TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Националистички летоци и пароли на протестите во Солун...

Н.Македонија - 21.01.2018

Организатори на собирот се грчки здруженија и организации од дијаспората, а имаат поддршка, меѓудругото, и од политички партии, спортски и христијански здруженија, градоначалници и митрополити од различни општини.

Протест и антипротест во Грција за името „Македонија“

Нова ТВ - 21.01.2018

Под паролата „Македонија значи Грција“, неколку грчки здруженија и организации на грчката дијаспора, денеска започнаа протестен митинг во Солун. Изминативе неколку дена, низ цела Грција се делат летоци и се повикуваат граѓаните да дојдат на ...

400 автобуси од цела Грција пристигнуваат во Солун да ја “одбранат” Македонија од Maкедонците (ФОТО)

Маркукуле - 21.01.2018

Најмалку 400 автобуси полни со протестанти од цела Грција се очекува да пристигнат во Солун денеска. Големиот протест кој во 2 часот по локално време ќе се одржи во центарот на Солун е со намена за испраќање на порака до Македонија да престане да го ...

Автобуси од цела Грција на пат за Солун, се очекуваат 30.000 учесници на протестот против името

МКД - 21.01.2018

Протестен митинг под мотото „Македонија значи Грција“ ќе се одржи денеска во Солун во 14 часот. Грчките медиуми јавуваат за голем број автобуси што се тргнати кон Солун, на протест против употребата на терминот „Македонија“ во името на нивниот ...

Протест и контра протест во Солун за Македонија

Алсат-М - 21.01.2018

„Македонија е Грција“ пишува на паното закачено од рано утрово над бината во центарот на Солун, каде што во 14 часот по локално време ќе се одржи долго најавуваниот протест против името Македонија.

Денеска протести во Солун под мотото „Македонија значи Грција“

Фокус - 21.01.2018

Денеска во Солун се закажани протести на неколку грчки здруженија на Македонците под мотото „Македонија значи Грција“. Овој протест се спрема веќе неколку денови, а низ цела Грција се делат летоци и се повикуваат граѓаните да дојдат.

Со коњи од Крит до Солун против употреба на името Македонија од страна на Македонците (ФОТО)

Маркукуле - 21.01.2018

Група Грци од Крит со коњи и облечени во народни носии се упатиле кон Солун да се приклучат на денешниот протест против употреба на името “Македонија” од страна на Македонците. Со себе понеле и натписи против употреба на името “Македонија” во спорот ...

Во Солун протест за името Македонија

А1 On - 21.01.2018

Најмалку 400 автобуси со демонстранти од цела Грција денеска се очекува да пристигнат во Солун на протест за спорот со името на Македонија. Според организаторите на протестот се очекува да има околу 30 илјади демонстранти, а полицијата веќе го ...

Солун: Протест и контра протест за Македонија!

Локално - 21.01.2018

„Македонија е Грција“ пишува на паното закачено од рано утрово над бината во центарот на Солун, каде што во 14 часот по локално време ќе се одржи долго најавуваниот протест против името Македонија.

(ВО ЖИВО) Следете го протестот за името Македонија во Солун

еМагазин - 21.01.2018

Денеска во Солун, протест за името Македонија во 14 часот по грчко време и антипротест еден час порано. Грчките медиуми јавуваат дека на денешниот протест од сите страни на земјата пристигнуваат илјадници граѓани, а главна атракција се граѓаните од ...

Демонстрантите се собираат во Солун: „Решението е во граница со Србија“

Телевизија Нова - 21.01.2018

Атмосферата во Солун полека се загрева.Илјадиници демонстранти од цела Грција пристугнуваат на големиот протест за како што го нарекуваат одбрана на Македонија.Мотото на собирот е „Македонија значи Грција“, „Нимиц оди си дома“, решението е во ...

Група традиционални Криќани со коњи до Солун на протест против Македонија

AKO - 21.01.2018

Жителите на грчкиот остров Крит се добро познати по своите уникатни културни навики и животни обичаи, пишува сајтот GreekReporter.com . Овој пат, група од нив одлучија да ги земат своите коњи заедно со нив на митингот во Солун, кој треба да се одржи ...

Во Камара, другиот дел на Солун ќе има и антипротест

еМагазин - 21.01.2018

Во Солун денеска освен протест за името Македонија, кој ќе се одржи во центарот на градот, во Камара, друг дел од градот еден час порано (13 часот по грчко време) ќе има и антипротест. Антипротестот е во организација на левичарски движења и ...

Грците денеска ќе протестираат за името Македонија...

Н.Македонија - 21.01.2018

Грците денеска ќе протестираат за името Македонија Под мотото: “Никој не смее да го узурпира светото име Македонија” за денеска е закажан протест во Солун на кој според најавите треба да излезат илјадници граѓани на соседна Грција.

„Македонија значи Грција“, денеска протести во Солун!

Локално - 21.01.2018

Денеска во Солун е закажан протест на кој главно барање ќе биде терминот Македонија да не биде вклучена во името на северниот сосед по интензивните преговори Скопје- Атина Не е исклучена и можноста да се одржат повеќе различни демонстрации и во ...

Протест во Солун поради името Македонија

Стандард - 21.01.2018

Протести во Солун за спорот со името на Македонија. За неколку часа се очекува да започнат демонстрации на кои се очекува да присуствуваат на 200.000 луѓе, пренесоа локалните медиуми. Полицијата го блокираше целиот центар во Солун, бидејќи слични ...

Пред денешниот протест, Солун излепен со флаери против градоначалникот Бутарис

еМагазин - 21.01.2018

Од Солун, за еМагазин, Петре Димитров Централниот дел на Солун, во кој денеска од 13 часот се одржува големиот протест за името Македонија, е излепен со флаери против градоначалникот на градот, Јанис Бутарис, јави грчкиот портал thestival.gr.

(ВИДЕО) И грчките бузуки пејачи за Македонија

еМагазин - 21.01.2018

Денешниот протест за името Македонија во Солун и генерално преговорите за името и можните предлози со денови се топ тема во Грција. За името Македонија, кое не би го делеле дури 63 % од Грците, пееше и бузуки пејачот Васил Карас.

Група од Крит ги загрева Грците пред утрешниот митинг во Солун (ВИДЕО)

Канал5 - 20.01.2018

Со пароли ,,како треба да го направите тоа “ , група од Крит со националистички песни го почна утрешниот протест во Солун . Групата од Ираклион облечена во црни народни носии пееја песни пред грчкото знаме застанати до Белата кула во Солун.

Денеска протест во Солун за името Македонија

Република - 20.01.2018

Под паролата „Никој не смее да го узурпира светото име Македонија” се очекува на протест во Солун да излезат илјадници граѓани на соседна Грција, а за поголема масовност, грчките медимуи пишуваат дека се откажани сите спортски натпревари.

Грците утре ќе протестираат за името Македонија

Фокус - 20.01.2018

Под паролата: “Никој не смее да го узурпира светото име Македонија” утре се очекува на протест во Солун да излезат илјадници граѓани на соседна Грција. За поголема масовност, грчките медимуи пишуваат дека се откажани сите спортски натпревари за утре.

Анархистите пред протестот ја ишараа Белата кула во Солун: „Вие не сте Грци, завршивте како Грци„

еМагазин - 20.01.2018

Анархистите пред големиот протест за името Македонија ја ишараа Белата кула, симболот на Солун. Напишаа: „Вие не сте Грци, завршивте како Грци“, „Заспивате како патриоти, се будете како фашисти„. Неколку лица според грчките медиуми се уапсени.

Во Солун за утрешниот протест за името Македонија се очекуваат илјадници граѓани

еМагазин - 20.01.2018

Од Солун за еМагазин, Петре Димитров На утрешниот протест во Солун за употребата на името Македонија се очекуваат илјадници граѓани од целата земја. Како што пренесуваат грчките медиуми, откажани се дури и спортски натпревари и слични манифестации, ...

(ВИДЕО) Како изгледаше големиот протест за името Македонија во Солун во 1992 година

еМагазин - 20.01.2018

Од Солун, за Емагазин, Петре Димитров Како што веќе објави еМагазин, за утрешниот протест за терминот Македонија во Солун се очекуваат илјадници граѓани од целата земја. ПРОЧИТАЈТЕ ГИ И ОВИЕ СТОРИИ Во Солун за утрешниот протест за името Македонија ...

МЕДИУМИ ОД РЕГИОНОТ: Вријат страстите во Грција, „Малата соседна република не смее да го узурпира светото име ...

Фактор - 20.01.2018

Новите преговори помеѓу Атина и Скопје за името на Македонија ги разгореа страстите во Грција, предизвикувајќи демонстрации, предупредувања на Црквата и неодобрување на поголем дел од населението, што би можело да го намали владиниот маневарски ...

Денеска протест во Солун под мотото „Македонија значи Грција“

Мета - 21.01.2018

Неколку грчки здруженија на Македонците и организации на грчката дијаспора за денеска закажаа голем протестен митинг во Солун под мотото „Македонија значи Грција”. Деновиве низ цела Грција се делат летоци и се повикуваат граѓаните да дојдат на ...

400 автобуси од цела Грција во Солун на протест за името Македонија

Либертас - 21.01.2018

Најмалку 400 автобуси со демонстранти од цела Грција денеска се очекува да пристигнат во Солун на протест за спорот со името на Македонија. Според организаторите на протестот се очекува да има околу 30 илјади демонстранти, а полицијата веќе го ...

Во Солун протест за „Македонија“, првите демонстранти пристигнаа од Крит

+инфо - 21.01.2018

„Македонија е Грција“ пишува на паното закачено од утрово над бината во центарот на Солун, каде што во 14 часот по локално време ќе се одржи протестот „Македонија е Грција“ пишува на паното закачено од рано утрово над бината во центарот на Солун, ...

Протест во Солун: Терминот Македонија да не биде вклучена во името

Press24 - 21.01.2018

Денеска во Солун е закажан протест на кој главно барање ќе биде терминот Македонија да не биде вклучена во името на северниот сосед по интензивните преговори Скопје- Атина Не е исклучена и можноста да се одржат повеќе различни демонстрации и во ...

Во Солун протести за името Македонија

Макфакс - 21.01.2018

За неколку часа во Солун се очекува да почнат протести за спорот со името на Македонија. Според локалните грчки медиуми се очекува да присуствуваат на 200.000 луѓе. Полицијата го блокираше целиот центар во Солун, бидејќи слични демонстрации немало ...

Грчки свештеници протестираа со парола „Македонија е грчка“

Канал5 - 19.01.2018

Грчката црква официјално се оградува од протестите за името што ќе се одржат в недела во Солун, и покрај тоа што многу нејзини свештеници се споменуваат меѓу организаторите. Поглаварот на грчката црква, Архиепископот Јеронимос во обид да ја намали ...

Протести за името во Солун

CivilMedia - 19.01.2018

Архиопископот Иеронимос во Грција по состанокот со премиерот Алексис Ципрас, изјави дека „во овој момент нема потреба за протести за името Македонија“. Ова е една директна порака до митрополитот Антимос, кој е националист и цело време прави ...

(ВИДЕО) Грчки свештеници протестираа за името Македонија

еМагазин - 19.01.2018

Во организација на Грчката црква во градот Агио, се одржа протестен марш на дестина грчки свештеници, кои носеа парола „Македонија е грчка„, пренесува Канал 5. ПРОЧИТАЈТЕ ГИ И ОВИЕ СТОРИИ Грчкиот Архиепископ Јеронимос: Не се потребни протести, туку ...

“Никој не смее да го узурпира светото име Македонија”: Грците утре во Солун ќе протестираат за името

Локално - 20.01.2018

Под паролата: “Никој не смее да го узурпира светото име Македонија” утре се очекува на протест во Солун да излезат илјадници граѓани на соседна Грција. За поголема масовност, грчките медимуи пишуваат дека се откажани сите спортски натпревари за утре.

Започнаа протестите во Солун: Не прифаќаат име кое ќе го содржи терминот „Македонија“ (ФОТО)

Курир - 21.01.2018

Со паролата „Македонија значи Грција“, неколку грчки здруженија и организации на грчката дијаспора, почнаа протестен митинг во Солун. Изминативе неколку дена, низ цела Грција се делат летоци и се повикуваат граѓаните да дојдат на денешниот протест.

Протест во Солун за името Македонија – „Македонија значи Грција“

Шеталиште - 21.01.2018

Под мотото „Македонија значи Грција“ денеска во Солун во 14 часот е закажан голем протестен митинг организиран од неколку грчки здруженија на Македонците и организации на грчката дијаспора.

Протест и контра протест во Солун за Македонија (ВИДЕО)

Канал5 - 21.01.2018

„Македонија е Грција“ пишува на паното закачено од рано утрово над бината во центарот на Солун, каде што во 14 часот по локално време ќе се одржи долго најавуваниот протест против името Македонија.

Во Солун протести за името Македонија

Вечер - 21.01.2018

За неколку часа во Солун се очекува да почнат протести за спорот со името на Македонија. Според локалните грчки медиуми се очекува да присуствуваат на 200.000 луѓе. Полицијата го блокираше целиот центар во Солун, бидејќи слични демонстрации немало ...

ГИ ОТКАЖАА СПОРТСКИТЕ НАСТАНИ: Грците во Солун на протест за името „Македонија“

Фактор - 20.01.2018

Под мотото „Никој не смее да го узурпира светото име Македонија” утре се очекува на протест во Солун да излезат илјадници граѓани на Грција. Грчките медимуи пишуваат дека за да биде протестот помасовен се откажани сите спортски натпревари.

Започнаа протестите во Солун: Не прифаќаат име кое ќе го содржи терминот „Македонија“ (ФОТО)

Нетпрес - 21.01.2018

Со паролата „Македонија значи Грција“, неколку грчки здруженија и организации на грчката дијаспора, почнаа протестен митинг во Солун. Изминативе неколку дена, низ цела Грција се делат летоци и се повикуваат граѓаните да дојдат на денешниот протест.

Протест и контра протест во Солун за Македонија...

Н.Македонија - 21.01.2018

Грчкиот град денеска живее во ритамот на демонстрациите, со зголемено полициско присуство и поради протестот, но и поради контра-протестот што го организираат анархистички и левичарско ориентирани организации „Македонија е Грција“ пишува на паното ...

Откажани сите спортски натпревари: Утре голем протест во Солун за името Македонија

Курир - 20.01.2018

Под паролата: “Никој не смее да го узурпира светото име Македонија” утре се очекува на протест во Солун да излезат илјадници граѓани на соседна Грција. За поголема масовност, грчките медимуи пишуваат дека се откажани сите спортски натпревари за утре.

Протести за името во Солун

Тера - 20.01.2018

Под мотото „Никој не смее да го узурпира светото име Македонија” утре се очекува на протест во Солун да излезат илјадници граѓани на Грција. Грчките медимуи пишуваат дека за да биде протестот помасовен се откажани сите спортски натпревари.

Следете го протестот за името Македонија во Солун во живо

Press24 - 21.01.2018

Со паролата „Македонија значи Грција“, неколку грчки здруженија и организации на грчката дијаспора, почнаа протестен митинг во Солун. Изминативе неколку дена, низ цела Грција се делат летоци и се повикуваат граѓаните да дојдат на денешниот протест.

30.000 луѓе со 500 автобуси во Солун на протестот „Македонија е Грција“

Популарно - 21.01.2018

„Македонија е Грција“ пишува на паното закачено од рано утрово над бината во центарот на Солун, каде што во 14 часот по локално време ќе се одржи долго најавуваниот протест против името Македонија.

Откажани сите спортски натпревари поради митингот во Солун за името Македонија

Нетпрес - 21.01.2018

Под паролата „Никој не смее да го узурпира светото име Македонија” се очекува на протест во Солун да излезат илјадници граѓани на соседна Грција, а за поголема масовност, грчките медимуи пишуваат дека се откажани сите спортски натпревари.

Започнаа протестите во Солун: Не прифаќаат име кое ќе го содржи терминот „Македонија“

Сител - 21.01.2018

Со паролата „Македонија значи Грција“, неколку грчки здруженија и организации на грчката дијаспора, почнаа протестен митинг во Солун. Изминативе неколку дена, низ цела Грција се делат летоци и се повикуваат граѓаните да дојдат на денешниот протест.

Протест и контра протест во Солун за Македонија

Вечер - 21.01.2018

"Македонија е Грција" пишува на паното закачено од рано утрово над бината во центарот на Солун, каде што во 14 часот по локално време ќе се одржи долго најавуваниот протест против името Македонија.

Се повторуваат сликите од 1992: Денеска во Солун голем протест во одбрана на „Македонија“

Телевизија Нова - 21.01.2018

Под паролата: “Никој не смее да го узурпира светото име Македонија” денеска во Солун се одржува голем протест.За поголема масовност, грчките медимуи пишуваат дека се откажани сите спортски натпревари за утре.