TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Во НАТО се согласни дека парите за одбрана треба да се зголемат

Стандард - 14.02.2018

Сите во НАТО се согласуваат дека буџетите за одбраната треба да растат. Очекуваме најмалку 15 држави од пактот да го исполнат ветувањето, усвоено едногласно во 2014 година, инвестициите да достигнат два проценти од БДП до 2024 година, изјави денеска ...

Столтенберг побара поголем буџет за НАТО

А1 On - 14.02.2018

За да ги одржиме нашите земји безбедни потребни ни се повеќе воени расходи, инвестиции во клучните капацитети и сили за мисиите и операциите на НАТО, изјави генералниот секретар на Алијансата, Јенс Столтенберг.

Столтенберг бара поголем буџет, НАТО отвора командни центри

+инфо - 14.02.2018

На состанокот на НАТО во Брисел, министрите за одбрана ќе објават отворање два нови командни центра. Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг ги повика денеска европските сојузници и Канада да продолжат со зголемување на трошоците на полето на ...

Столтеберг бара поголем буџет за НАТО

Канал5 - 14.02.2018

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг , бара од Европските земји и од Канада да ги зголемат трошоците за одбраната . Столтенберг ги повика Европските сојузници и Канада да продолжат со зголемување на трошоците за одбрана .

15 членки на НАТО планираат зголемување на трошоците во одбраната

Р.С.Европа - 14.02.2018

Петнаесет членки на НАТО поставија планови за исполнување на целите на Алијансата за трошоци во одбраната до 2024 година, зголемувајќи ги вкупните трошоци за 46 милијарди долари, изјави генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг.

Столтенберг: Дури и без територии, ИД останува закана

А1 On - 14.02.2018

Коалицијата против џихадистичката група Исламска држава (ИД) ги ослободи речиси сите територии окупирани од терористите, но ИД останува закана дури и без територија, изјави генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг.

Столтенберг: Дури и без територии, ИД останува закана

+инфо - 14.02.2018

Според него, државите од антиџихадистичката коалиција треба да решат како да постапат со џихадистите. Коалицијата против џихадистичката група Исламска држава (ИД) ги ослободи речиси сите територии окупирани од терористите, но ИД останува закана дури ...

Столтенберг: НАТО подготвено да ја прошири својата мисија во Ирак

Канал5 - 13.02.2018

Генералниот секретар на Северноатлантската алијанса (НАТО), Јенс Столтенберг, денеска изјави дека НАТО е подготвено да одговори на повикот на САД и да ја прошири својата мисија во Ирак. Столтенберг изрази подготвеност Алијансата да ја зголеми и ...

Столтенберг бара поголем буџет, НАТО отвора командни центри

Алсат-М - 14.02.2018

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг ги повика денеска европските сојузници и Канада да продолжат со зголемување на трошоците на полето на одбраната. Повикот доаѓа во момент кога Алијансата ги проширува своите командни центри како одговор ...

15 членки на НАТО планираат зголемување на трошоците во одбраната

Орбис - 14.02.2018

Петнаесет членки на НАТО поставија планови за исполнување на целите на Алијансата за трошоци во одбраната до 2024 година, зголемувајќи ги вкупните трошоци за 46 милијарди долари, изјави генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг.

Столтенберг: Дури и без територии, ИД останува закана

Канал 77 - 14.02.2018

Коалицијата против џихадистичката група Исламска држава (ИД) ги ослободи речиси сите територии окупирани од терористите, но ИД останува закана дури и без територија, изјави генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг.

Столтенберг бара поголем буџет, НАТО отвора командни центри

Сител - 14.02.2018

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг ги повика денеска европските сојузници и Канада да продолжат со зголемување на трошоците на полето на одбраната. Повикот доаѓа во момент кога Алијансата ги проширува своите командни центри како одговор ...

Столтенберг: Дури и без територии, ИД останува закана

Сител - 14.02.2018

Коалицијата против џихадистичката група Исламска држава (ИД) ги ослободи речиси сите територии окупирани од терористите, но ИД останува закана дури и без територија, изјави генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг.

Столтенберг бара поголем буџет, НАТО отвора командни центри

Нова ТВ - 14.02.2018

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг ги повика денеска европските сојузници и Канада да продолжат со зголемување на трошоците на полето на одбраната. Повикот доаѓа во момент кога Алијансата ги проширува своите командни центри како одговор ...

Столтенберг: Дури и без територии, ИД останува закана

Алфа - 14.02.2018

Коалицијата против џихадистичката група Исламска држава (ИД) ги ослободи речиси сите територии окупирани од терористите, но ИД останува закана дури и без територија, изјави генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг.

Столтенберг бара поголем буџет, НАТО отвора командни центри

Алфа - 14.02.2018

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг ги повика денеска европските сојузници и Канада да продолжат со зголемување на трошоците на полето на одбраната. Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг ги повика денеска европските сојузници и ...

Столтенберг: Дури и без територии, ИД останува закана

Press24 - 14.02.2018

Коалицијата против џихадистичката група Исламска држава (ИД) ги ослободи речиси сите територии окупирани од терористите, но ИД останува закана дури и без територија, изјави генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг.

Столтенберг бара поголем буџет, НАТО отвора нови командни центри

МКД - 14.02.2018

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг ги повика европските сојузници и Канада да продолжат со зголемувањето на трошоците на полето на одбраната, јавува Асошиејтед прес, со напомена дека повикот е испратен во момент кога воениот пакт ги шири ...