TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Со судска одлука Грчките власти ги протеруваат мигрантите од островите

Канал5 - 20.04.2018

Грчкиот суд им го забрани престојот на мигрантите , од кои повеќето веќе две години престојуваат во бегалските кампови на островите во близина на брегот со Турција . Според одлуката , секој мигрант ќе мора да има дозвола од Турските власти за да ...

Бегалци: Учење на грешките

Глас на Америка - 20.04.2018

Иако невладините организации тврдат дека „Балканската рута“ и натаму, главно се избегнува, дел од институциите во Македонија посочуваат на неопходноста од подготовки за евентуален нов бегалски бран СКОПЈЕ — Триесет и осум мигранти, 35 од Пакистан и ...

Продолжува да расте бројот на нови мигранти на островите во Егејското Море

Курир - 20.04.2018

Бројот на мигранти и бегалци, кои пристигнуваат на грчките острови во источниот дел на Егејското Море, продолжи да се зголемува и во текот на изминатава недела. Грчките власти соопштија дека од понеделник до утрово на островот Лесбос пристигнале 24 ...

Некои азиланти од Западен Балкан смеат да останат во Германија

Deutsche Welle - 20.04.2018

Откако беа прогласени за сигурни земји, од државите на Западен Балкан во Германија доаѓаат значително помалку баратели на азил. Дел од нив и го добиваат. Барателите на азил од Македонија, Босна и Херцеговина и Србија имаат мали шанси да добијат ...

[Став] Другиот е друг, сè додека не го запознаеш

Радио МОФ - 20.04.2018

Ако се заклучуваш во твојата средина и не излезеш од твојата зона на сигурност никогаш нема да бидеш побогат како човек. Нема да запознаеш нови луѓе, нема да имаш нови искуства, а најважно ќе бидеш полн со предрасуди за другиот, кој и да е другиот ...

Оправдан страв или мит за бегалците и за мигрантите

Н.Македонија - 20.04.2018

Бегалците и мигрантите се чини се трајна тема во македонската јавност и сѐ почесто се во фокусот на изјавите на домашните политичари и на невладиниот сектор. Токму неодамнешните изјави на високи државни функционери дека поради гранатирањето на ...

Терористи се „раѓаат“ и во бегалските кампови

Н.Македонија - 20.04.2018

Според извори на ОН, ние бевме и сѐ уште сме сведоци на најголемата бегалска криза од Втората светска војна наваму. Приближно 65 милиони бегалци талкаат по светот во потрага по безбедно засолниште од хаосот.

Белгија ги повика Албанците да не бараат азил во таа земја

Алсат-М - 20.04.2018

Белгискиот државен секретар за азил и миграција Тео Франкен ги повика Албанците кои патуваат во неговата земја да престанат да поднесуваат барања за азил, бидејќи тие ќе бидат отфрлени. Повикот го упати при вчерашната посета на Тирана, јавија ...

Eден од осумтемина турски војници пребегани во Грција ослободен под строги ограничувања

+инфо - 19.04.2018

Офицерот сепак ќе биде под режим на строги ограничувања, се до почетокот на мај, кога Уставниот суд треба да одлучи дали ќе му биде одобрено барањето за азил. Грчкиот Уставен суд денеска донесе одлука за ослободување од притвор на еден од осумтемина ...

Австрија ги заостри правилата за добивање азил

Макфакс - 19.04.2018

Австриската влада донесе нов закон со поостри правила за подносителите на барања за азил кој наиде на бројни критики, а неговата примена би можела да донесе и големи трошоци. „Дополнително, персоналот и уредите потребни при примената на новиот закон ...

Нов закон: За австриско државјанство отсега ќе бидат потребни десет години престој

Канал5 - 19.04.2018

На азилантите во Австрија во иднина ќе им бидат одземани по 840 евра, кои ќе бидат употребувани за подмирување на трошоците при процесот за обработка на барањето за азил, а ќе им бидат проверувани и мобилните телефони, односно рутите по кои дошле во ...

Започнуваат локални кампањи за меѓусебно разбирање на локалните жители и мигрантите

Фактор - 19.04.2018

Во Скопје, Куманово и Гевгелија од месец април започнуваат локалните кампањи во насока на подобрување на политиките и услугите за бегалцит е мигрантите на локално ниво. Организациите кои работат на оваа тематика заедно со Локалните мрежи за поддршка ...

Австрија ги заострува мерките за барателите на азил

Курир - 19.04.2018

Азилантите во Австрија ќе мора да платат по 840 евра и да ги предадат своите паметни телефони, се предвидува во новите мерки кои ги усвои австриската Влада. Парите ќе бидат наменети за трошоците за нивните барања за азил, а властите ќе ги користат ...

Расте бројот на нови мигранти на островите во Егејското Море

+инфо - 20.04.2018

Бројот на мигранти и бегалци, кои пристигнуваат на грчките острови во источниот дел на Егејското Море, продолжи да се зголемува и во текот на изминатава недела. Грчките власти соопштија дека од понеделник до утрово на островот Лесбос пристигнале 24 ...

Некои азиланти од Македонија и другите земји од Западен Балкан смеат да останат во Германија

Либертас - 20.04.2018

Откако беа прогласени за сигурни земји, од државите на Западен Балкан во Германија доаѓаат значително помалку баратели на азил. Дел од нив и го добиваат, пишува Дојче веле . Барателите на азил од Македонија, Босна и Херцеговина и Србија имаат мали ...

Белгија до Албанците: Престанете да барате азил, незаконски влезените ќе бидат протерани

Курир - 20.04.2018

- Добредојдени сте да студирате, да работите, да ги посетувате вашите семејства, да ги видите Брисел и Бриж, но не барајте азил. Белгија не е златен рудник, од чешмите не тече мед и млеко, потенцираше Франкен.

Eден од осумтемина турски војници пребегани во Грција ослободен под строги ограничувања

А1 On - 19.04.2018

Грчкиот Уставен суд денеска донесе одлука за ослободување од притвор на еден од осумтемина турски војници, кои пребегаа во Грција по неуспешниот обид за воен удар во Турција во јули 2016 година.

Австрија ги заостри правилата за добивање азил

Sky - 19.04.2018

Австриската влада донесе нов закон со поостри правила за подносителите на барања за азил, кој наиде на многубројни критики, а неговата примена би можела да донесе и големи трошоци. „Дополнително, персоналот и уредите потребни при примената на новиот ...

Австрија ги заострува мерките за барателите на азил

Сител - 19.04.2018

Азилантите во Австрија ќе мора да платат по 840 евра и да ги предадат своите паметни телефони, се предвидува во новите мерки кои ги усвои австриската Влада. Парите ќе бидат наменети за трошоците за нивните барања за азил, а властите ќе ги користат ...

Белгија ги повика Албанците да не бараат азил во таа земја

Н.Македонија - 20.04.2018

Белгискиот државен секретар за азил и миграција Тео Франкен ги повика Албанците кои патуваат во неговата земја да престанат да поднесуваат барања за азил, бидејќи тие ќе бидат отфрлени. Повикот го упати при вчерашната посета на Тирана, јавија ...

Јилдирим: За непријателите на Турција, Грција е „безопасен азил“

Курир - 20.04.2018

Турскиот премир Бинали Јилдирим денеска изјави дека е неприфатливо луѓето кои учествуваа во неуспешниот обид за воен удар да бидат заштитувани од Грција. – Непријателите на Турција ја сметаат Грција за „безопасен азил“, а грчкото однесување кон ...

Австрија ги заостри правилата за добивање азил

Точка - 19.04.2018

Австриската влада донесе нов закон со поостри правила за подносителите на барања за азил, кој наиде на многубројни критики, а неговата примена би можела да донесе и големи трошоци. „Дополнително, персоналот и уредите потребни при примената на новиот ...

Австрија ги заострува мерките за барателите на азил

Независен - 19.04.2018

Азилантите во Австрија ќе мора да платат по 840 евра и да ги предадат своите паметни телефони, се предвидува во новите мерки кои ги усвои австриската Влада. Парите ќе бидат наменети за трошоците за нивните барања за азил, а властите ќе ги користат ...

Белгија ги повика Албанците да не бараат азил во таа земја

+инфо - 20.04.2018

Белгискиот државен секретар за азил и миграција Тео Франкен предупреди дека сите кои незаконски ќе влезат во Белгија веднаш ќе бидат протерани. Белгискиот државен секретар за азил и миграција Тео Франкен ги повика Албанците кои патуваат во неговата ...

Австрија ги заострува мерките за барателите на азил

Канал 77 - 19.04.2018

Азилантите во Австрија ќе мора да платат по 840 евра и да ги предадат своите паметни телефони, се предвидува во новите мерки кои ги усвои австриската Влада. Парите ќе бидат наменети за трошоците за нивните барања за азил, а властите ќе ги користат ...

Белгија ги повика Албанците да не бараат азил во таа земја

24 Вести - 20.04.2018

Белгискиот државен секретар за азил и миграција Тео Франкен ги повика Албанците кои патуваат во неговата земја да престанат да поднесуваат барања за азил, бидејќи тие ќе бидат отфрлени. Повикот го упати при вчерашната посета на Тирана, јавија ...

Австрија ги заострува мерките за барателите на азил

24 Вести - 19.04.2018

Австрија ги заострува мерките за барателите на азил. Согласно новите мерки кои ги усвои австриската влада, азилантите во Австрија ќе мора да платат по 840 евра и да ги предадат своите паметни телефони.

Белгија упати порака до Албанците да не бараат азил во таа земја, бидејќи ќе бидат одбиени

Сител - 20.04.2018

Белгискиот државен секретар за азил и миграција Тео Франкен ги повика Албанците кои патуваат во неговата земја да престанат да поднесуваат барања за азил, бидејќи тие ќе бидат отфрлени. Повикот го упати при вчерашната посета на Тирана, јавија ...

Белгија до Албанците: Не сте добредојдени за азил

Фактор - 20.04.2018

Државјаните на Албанија не се добредојдени во Белгија за да бараат азил бидејќи оваа држава е безбедна и не ги исполнува потребните критериуми за доделување на статус на азиланти. Оваа порака ја испрати белгискиот државен секретар за азил и ...