TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Кашкавалки со путер

Мои рецепти - 29.05.2020

Подготовка -Во длабок сад, ставете го топлото млеко, путерот, солта, шеќерот и квасецот (растопен со малку млака вода). Промешајте убаво. -Додавајте полека од брашното, матете со лажица, а потоа со рака замесете меко тесто. Оставете да стаса тестото.

Тестото секогаш убаво ќе нарасне – Трик со прашокот за пециво

Скопје24 - 29.05.2020

Има еден трик за тестото секогаш убаво да нарасне. Прашокот за пециво секогаш ставајте го со брашното односно сејте ги заедно, а така потоа тестото рамномерно ќе се дигне. Доколку ова ве предизвика за да си направите вкусно јадење денес, ќе ве ...

Тестото секогаш убаво ќе нарасне – Трик со прашокот за пециво

Gotvi.mk - 29.05.2020

Има еден трик за тестото секогаш убаво да нарасне. Прашокот за пециво секогаш ставајте го со брашното односно сејте ги заедно, а така потоа тестото рамномерно ќе се ...

Проја на стар начин: Посен рецепт за почетници

Gotvi.mk - 28.05.2020

Вкусна посна проја по стар рецепт… Состојки: 1,5 чаша палента 1,5 чаша пченкарно брашно 1,5 чаша бело брашно сол прашок за печиво 1/2 чаша масло 3 чаши кисела вода сусам Начин на подготовка: Измешајте ги брашната, па додајте лажичка сол, прашок за ...

Рецепт на денот: Пита со спанаќ

Кајгана - 28.05.2020

Француски специјалитет кој го обожаваат сите. Состојки: Тесто 3 шолји брашно 150 гр. путер 2 јајца 3 лажици студена вода ½ лажичка сол 1 лажичка оригано или босилок Фил 300 гр. смрзнат спанаќ 3 шолји исечкано фета сирење 3 јајца 1 лажичка прашок за ...

Банана колач со состојка која менува се – Три полни калапи од една смеса

Gotvi.mk - 27.05.2020

Направете банана колач кој мами со аромата. Состојки: 4 банани 2 јајца 2 шолји шеќер 1 кесе ванила ½ лажички куркума 1 ½ шолји кисело млеко 1 лажиче сода 1 кесе прашок за пециво 1 лажиче оцет 1 шолја масло 4 ½ шолји брашно Подготовка: Се лупат ...