TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Активиран сирискиот антиракетен систем, Пентагон: Не пукавме ние (ВИДЕО)

МКД - 17.04.2018

Сириските сили реагирале на воздушен напад врз Хомс, чија цел била да ја погоди воздухопловната база Шајрат, јави сириската телевизија. Сириски воени извори, пак, велат дека одбранбениот систем во Хомс бил случајно активиран.

Нов ракетен напад во Сирија, Пентагон негира вмешаност

Макфакс - 17.04.2018

Државните медиуми во Сирија известија дека изминатата ноќ системите за противракетна одбрана на сириската војска собориле ракети кои го нарушиле сирискиот воздушен простор. Сириските противракетни системи одговорија на воздушни напади во подрачјето ...

Нов ракетен напад над Сирија, Пентагон негира вмешаност

Кајгана - 17.04.2018

Сириската државна телевизија пренесе дека сириската противвоздушна одбрана одговорила на нов воздушен напад над сирискиот регион Хомс, кој имал за цел да ја погоди воздухопловната база Шајрат.

(Видео) Мистериозни ракети се појавија над Хомс

Репортер - 17.04.2018

Неименуван извор во Министерството за одбрана на Русија негирал дека ноќта била нападната сириската авио-база Шајрат. Сепак, извор во сириската војска потврдил дека имало напад. Засега нема официјална потврда за инцидентот.

Сириските сили собориле проектили истрелани кон две воздушни бази (ВИДЕО)

Н.Македонија - 17.04.2018

Сириските сили ги собориле проектилите истрелани кон воздушната база Шајрат во покраината Хомс и врз уште една база североисточно од главниот град Дамаск, објави доцна во ноќта државната телевизија.

Сириските воени извори демантираат дека е извршен ракетен напад врз военовоздухопловната база „Шајрат“

Сител - 17.04.2018

Сириски воени извори ги демантираат информациите дека е извршен ракетен напад против военовоздухопловната база Шајрат во провинцијата Хомс, јави агенцијата ДПА. Изворите за агенцијата рекле дека сириската противракетна одбрана се активирала рано ...

Во текот на ноќта имало нови напади во Сирија?

Слободен Печат - 17.04.2018

Сириската војска во текот на ноќта реагирала дека над Хомс надлетувале мистериозни ракети, но од руското Министерство за одбрана негирале дека повторно имало напади. Официјална потврда за инцидентот сè уште нема.

Соборени ракети над Сирија, Пентагон: Не се наши

Локално - 17.04.2018

Сириските воздухопловни сили одговорија на воздушен напад над Хомс, кој имал за цел да ја погоди воздухопловната база „Шајрат“, јави сириската телевизија. Пентагон соопшти дека во тоа време и над таа област немало американски воени активности.

Воздушни напади над Хомс: Сириските сили собориле ракети лансирани кон воена база?

Точка - 17.04.2018

Сириските воздушни сили одговориле на воздушен напад над Хомс, открија сириските државни медиуми утринава. Како што пренесуваат сириските медиуми, тамошните воени сили одговориле на воздушен напад над Хомс кој што имал за цел да ја погоди воздушната ...

Сиријци на социјалните мрежи: “Ќе ги објави ли Америка и Европа овие фотографии?!” (ФОТО ГАЛЕРИЈА+ВИДЕО)

Маркукуле - 17.04.2018

Илјадници Сиријци се собраа вчера на плоштадот Омајд во центарот на Дамаск, како и во градот Алепо, за да изразат поддршка на воените сили на земјата, кои како што тие тврдат, успеале да се спротистават на заедничкиот воздушен напад на Западот.

Небото над Сирија одново горело вечерва: Пентагон вели, ракетите не се наши

Маркукуле - 17.04.2018

Сирискиот ПВО систем одговорил на воздушни напади во подрачјето на градот Хомс, јавува агенцијата “Сана”. Mинистерството за одбрана на САД соопшти дека во таа област во тоа време немало американски воени активности.

Митинг за поддршка на Асад во Дамаск

Сител - 16.04.2018

Илјадници Сиријци се сообраа денеска на митиниг во Дамаск за да им изразат поддршка на сирискиот претседател Башар ал-Асад и на Армијата на Сирија, по саботните напади на САД, Велика Британија и Франција врз цели во земјата.

Видео: Сиријците излегоа во центарот на Дамаск да прослават победа и да му пркосат на Трамп

Маркукуле - 16.04.2018

Стотици Сиријци се собраа денеска на плоштадот Омајд во центарот на Дамаск за да изразат поддршка на воените сили на земјата, кои како што тие тврдат, успеале да се спротистават на заедничкиот воздушен напад на Западот.

Ракетите не можат да ги урнат Путин и Асад

Окно - 16.04.2018

Километрите се важни. Ако некогаш сте биле во војна, знаете колку е подобро од првата борбена линија да се биде оддалечен еден километар, отколку 100 метри. Два километри се подобри од еден.

Нов ракетен напад во Сирија, Пентагон негира вмешаност

Sky - 17.04.2018

Државните медиуми во Сирија известија дека изминатата ноќ системите за противракетна одбрана на сириската војска собориле ракети кои го нарушиле сирискиот воздушен простор. Сириските противракетни системи одговорија на воздушни напади во подрачјето ...

Сириските сили собориле проектили истрелани кон две воздушни бази

Тера - 17.04.2018

Сириските сили ги собориле проектилите истрелани кон воздушната база Шајрат во покраината Хомс и врз уште една база североисточно од главниот град Дамаск, објави доцна во ноќта државната телевизија.

Сириските воени извори демантираат дека е извршен ракетен напад врз базата „Шајрат“

Курир - 17.04.2018

Сириски воени извори ги демантираат информациите дека е извршен ракетен напад против военовоздухопловната база Шајрат во провинцијата Хомс, јави агенцијата ДПА. Изворите за агенцијата рекле дека сириската противракетна одбрана се активирала рано ...

Соборени ракети над Сирија, Пентагон: Не се наши

Канал5 - 17.04.2018

Сириските воздухопловни сили одговориле на воздушен напад брз Хомс, кој имал за цел да ја погоди воздухопловната база „Шајрат“, јавува сириската телевизија. Пентагон соопшти дека во тоа време и над таа област немало американски воени активности.

Воздушни напади над Хомс: Сириските сили собориле ракети лансирани кон воена база?

Република - 17.04.2018

Сириските воздушни сили одговориле на воздушен напад над Хомс, открија сириските државни медиуми утринава. Како што пренесуваат сириските медиуми, тамошните воени сили одговориле на воздушен напад над Хомс кој што имал за цел да ја погоди воздушната ...

Асад се сретна со руски пратеници, вели дека Сирија е цел на агресија

Алсат-М - 15.04.2018

Сирискиот водач Башар ал Асад денеска се сретна со група руски пратеници, при што изјави дека ракетните напади на САД, Британија и Франција врз Дамаск и Хомс се „акт на агресија“. – Од гледна точка на претседателот, ова беше агресија, а ние го ...

Аналитичар на Си-Ен-Ен: Дамаск го доживува резултатот од ракетниот напад како своја победа

Руска реч - 15.04.2018

Дописникот на Си-Ен-Ен Фредерик Плајтген кој, како што самиот вели, дваесетина пати бил во Сирија и известувал од таборот на руските и сириските војници, изјави дека владата на Башар Асад ќе го доживее резултатот од ракетниот напад на САД и ...

Башар ал Асад: За обнова на сиријската економија ќе требаат 400 милјарди долари

Денар - 15.04.2018

Сиријскиот претседател Башар ал Асад денеска изјавил дека за обнова на сиријската економија ќе бидат потребни 400 милјарди долари. „Важно е прашањето за обнова на инфраструктурата. Тоа нема да чини помалку од 400 милјарди долари и ќе трае во период ...

Соборени мистериозни ракети над Сирија, Русите негираат дека имало напад

Република - 17.04.2018

Сирискиот ПВО систем одговорил на воздушни напади во подрачјето на градот Хомс, јавува агенцијата “Сана”. Mинистерството за одбрана на САД соопшти дека во таа област во тоа време немало американски воени активности.

Митинг за поддршка на Асад во Дамаск

Курир - 16.04.2018

Илјадници Сиријци се сообраа денеска на митиниг во Дамаск за да им изразат поддршка на сирискиот претседател Башар ал-Асад и на Армијата на Сирија, по саботните напади на САД, Велика Британија и Франција врз цели во земјата.

Сириските воени извори демантираат дека е извршен ракетен напад врз военовоздухопловната база „Шајрат“

CivilMedia - 17.04.2018

Сириски воени извори ги демантираат информациите дека е извршен ракетен напад против военовоздухопловната база Шајрат во провинцијата Хомс, јави агенцијата ДПА. Изворите за агенцијата рекле дека сириската противракетна одбрана се активирала рано ...

Соборени ракети над Сирија, Пентагон: Не се наши

Либертас - 17.04.2018

Сириските воздухопловни сили одговорија на воздушен напад над Хомс, кој имал за цел да ја погоди воздухопловната база „Шајрат“, јави сириската телевизија. Пентагон соопшти дека во тоа време и над таа област немало американски воени активности.

Митинг за поддршка на Асад во Дамаск

+инфо - 16.04.2018

Митингот, што беше директно пренесуван на сириската државна телевизија, се одржа на исторскиот плоштад Омајад во центарот на Дамаск. Илјадници Сиријци се сообраа денеска на митиниг во Дамаск за да им изразат поддршка на сирискиот претседател Башар ...

Сириските воени извори демантираат дека е извршен ракетен напад врз военовоздухопловната база „Шајрат“

+инфо - 17.04.2018

Воздухопловната база Шајрат е истата која САД ја нападнаа минатата година како одговор на нападот со сарин на градот Хаин Шејхун кој е под контрола на бунтовниците. Сириски воени извори ги демантираат информациите дека е извршен ракетен напад против ...