TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Дали вештачката интелигенција го има одговорот за подобри владини услуги?

Frontline - 10.07.2024

Долго пред да се појави ChatGPT , владите сакаа да користат чат-ботови за да ги автоматизираат нивните услуги и совети. Тие рани чат-ботови „се стремеле да бидат поедноставни, со ограничени разговорни способности“, вели Колин ван Нордт, истражувач ...

Универзитетските професори не успеваат да ги забележат одговорите на „Чет-ГПТ“ во тестовите

Факултети - 10.07.2024

94 проценти од одговорите на универзитетските испити создадени со помош на „Чет-ГПТ“ не биле откриени како генерирани од вештачка интелигенција и тие обично добивале повисоки оценки од приложените трудови на вистинските студенти.

Точно ја предвиде добата на ајфонот: Технолошкиот пророк откри вознемирувачки предвидувања за следниве години

Вечер Прес - 09.07.2024

Експерт за технологија, кој предвиде големи промени во индустријата, направи неколку зачудувачки и вознемирувачки нови предвидувања во нова книга, пишува Daily Mail. Реј Курцвеил од Google ја предвиде ерата на iPhone и фактот дека компјутерот ќе ...

САД разбија руска дезинформативна „фарма за ботови“ која користеше вештачка интелигенција

4NEWS - 09.07.2024

Американското Министерство за правда објави дека руската онлајн кампања за дезинформација поддржана од Кремљ, која користела вештачка интелигенција, била разбиена и дека речиси 1.000 лажни профили на социјалната мрежа Х биле „запленети“ како дел од ...

Како Вештачката Интелигенција го Менува Светот на Онлајн Игрите

Денар - 09.07.2024

Дури и да не сте некој голем познавач и љубител на технологијата, шансите да не сте слушнале за вештачка интелигенција се минимални. Се работи за област од компјутерската наука која се фокусира на создавање системи кои можат да извршуваат задачи кои ...

Хајл: На вештачката интелигенција ќе мора да се прилагодат милиони луѓе

Мета - 09.07.2024

Роботите и ботовите преземаат сè повеќе работни места. Дали тоа води до спасување на луѓето од стрес и од напор или до масовни намалувања на работни места. Германскиот министер за труд Хубертус Хајл проценува дека вештачката интелигенција ќе принуди ...

ВИДЕО: Цукерберг ги обвинува ривалите дека се обидуваат да создадат AI Бог

USB - 09.07.2024

Марк Цукерберг изнесе интересни ставови за моменталната ситуација во областа на вештачката интелигенција. Извршниот директор на Мета, Марк Цукерберг ги критикуваше своите ривали со вештачка интелигенција за „создавање Бог“ во неочекуваното ново ...

Вештачката интелигенција може да препознае дека некој лаже, подобро од луѓето

Порта - 09.07.2024

Сосема очекувано, луѓето низ историјата се обидувале на различни начини да детектираат лажење, дури и со помош на технологија. Колку добро и колку брзо можете да препознаете кога некој ве лаже? Истражувањата покажаа дека луѓето, генерално, се ...

Вештачка интелигенција во служба на лица со оштетен вид- полесно ги вршат секојдневните работи

Канал5 - 08.07.2024

Кога Метју Шервуд оди да купува облека, му треба помош за да се увери дека она што го добива е токму она што го сака. Имено, Шервуд е слеп повеќе од 15 години; има семејство, успешна инвестициска кариера и куче Крис, кое му помага да се движи низ ...

Вештачката интелигенција може да препознае дека некој лаже подобро од луѓето

Иновативност - 09.07.2024

Колку добро и колку брзо можете да препознаете кога некој ве лаже? Истражувањата покажуваат дека луѓето, генерално кажано, се прилично лоши во разликувањето на вистината од лагата. Затоа, не е чудно што низ историјата луѓето се обидувале на различни ...