TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Прибак: Победата е слатка, но да не правиме еуфорија

Екипа - 14.01.2018

ЕКИПА во Загреб, Стеван Цаневски, Билјана Б. Петрушева, Игор Паневски Феноменален е стартот на Македонија на ова Европско Првенство, но нашите ракометари се свесни дека ова е само почеток на едно долго натпреварување во кое пред себе ќе имаат уште ...

Најдобрите моменти од триумфот над Словенците (Видео)

Слободен Печат - 14.01.2018

Македонските ракометари забележаа голема победа над Словенците, триумф кој треба да биде патоказ како понатаму на Европското првенство. Кога последен пат ја победивме Словенија, бевме петти во Европа, да се надеваме дека ќе го повториме тој успех.

Се слави првата победа на Европското во ракомет

Тера - 14.01.2018

Победата на Македонија над Словенија беше причина за голема радост кај фановите од Македонија кои добија причина плус за добро расположение. Голем број битолчани се наоѓаа вчера на трибините за да ја бодрат нашата ...

Манасков: Ова се многу значајни два бода на стартот од ЕП

Слободен Печат - 14.01.2018

Еден од најзаслужните за триумфот на Македонија над Словенија беше Дејан Манасков, кој мечот го заврши како најефикасен со осум погодоци. „Беше навистина тежок натпревар, бидејќи немаме добра традиција во дуелите со Словенија.

Коментар: Тивка вода брег рони! Словенците тепаа, но беа „тепани“!

Дерби - 14.01.2018

Од Загреб за „Дерби“, Александар Табаковски Македонија славенички започна на Европското првенство во Хрватска, освојувајќи ја својата шеста победа во историјата против фаворизираната Словенија која на последното Светско првенство во Франција се ...

Драма со среќен крај: Македонија со победа над Словенија го почна ЕП!

Слободен Печат - 14.01.2018

Машката ракометна репрезентација на Македонија во максимално неизвесен натпревар ја совлада третопласираната селекција на последното Светско Првенство, Словенија со 25-24 на отворање на ЕП 2018 во Загреб.

Најдобрите моменти од вчерашниот натпревар: Како ЕХФ ја виде големата победа на Македонија против Словенија (ВИДЕО)

Курир - 14.01.2018

Македонските ракометари вчера покажаа желба и пожртвуваност за победа и во еден трилер натпревар беа подобри од Словенците. Македонската ракометна репрезентација вчера стигна до голема победа против секогаш незгодниот противник Словенија.

Потегот на мечот: Брза контра и погодок на Македонија пред звукот на сирената за ерупција на навивачите во Загреб ...

Дерби - 14.01.2018

Македонија на драматичен начин со победа над Словенија од 25-24 го отвори европскиот шампионат во Загреб. Нашите ракометари ги издржаа сите дуели, одговорија на предизвикот на противникот и остварија супер значајна победа.

Што кажаа нашите репрезентативци, по средбата со Словенија…

РК Металург - 14.01.2018

Општо задоволство владееше меѓу нашите рептрезентативци, по историскиот триумф против селекцијата на Словенија. Во таа насока беа и нивните изјави: Кире Лазаров: “Уште на загревање, кога истрчавме на паркетот, ја почувствувавме поддршката на нашите ...

ФОТО: Навивачите го прославија првиот триумф во Загреб

Алфа - 14.01.2018

Ракометната репрезентација и на Европскиот шампионат во Хрватска има огромна поддршка од ...

Како велешаните го искоментираа првото, а како второто полувреме на Манасков?

Курир - 14.01.2018

Дејан Манасков вечерва беше еден од најдобрите наши ракометари и со осум погодоци ја предводеше Македонија до голема победа во воведниот меч од Европското првенство во Хрватска против Словенија.

На ЕП во Хрватска, комплетирано е првото коло. Резултати

РК Металург - 14.01.2018

Денеска се одиграни и преостанатите четири средби од првото коло на ЕП во Хрватска. Играни се средбите во групите “Ц“ и “Д“. Во за нас најзначајната средба, Македонија ја победи Словенија и ги запиша првите бодови на првенството.

Премиерот Заев им ја честиташе победата на македонските ракометари

AKO - 13.01.2018

По првата победа на македонската ракометна репрезентација на Европското првенство во Хрватаска, против репрезентацијата на Словенија, на ФБ профилот на премиерот Заев осамна порака со честитка : ,,Одличен почеток на нашата репрезентација на ...

Од грч до хепиенд: Македонија ја пречкрта Словенија на ракометното ЕП

Нова ТВ - 13.01.2018

Македонија ја забележа првата победа во премиерните настапи на Европските ракометни првенства. „Црвено-жолтите“ ја совладаа Словенија со 25:24 во воведното коло од групата Ц во Загреб и во голема мера го расчисти патот кон Вараждин во вториот круг ...

Голема победа на Македонија, Словенија на колена пред нашите ракометари!

МКД - 13.01.2018

Македонската репрезентација имаше фантастичен старт на Европското првенство во Хрватска, нашите ракометари ја победија третата селекција во светот, Словенија со 25:24 и најавија успешен турнир.

Големата битка во Загреб заврши со слатка победа, Македонија ја урна Словенија (ВИДЕО)

МКД - 13.01.2018

Македонија со трумф против Словенија го стартуваше Европското првенство во Хрватска, нашите ракометари го совладаа силниот противник и сега можат да почнат да размислуваат за големи работи на овој турнир.

Македонија со триумф над Словенија го почна ЕП

24 Вести - 13.01.2018

Македонската ракометна репрезентација со триумф над Словенија (25:24) ги почна настапите на Европското првенство што се одржува во Хрватска. По нерешените 11:11 на полувреме „црвено-жолтите“ имаа фуриозен почеток на вториот дел и серија од 4-0 за ...

Македонија и Словенија со изедначен резултат во првото полувреме

Нова ТВ - 13.01.2018

Со голот на Филип Талевски, Македонија доби изедначен резултат на полувремето во натпреварот со Словенија. Првиот гол за нашата репрезентација го постигна капитенот Кире Лазаров. Македонските навивачи во „Арена Загреб“ се помалубројни од ...

Македонските ракометари ја победија Словенија на ЕП

Р.С.Европа - 13.01.2018

Ракометната репрезентација на Македонија ја забележа првата победа на Европското првенство во ракомет кое се одржува во Загреб, Хрватска. Со резултат 25-24 македонската репрезентација ја совлада репрезентацијата на Словенија.

Фуриозен финиш и неколку фантастични одбрани на Митревски за реми по првото полувреме

МКД - 13.01.2018

Со одлична игра и неколку фантастични интервенции на Никола Митревски во финишот од второто полувреме, Македонија има 11-11 по првото полувреме со селекцијата на Словенија. Македонија тешко го почна натпреварот, првиот гол од игра го постигнавме ...

Бајката почна – Македонија слави, кај сте Словенци

Екипа - 13.01.2018

Македонија со фантастична победа го стартуваше настапот на ЕП 2018, славејќи на дуелот против Словенија со 25-24 за неверојатен почеток на новата европска авантура. Во меч со бројни подеми и падови пресуди карактерот, но и срцето на пулените на Раул ...

Феноменален старт: Македонија ја совлада Словенија

РК Металург - 13.01.2018

Македонската ракометна репрезентација со победа ги почна натпреварите во групната фаза на ЕП во Хрватска. Совладана е силната репрезентација на Словенија и обезбедени се првите два бода на првенството, кои веројатно ќе бидат клучни за пренесување на ...

„Победивме, а не го одигравме најдобриот натпревар - допрва има резерви во нас!“

Sport 1 - 13.01.2018

Македонија го почна Европското првенство на најдобар можен начин, со победа против Словенија (25-24) и покрај тоа што имаше кризни моменти и лоши периоди во играта. За Борко Ристовски тоа е позитивен момент, бидејќи штом Македонија успеа да слави во ...

ЕП - Хрватска 2018: Ристовски: Треба да уживаме во оваа победа

Сител - 13.01.2018

Тешка победа постигна македонската ракометна репрезентација на стартот од ЕП во Храватска. Совладана е Словенија со 25:24, а во микс зоната голманот Борко Ристовски изјави: - Стартуваме со победа и тоа против Словенија која порано ни правела многу ...

ЕП - Хрватска 2018:Прва победа на Македонија на старт на Европско првенство

Сител - 13.01.2018

За првпат на ЕП македонската репрезентација на отворањето почнува со победа. Совладана на стартот е Словенија со 25:24 по голема борба. Нашите ракометари лошо го почнаа натпреварот и противникот го искористи тоа за да поведе по 10 минути со 5:2.

Загреб се тресе, Словенија е на колена

SportMedia - 13.01.2018

Од Загреб, Марија Ковачева Македонската репрезентација со победа го отвори Европското првенство, откако ја совлада Словенија со 25-24 во првото коло од групнаа фаза. Воведните 12. минути не блескавме, ниту во нападот, ниту во одбраната.

Мирна глава и храбро срце македонско (фотогалерија)

Екипа - 13.01.2018

ЕКИПА во Загреб, Билјана Б. Петрушева, Стеван Цаневски, Игор Паневски Македонските ракометари славеа голема победа против Словенија на стартот од ЕП во Хрватска. Концентрирано и со мирна глава успеаја да ја анулираат негативата и комплетно да го ...

(ВИДЕО) Словенците не можеа да се помират со поразот, па го нокаутираа Миркуловски

Спортклуб - 13.01.2018

Македонија дојде до голема победа против Словенија со 25:24, со што се прекина црната серија на нашата репрезентација и дојде до прв триумф на отворањето на едно ЕП. Во драматичен натпревар во загрепска „Арена“, Македонија ја осигура победата во ...

Кавтичник: Поразот од Македонија ќе нѐ држи тажни само 15 минути!

Gol.mk - 13.01.2018

Вид Кавтичник, еден од поискусните ракометари на Словенија, реши да стегне заби и да настапи на дуелот против Македонија, но сепак, не успеа да му помогне на својот национален тим да забележи посакуван триумф и успешен старт на ЕП.

Лазаров: Публиката не носеше до победата!

Екипа - 13.01.2018

ЕКИПА на ЕП во Загреб, Стеван Цаневски, Билјана Б. Петрушева, Игор Паневски Македонија оствари голем триумф, ја совлада третата селекција во светот, Словенија (25-24) и на фантастичен начин го отвори настапот на Европското првенство во Хрватска.

БРАВО МОМЦИ: Македонија со победа стартуваше на континенталниот собир

СуперСпорт - 13.01.2018

Репрезентацијата на Македонија одигра одличен натпревар на стартот на Европското првенство во Хрватска против репрезентацијата на Словенија. Избраниците на Раул Гонзалез со 25:24 славеа голема победа против фаворизираната селекција на Словенија.

Борко Ристовски: Победивме силен тим, и имаме уште многу резерви во нас

Екипа - 13.01.2018

ЕКИПА на ЕП во Загреб, Стеван Цаневски, Билјана Б. Петрушева, Игор Паневски Одличен старт на Европското првенство за Македонија. Ја совладавме силната селекција на Словенија (25-24), а Борко Ристовски вели дека во нашите ракометари лежи уште многу ...

(Видео) Македонија со победа против Словенија го стартуваше Европското првенство

Макфакс - 13.01.2018

Македонија успеа со победа да го стартува своето петто Европско првенство, откако во драматична завршница стигнавме до импресивна 25:24 победа над третопласираните од минатото Светско првенство, Словенците.

ФОТО: Словенците вечерва: Четата на Вујо мораше да го признае поразот од моќната МАКЕДОНИЈА!

Спортклуб - 13.01.2018

Сигурно дека Словенија која е трета репрезентација на последното Светско првенство во ракомет ја гледаа како фаворит во дуелот со Македонија, но понекогаш во спортот Давид може да го победи Голијат.

Ало Доленец не те слушаме, виде ли која е Македонија!

SportMedia - 13.01.2018

Можеби не е вистинско време за пресметка, но изјавата на Јуре Доленец по повредата постојано ни одекнува во главата. Ракометарот на Барселона и се закани на Македонија дека ќе ја „смачка" и на ова Европско првенство, оти Словенците секогаш не ...

Митревски: Ова е екипа, победуваме сите заедно

Екипа - 13.01.2018

ЕКИПА во Загреб, Стеван Цаневски, Билјана Б. Петрушева, Игор Паневски Никола Митревски беше херојот на Македонија при денешната победа над Словенија, враќајќи ја нашата селекција во живот кога беше најважно, а потоа нижејќи уште неколку интервенции ...

Ракометарите со драматична победа над Словенија на стартот на Европското првенство

Сакам да кажам - 13.01.2018

Македонската ракометна репрезентација имаше победнички старт на Европското првенство во Хрватска, откако во Загреб ја совлада селекцијата на Словенија со 25:24, па иако ова е само прво коло, овие бодови би можеле да се покажат клучни за пласман во ...

ВИДЕО: „Црвено-жолта“ рапсодија - најдобрите моменти од победата над Словенија!

Gol.mk - 13.01.2018

Репрезентацијата на Македонија дојде до голема победа на стартот на Европското првенство (ЕП), над третата светска селекција, репрезентацијата над Словенија. Избраниците на Гонзалез одиграа меч по ноти и забележаа голема радост, која треба да биде ...

Македонија ја победи Словенија со еден гол разлика

+инфо - 13.01.2018

Во текот на второто полувреме Македонија водеше со два гола разлика, потоа резултатот се изедначи и до крајот беше целосно неизвесен резултатот. Со голема напнатост заврши натпреварот меѓу Македонија и Словенија со резултат 25:24 со победа за ...

Аирлија нека е: Прва победа на Македонија на отворањето на едно ЕП во историјата!

Спортклуб - 13.01.2018

Македонската ракометна репрезентација славеше над Словенија во првиот натпревар на Европското првенство со 25:24. Македонија со триумф го отвори континенталниот шампионат, откако во загрепска „Арена“ беше совладана третата светска ракометна сила ...

ЕП - Хрватска 2018: Победа на Македонија на Европско првенство по скоро четири години

Сител - 13.01.2018

Македонските ракометари ја прекинаа серијата без победа на Европските првенства. По девет натпревари постигната е победа и тоа над Словенија. Последната победа беше над Австрија на шампионатот во Данска - 22:21на 16.јануари ...

ВИДЕО: Голема победа на Македонија на стартот на ЕП во Хрватска

А1 On - 13.01.2018

Македонската ракометна репрезентација ја победи репрезентацијата на Словенија на стартот од Европското првенство во Хрватска. На полувремето, македонските ракометари со серија од 3:0 дојдоа до реми 11:11, за на крајот да ја победат третата ...

Македонија со триумф над Словенија го почна ЕП

Сител - 13.01.2018

Македонската ракометна репрезентација со триумф над Словенија (25:24) ги почна настапите на Европското првенство што се одржува во ...

Шпанија ја растури Чешка со 17 разлика

Sport 1 - 13.01.2018

Селекцијата на Шпанија, во чиј состав има еден вардарец Жоан Кањелас, кој даде три гола ја растури Чешка во првиот меч од Д-групата, победувајќи со 17 голови разлика (32-15) на Европското првенство во ракомет.

Старт од соништата за Македонија на ЕП: „Лавовите“ ја „изедоа“ Словенија!

24 Ракомет - 13.01.2018

Македонската репрезентација со победа стартуваше на Европското првенство во Хрватска. Во минатите четири настапи, секогаш сме биле поразени во првото коло, но и таа традиција сега е срушена, па Македонија забележа херојска победа над Словенија со ...

Шпанците ја демолираа Чешка

Екипа - 13.01.2018

Ракометната репрезентација на Шпанија на фантастичен начин го започна Европското првенство во Хрватска. „Црвената фурија“ ја демолираше Чешка со 32-15 и покажа дека атакува на висок пласман на овој шампионат.

Македонија - Словенија нерешено во првото полувреме

+инфо - 13.01.2018

Словенија водеше цело време со два разлика, а пред самиот крај на полувремето Македонија го изедначи резултатот. Првото полувреме меѓу Македонија и Словенија заврши со резултат од 11:11 во рамките на Ц-групата на Европското првенство што се одржува ...

„Фуријата“ ја декласира Чешка со 17 разлика!

Gol.mk - 13.01.2018

Еден од фаворитите за висок пласман, Шпанија на Жорди Рибера, со лесна победа ги започна натпреварите во рамките на групата Д на Европското првенство во Вараждин. „Црвената фурија“ ја однесе Чешка и ја декласира со 32-15 (16-9).

Манасков и Лазаров ја срушија фаворизираната Словенија...

Н.Македонија - 13.01.2018

Манасков и Лазаров ја срушија фаворизираната Словенија Ракометната репрезентација на Македонија славеше против фаворизираната Словенија со 25-24, во неизвесниот натпревар од групата Ц на Европското првенство во Хрватска, одигран вечерва во Загреб.

(ВИДЕО) Македонија го започна шампионатот со триумф над фаворизираната Словенија

Нетпрес - 13.01.2018

Македонските ракометари со успех против фаворизираната и одлична селекција на Словенија со 25:24 во саботата вечерта го започнаа Европското ракометно првенство во Хрватска, во дуелот од првото коло во Групата Ц која се игра во Загреб.