денеска во Тихиот Океан во близина на Курилските острови, соопшти огранокот на Геофизичката служба на Руската академија на науките.

Разорен земјотрес во Русија

Скопје1

Силен земјотрес на Курилските острови

Кумановски м.

Силен земјотрес во Русија

Макфакс

Силен земјотрес во Русија

Точка

Силно се тресело: Земјотрес и во Русија

Република

Силен земјотрес во Русија

24Инфо

Курир MTM Centar Нетпрес

Српски сеизмолог: Секоја активност на анадолската плоча предизвикува активност и на Балканот

Н.Македонија - 06.02.2023

Српскиот сеизмолог Славица Радовановиќ вели дека не постои директна опасност за потреси во Србија по разорните земјотреси во Турција, бидејќи земјата е на „периферијата“ и е последна во низата земји кои се загрозени.

Сеизмологот Славица Радовановиќ: По разорниот земјотрес во Турција во 1939, една година подоцна имаше ист таков во Романија

MakPress

Српски сеизмолог: Секоја активност на анадолската плоча предизвикува активност и на Балканот

Centar