TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Скопје: Посебен сообраќаен режим поради верскиот празник Задушница

ТВ21 - 20.02.2020

Поради верскиот празник Задушница во текот на утрешниот ден (21.02) петок, како и во деновите од викендот (22 и 23.02), сабота и недела во периодот од 06.00 до 16.00 часот на гробиштата во Бутел, Камник и Ѓорче Петров, каде се очекува зголемен ...

ЈСП за Задушница со дополнителен број на автобуси

Независен - 20.02.2020

Во пресрет на верскиот празник Задушница, утре (21.02.2020 година) и во сабота (22.02.2020 година), на редовните линии 59 (Карпош 3-Кучевишка бара/Гробишта Бутел), 59А (Ново Лисиче-Гробишта Бутел) и 59Б (Кисела Вода-Гробишта Бутел) ќе сообраќаат ...

Утре е задушница- овој голем грев никако не го правете!

Курир - 20.02.2020

Православните христијани во сабота ја одбележуваат Задушница во знак на сеќавање на починатите. Црквата пропишала посебни денови – задушници, четирипати годишно, кога верниците се молат за покој на душите на починатите.

Посебен сообраќаен режим во Скопје за Задушница

+инфо - 22.02.2020

Православните христијани денеска ја одбележуваат Задушница во знак на сеќавање на починатите. Оваа Задушница секогаш се паѓа в сабота пред месопусната недела во пресрет на велигденскиот пост и празникот Прочка.

Утре и викендов посебен сообраќаен режим за Задушница

Пулс24 - 20.02.2020

Поради верскиот празник Задушница во текот на утрешниот ден (21.02) петок, како и во деновите од викендот (22 и 23.02), сабота и недела во периодот од 06.00 до 16.00 часот на гробиштата во Бутел, Камник и Ѓорче Петров, каде се очекува зголемен ...

Посебен сообраќаен режим во Скопје за Задушница

Макфакс - 20.02.2020

Поради верскиот празник Задушница во текот на утрешниот ден (21.02) петок, како и во деновите од викендот (22 и 23.02), сабота и недела, во периодот од 06 до 16 часот на гробиштата во Бутел, Камник и Ѓорче Петров, каде се очекува зголемен интензитет ...

Утре и викендов посебен сообраќаен режим за Задушница

Нетпрес - 20.02.2020

Поради верскиот празник Задушница во текот на утрешниот ден (21.02) петок, како и во деновите од викендот (22 и 23.02), сабота и недела во периодот од 06.00 до 16.00 часот на гробиштата во Бутел, Камник и Ѓорче Петров, каде се очекува зголемен ...

Посебен сообраќаен режим во Скопје за Задушница

24Инфо - 20.02.2020

Поради верскиот празник Задушница во текот на утрешниот ден (21.02) петок, како и во деновите од викендот (22 и 23.02), сабота и недела во периодот од 06.00 до 16.00 часот на гробиштата во Бутел, Камник и Ѓорче Петров, каде се очекува зголемен ...

Поради Задушница од утре до недела посебен сообраќаен режим во Скопје

МКД - 20.02.2020

Поради верскиот празник Задушница утре (21.02) петок, како и во деновите од викендот (22 и 23.02), сабота и недела, во периодот од 06.00 до 16.00 часот на гробиштата во Бутел, Камник и Ѓорче Петров, каде се очекува зголемен интензитет на ...

Викендов посебен сообраќаен режим во Скопје

Фокус - 20.02.2020

Поради верскиот празник Задушница, во текот на утрешниот ден (21.02) петок, како и во деновите од викендот (22 и 23.02), сабота и недела во периодот од 06.00 до 16.00 часот на гробиштата во Бутел, Камник и Ѓорче Петров, каде се очекува зголемен ...

Посебен сообраќаен режим за Задушница

Press24 - 20.02.2020

Поради верскиот празник Задушница, утре и задутре, во периодот од 06.00 до 16.00 часот на гробиштата во Бутел, Камник и Ѓорче Петров, каде се очекува зголемен интензитет на сообраќајот, од страна на сообраќајната полиција ќе бидат преземени посебни ...

Утре и за викендот посебен сообраќаен режим во Скопје поради задушница

Либертас - 20.02.2020

Поради верскиот празник Задушница во текот на утрешниот ден (21.02), како и во деновите од викендот (22 и 23.02), во периодот од 06.00 до 16.00 часот на гробиштата во Бутел, Камник и Ѓорче Петров, каде се очекува зголемен интензитет на сообраќајот, ...

Утре и за викендот посебен сообраќаен режим поради Задушница

Слободен Печат - 20.02.2020

Поради верскиот празник Задушница во текот на утрешниот ден (21.02), како и во деновите од викендот (22 и 23.02), во периодот од 06.00 до 16.00 часот на гробиштата во Бутел, Камник и Ѓорче Петров, каде се очекува зголемен интензитет на сообраќајот, ...

Посебен сообраќаен режим поради верскиот празник Задушница

Мета - 20.02.2020

Сообраќајната полиција ќе преземе посебни мерки за безбедно и непречено одвивање на сообраќајот поради верскиот празник Задушница во текот на утрешниот ден (21.02) петок, како и во деновите од викендот (22 и 23.02), сабота и недела во периодот од 06 ...

Утре и за викендот посебен сообраќаен режим во Скопје

Сител - 20.02.2020

Поради верскиот празник Задушница во текот на утрешниот ден (21.02), како и во деновите од викендот (22 и 23.02), во периодот од 06.00 до 16.00 часот на гробиштата во Бутел, Камник и Ѓорче Петров, каде се очекува зголемен интензитет на сообраќајот, ...

Утре и за викендот посебен сообраќаен режим во Скопје поради задушница

Канал5 - 20.02.2020

МВР апелира до сите граѓани учесници во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи и наредбите на униформираните полициски службеници Поради верскиот празник Задушница во текот на утрешниот ден (21.02), како и во деновите од ...

Посебен сообраќаен режим во Скопје за Задушница

Точка - 20.02.2020

Поради верскиот празник Задушница во текот на утрешниот ден (21.02) петок, како и во деновите од викендот (22 и 23.02), сабота и недела, во периодот од 06 до 16 часот на гробиштата во Бутел, Камник и Ѓорче Петров, каде се очекува зголемен интензитет ...

Утре и за викендот посебен сообраќаен режим во Скопје поради задушница

Телма - 20.02.2020

Поради верскиот празник Задушница во текот на утрешниот ден (21.02), како и во деновите од викендот (22 и 23.02), во периодот од 06.00 до 16.00 часот на гробиштата во Бутел, Камник и Ѓорче Петров, каде се очекува зголемен интензитет на сообраќајот, ...

Посебен сообраќаен режим во Скопје за Задушница

MTM - 20.02.2020

Поради верскиот празник Задушница, викендов, 22 и 23 февруари, во периодот од 6 до 16 часот на гробиштата во Бутел, Камник и во Ѓорче Петров, каде што се очекува зголемен интензитет на сообраќајот, од страна на сообраќајната полиција ќе бидат ...

Метеж во центарот на градот: Утре и за време на викендот сообраќајот ќе се пренасочува

Скопје24 - 20.02.2020

Поради верскиот празник Задушница во текот на утрешниот ден (21.02), како и во деновите од викендот (22 и 23.02), во периодот од 06.00 до 16.00 часот на гробиштата во Бутел, Камник и Ѓорче Петров, каде се очекува зголемен интензитет на сообраќајот, ...

Посебен сообраќаен режим во Скопје поради Задушница

MakPress - 20.02.2020

Поради верскиот празник Задушница во текот на утрешниот ден (21.02) петок, како и во деновите од викендот (22 и 23.02), сабота и недела во периодот од 06.00 до 16.00 часот на гробиштата во Бутел, Камник и Ѓорче Петров, каде се очекува зголемен ...

Посебен сообраќаен режим во Скопје за Задушница

Centar - 20.02.2020

Поради верскиот празник Задушница, викендов, 22 и 23 февруари, во периодот од 6 до 16 часот на гробиштата во Бутел, Камник и во Ѓорче Петров, каде што се очекува зголемен интензитет на сообраќајот, од страна на сообраќајната полиција ќе бидат ...

За Задушница посебен сообраќаен режим во Скопје

Независен - 20.02.2020

Поради верскиот празник Задушница, утре и викендов од 6 до 16 часот на гробиштата во Бутел, Камник и Ѓорче Петров, каде се очекува зголемен интензитет на сообраќајот, од страна на сообраќајната полиција ќе бидат преземени посебни мерки за безбедно и ...

ЈСП: Дополнителен број автобуси за Задушница

Макфакс - 20.02.2020

ЈСП информира дека во пресрет на верскиот празник Задушница, утре (21.02.2020 година) и во сабота (22.02.2020 година), на редовните линии 59 (Карпош 3-Кучевишка бара/Гробишта Бутел), 59А (Ново Лисиче-Гробишта Бутел) и 59Б (Кисела Вода-Гробишта ...

ЈСП: Дополнителен број автобуси за Задушница

Курир - 20.02.2020

ЈСП информира дека во пресрет на верскиот празник Задушница, утре (21.02.2020 година) и во сабота (22.02.2020 година), на редовните линии 59 (Карпош 3-Кучевишка бара/Гробишта Бутел), 59А (Ново Лисиче-Гробишта Бутел) и 59Б (Кисела Вода-Гробишта ...

ЈСП ќе воведе дополнителен број автобуси за Задушница

Слободен Печат - 20.02.2020

ЈСП Скопје во пресрет на верскиот празник Задушница утре и во сабота ќе воведе дополнителен број автобуси на линијата 59, 59А и 59 Б. Дополнителни автобуси ќе сообраќаат на редовните линии 59 (Карпош 3-Кучевишка бара/Гробишта Бутел), 59А (Ново ...

ЈСП ќе го зголеми бројот на автобуси кон гробиштата Бутел за Задушница

24Инфо - 20.02.2020

ЈСП информира дека во пресрет на верскиот празник Задушница, утре (21.02.2020 година) и во сабота (22.02.2020 година), на редовните линии 59 (Карпош 3-Кучевишка бара/Гробишта Бутел), 59А (Ново Лисиче-Гробишта Бутел) и 59Б (Кисела Вода-Гробишта ...

ЈСП: Дополнителен број автобуси за Задушница

Точка - 20.02.2020

ЈСП информира дека во пресрет на верскиот празник Задушница, утре (21.2.2020 година), и в сабота (22.2.2020 година), на редовните линии 59 (Карпош 3 – Кучевишка Бара/гробишта „Бутел“), 59А (Ново Лисиче – гробишта „Бутел“) и 59Б (Кисела Вода – ...

Од утре повеќе автобуси за Бутел

МКД - 20.02.2020

Јавното сообраќајно претпријатие Скопје информира дека за верскиот празник Задушница, утре (21 февруари) и во сабота (22 февруари) на редовните линии 59 (Карпош 3-Кучевишка бара/гробишта Бутел), 59А (Ново Лисиче-гробишта Бутел) и 59Б (Кисела ...

Дополнителни автобуси на 59, 59А и 59 Б во пресрет на верскиот празник Задушница

Либертас - 20.02.2020

ЈСП Скопје во пресрет на верскиот празник Задушница утре и во сабота ќе воведе дополнителен број автобуси на линијата 59, 59А и 59 Б. Дополнителни автобуси ќе сообраќаат на редовните линии 59 (Карпош 3-Кучевишка бара/Гробишта Бутел), 59А (Ново ...

Дополнителни автобуси на 59, 59А и 59 Б во пресрет на верскиот празник Задушница

MakPress - 20.02.2020

ЈСП Скопје во пресрет на верскиот празник Задушница утре и во сабота ќе воведе дополнителен број автобуси на линијата 59, 59А и 59 Б. Дополнителни автобуси ќе сообраќаат на редовните линии 59 (Карпош 3-Кучевишка бара/Гробишта Бутел), 59А (Ново ...

ЈСП: Дополнителен број автобуси за Задушница

Скопје инфо - 20.02.2020

ЈСП информира дека во пресрет на верскиот празник Задушница, утре (21.2.2020 година), и в сабота (22.2.2020 година), на редовните линии 59 (Карпош 3 – Кучевишка Бара/гробишта „Бутел“), 59А (Ново Лисиче – гробишта „Бутел“) и 59Б (Кисела Вода – ...

ЈСП за Задушница со дополнителен број на автобуси

Frontline - 20.02.2020

За Задушница, дополнителни линии на автобусите со 59, 59А и 59 Б, што сообраќаат до гробиштата „Бутел“. Во пресрет на верскиот празник Задушница, утре (21.02.2020 година) и во сабота (22.02.2020 година), на редовните линии 59 (Карпош 3-Кучевишка ...

Овој голем грев никако не го правете: Во сабота е задушница, а седум дена подоцна доаѓа големиот христијански празник

Пулс24 - 20.02.2020

Православните христијани во сабота ја одбележуваат Задушница во знак на сеќавање на починатите. Црквата пропишала посебни денови – задушници, четирипати годишно, кога верниците се молат за покој на душите на починатите.

Дополнителни автобуси на 59, 59А и 59 Б за Задушница

Вечер - 20.02.2020

ЈСП Скопје во пресрет на верскиот празник Задушница утре и во сабота ќе воведе дополнителен број автобуси на линијата 59, 59А и 59 Б. Дополнителни автобуси ќе сообраќаат на редовните линии 59 (Карпош 3-Кучевишка бара/Гробишта Бутел), 59А (Ново ...

ЈСП: Ќе се воведат дополнителни броеви на автобуси за Задушница

Press24 - 20.02.2020

ЈСП Скопје во пресрет на верскиот празник Задушница утре и во сабота ќе воведе дополнителен број автобуси на линијата 59, 59А и 59 Б. Дополнителни автобуси ќе сообраќаат на редовните линии 59 (Карпош 3-Кучевишка бара/Гробишта Бутел), 59А (Ново ...

Дополнителни автобуси на 59, 59А и 59 Б во пресрет на верскиот празник Задушница

Сител - 20.02.2020

ЈСП Скопје во пресрет на верскиот празник Задушница утре и во сабота ќе воведе дополнителен број автобуси на линијата 59, 59А и 59 Б. Дополнителни автобуси ќе сообраќаат на редовните линии 59 (Карпош 3-Кучевишка бара/Гробишта Бутел), 59А (Ново ...

Овој грев не правете го: Во сабота е задушница, една недела подоцна доаѓа голем верски празник

Скопје24 - 20.02.2020

Православните христијани во сабота ја одбележуваат Задушница во знак на сеќавање на оние кои не напуштиле. Црквата пропишала посебни денови – задушници, четирипати годишно, кога верниците се молат за покој на душите на најмилите.

Дополнителни автобуси за верскиот празник Задушница

Скопје инфо - 21.02.2020

ЈСП Скопје во пресрет на верскиот празник Задушница денеска и ќе воведе дополнителен број автобуси на линијата 59, 59А и 59 Б. Дополнителни автобуси ќе сообраќаат на редовните линии 59 (Карпош 3-Кучевишка бара/Гробишта Бутел), 59А (Ново ...

Денеска и утре посебен сообраќаен режим во Скопје

Локално - 21.02.2020

Поради верскиот празник Задушница во текот на денешниот ден (21.02) петок, како и во деновите од викендот (22 и 23.02), сабота и недела во периодот од 06.00 до 16.00 часот на гробиштата во Бутел, Камник и Ѓорче Петров, каде се очекува зголемен ...

Денеска е Св. маченик Никифор: Задушница - спомен за починатите

Сител - 21.02.2020

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 9 февруари. Денеска е Св. маченик Никифор (Задушница). Во третиот век во Антиохија живееја двајца многу блиски пријатели, Саприкиј и Никифор.

Дополнителни автобуси и посебен сообраќан режим во пресрет на Задушница

Алсат-М - 21.02.2020

ЈСП Скопје во пресрет на верскиот празник Задушница денеска и утре воведува дополнителен број автобуси на линијата 59, 59А и 59 Б. Дополнителен број автобуси ќе сообраќаат на редовните линии 59 (Карпош 3-Кучевишка бара/Гробишта Бутел), 59А (Ново ...

ЈСП и МВР со важни информации за сите граѓани

Скопје24 - 21.02.2020

ЈСП Скопје во пресрет на верскиот празник Задушница денеска и утре воведува дополнителен број автобуси на линијата 59, 59А и 59 Б. Дополнителен број автобуси ќе сообраќаат на редовните линии 59 (Карпош 3-Кучевишка бара/Гробишта Бутел), 59А (Ново ...