TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Одложено е судското рочиште за „Траекторија“

24 Вести - 14.02.2018

Во судница читаше од телефон, надвор од судот од ливче, но и во двата случаи поранешниот премиер Никола Груевски се пожали дека како обвинет не му се гарантираат елементарните права на одбрана.

Груевски: Толку често сум во суд што почнувам да се чувствувам како да доаѓам на работа

Телма - 14.02.2018

Толку често ме повикуваат во суд што почнувам да се чувствувам како да доаѓам на работа и да побарам канцелаија и плата, изјави поранешниот премиер и поранешен претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, по денешното рочиште за случајот „Траекторија“.

Груевски: Толку сум редовен во судот што ми доаѓа да си побарам канцеларија и плата

МКД - 14.02.2018

Толку сум редовен овде во судот што веќе ми доаѓа да си побарам канцеларија и плата овде, рече денес во изјава за медиумите поранешниот премиер и поранешен претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски по рочиштето за случајот „Траекторија".

Груевски: Рабирам дека Судот е под политички притисок, но секој судија треба да одлучува согласно законите

Курир - 14.02.2018

По паузата од еден час дадена на денешното рочиште за случајот „Траекторија“, поранешниот премиер Никола Груевски побара збор и ги повтори барањата да бидат отфрлени како докази СМС пораките бидејќи начинот на кој СЈО ги има прибавено не може да ја ...

Груевски: Се бориме за основни права во постапката, судот да го почитува законот

Сител - 14.02.2018

Екс-премиерот Груевски на шега побара плата и канцеларија во Кривичен, бидејќи само оваа недела има 5 закажани судења за различни предмети. Обвини за политички прогон и монтирани процеси откако и на денешното рочиште за предметот Траекторија судот ...

Груевски: Толку често доаѓам во суд што треба да ми дадат канцеларија и плата

Фокус - 14.02.2018

Судството е претворено во политичка гилотина, изјави поранешниот премиер, Никола Груевски, по денешното судење по предметот „Траекторија“. Според него судот не се однесува исто кон обвинителите и кон одбраната, што покажува, како што рече, дека врз ...

Судот затрупан со приговори - Груевски вели дека судот работи под политички притисок

24 Вести - 14.02.2018

Повторно беше одложено судењето за случајот „Траекторија“, бидејќи и по одбиените приговори и по паузата која судијата ја даде за да одлучи за денешните приговори на одбраната кои исто така беа одбиени, адвокатите на обвинетите, но и поранешниот ...

Груевски „побара“ канцеларија и плата во судот

+инфо - 14.02.2018

Кон обвинителите се однесуваат со почит, спокојно, а кон одбрана и обвинетите односот е нервозен, вели Груевски. Поранешниот премиер Никола Груевски денеска од Судскиот совет на скопска единица побара да се донесе формално решение во однос на ...

Чаша вода за Груевски во судница, се закашла набројувајќи ги предлозите до судот

МКД - 14.02.2018

По паузата за случајот "Траекторија", Груевски побара збор и наведе дека има неколку барања до судијата Горан Бошевски. Додека зборуваше, Груевски неколку пати се закашла, по што една од членовите на судскиот совет донесе чаша со вода која му беше ...

Груевски: Си ги бараме нашите права, судија

Макфакс - 14.02.2018

Смс-пораките на СЈО да не бидат доказ против него, побара експремиерот Никола Груевски на продолжението од судењето за случајот „Траекторија“. „За нивната вистинитост никој не гарантира, низ колку раце поминале смс пораките пред да стигнат до СЈО.

Груевски побара СМС пораките за Траекторија да бидат отфрлени како докази, судијата одби

ТВ21 - 14.02.2018

Судот да ги отфрли СМС пораките како докази побара од судијата експремиерот Никола Груевски на денешното рочиште за предметот Траекторија. Начинот на кој СЈО ги прибавило СМС пораките а ги дава како доказ не може да се провери, рече тој и тврдеше ...

Груевски бара од судијата да го спроведува законот кога му суди

МКД - 14.02.2018

Бараме само да го спроведете законот, искоментира Никола Груевски, надоврзувајќи се на барањата и приговорите на неговиот адвокатски тим кој денес во случајот „Траекторија“ околу еден час повторно истакнуваше забелешки и барања до судот.

Груевски: Во судот треба да ми дадат канцеларија и плата

Press24 - 14.02.2018

Поранешниот премиер Никола Груевски денеска се појави на рочиштето за случајот Тректорија, за блиндираниот Мерцедес. Груевски изјави дека бара еднаков третман како оној кој судот му го дава на Зоран Заев.

Груевски за „Траекторија“ ги спори СМС-пораките, СДСМ и СЈО можеле да ги менуваат

Мета - 14.02.2018

Поранешниот премиер Никола Груевски во продолжението на рочиштето за случајот „Траекторија“ побара од судот да ги отфрли СМС-пораките како недозволен доказ, бидејќи, како што рече, не може да се утврди нивната автентичност и оти многу лесно може да ...

Груевски: Во судот треба да ми дадат канцеларија и плата, толку често доаѓам

Мета - 14.02.2018

Во судот веќе доаѓам толку често што треба да ми дадат канцеларија, а и да добивам плата, изјави поранешниот премиер и поранешен претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски пред новинарите по завршувањето на денешното рочиште за случајот ...

ВМРО-ДПМНЕ: Судот мора да суди врз основа на факти и аргументи, а не своите одлуки да ги донесува под притисок на ...

Курир - 14.02.2018

Мерката притвор е злоупотребена. Невини глумци, режисери, пратеници, граѓани се држат во притвор во катастрофални услови, велат од ВМРО-ДПМНЕ. -Maкедонија е единствената држава во Европа каде се држат политички затвореници со конструирано обвинение ...

Случај „Монструм“, ВМРО ДПМНЕ со остри критики за повторното судење

Алсат-М - 13.02.2018

ВМРО-ДПМНЕ остро го критикуваше повторното судење за случајот „Монструм“. Според нив, чудно е како на обвинетите во овој случај не им се одредува притвор и судот има толку голема доверба дека нема да го повторат делото и нема да избегаат.

ВМРО-ДПМНЕ: Судот мора да одлучува врз основа на аргументи, институциите не смеат да се злоупотребуваат во политички ...

Курир - 13.02.2018

Секој ден поминат во притвор на овие луѓе е тортура врз нив и нивните семејства. Дел од тие луѓе се хронично болни лица, кои зависат од терапијата и лекарски прописаниот начин на живот, кој е задолжителен за нивното здравје.

Груевски: Би можел да побарам плата и канцеларија колку често сум во суд...

Н.Македонија - 14.02.2018

Груевски: Би можел да побарам плата и канцеларија колку често сум во суд Толку често ме повикуваат во суд што почнувам да се чувствувам како да доаѓам на работа и да побарам канцеларија и плата, изјави поранешниот премиер и поранешен претседател на ...

Груевски: СМС пораки не може да бидат доказ пред суд

Нетпрес - 14.02.2018

По паузата од еден час дадена на денешното рочиште за случајот „Траекторија“, поранешниот премиер Никола Груевски побара збор и ги повтори барањата да бидат отфрлени како докази СМС пораките бидејќи начинот на кој СЈО ги има прибавено не може да ја ...

Груевски: Во судот треба да ми дадат канцеларија и плата

+инфо - 14.02.2018

Кон обвинителите се однесуваат со почит, спокојно, а кон одбрана и обвинетите односот е нервозен, вели Груевски. Поранешниот премиер, Никола Груевски, по денешното судење по предметот „Траекторија“ изјави дека судството е претворено во политичка ...

Траекторија одложена, Груевски и одбраната со нови приговори

Нова ТВ - 14.02.2018

Судењето за случајот „Траекторија“ денеска поворно е одложено, бидејќи и по одбиените приговори и по паузата која судијата ја даде за да одлучи за денешните приговори на одбраната кои исто така беа одбиени, адвокатите на обвинетите, но и поранешниот ...

Груевски: Во судот доаѓам толку често што треба да ми дадат канцеларија и плата

Слободен Печат - 14.02.2018

Поранешниот премиер Никола Груевски денеска од Судскиот совет на скопска единица побара да се донесе формално решение во однос на одбиеното барање и 13 од вкупно 315 снимки да не бидат доказ во постапката „Траекторија“, затоа што веќе се објавени во ...

Груевски: Си ги бараме нашите права, судија

Вечер - 14.02.2018

СМС-пораките на СЈО да не бидат доказ против него, побара експремиерот Никола Груевски на продолжението од судењето за случајот „Траекторија“. „За нивната вистинитост никој не гарантира низ колку раце поминале СМС-пораките пред да стигнат до СЈО.

Груевски за „Траекторија“ ги спори СМС-пораките, СДСМ и СЈО можеле да ги менуваат

Локално - 14.02.2018

Поранешниот премиер Никола Груевски во продолжението на рочиштето за случајот „Траекторија“ побара од судот да ги отфрли СМС-пораките како недозволен доказ, бидејќи, како што рече, не може да се утврди нивната автентичност и оти многу лесно може да ...

Груевски: Во судот треба да ми дадат канцеларија и плата, толку често доаѓам

Локално - 14.02.2018

Во судот веќе доаѓам толку често што треба да ми дадат канцеларија, а и да добивам плата, изјави поранешниот премиер и поранешен претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски пред новинарите по завршувањето на денешното рочиште за случајот ...

„Тенк“: Одбраната со низа приговори за постапката

ТВ21 - 12.02.2018

Првин по грешка дојде во 10 часот, термин за кога беше закажано судење за случајот Монструм, но откако судската полиција го информираше, ја напушти зградата на судот. Подоцна кога се врати за закажаното рочиште за случајот „Тенк“, екс премиерот ...

(ВИДЕО) Груевски: Власта или не сака да го продаде мерцедесот или сака да го продаде на некој свој

Либертас - 12.02.2018

Осум бомби за набавката на фамозниот мерцедес ќе бидат докази во судскиот процес Тенк, кој СЈО го води против екс премиерот Никола Груевски, Гордана Јанкуловска и нејзиниот помошник за јавни набавки Ѓоко Поповски.

Груевски: Ова е брука од суд, гледате дека името се менува

Либертас - 12.02.2018

Ова е политички процес против мене како и сите други обвиненија на СЈО, рече поранешниот премиер, Никола Груевски, на денешното рочиште за случајот „Тенк“, односно набавката на „мерцедесот“ од 600 илјади евра, за што покрај него, обвинети се и екс ...

Видео: Судот ги одби сите приговори на одбраната на Груевски

Press24 - 12.02.2018

Судот ги одби сите приговори на одбраната во случајот Тенк во кој се обвинети поранешниот премиер Никола Груевски, екс министерката за внатрешни Гордана Јанкуловска и поранешниот помошник министер во МВР Ѓоко Поповски.

ВМРО-ДПМНЕ: Институциите да не се злоупотребуваат за одмазда и реваншизам

А1 On - 14.02.2018

„Мерката притвор е злоупотребена. Невини глумци, режисери, пратеници, граѓани се држат во притвор во катастрофални услови. Maкедонија е единствената држава во Европа каде се држат политички затвореници со конструирано обвинение за тероризам.

Груевски: Власта или не сака да го продаде Мерцедесот, или сака на некој свој

МК News - 12.02.2018

Поранешниот премиер Никола Груевски, денеска седна на обвинителна клупа за набавката на Мерцедесот. – „Ова е политички процес во кој судиите треба да одработат. И ме ставаат во судница затоа што Заев и Димитров го решаваат името и им треба да се ...

Груевски: Власта или не сака да го продаде мерцедесот или сака да го продаде на некој свој

Локално - 12.02.2018

Поранешниот премиер Никола Груевски по денешното рочиште за случајот „Тенк“, за драстично намалената вредност на мерцедесот, кој сега чини 234 илјади евра, а кој тој го нарача за 600 000 евра додека беше премиер,рече дека власта повторно се служи со ...

Што изјави Груевски пред судиите

Бизнис Вести - 12.02.2018

Ова е брука од суд. Против мене се води политички процес, рече поранешниот премиер Никола Груевски на денешното рочиште за предметот „Тенк“ за набавката на „мерцедесот“ од 600.000 евра. „Ова е политички процес против мене, како и сите обвиненија на ...

ВМРО-ДПМНЕ: Судот мора да одлучува со аргументи, не политички

Нетпрес - 13.02.2018

Не постои никаква основа политички обвинетите за настаните од 27-ми да останат во притвор. Тие не сториле кривично дело тероризам за да може да го повторат. Тие 6 месеци немаа причина да избегаат, а немаат ни сега.

Толку често сум во суд што почнувам да се чувствувам како да доаѓам на работа

Идивиди - 14.02.2018

Толку често ме повикуваат во суд што почнувам да се чувствувам како да доаѓам на работа и да побарам канцеларија и плата, изјави поранешниот премиер и поранешен претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, по денешното рочиште за случајот ...

Груевски: : Рабирам дека Судот е под политички притисок, но секој судија треба да одлучува по законите

Телевизија Нова - 14.02.2018

По паузата од еден час дадена на денешното рочиште за случајот „Траекторија“, поранешниот премиер Никола Груевски побара збор и ги повтори барањата да бидат отфрлени како докази СМС пораките бидејќи начинот на кој СЈО ги има прибавено не може да ја ...

Груевски од судот побара канцеларија и плата

iPortal - 14.02.2018

Поранешниот премиер Никола Груевски денеска од Судскиот совет на скопска единица побара да се донесе формално решение во однос на одбиеното барање и 13 од вкупно 315 снимки да не бидат доказ во постапката „Траекторија“, затоа што веќе се објавени во ...

Груевски: Си ги бараме нашите права, судија

Точка - 14.02.2018

СМС-пораките на СЈО да не бидат доказ против него, побара експремиерот Никола Груевски на продолжението од судењето за случајот „Траекторија“. „За нивната вистинитост никој не гарантира низ колку раце поминале пред да стигнат до СЈО.

Груевски за „Траекторија“ ги спори СМС-пораките, СДСМ и СЈО можеле да ги менуваат

еМагазин - 14.02.2018

Поранешниот премиер Никола Груевски во продолжението на рочиштето за случајот „Траекторија“ побара од судот да ги отфрли СМС-пораките како недозволен доказ, бидејќи, како што рече, не може да се утврди нивната автентичност и оти многу лесно може да ...

Груевски вели дека во судот може веќе да му се даде канцеларија и плата

Фактор - 14.02.2018

Eкс премиерот и поранешен претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски вели дека во судот доаѓа толку често што треба да ми дадат канцеларија, а и да добива плата. Ова Груевски го изјави денеска пред новинарите по завршувањето на рочиштето за случајот ...

ВМРО-ДПМНЕ: Судот мора да суди врз основа на факти и аргументи, а не своите одлуки да ги донесува под притисок на ...

Нетпрес - 14.02.2018

Мерката притвор е злоупотребена. Невини глумци, режисери, пратеници, граѓани се држат во притвор во катастрофални услови, велат од ВМРО-ДПМНЕ. Maкедонија е единствената држава во Европа каде се држат политички затвореници со конструирано обвинение ...

Груевски: Ова е брука од суд (ВИДЕО)

Курир - 12.02.2018

„Ова е брука од суд. Против мене се води политички процес“, рече поранешниот премиер Никола Груевски на крајот од денешното рочиште за предметот „Тенк“ за набавката на „мерцедесот“ од 600.000 евра.

ВМРО-ДПМНЕ: Не постои никаква основа обвинетите за настаните од 27. април да останат во притвор

А1 On - 13.02.2018

„Не постои никаква основа политички обвинетите за настаните од 27-ми да останат во притвор. Тие не сториле кривично дело тероризам за да може да го повторат. Тие 6 месеци немаа причина да избегаат, а немаат ни сега.

Груевски: Судството се претвора во една класична политичка гилотина

Стандард - 14.02.2018

Толку често ме повикуваат во суд што почнувам да се чувствувам како да доаѓам на работа и да побарам канцелаија и плата, изјави поранешниот премиер и поранешен претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, по денешното рочиште за случајот „Траекторија“.

(ВИДЕО) Груевски: Си ги бараме нашите права, судија

А1 On - 14.02.2018

СМС-пораките на СЈО да не бидат доказ против него, побара експремиерот Никола Груевски на продолжението од судењето за случајот „Траекторија“. „За нивната вистинитост никој не гарантира низ колку раце поминале пред да стигнат до СЈО.

Груевски: Во судот треба да ми дадат канцеларија и плата, толку често доаѓам

еМагазин - 14.02.2018

Во судот веќе доаѓам толку често што треба да ми дадат канцеларија, а и да добивам плата, изјави поранешниот премиер и поранешен претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски пред новинарите по завршувањето на денешното рочиште за случајот ...

ВМРО-ДПМНЕ: Судот мора да суди врз основа на факти и аргументи, а не своите одлуки да ги донесува под притисок на ...

Точка - 14.02.2018

Мерката притвор е злоупотребена. Невини глумци, режисери, пратеници, граѓани се држат во притвор во катастрофални услови, велат од ВМРО-ДПМНЕ. Maкедонија е единствената држава во Европа каде се држат политички затвореници со конструирано обвинение ...

ВМРО-ДПМНЕ: Судот мора да одлучува со аргументи, не политички

Точка - 13.02.2018

Не постои никаква основа политички обвинетите за настаните од 27-ми да останат во притвор. Тие не сториле кривично дело тероризам за да може да го повторат. Тие 6 месеци немаа причина да избегаат, а немаат ни сега.

Груевски: Си ги бараме нашите права, судија

Кајгана - 14.02.2018

Експремиерот Никола Груевски побара СМС-пораките на СЈО да не бидат доказ против него, на продолжението од судењето за случајот „Траекторија“. „За нивната вистинитост никој не гарантира низ колку раце поминале пред да стигнат до СЈО.